Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czemu wszyscy tak cisną w instalację pomp ciepła pw? średnia kotłownia dla np panasonica 9kw ok 30k, średnia kotłownia gazowa ok 10 k, większość z budujących buduje na kredyt, wiec to trzeba też wziąć pod uwagę, zauważyłem na tym forum pewną rzeszę ludzi, którzy osoby nie mające pojęcia chcą od razu skłonić do zakupu pompy, ZAZNACZAM iż takie urządzenie nie jest złe, ba jest super opcją,ale czy serio przy takich cenach, różnica się nam zwróci? Sam czytając dość dużo forum, byłem bardzo przekonany do takiej instalacji, gdyby nie jej cena, poprosiłem o pare ofert na tcap9 kw oraz kotłowni na kocioł gazowy kondensacyjny, i wyszła różnica z grubsza ok 20k, różnica, która się szybko mi nie zwróci, gdybym miał wolnych 20k, to bym je przeznaczył na ta pompę, mając gaz pod nosem, niestety przemawia to za ogrzewaniem gazowym. No i kolejna rzecz, awaryjność, kocioł nowy kupie za5k,a jak będzie po paru latach z awaryjnością pomp i ich serwisem tego nikt nie wie? Kolejny pkt dotacje np w woj. Śląskim dają pare tysięcy do pomp powietrznych,ale zabiorą z tego 19%:]] , dobra kończę offtop...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczyłem gaz to mi wychodziło 16000 - 17 000 zł za całość tj. opłąta za przyłączenie 2300 + projekt instalacji (wymaga PNB), doprowadzenie gazu z granicy działki do domu, skrzynka + dobry kocioł kondensacyjny z zasobnikiem, wyposażenie kotłowni. PC około 25 000 za całość. Różnica dla Mnie nie duża a z gazem dużo więcej formalności. Przy gazie mamy jeszcze specjalne wymogi co to kotłowni, kominiarza, komin (nie zawsze). Wszystko trzeba brać pod uwagę, na pewno koszty ogrzewania PC są niższe. Na koniec, wybiegając w przyszłość - co w perspektywnie 5-10 lat jest bardziej prawdopodobne, że będziesz miał na działce darmowy gaz czy darmowy prąd (fotowoltanika itp). Można być niezależny energetycznie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Busters, masz rację, przyłącz 1500 :p, ja np musiałem obniżyć gazociąg, gdyż przeszkadzał mi na wieździe do działki, 250 koszt obniżenia gazu.Co do węgla, to jestem wyleczony na całę życie, rodzice maja dom ogrzewany tym dziadostwem, jak sobie przypominam cały obrzedek zimowy by w domu było ciepło, to aż się we mnie coś przewraca;/ to jest swojego rodzaju hobby, spędzasz pół dnia w kotłowni i poł domu jest w syfie;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin34_Śl co do niezależności energetycznej, przelicz kosz fotowoltaiki, do tego poziom nasłonecznienia w Twoim terenie i zyski z tej fotowoltaiki i sam sobie odpowiedziałeś czy się to opłaca,do tego pompa ciepła przecież głownie pracuje w zimie(słabe nasłonecznienie), szczególnie w nocy, gdyż przy pompie opłacało by przejść się na taryfe nocno-weekend'owa, wiec fotowoltaika musiałaby mieć jakiś akumlator na nadmiar wypracowanej energii, sprzedaż do sieci srednio opłacalna, do niezależności energetycznej, niestety jeszcze troszke brakuje, co nie zmienia faktu,ze przy nadmiarze gotówki nie jest to zła opcja, niestety nasz kraj słabo wspiera OZE, dużo jeszcze musi się zmienić...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wszyscy tak cisną w instalację pomp ciepła pw?

Ja piszę o swoich doświadczeniach z żoną -- która bez obliczeń podważa PC (akurat gruntową w moim przypadku) i chce koniecznie gaz. Problem w tym, że gazem domu nie ochłodzę i będę musiał dokupić doń szpecące elewację i hałaśliwe (multi)splity (które dla ogarnięcia całego domu wcale tanie nie są -- bo potrafi to kosztować ok. 10-15 tys. zł z instalacją), również ogrzewanie basenu ogrodowego gazem w lato brzmi, delikatnie mówiąc, bezsensownie, gdy w powietrzu/gruncie od słońca tyle ciepła do wykorzystania (z kolei PC do basenu to kolejne 5-8 tys. zł). Więc może kotłownia z PC kosztuje 30 tys. zł, ale daje więcej możliwości. Jak policzyć wszystko do kupy, to system gaz + klima + PC do basenu wychodzi drożej w podstawie instalacyjnej. Grzanie roczne gazem kosztuje ponad 2x więcej niż z pomocą PC.

