Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Lepszym rozwiązaniem będzie piec na Pellet niż ekoGroszek jeśli nam do czasu wprowadzenia nie podłączą gaz to mąż na pewno zainstaluję właśnie piec pelletowy.

Z pewnością kocioł na pellet jest lepszy niż węglosyf, ale też znacznie droższy. A przy takich wielkościach domu (do 120m2) i sensownym wykonaniu zakładanie jakiegokolwiek paliwa stałego to poważny BŁĄD inwestorski. Zresztą jak wykonacie OZC to wszystko się wyjaśni.

 

Skoro wujek dał w łazience i w innych pomieszczeniach podłogówkę to znaczy dał wszedzie podłogówkę i to był dobry pomysł, nie wiem dlaczego mówi ze był głupi

To przejęzyczenie (przeklawiaturzenie?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z pewnością kocioł na pellet jest lepszy niż węglosyf, ale też znacznie droższy. A przy takich wielkościach domu (do 120m2) i sensownym wykonaniu zakładanie jakiegokolwiek paliwa stałego to poważny BŁĄD inwestorski. Zresztą jak wykonacie OZC to wszystko się wyjaśni.

 

To powazne ale 2 błedy, brak/rezygnacja z wm to równiez bład inwestorski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powazne ale 2 błedy, brak/rezygnacja z wm to równiez bład inwestorski.

Cóż poradzić. Ja wczoraj miałem z żoną (znowu) dyskusję prawie rozwodową, bo jej "kolega" w pracy bzdur nagadał, że zamarzniemy bez komina, że PC kosztuje 70-80 tys. zł, nigdy się nie zwróci, że wymiennik poziomy to gówno i też za mało działki mamy (przypomnę, 400-500m2 działki na wymiennik dla 7kW), że trawa nie będzie rosnąć, że jeśli PC GW to tylko z odwiertami, i temu podobne bzdury...

 

Poprosiłem najpierw spokojnie o podparcie tych bzdet LICZBAMI to usłyszałem, że liczby są nie ważne, ważna jest wiedza którą ten kolega (jako architekt) posiada na podstawie doświadczeń swoich klientów. O OZC szanowny architekt słyszał, ale nie widział i nie wierzy (litości!) w takie "niepewne" obliczenia. Więc żona też mu wierzy i chce GAZ (dobrze chociaż, że nie wyngiel). Borzeeee! Myślałem, że mnie szlag w tym borze trafi, wyjdę z siebie i stanę obok. I się dziwić, że nadal ciemnogród w tej Polsce, a ludzie pakują węglosyfy i inne owsopały do nowych domów, robią WG i kalafiory...

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż poradzić. Ja wczoraj miałem z żoną (znowu) dyskusję prawie rozwodową, bo jej "kolega" w pracy bzdur nagadał, że zamarzniemy bez komina, że PC kosztuje 70-80 tys. zł, nigdy się nie zwróci, że wymiennik poziomy to gówno i też za mało działki mamy (przypomnę, 400-500m2 działki na wymiennik dla 7kW), że trawa nie będzie rosnąć, że jeśli PC GW to tylko z odwiertami, i temu podobne bzdury...

 

Poprosiłem najpierw spokojnie o podparcie tych bzdet LICZBAMI to usłyszałem, że liczby są nie ważne, ważna jest wiedza którą ten kolega (jako architekt) posiada na podstawie doświadczeń swoich klientów. O OZC szanowny architekt słyszał, ale nie widział i nie wierzy (litości!) w takie "niepewne" obliczenia. Więc żona też mu wierzy i chce GAZ (dobrze chociaż, że nie wyngiel). Borzeeee! Myślałem, że mnie szlag w tym borze trafi, wyjdę z siebie i stanę obok. I się dziwić, że nadal ciemnogród w tej Polsce, a ludzie pakują węglosyfy i inne owsopały do nowych domów, robią WG i kalafiory...

