Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, również wystartowaliśmy z budową w 2016 r :D

Decyzja o budowie domu podjęta 06.2015 r, zakup projektu Luna bez garażu (Archeco) 07.2015 r., dokumenty złożone do Starostwa. Pozwolenie otrzymaliśmy 10.2015 r., mimo, iż miało być od 06.2015 r. szybciej i łatwiej, ech. Na działce znajduje się stary drewniany dom do rozbiórki, pokryty eternitem oraz murowany budynek,który przerobiony zostanie na garaż, również pokryty eternitem. Czekaliśmy na usunięcie eternitu do 04.2016 r. Od kwietnia budowa nabiera rozpędu-taką mam nadzieję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Muszę poblogować, bo mnie szlag po raz kolejny trafił. Jestem po kolejnej dyskusji, tym razem z instalatorem PC. Wycena kompletnej usługi z materiałami z przygotowaniem pod chłodzenie domu (czyli w stosunku do standardowych instalacji jeszcze ze zbiornikiem wody lodowej i wyjściem na basen wraz z pompą obiegową, ale bez wymiennika) koszt 41 tys. zł (VAT 8%). Liczę wygrzebując ceny z netu wcale nie najniższe, na takie same albo zbliżone podzespoły i wychodzi mi 30 tys. zł (VAT 23%) a 26 (jak przyjąć 8%). Pytam skąd takie kosmiczne koszty to się okazuje, że instalator ma elementy systemu drożej niż ja z VAT 23% -- człowiek z przypadku, kupujący detalicznie. A w ogóle to jak mi się cena nie podoba, to niech se zrobię sam. Po wstępnych przejściach z ekipami budowlanymi przestaję się dziwić, że ludzie jeszcze próbują montować węglosyf czy samorobić wszystko co się da. Takie rzeczy to tylko w tym chorym kraju, a wszystko to dzięki LUDZIOM. Ja rozumiem że nikt nie chce pracować za darmo, nie oczekuję tego, ale po raz kolejny wyłazi, że to jest zwyczajne strzyżenie baranów za instalowane podzespoły czy używane materiały i ukryte dorabianie do "usługi". :/ Paranoja.

 

jaką pompę gruntową bierzesz pod uwagę, że z tymi wszystkimi bajerami - podgrzewanie basenu, chłodzenie itd., chcą od ciebie za wszystko 41tys.? Zastanawiam się nad gruntówką ale jak widziałam po znajomych, to dostawali wyceny od 45 w górę za pompę z odwiertami, zbiornik cwu i ogólnie kotłownię na gotowo. Ale nie mieli ani podgrzewania basenu ani nic ponad podstawowy zakres. Orientujesz się może ile by mogło kosztować wykonanie gruntówki stricte do grzania domu bez tych nadprogramowych funkcji, które ty chcesz i jakiej firmy wyroby byś polecił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką pompę gruntową bierzesz pod uwagę, że z tymi wszystkimi bajerami - podgrzewanie basenu, chłodzenie itd., chcą od ciebie za wszystko 41tys.?

Ja się zdecyduję na pompę polskiego producenta, prawdopodobnie będzie to ecopol albo ekontech (parę osób na forum te pompy posiada i sobie chwalą, a w każdym razie nie narzekają) o mocy 10kW (chociaż w OZC straty przy -20sC mam wyliczone na 6,7kW). Z wymiennikiem poziomym i elementami w kotłowni nie powinno to kosztować więcej niż 25-30 tys. zł (w zależności od tego czy wymiennik wykonam "sam", czy zrobi to instalator).

 

We wspomnianej cenie 41 tys. zł brutto (z VAT 8%) była uwzględniona pompa o mocy 10kW polskiego producenta (nazwy nie podaję żeby reklamy nie robić). Był wymiennik poziomy, tj. rury, kopanie, rozkładanie, zalanie glikolem, doprowadzenie tego do kotłowni, zbiornik CWU, zbiornik wody lodowej (do chłodzenia), wyprowadzenie instalacji do grzania basenu (ale bez wymiennika basenowego, o czym dalej), duperele w kotłowni (rurki, zbiorniczki, etc.), podpięcie i uruchomienie.

