Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Myjk ja Cię podziwiam :D serio... wyceny na 42-46 tys :) o dziwo! odwiert pionowy tańszy... ale z zastosowaniem polskiej pompy ciepła :)

Zaraz tu przeczytam mężowi wszystko :))

 

Niechaj mąż nie chce grzac piwnicy, muszę to przemyśleć, bo jedno pomieszczenie musi być na wino :) na działce rodziców w wiosce obok mamy 6-letnie winogrona, prowadzone książkowo i dające radość w postaci wina ;) no i ziemniaki :D

Co do samej pompy nie mam za bardzo wątpliwości, nie smrodzi, nie trzeba do niej komina i podłącza gazu... tylko czemu nie produkują jedynej słusznej :D hehe

 

thoreg właśnie najgorsze jest to, że ja jeszcze nie do końca znam nazewnictwo... i czasem wydaje mi się, że jak kogoś o coś proszę to ta osoba mnie nie rozumie :)

 

powiem Wam... że ja nie wiem co bym zrobiła bez tego forum :)

Edytowane przez Liliputek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A spotkał się ktoś z czymś takim, że przy gruntowej pompie ciepła następuje zmiana cieku wód gruntowych i trzeba robić nowe odwierty? Informacja od znajomego hydraulika, który zdecydował się jednak na gaz a nie jak planował na PC chociaż sam je montuje.

Firma robiąca mi wyceny PC wyliczyła mi, że rachunki przy -10 za prąd do grzałki wspomagającej pompę PC PW (samsung 16 kW) będą wyższe niż za gaz - jest to możliwe? Może ma na to wpływ, że liczyli dla taryfy gdzie cena jest taka sama przez całą dobę.

Znajomi w bliźniaczym domku jak my budujemy przy gruntowej pompie ciepła (3 odwierty) w ubiegłym sezonie zimowym (grudzień-luty) za ogrzewanie płacili średnio 500/miesięcznie - to mi podobnie wyliczyli za gaz. Tylko jaka może być rozbieżność między wyliczeniami na papierze, a rzeczywistością...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lolka.77 kolega za dom 200 m2, bardzo dobrze ocieplony trzeba przyznać, z rekuperacją, płaci za gaz za sezon ok. 3000 zł. Aaaa ma jeszcze piwnicę nie oddzieloną drzwiami to chyba mu trochę ucieka ;) w domu temp. 18 stopni zazwyczaj... a piec wyregulowany.

On tak mówi przynajmniej :) jak piec był źle wyregulowany to było 4 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja jednak przy oleju zostanę??? Dom 25 letni, 210 m2, średnio ocieplony, okna stare, wiatr przez wentylację hula, temperatura w granicach 20-24 stopni (zależy od kondygnacji) na ogrzewanie (sezon) + ciepłą wodę (cały rok) idzie koło 1500 l, co przy obecnych cenach daje niecałe 4000. A podobno gaz jest dużo tańszy...

Liczyłam, że przy gazowym i niewiele większej powierzchni zamknę się za CO i CWU w 3000, zwłaszcza, że i reku, i ocieplenie i szczelność okien na innym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ja jestem na etapie adaptacji projektu - Montana z pracowni Atrium. Budowe planuje jak najszybciej po uztskaniu PnB. Chcialabym miec ogrzewanie gazowe. W warunkach przylacze ma byc prowadzone z przeciwnej strony jezdni do granicy dzialki ok 20m.Na dzialke mam dlugi wjazd ok 50m. Czy Waszym zdaniem budowa takiego dlugiego przylacza jest oplacalna? Nadmienie jeszcze ze przewidywany czas oczekiwania na doprowadzenie gazu do granicy to 15miesiecy od podpisania umowy :/. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk ja Cię podziwiam :D serio... wyceny na 42-46 tys :) o dziwo! odwiert pionowy tańszy... ale z zastosowaniem polskiej pompy ciepła :)

Zaraz tu przeczytam mężowi wszystko :))

7,5kW gruntowa pompa ciepła, przykładowo ecopolu (przywołuję, bo podają ceny na stronie i można sprawdzić) kosztuje 12 tys. zł netto. Instalacja jej sprowadza się do wkręcenia króćców do rozdzielacza wymiennika, który z kolei kosztuje 1000 zł. Rozdzielacz zmontuje i podłączy każdy hydraulik. Jeśli producent oferuje instalację, to za 16 tys. brutto jest zrobiona "kotłownia". Do tego wymiennik poziomy, około 8 tys. brutto (robiony "osobiście"). Więc w 30 tys. można się bardzo spokojnie zamknąć, nawet z mocną pompą czy odwiertami. Trzeba tylko powalczyć, a wg mnie za 12-14 tys. warto usiąść, poczytać, zaplanować.

 

A spotkał się ktoś z czymś takim, że przy gruntowej pompie ciepła następuje zmiana cieku wód gruntowych i trzeba robić nowe odwierty? Informacja od znajomego hydraulika, który zdecydował się jednak na gaz a nie jak planował na PC chociaż sam je montuje.