 

Moje wujostwo też od architekta usłyszało coś w tym stylu, że "powietrzna pompa ciepła się nie sprawdza na naszym terenie". Całe szczęście, że mieli w powiecie obok znajomych z takim nowoczesnym ustrojstwem, to przestali wierzyć architektowi, który o PPC jedynie słyszał.

 

Tak więc najlepszym rozwiązaniem byłoby, poza przedstawieniem wyliczeń, poznać żonę z jakimiś ludźmi, którzy takie ustrojstwo jak PC mają i mogą pochwalić się niskimi kosztami utrzymania oraz komfortem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż poradzić. Ja wczoraj miałem z żoną (znowu) dyskusję prawie rozwodową, bo jej "kolega" w pracy bzdur nagadał, że zamarzniemy bez komina, że PC kosztuje 70-80 tys. zł, nigdy się nie zwróci, że wymiennik poziomy to gówno i też za mało działki mamy (przypomnę, 400-500m2 działki na wymiennik dla 7kW), że trawa nie będzie rosnąć, że jeśli PC GW to tylko z odwiertami, i temu podobne bzdury...

 

Poprosiłem najpierw spokojnie o podparcie tych bzdet LICZBAMI to usłyszałem, że liczby są nie ważne, ważna jest wiedza którą ten kolega (jako architekt) posiada na podstawie doświadczeń swoich klientów. O OZC szanowny architekt słyszał, ale nie widział i nie wierzy (litości!) w takie "niepewne" obliczenia. Więc żona też mu wierzy i chce GAZ (dobrze chociaż, że nie wyngiel). Borzeeee! Myślałem, że mnie szlag w tym borze trafi, wyjdę z siebie i stanę obok. I się dziwić, że nadal ciemnogród w tej Polsce, a ludzie pakują węglosyfy i inne owsopały do nowych domów, robią WG i kalafiory...

 

Powiem tak, kierownik studiów audytorskich na AGH prof. J. Zimny stwierdził na jednym z wykładów ze architekci na audytingu energetycznym sie nie znają, zdziwiłem sie nieco to słysząc. Przeglądajac wiele projektów stwierdzam ze miał całkowitą rację, a opinie takie jak twoja to potwierdzają niestety. A najgorsze jest to ze inwestorzy mają zaufanie do obliczen energetycznych wykonanych przez architektów, którzy mają przeciez mają uprawnienia, szkoda tylko ze brak im wiedzy.

Co do rozwodu to nie doradze, co by nie zrobił to będzie żle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc najlepszym rozwiązaniem byłoby, poza przedstawieniem wyliczeń, poznać żonę z jakimiś ludźmi, którzy takie ustrojstwo jak PC mają i mogą pochwalić się niskimi kosztami utrzymania oraz komfortem.

Ależ moja żona ma, a jakże, znajomego z pielgrzymki (to stąd ta WIARA), który projektuje instalacje wentylacyjne. Że to temat pokrewny (podobno) z ogrzewaniem, to człowiek zaprojektował i zainstalował synowi instalację PC. Dom 120m2, z 2014, pompa ciepła 15kW (czy nawet 18kW), 2000m2 powierzchni wymiennik poziomy... Już nawet nie chciałem słyszeć na ile wydymał swojego syna taką instalacją. Oczywiście OZC nie było zrobione dla domu, bo po co (a w ogóle co to?). Lepiej się wzorować na "doświadczeniach" innych.

 

Problem z wzorowaniem się na innych jest o tyle śliski, że można trafić na kogoś sensownego, a można trafić na kompletnego ignoranta. W przypadku budowy domu, najgłupsze co może być to wzorowanie się na innych. To tak jakby kupować auto na podstawie doświadczeń kolegów. I zamiast kupić komfortowe pięcioosobowe auto na trasę, kupuje się dwuosobową ciężarówkę z ładownością 5 ton. Tu trzeba usiąść, zebrać dane i samemu policzyć. Dla żony nie ma znaczenia że ja siedzę, czytam, analizuję i LICZĘ to wszystko już od ponad 2 lat... jedno zdanie "architekta" wystarczyło by żona wiedziała już wszystko.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek piękny mnie osobiście przerażają okna rogowe, ale jak kto lubi :) Podłogówkę zrób sobie w salonie będziesz żałować później, że jej nie zrobiłeś.. w sypialni to jeszcze idzie zrozumieć ten grzejnik ja sama się waham czy dać podłogówkę czy grzejnik do pokoi w których się śpi ;)