 

Wg wyżej wyceniającego jego pompa jest lepsza niż inne polskie pompy, bo jest z droższą sprężarką spiralną typu scroll (wiodącej firmy Copeland). I fajnie, bo taka sprężarka jest cicha i wytrzymała, tylko po moim "reserczu" na tym elemencie pompa była droższa o min. 5-6 tys. zł (oczywiście szacuję, bo wyceniający pomimo prośby instalator nie zrobił pełnego zestawienia kosztowego, żeby mi nie ułatwiać sprawy i zostawić jak najwięcej niewiadomych) w stosunku do odpowiednika innego producenta. Problem w tym, że tyle pieniędzy kosztuje cała sprężarka -- różnica pomiędzy elementem w tańszej pompie jest ~ dwa razy mniejsza. Dlatego jeśli już, to pompa z lepszym "sercem" powinna być droższa o 2-3 tys. zł, w porywach. Dlatego się zapieniłem na tę wycenę, bo jak widać to pierwszy element na którym wykonawca chciał zwyczajnie mnie ZERŻNĄĆ. Kolejne "wydatki", jak już pisałem, to były elementy samej kotłowni, na których wykonawca również próbował sobie "dorobić" stwierdzając radośnie, że on ma wyższe ceny niż ja, detaliczny żuczek.

 

I to jest niestety taki polski zwyczaj. Pisaliśmy tutaj o tym także w odniesieniu do firm budowlanych, co zresztą potwierdziła ponownie Liliputek we wczorajszym poście w swoim DB: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?246838-Kendra-2m-w-Ma%C5%82opolsce-zaczynamy-)&p=7152916&viewfull=1#post7152916 220 tys. "gospodarczo" (z VAT 23%?!) vs 300-350 firma budowlana (z VAT 8% na materiały?!). Ja mam podobne wyceny i nadal próbuję zrozumieć jak oni to robią, że im takie koszty za materiały wychodzą.

 

Zastanawiam się nad gruntówką ale jak widziałam po znajomych, to dostawali wyceny od 45 w górę za pompę z odwiertami zbiornik cwu i ogólnie kotłownię na gotowo.

Ponieważ odwierty swoje kosztują i tego się nie ominie -- potrzeba specjalistyczny sprzęt, umiejętności. Moja wycena była dla wymiennika poziomego, który jest tańszy w wykonaniu -- szczególnie jeśli go wykonać "samemu" (w sensie metodą gospodarczą). Ale i tak po zrewidowaniu wyceny zaserwowanej przez wykonawcę było 10-15 tys. zł mniej, a jeszcze się w międzyczasie okazało, że w wycenie nie było wliczonego wymiennika do basenu, a który ja już policzyłem. Co prawda wyceniający stwierdził, że zbyt tani (za mało mocy) wymiennik basenowy sobie założyłem, podobnie jak i pompę do tegoż, ale mimo wszystko było 2 tys. u mnie doliczone, a w wycenie wykonawcy, nie. Ogólnie wycena bez instalacji chłodniczej i wyjścia na basen wyszła 33 tys. zł brutto (z VAT 8%). Wg mnie nadal około 10 tys. zł za dużo. 33 tys. to byłbym w stanie nawet zapłacić za system grzewczo-chłodzący z wyjściem na basen i byłaby to uczciwa cena z godziwym zarobkiem dla instalatora. 41 to rozbój w biały dzień i nie będzie się taki typ na mnie dorabiać, o nie!

 

Ale nie mieli ani podgrzewania basenu ani nic ponad podstawowy zakres. Orientujesz się może ile by mogło kosztować wykonanie gruntówki stricte do grzania domu bez tych nadprogramowych funkcji, które ty chcesz i jakiej firmy wyroby byś polecił?

Z odwiertami powinno to kosztować maksymalnie 35 tys. zł (producent pompy ecopol albo ekontech -- mają najlepszy stosunek jakości do ceny). Ale, nie warto jest obecnie robić odwiertów, lepiej pokusić się o pompę powietrzną (gdybym nie chciał chłodzić domu i grzać basenu, grzałbym prądem w 2T albo powietrzną pompą -- zresztą do domu w którym obecnie mieszkam właśnie się przymierzam do instalacji powietrznej pompy na te ostatnie 2 lata mieszkania, bo już mam palenia w piecu powyżej uszu). W zależności od mocy, a większość obecnie budowanych domów do 150m2 użytkowej wystarczy 9kW (np. Panasonic), kotłownia z pompą powietrzną nie powinna kosztować więcej niż 24-26 tys. zł (z VAT 8%). Jeśli ktoś krzyczy więcej, to zwyczajnie chce przyciąć inwestora i mu należy podziękować za "usługę" szczególnie jeśli liczy 8% VAT na instalowane podzespoły.

