Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Liliputek - budujemy w świętokrzyskim, małe miasto.

Myjk - zabijasz mi niezłego klina...

Kominka w obsłudze tak bardzo się nie boję, tej zimy mieszkamy w domu ogrzewanym wyłącznie kominkiem i nie jest źle ( no ale też mamy świadomość, że to nie na zawsze). No i też lubię - jak szpilki :)

Dla nas jednak co innego jest priorytetową sprawą - jesteśmy w wieku tzw. poważnym :) jeszcze pracujemy, ale pewnie juz niedługo i chcemy mieć dom, którego utrzymanie nie będzie nas w przyszłości zbyt wiele kosztowało; dlatego jesteśmy nawet gotowi zrezygnować z kominka, głównie z powodu strat ciepła.

Wyliczenia kosztu kominka i gazu faktycznie też są przekonujące - wrzuciłam temat M-owi i zaczynamy z powrotem mysleć o pompie ciepła...

Myjk, myślisz rzeczywiście, że powietrzna pompa ciepła wystarczy?

Ja niestety czuję się jak blondynka w tych wszystkich skrótach, określeniach - CO, PC PW, CWU itd....:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Marcin34_Śl Ja też buduję bez kominów. Koszty alternatywne podaję minimalne żeby się nikt nie przyczepił, że zawyżam koszty innych źródeł.

 

gaja2 Czy wybraliście ostatecznie projekt? ZTCP (to skrót od Z Tego Co Pamiętam) ;) chcecie bardzo mały domek wybudować, tj. max 85m2. I dobrze, nie popełnicie błędu jaki popełnili moi rodzice (choć im wałkowałem o małym domu, to kupili sobie na starość piętrowy 120m2 nie wiadomo po jakiego diabła). Pamiętaj, że podane przeze mnie wcześniej wyliczenia są dla mojego domu 180m2 -- czyli ponad dwa razy większego. Musicie na podstawie swojego projektu policzyć OZC (Zapotrzebowanie na Ciepło), sprawdzić wynik, ew. wprowadzić zmiany do projektu polepszające parametry ocieplenia, i będzie wszystko jasne. Dla przykładu Arturo72 ma dom 120m2, ogrzewa za pomocą PC PW (Pompa Ciepła Powietrze Woda -- czyli na zewnątrz taki często widziany "klimatyzator" stojący na powietrzu, a w środku puszka przekazująca ciepło do wody w podłogówce) i za CO płaci 600 zł/sezon (przy czym należy zaznaczyć, że ma płytę fundamentową i sporo ocieplenia). No właśnie, rozumiem, że zrobicie podłogówkę w całym domu?

 

Standardowo polecam WM (Wentylację Mechaniczną) zamiast WG (Wentylacji Grawitacyjnej). To jest cudowny komfort. Brak zaduchu, kontrola nad ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza (brak nadmiernych strat). Rekuperacja nie jest konieczna, ale są także bardzo tanie rekuperatory i czasem warto się o nie pokusić. Wtedy, gdy oczywiście zrezygnujecie także z kominka klasycznego, można całkowicie zrezygnować z kominów i po raz kolejny znacznie ograniczyć straty ciepła. Eliminując kominy, WM można zrobić spokojnie w cenie, albo nawet taniej niż WG.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli "taras" nie będzie użytkowany, to ta lukarna jest zupełnie zbyteczna tam (no, ew. aby powiększyć łazienkę), podobnie płaski dach nad garażem. Można zeń zrobić dach spadowy i nie kłaść drogiego i problematycznego w uszczelnieniu dachu płaskiego. MGProjekt oglądaliście? http://www.mgprojekt.com.pl/helios co prawda też płaski dach nad garażem, pełne piętro (ale to wg mnie zaleta, bo skosy, i piszę to mieszkając 10 lat w domu z poddaszem, to jest tylko i wyłącznie upierdliwa wada) ale mają też inne projekty ze spadowym dachem nad garażem. Poza tym układ prawie identyczny i styl podobny.

 

Tak, oglądaliśmy ten projekt. Niestety, bez zachwytów. Nie chcemy balkonów, dachu kopertowego. Kominek na ścianie głównej, obok TV też słabo wygląda. Na górze nie potrzebujemy czterech pokoi i dwóch łazienek. Czyli trochę zmian do wprowadzenia :). Ale dzięki za podpowiedź.