To będzie dom parterowy ? Co zmieniliście w domku? Lepszym rozwiązaniem będzie piec na Pellet niż ekoGroszek jeśli nam do czasu wprowadzenia nie podłączą gaz to mąż na pewno zainstaluję właśnie piec pelletowy.

 

Okna narożne będą w kuchni i pokoju 5 (w sypialnie uchylane 2 skrzydła). Co do podłogówki to brałbym z miłą chęcią nawet w salonie, ale obawiam się czy poradzi sobie na 35 m2 (salon i jadalnia) przy niskich temp. na zewnątrz., a zrezygnowaliśmy z kominka.

 

Dom będzie parterowy z poddaszem do adaptacji, na chwilę obecną będzie tam pralnia.

 

Ze zmian to zrezygnowaliśmy ze spiżarni obok kuchni na rzecz powiększenia pomieszczenia 15 o prysznic i powiększyliśmy wiatrołap do wysokości ścianki w pom. 15.. Poza tym powiększona została spiżarnia, a w przedpokoju (4) od strony kotłowni będzie wnęka na szafę.

 

Co do pelletu to nie miałem styczności wcześniej z tym paliwem więc nie mam porównania do groszku.

 

Myjk całkiem poważnie to mógłbyś chwilę poświęcię i rozpisać o co chodzi z pompami ciepła i rekuperacją. Jak działają i jakie są przybliżone koszty w przypadku mojego metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projektant mojego domu podłączył w projekcie PC PW do... komina :)

No bo skoro PC PW to ogrzewanie to ogrzewanie wychodzi kominem, jak wiemy :lol2:

Ale szczerze mówiąc ja tez myslałam, że architekt się zna... bo w końcu trudno dostać się na architekturę :cool:

 

 

Ja też bym nawet nie wiedziala co to OZC, gdyby nie forum... i robiłabym własnie przyłącze gazu ;) bo inni tak mają :D Moj mąż był bardzo sceptyczny co do OZC, bo po co i w ogóle.. ale sam się przekonał, że można inaczej robić niż inni (chociaż inni już na nas postawili krzyżyk jak usłyszeli o elektrycznym grzaniu) i teraz nie żałuje OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk całkiem poważnie to mógłbyś chwilę poświęcię i rozpisać o co chodzi z pompami ciepła i rekuperacją. Jak działają i jakie są przybliżone koszty w przypadku mojego metrażu.

Najpierw to MUSISZ wykonać obliczenia projektowe. Tj. jakiej mocy źródła ciepła potrzebujesz, oraz ile dom będzie zużywać energii, na podstawie założeń co do wykorzystanych materiałów do budowy i ocieplenia. To jest potocznie okraszane skrótem OZC i wykonują je audytorzy. Dopiero potem możemy porozmawiać o co chodzi z PC, rekuperacją (WM), jak to działa i jakie będą koszty. Wcześniej dyskusja będzie jałowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może sprostuj ile powinno być -- bo jeszcze ktoś pomyśli, że to tyle ma faktycznie kosztować... :(

 

Racja - wyceny kompleksowe (projekt+materiały z rekuperatorem+robocizna) oscylowały w granicach 15-20tys (sam montaż stanowi ok połowę kwoty). W domach parterowych są to znacznie niższe koszty.