Taka sytuacja może mieć miejsce tylko przy odwiertach "otwartych" (czyli takich, w których ciągnie się wodę gruntową do PC i potem po wyciągnięciu energii wtłacza z powrotem do ziemi) -- ale tych w zasadzie nie powinno się robić, bo są piekielnie drogie, trzeba mieć zgody na wiercenia etc. Jeśli jakiś instalator to w ogóle proponuje, to trzeba go z miejsca spuścić na drzewo i nie dyskutować, bo to "konował". To stara technologia, zarzucona już dawno. Odwierty robi się w układzie zamkniętym i wtedy cieki nie mają żadnego znaczenia, bo ciepło jest ciągnięte z gruntu a nie z wody.

 

Firma robiąca mi wyceny PC wyliczyła mi, że rachunki przy -10 za prąd do grzałki wspomagającej pompę PC PW (samsung 16 kW) będą wyższe niż za gaz - jest to możliwe? Może ma na to wpływ, że liczyli dla taryfy gdzie cena jest taka sama przez całą dobę.

Znajomi w bliźniaczym domku jak my budujemy przy gruntowej pompie ciepła (3 odwierty) w ubiegłym sezonie zimowym (grudzień-luty) za ogrzewanie płacili średnio 500/miesięcznie - to mi podobnie wyliczyli za gaz. Tylko jaka może być rozbieżność między wyliczeniami na papierze, a rzeczywistością...

Podawanie cen ogrzewania bez znajomości zapotrzebowania budynku na ciepło jest jałowe. Firmy robią Ci wyceny, ale czy wiesz jakie straty ciepła będzie miał Twój budynek?

 

To może ja jednak przy oleju zostanę??? Dom 25 letni, 210 m2, średnio ocieplony, okna stare, wiatr przez wentylację hula, temperatura w granicach 20-24 stopni (zależy od kondygnacji) na ogrzewanie (sezon) + ciepłą wodę (cały rok) idzie koło 1500 l, co przy obecnych cenach daje niecałe 4000. A podobno gaz jest dużo tańszy...

4000 zł za olej daje ~6MWh/rok z CWU. To bardzo, bardzo, bardzo mało. Dla zobrazowania, mój dom 140m2, też stary, ale docieplony, zużywa 10-12MWh (bez CWU). Więc gdzieś jest błąd i to znaczny.

 

Liczyłam, że przy gazowym i niewiele większej powierzchni zamknę się za CO i CWU w 3000, zwłaszcza, że i reku, i ocieplenie i szczelność okien na innym poziomie.

No dobrze, ale jak to liczyłaś?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thoreg w charakterystyce energetycznej mam coś takiego jak roczne zapotrzebowanie na energię użytkową - 12 271,06 w tym 7 099,53 ogrzewanie i 5 171,54 ciepła woda.

Jeśli są to dane wyciągnięte z policzonego OZC, to z pomocą PC PW, grzejącej ze średnim COP 3, zapłacisz grzejąc tylko w 2T 1300 zł. Grzejąc w stosunku 30% 1T i 70% 2T (takie realne zużycie), zapłacisz 1700 zł. W bardzo niekorzystnych porywach grzejąc 50/50, zapłacisz 2000 zł. Za cały rok CO i CWU. Pompa 16kW będzie za duża. Powinna wystarczyć 9kW z grzałkami (na trudniejsze chwile, ale warto pamiętać, że tych chwil jest tylko parę dni w roku i nie warto się tym w ogóle przejmować że te grzałki będą pracować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk no na oko liczyłam :)

wiem ile teraz kosztuje mnie ogrzewanie olejem opałowym, wiem, w jakim stanie jest dom w którym mieszkam i mam nadzieję, że to co buduję jednak parametry cieplne będzie miało lepsze, a powierzchnię niewiele większą. No i w informacjach wszelakich wszędzie jest, że gaz jest tańszy niż olej. Więc na oko mi wyszło, że ogrzewanie powinno kosztować mnie mniej niż teraz, a maksymalnie tyle samo, bo ostatnimi czasy to jednak olej coraz tańszy jest i ten sezon pewnie poniżej 4000 zakończymy.

Nie mam się łudzić, że ogrzewanie nowego, dobrze zaizolowanego domu będzie mnie kosztowało mniej niż teraz nawet jak wybiorę podobno tańsze źródło?

 

Do projektu mam dołączoną charakterystykę energetyczną - wg niej współczynnik strat mocy cieplnej przez wszystkie przegrody zewnętrzne - 150,21, a na wentylację (w projekcie grawitacyjna) - 105,73 z tym, ze wentylację zmieniamy na mechaniczną. Do wyceny oprócz projektu biorą tą charakterystykę energetyczną, to za mało? Co jeszcze powinni ode mnie chcieć?