 

Napisz jaki masz dom w planach, z czego chcesz budować, jak ocieplić, jakie okna zastosować, to coś pokombinujemy. Aha, oczywiście OZC po zamknięciu projektu pozycja obowiązkowa. Może zamiast PC lepiej Ci będzie ogrzać prądem z buforem -- jak Liliputek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie bo już zaczynam wariować.

Chodzi o ogrzewanie. Miał być gaz...ale czytam i czytam, pompy ciepła, bufory... i już sam nie wiem co mam robić.

Pow. użytkowa 103m2, pow. całkowita 116m2, poddasze użytkowe. Ytong energo 24, na ścianie 20cm styropianu, poddasze 30cm wełny, grunt 20cm styro. Okna nie wiem jakie ale na pewno energooszczędne. Podłogówka w całym domu + WM. OZC było liczone dla gorszego ocieplenia i wychodzi 7464kwh/rok.

Przyłącze gazu w komplecie będzie mnie kosztować około 6 tysięcy. Czy gra jest warta świeczki? Może jednak warto zastosować jakieś alternatywne rozwiązanie zwłaszcza, że dom nie duży i ma być dobrze ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom ok 120m użytkowych, parter dach 2spadowy - ocieplenie stropu styropianem (nie wiem jeszcze ile 20-30cm), na ścianach 15-20cm styro, od dołu też pewnie pewnie 20cm styro. WM z reku NIE planuję póki co - ewentualnie dorobię kiedyś, bo finansowo nie dźwignę wszystkiego, co bym chciała na dzień dobry. Podłogówka w całym domu. Koza dla klimatu w salonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom ok 120m użytkowych, parter dach 2spadowy - ocieplenie stropu styropianem (nie wiem jeszcze ile 20-30cm), na ścianach 15-20cm styro, od dołu też pewnie pewnie 20cm styro. WM z reku NIE planuję póki co - ewentualnie dorobię kiedyś, bo finansowo nie dźwignę wszystkiego, co bym chciała na dzień dobry. Podłogówka w całym domu. Koza dla klimatu w salonie.

 

zrób 30 cm w stropie, 20 cm na ścianach i to styropianu grafitowego. jak odpowiednio ocieplisz dom, to zmniejszysz mocno obciążenie cieplne, a co za tym idzie wymaganą moc urządzenia grzewczego (w tym np. wielkość dolnego źródła PC). zamiast robić kominy wentylacyjne, kup elastyczne przewody wentylacji mechanicznej, załóż je samodzielnie wg projektu i wstaw dwa wentylatory bez wymiennika. inaczej czeka cię spory remont w przyszłości (znam jedną osobę, która właśnie taki planuje, bo ma WG, a poczuła co to WM).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę przewidzieć otwory w stropie pod WM i kiedyś po prostu na strychu rozłożyć przewody. Na dzień dobry raczej WM z reku odpada

Skoro w przyszłości planujesz WM, to kasa, którą wydasz na kominy wentylacyjne WG, to będzie to kasa wyrzucona w błoto. No bo co będziecie z tymi kominami później robić?

WM to nie jest tak wielki koszt jak niektórzy straszą. Tak jak pisze imrahil, można samodzielnie wszystko rozłożyć, a reku dokupić później.

 

Samodzielnie WM montował plusfoto

Link do jego dziennika

Edytowane przez moniss
link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie bo już zaczynam wariować.

Chodzi o ogrzewanie. Miał być gaz...ale czytam i czytam, pompy ciepła, bufory... i już sam nie wiem co mam robić.

Pow. użytkowa 103m2, pow. całkowita 116m2, poddasze użytkowe. Ytong energo 24, na ścianie 20cm styropianu, poddasze 30cm wełny, grunt 20cm styro. Okna nie wiem jakie ale na pewno energooszczędne. Podłogówka w całym domu + WM. OZC było liczone dla gorszego ocieplenia i wychodzi 7464kwh/rok.

Przyłącze gazu w komplecie będzie mnie kosztować około 6 tysięcy. Czy gra jest warta świeczki? Może jednak warto zastosować jakieś alternatywne rozwiązanie zwłaszcza, że dom nie duży i ma być dobrze ocieplony.