 

Ot, cała tajemnica dlaczego JA tak cisnę na PC.

 

średnia kotłownia gazowa ok 10 k,

Mnie cała kotłownia gazowa (projekt, łącze, kocioł, CWU, instalacja) wyszła 16 tys. zł. Ale i tak mnie to nie satysfakcjonuje, bo nie ma to możliwości chłodzenia domu.

 

większość z budujących buduje na kredyt, wiec to trzeba też wziąć pod uwagę, zauważyłem na tym forum pewną rzeszę ludzi, którzy osoby nie mające pojęcia chcą od razu skłonić do zakupu pompy, ZAZNACZAM iż takie urządzenie nie jest złe, ba jest super opcją,ale czy serio przy takich cenach, różnica się nam zwróci?

Jak podasz ile dom projektowo zużyje energii (OZC), to się można tego bardzo szybko dowiedzieć.

 

No i kolejna rzecz, awaryjność, kocioł nowy kupie za5k,a jak będzie po paru latach z awaryjnością pomp i ich serwisem tego nikt nie wie?

Najdroższym elementem PC jest sprężarka. Też między 3 a 5 tys. zł kosztuje, a serwisuje to większość chłodników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk moja uwaga tyczyla się osób, które na siłę przekonują wszystkich, że pompa ciepła jest najtańsza w eksploatacji oraz instalacji i wszystko inne to zło:)osoby te obliczaja np koszt ogrzewania przy cop 4 i 100% nocnej taryfie ...sam uważam, że jest to super opcja dla ogrzewania domu. Co do awarii, to mlze pasc np jakis uklad sterujacy, gdzie naprawa moze rowniez pochlonac pare k, a akutat sprzet bedzir po gwarancji. W Twoim przypadku jest to jak najbardziej zasadna opcja przy kosztach , które podałeś. Ja sam jeżeli wygospodaruje 18k zmienię system grzewczy na PC PW, mam na to jeszcze trochę czasu, lecz na ten moment różnica w cenie kotłowni jest zbyt duża by instalować PC PW z pieniędzy bankowych. Dobra koncze z tematem PC vs gaz:) u mnie aktualnie oczekiwanie na firmie, która ociepli mi piwnice piana, oraz oczekiwanie na szalunki na mur oporowy:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk moja uwaga tyczyla się osób, które na siłę przekonują wszystkich, że pompa ciepła jest najtańsza w eksploatacji oraz instalacji i wszystko inne to zło:)osoby te obliczaja np koszt ogrzewania przy cop 4 i 100% nocnej taryfie ...sam uważam, że jest to super opcja dla ogrzewania domu.

Ja zawsze przeliczając przyjmuję COP 3 i 30/70 1/2T dla PC PW.

 

Co do awarii, to mlze pasc np jakis uklad sterujacy, gdzie naprawa moze rowniez pochlonac pare k a akutat sprzet bedzir po gwarancji.

Może paść, ale to jak wszędzie. Dlatego ja po analizie doszedłem do wniosku że kupuje się a) samodzielną pompę (bez integracji ze zbiornikami) b) nic wypasionego, tylko średnią/niską półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że lubię spać w zimnie i moim zdaniem szkoda rozkładać podłogówkę wiem, że są różnego rodzaju termostaty i szmery bajery ale z względu też, że chce mieć w sypialni piękną wykładzinę :D

 

Tez lubie spac w zimnie i nie widze przeciwwskazan do podlogowki, ktore chce zamontowac u siebie. Wykladziny akurat nie chce, ale rowniez nie widze problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi "już" tylko uproszczonego schematu WM i będę składać PnB, na zgłoszenie, żeby wbić łopatę czym prędzej i zakończyć SSO w tym roku!

 

Spotkałem się już z dwoma wykonawcami. Jeden, od paru lat mieszkający z rodziną w PL Ukrainiec, krzyknął 50 tys. zł netto (fundamenty, mury, strop, z dachem). Drugi, 15 tys. zł netto (za fundamenty z murami, dachów nie robią) -- i to z polecenia ekipa. Coś tanio? :p

 

Poza tym podliczyłem mniej więcej materiały po cenach z internetów, z V23% wyszło mi 115 tys. zł (fundamenty, mury, strop, dach i daszki łącznie z blacho-dachówką, ocieplenie elewacji, dachu i wylewki), a niewiele ponad 100 tys. zł z V8%. Znowu coś mało. :p Nie policzyłem tylko piasku, bo nie wiem jak to się przyjmuje tj. ile wchodzi w dziury... Dach dałem do wyceny z robocizną, ale może rzucicie ile u Was kosztowało zrobienie dachu?