Ale można taniej - zlecić przygotowanie projektu, a montować samodzielnie i tak właśnie robimy, planujemy zamknąć się w max 15tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ moja żona ma, a jakże, znajomego z pielgrzymki (to stąd ta WIARA), który projektuje instalacje wentylacyjne. Że to temat pokrewny (podobno) z ogrzewaniem, to człowiek zaprojektował i zainstalował synowi instalację PC. Dom 120m2, z 2014, pompa ciepła 15kW (czy nawet 18kW), 2000m2 powierzchni wymiennik poziomy... Już nawet nie chciałem słyszeć na ile wydymał swojego syna taką instalacją. Oczywiście OZC nie było zrobione dla domu, bo po co (a w ogóle co to?). Lepiej się wzorować na "doświadczeniach" innych.

 

Ale to trzeba wybrać żonei takich znajomych, którzy mają dobrze dobraną i zrobioną PC, czyli takich, którzy są zadowoleni :)

Na forum jest na przykład Emila3000, która ma jakąś polską PC i bardzo niskie rachunki za ogrzewanie dużego domu.

 

A co do projektów z PC, to u mnie w projekcie domu "dobrano" taką 20kW :p I to dobierał gość od projektów instalacji, nie mój pożal-się-boże architekt.

 

 

Co do podłogówki to brałbym z miłą chęcią nawet w salonie, ale obawiam się czy poradzi sobie na 35 m2 (salon i jadalnia) przy niskich temp. na zewnątrz., a zrezygnowaliśmy z kominka.

( ...)

Myjk całkiem poważnie to mógłbyś chwilę poświęcię i rozpisać o co chodzi z pompami ciepła i rekuperacją. Jak działają i jakie są przybliżone koszty w przypadku mojego metrażu.

 

Dlaczego podłogówka nie miałby starczyć w Twoim salonie? Czy będzie w 100% przeszklony, a do tego wysoki jak kościół? ;)

 

Na tej stronie możesz z grubsza określić, jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło dla twojego domu http://cieplowlasciwie.pl

Nie zależy to bowiem wyłącznie od metrażu.

Edytowane przez moniss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to trzeba wybrać żonei takich znajomych, którzy mają dobrze dobraną i zrobioną PC, czyli takich, którzy są zadowoleni :)

Na forum jest na przykład Emila3000, która ma jakąś polską PC i bardzo niskie rachunki za ogrzewanie dużego domu.

Może i tak, ale nadal uważam to za jałowe gdy mam już swoje obliczenia, swoje wyceny i doświadczenia z obecnego domu i pod dwóch latach czytania wszystkiego co się da (tak bzdur jak i rzeczy wartościowych). I tak realnie, po tym czasie "nauki" wniosek jest prosty. Inwestor po wybraniu projektu powinien zrobić OZC, zweryfikować założenia, pozbierać oferty, przeliczyć opłacalność danego rozwiązania (grzewczego), wybudować dom nie gorzej niż w założeniach, i nie oglądać się na innych.

 

A co do projektów z PC, to u mnie w projekcie domu "dobrano" taką 20kW :p I to dobierał gość od projektów instalacji, nie mój pożal-się-boże architekt.

Eh... :(

 

Dlaczego podłogówka nie miałby starczyć w Twoim salonie? Czy będzie w 100% przeszklony, a do tego wysoki jak kościół? ;)

Wygląda na to, żę w projekcie jest ze 20cm styro na ścianie, zatem też nie rozumiem dlaczego podłogówka miałaby nie ogrzać (szczególnie z zaplanowanym węglo"eko"groszkiem). Swoją drogą zerknąłem ponownie na projekt i kotłownia zaplanowana na rzecz węglosmroda i składu na paliwo prawie wielkości wygodnego pokoju gościnnego...

 

Na tej stronie możesz z grubsza określić, jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło dla twojego domu http://cieplowlasciwie.pl

Nie zależy to bowiem wyłącznie od metrażu.

Z tym, że ta strona jest przeznaczona dla ludzi posiadających dom, którzy chcą tylko oszacować parametry teoretyczne do obecnego zużycia energii lub mocy źródła, ew. planują dom termomodernizować (albo ulepszać instalację), w związku z posiadanym ogrzewaniem węglowym.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...