 

Prawdę mówiąc napalona byłam na tą PC, ale osobiście poznałam 2 użytkowników. U jednych siedziałam w grubej bluzie, bo mi zimno było (pompa PW). U drugich rachunki nie powalają a użytkują jeszcze kominek (odwierty) - z tym, że oni są w trakcie 2 sezonu grzewczego, więc pierwszy to może jeszcze schnięcie było. Pierwszy sezon kosztował ich ponad 2,5k ale nie wiem ile jeszcze dodatkowo grzali kominkiem. A PC z 3 odwiertami kosztowała ich 75k (łącznie całe ogrzewanie). To o 40k więcej niż moja wycena CO CWU z kotłownią na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

thoreg w charakterystyce energetycznej mam coś takiego jak roczne zapotrzebowanie na energię użytkową - 12 271,06 w tym 7 099,53 ogrzewanie i 5 171,54 ciepła woda.

 

Podajesz zapotrzebowanie, a pytam się o projektowe obciążenie cieplne. Dzięki niemu wiesz jakiej mocy źródło ciepła będzie potrzebne, by przy -20oC utrzymać 20oC w domu. W swojej projektowanej charakterystyce energetycznej (PCHE) mam podany ten parametr.

 

Tylko tutaj też jest uwaga: jakiej jakości są to obliczenia? Jest wymóg, by ten papier był w projekcie domu i zazwyczaj jest to robione po łebkach. Podam tutaj swój przykład, chociaż obliczenia dla mojego domu wyszły "w miarę" (czyli nie totalnie z d...y) realne. Jednakże zleciłem też zrobienie prawdziwego OZC. Dzięki temu dowiedziałem się, że obciążenie cieplne wynosi u mnie 3,6 kW zamiast 5,21 kW wyliczonego w PCHE. Dzięki temu wiem, że mogę wybrać mniejszą, czyli tańszą, pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I u nas ewentualne obniżanie temperatury tylko na noc, bo ja pracuję w domu, a mama na wyodrębnionej senioratce też cały dzień w domu.

Prąd na pewno liczył w taryfie gdzie cena jest przez cała dobę taka sama i jak pisałam liczył dla przykładowego miesiąca z temperaturami oscylującymi koło -10. I liczył dla kotła 12 kW, dopiero po szczegółowej analizie zaproponował 16 kW.

Zobaczymy co inni powiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lolka.77 powtórzę jak mantrę. Policz (zleć) OZC, podaj wyniki na forum, ludzie podpowiedzą czego masz szukać i z jakimi kosztami to się będzie wiązać. Później weźmiesz się za wyceny w firmach. Liczenie zużycia dla -10, w drogim prądzie, gdy średnia zimowa w Twoim regionie to 2sC, i gdy zazwyczaj grzeje się w większości w 2T, to jakaś paranoja. :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz zapotrzebowanie, a pytam się o projektowe obciążenie cieplne. Dzięki niemu wiesz jakiej mocy źródło ciepła będzie potrzebne, by przy -20oC utrzymać 20oC w domu. W swojej projektowanej charakterystyce energetycznej (PCHE) mam podany ten parametr.

 

Tylko tutaj też jest uwaga: jakiej jakości są to obliczenia? Jest wymóg, by ten papier był w projekcie domu i zazwyczaj jest to robione po łebkach. Podam tutaj swój przykład, chociaż obliczenia dla mojego domu wyszły "w miarę" (czyli nie totalnie z d...y) realne. Jednakże zleciłem też zrobienie prawdziwego OZC. Dzięki temu dowiedziałem się, że obciążenie cieplne wynosi u mnie 3,6 kW zamiast 5,21 kW wyliczonego w PCHE. Dzięki temu wiem, że mogę wybrać mniejszą, czyli tańszą, pompę ciepła.

 

A jak ten wskaźnik może się inaczej nazywać?

Firma od adaptacji, twierdzi, że charakterystyka jest przeliczona po zmianach i po uwzględnieniu położenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tygodniu wybiorę się do kuzynki (jest audytorem energetycznym) zobaczymy co ona policzy, czy to co mam jest z d... czy rzeczywiście przeliczone. Jak nie da rady to zlecę OZC.

Chociaż opinie znanych mi hydraulików powoli zniechęcają - zwłaszcza, że jednego rozliczam i widzę w zleceniach instalacje dodatkowego kotła do PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma innej nazwy, bo wynika ona z norm. :) Powtórzę jeszcze raz: najprawdopodobniej ta charakterystyka jest zrobiona "by była". Zleć profesjonalne OZC (na forum np. asolt robi) i za 300-500 zł będziesz dokładnie wiedzieć na czym stoisz. Dodatkowo dowiesz się czy nie warto gdzieś dać więcej/mniej izolacji, co ewentualnie jeszcze można zmienić w sensownej cenie, aby utrzymanie domu była tańsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zleciłam OZC :) a potem będę błagała o pomoc jak poznam wyniki :D

dziś mąż ma dzwonić do ekip budowlanych, żeby im się przypomnieć :cool: i oby w końcu, któraś łaskawie się zgodziła ;)

 

mariolka14 my narazie nie robimy przyłącza gazu, więc nie pomogę, nie mam pojęcia ile może kosztować przyłącze :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...