 

No i zastanawiam się, czy nie zrobić betonowego stropu także nad pierwszym piętrem, zamiast drewnianych belek i podwieszanego sufitu (na poddaszu nic nie będzie prócz "małego" schowka). Ktoś ma jakieś doświadczenia w podobnym temacie?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach - robocizna 10 tys (tak podzielona transza), materiały... 48 055 zł. Ale to dachówki, więc blacho-dachowka będzie tańsza. natomiast są to wszystkie koszty, łącznie z drewnem, jakimiś bzdurami, których normalnie nie bralam pod uwagę. Bez okien dachowych.

 

U nas piach i jakieś otoczaki (nie pamiętam czemu, ale musiały być pod garaż, wyszły 3 900 zł. Ale zabij mnie nie pamiętam ilości :/

 

i trzymam kciuki za szybkie PnB i SSO :) a 15 tys to mało :) była firma, która za 6 tys robiła dach, ale to była wstępna rozmowa, pewnie tylko kładli blachę znając życie, bo kolejne rozmowy zawsze kończyły się kosztami dodatkowymi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dach 320m2 robocizna 16tys netto, dachówka creaton titania juz zamowiona calosc(rob.+mat.) wg wyliczenia wychodzi mi 57-58tys, ale pewnie bedzie kolo 60-62.

Piasek u mnie kosztowal 5700 - wywrotka 350zl za 10m3. Ja to obliczałem mniej wiecej tak, ze pomnozylem powierzchnia*wysokosc(ktora zasypywalem) i mniej wiecej sie pokrylo. Przy ubijaniu az tak bardzo ten 1m3 sie nie "kurczy" ale wiadomo ze te 10-15% trzeba dodac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas dach to 327m2 z WIELOMA spadkami. Więźba prefabrykowana z montażem 29k netto. Pokrycie to materiały 31k netto (dachówką BRAAS Teviva i wszystko co potrzeba łącznie z blachą na komin i rynnami), montaż całości 19k netto.

 

Dach mogłem taniej, ale wybrałem wyspecjalizowanego fachowa w tym temacie.

 

Myjk, pierwsza oferta realna i wcale nieprzesadzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje mi "już" tylko uproszczonego schematu WM i będę składać PnB, na zgłoszenie, żeby wbić łopatę czym prędzej i zakończyć SSO w tym roku!

 

Spotkałem się już z dwoma wykonawcami. Jeden, od paru lat mieszkający z rodziną w PL Ukrainiec, krzyknął 50 tys. zł netto (fundamenty, mury, strop, z dachem). Drugi, 15 tys. zł netto (za fundamenty z murami, dachów nie robią) -- i to z polecenia ekipa. Coś tanio? :p

 

Poza tym podliczyłem mniej więcej materiały po cenach z internetów, z V23% wyszło mi 115 tys. zł (fundamenty, mury, strop, dach i daszki łącznie z blacho-dachówką, ocieplenie elewacji, dachu i wylewki), a niewiele ponad 100 tys. zł z V8%. Znowu coś mało. :p Nie policzyłem tylko piasku, bo nie wiem jak to się przyjmuje tj. ile wchodzi w dziury... Dach dałem do wyceny z robocizną, ale może rzucicie ile u Was kosztowało zrobienie dachu?

 

No i zastanawiam się, czy nie zrobić betonowego stropu także nad pierwszym piętrem, zamiast drewnianych belek i podwieszanego sufitu (na poddaszu nic nie będzie prócz "małego" schowka). Ktoś ma jakieś doświadczenia w podobnym temacie?

 

Ty się zorientuj czy zgłoszenie u Ciebie w starostwie to dobre rozwiązanie (zadzwoń zapytaj się co Ci radzą i ile zatwierdzili do tej pory). Wiem,że w wielu starostwach to nie przechodzi - jako pewna forma manifestacji. Bo każda najmniejsza luka w projekcie, pierdoła wydłuża czas o kolejne 30 dni. Ja złożyłem u siebie w końcu jako PnB i miałem zatwierdzone w niecały miesiąc, tzn. 12 maja złożone, 8 czerwca decyzja (+ 2 tygodnie na uprawomocnienie). Planuję start na początku sierpnia a póki co przygotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...