Cóż, trzeba usiąść i policzyć. Tu jest bardzo dużo zmiennych, jak cena podzespołów i cena kWh. Mogę Ci przedstawić moje wyliczenia z których wynika, że gaz jest w zasadzie najmniej opłacalny. Inwestycyjnie najbardziej obciąża PC, ale zwraca się w stosunku do gazu przed 10 latami. Prąd zwraca się gorzej zakładając małą inwestycję, ale moim przypadku czas zwrotu jest podobny. Zakładam mieszkać w domu 15-20 lat, więc przez 5-10 lat będę sporo na plusie. Ale też mam znacznie większy dom i nie zamierzam mocno inwestować w ocieplenie więc PC wychodzi jeszcze korzystniej w stosunku do gazu/prądu.

 

właśnie ciągle nie mogę się przekonać do pc pw - nie wiem, mam jakiś wewnętrzny głos, że jednak gruntówka z pionowym odwiertem jest najpewniejsza, najmniej awaryjna i najtańsza w eksploatacji. Jakby się uda ją zrobić do 30-32tys., to pewnie mocno bym się zastanawiała.

Przy takich parametrach jak Twój dom, gruntówka, szczególnie z odwiertami, to jest przerost formy nad treścią i wyrzucanie kasy w błoto. Gruntówka na odwiertach co prawda COP ma lepszy, ale ten parametr przy małym zużyciu ciepła przez dom nie jest decydujący. PC PW działają z powodzeniem nawet w skandynawii, stąd mieszkając we WRO nie masz się co stresować...

 

dom ok 120m użytkowych, parter dach 2spadowy - ocieplenie stropu styropianem (nie wiem jeszcze ile 20-30cm), na ścianach 15-20cm styro, od dołu też pewnie pewnie 20cm styro. WM z reku NIE planuję póki co - ewentualnie dorobię kiedyś, bo finansowo nie dźwignę wszystkiego, co bym chciała na dzień dobry. Podłogówka w całym domu. Koza dla klimatu w salonie.

...tym bardziej przy tak niewielkim domu, tak dobrze ocieplonym (20), szczególnie że chcesz kozę wstawić która będzie mieć wręcz kosmiczny nadmiar mocy "zapasowej". Dorabianie później wentylacji mechanicznej to BARDZO ZŁE wyjście. Jeśli to zaplanujesz teraz, zapłacisz niewiele więcej (albo tyle samo) jak za WG. Robiąc później zapłacisz dwa razy więcej. Bezsensu. Zresztą powtarzam to od dawna, WM to jest coś co warto mieć prawie za każdą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz patrząc na cenę, to na pewno pc pw wychodzi fajnie ale jednak boje się szronienia, zamarzania, awarii. Czytałam kilka postów, że u jednego na 130m domu przy pc wychodzą rachunki za grzanie po 500zł miesięcznie, że u drugiego pompa od początku ciekła i korodowała, u jeszcze innego padł jakiś element chyba w viessmanie parę miesięcy po upływie gwarancji, a koszt nowego to kilka tysięcy i się boję, ze wybulę 25tys., a za 4 lata coś pierdzielnie i zostanę w czarnej du... z kilkutysięcznym rachunkiem od serwisanta. Jakoś czytając wpisy ludzi, odnoszę wrazenie, że gruntówka jest jednak bardziej niezawodna i po prostu pewniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szronienie (czy też zamarzanie, bo chodzi o ten sam proces zapewne) to rzecz normalna i w pełni przewidziana. Gdy w domu pompa grzeje, to wymiennik powietrzny jest chłodzony. Jeśli w powietrzu jest wilgoć, to w końcu na wymienniku wykropli się woda a następnie zamarznie na lamelach w wyniku pracy wentylatora i stosunkowo niskiej temperatury powietrza. Nie dzieje się bardzo szybko, bo ciężko jest osiągnąć punkt rosy, ale jeśli się tak stanie wtedy pompa "odwraca" obieg, ogrzewa wymiennik zewnętrzny, topi szron i ponownie po najdalej 3 minutach jest gotowa do grzania domu.

 

Proponuję nie wzorować się na paru przypadkach awarii, bo to jest jak z samochodami. Setki tysięcy modelu jeżdżą po drogach, a tylko promil z nich się psuje (i to najczęściej z winy użytkownika) i jest opisywany na forach. :p Ale oczywiście, że może się coś zepsuć, wszak to tylko urządzenie. Natomiast im tańsza (i prostsza) pompa, tym tańsza jej naprawa... Dlatego ja bym nie kupił drogiej pompy VssN, a tę najbardziej pospolitą, typu Panasonic. Druga sprawa, że najdroższym elementem jest sprężarka, która w porywach z wymianą kosztuje 3 tys. zł i zazwyczaj zrobi to większość chłodników od lodówki. No właśnie, skoro jesteś taka nieufna pompom ciepła, to sama przyznaj -- ile razy zepsuła Ci się lodówka i ile kosztowała jej naprawa. ;) Albo ile razy zepsuła się klimatyzacja w Twoim aucie i ile kosztowała naprawa? Pytam, bo lodówka i klimatyzacja w aucie to też są powietrzne pompy ciepła i możesz wierzyć lub nie, działają one w dużo mniej przyjaznych warunkach niż pompy ciepła CO.

 

Ale jeśli nadal boisz się powietrznych pomp ciepła, to zamiast wkładać kasę w odwierty i PC, ociepl w zamian dobrze dom, skuś się na WM (i to koniecznie, znajdź kogoś posiadającego WM, pojedź zobaczyć jak to działa i jaki klimat panuje w domu, może uda Ci się przespać), wyeliminuj kominy i grzej prądem. W takim wypadku się nie ma co popsuć. ;) Inwestycja w odwierty, szczególnie w takich cenach jak podajesz, nie ma sensu. Będzie się to zwracać ponad 15 lat, a to już okres określany jako bezzwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe na lodówkę nie narzekam ale już na klimę w samochodzie mogłbym, bo sporo krwi mi swego czasu napsuła ;)

ehhh będę musiała się przespać z tym tematem kilka nocy i pomyśleć na pc pw - taką, żeby ze wszystkim na gotowo (bez podłogówki) zamknąć się w 20-22tys.

Tylko coś mi się wydaje, że panas droższy jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pomóżcie bo już zaczynam wariować.

Chodzi o ogrzewanie. Miał być gaz...ale czytam i czytam, pompy ciepła, bufory... i już sam nie wiem co mam robić.

Pow. użytkowa 103m2, pow. całkowita 116m2, poddasze użytkowe. Ytong energo 24, na ścianie 20cm styropianu, poddasze 30cm wełny, grunt 20cm styro. Okna nie wiem jakie ale na pewno energooszczędne. Podłogówka w całym domu + WM. OZC było liczone dla gorszego ocieplenia i wychodzi 7464kwh/rok.

Przyłącze gazu w komplecie będzie mnie kosztować około 6 tysięcy. Czy gra jest warta świeczki? Może jednak warto zastosować jakieś alternatywne rozwiązanie zwłaszcza, że dom nie duży i ma być dobrze ocieplony.

Dla Bocianków również zdubluje odpowiedź w innym temacie ;)

Ciężko gdybać bo nie masz OZC po lepszym dociepleniu ale sądząc po izolacji zapotrzebowanie spadło do ok.4500-5000kWh za ogrzewanie a cwu nie wiem na ile osób,liczę na 4 czyli jakieś 4000kWh czyli rocznie na c.o+cwu zużyjesz ok.8500-9000kWh czyli

eksploatacja roczna będzie Cię kosztowała:

-prądem ok.2500-2700zł

-gazem ziemnym 1900-2000zł

-powietrzną pompą ciepła 800-900zł

 

Inwestycja w w/w systemy grzewcze będzie Cię kosztowała:

-prądem ok.5000zł

-gazem ok.12000-15000zł

-powietrzną pompą ciepła ok.20000-22000zł

 

Wybieraj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czytałam kilka postów, że u jednego na 130m domu przy pc wychodzą rachunki za grzanie po 500zł miesięcznie, że u drugiego pompa od początku ciekła i korodowała,

Chyba 50zł miesięcznie bo ten ktoś musiał się pomylić :) 500zł miesięcznie to jest 1660kWh to wychodzi na to,że grzał samą grzałką bo mnie cały sezon grzewczy wychodzi 1700-1800kWh za c.o ;)

U mnie miesieczne zużycie w najzimiejsze miesiące to 400-500kWh z cwu a to jest 120-150zł.

Korodowanie,cieknięcie to wina partaczy instalatorów a nie pompy,u mnie powietrzna hula 3 lata bez najmniejszego zarzutu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...