Projekty domów oglądamy od ponad dwóch lat, mam wrażenie, że już wszystko widziałam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo parterówek ma pracownia Z500.

Jakie macie wymagania? Ile pokoi/ wc w łazience czy osobne/ kuchnia otwarta czy zamknięta/ garaż w bryle czy wolnostojący/ jaki rodzaj stropu? :)

 

A, no i dość istotne - jaki macie mieć kąt nachylenia dachu? Określa to MPZP, więc najlepiej szukać projektu pasującego do tego zapisu.

Edytowane przez mother_nature
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, no i dość istotne - jaki macie mieć kąt nachylenia dachu? Określa to MPZP, więc najlepiej szukać projektu pasującego do tego zapisu.

chyba, że MPZP nie ma ;) u nas nie ma, ale za to jest WZ plus jest park narodowy obok... to chyba gorsze niż MPZP :D

 

Ekipa po 1,5 tyg. zadzwoniła i powiedziała, że jednak potrzebują projekt by wycenić robociznę :cool: ale jest plus tej sytuacji! zadzwonili wcześniej niż my do nich, by się upomnieć o wycenę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liliputek - budujemy w świętokrzyskim, małe miasto.

a cena 90 tys to robocizna sama? czy SSO z materiałami? :)

 

Szczerze mówiąc jak jesteście w wieku poważnym to może lepiej zrezygnować z kominka... tzn. widzę po teściach jak bardzo im się nie chce rąbać drzewa do kominka (komineczka raczej...), mają malutki domek ok. 70 m2, ogrzewają prądem, ale ponieważ to domek z 1932r. to nie jest ani dobrze ocieplony, ani nie ma porządnych fundamentów, więc dodatkowym źródłem taniej energii jest kominek. Fakt jak wrzucą z 2 kawałki to ja umieram z gorąca... bo jest z 27 stopni, ale jednak w nocy musiałby ktoś wstać by dorzucić drewna, w przeciwnym wypadku rano jest już zimno.

Chociaż zaznaczam ich dom ma spore straty ciepła...

Mlavender jeśli miałabym cos poradzić to przejście z garażu do spiżarki może nie być najlepszym wyjściem :( w zimie wszystko naniesie się do domu... w lecie też, bo buty nigdy nie są idealnie czyste... nie wiem jakie są Wasze wymagania co do wielkości, ilości pokoi, czy kształtu dachu więc za dużo nie mogę pomóc :)

Edytowane przez Liliputek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio otrzymałam ekspres. Wysłałam koło południa maila z prośbą o wycenę z rysunkami zaznaczając, że jeszcze projekt jest w trakcie tworzenia i nie mam wszystkich danych. Wycena była wieczorem, przy dwóch telefonach wcześniej w celu doprecyzowania kilku rzeczy :o

 

dobijasz mnie... :D ja nie wiem... może w małopolsce tyle pracy mają... albo smog ich otumania ;)

mother_nature u nas samo sąsiedztwo parku to multum wymagań co do WZ... ale na szczęście mamy już PnB ;) tylko wioskę dalej ludzie już parę lat czekają na przekształcenie ziemi, z rolnej na budowlaną, bo rolna jest w sąsiedztwie innych zabudowań, a park powiedział, że "zobaczą..." i tak patrzą ;) a w gminie mówią, że pewnie jeszcze parę lat będą czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co budujesz i ile chcesz zaplacić ekipie za stan surowy ? Widzę że masz ładne przygody z wykonawcami..

 

budujemy http://pracownia-projekty.dom.pl/dn_kendra_2m_ce.htm z malutkimi poprawkami (brak balkonu), ale z piwnicą pod domem.

Wyceny są różne... od 44 tys do 120 tys za SSO - sama robocizna. Natomiast mnie interesuja oferty do ok 80 tys :) Tylko chcemy mieć piwnicę z lanego betonu, co wprawia w konsternację wiele ekip, przechodząca w przekonywanie, że lepiej z bloczków... planujemy budować z silikatów, co również stanowi problem, bo ekipy mówią, że lepiej z ceramiki, bo wszyscy tak robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam dwie uwagi MisiekNS.

 

1. Wiatrołap. Jest bardzo mały. Sugerowałbym pomyśleć jak go powiększyć, bo będzie dramat w razie jakichś gości -- będą się ubierać w salonie. ;) Ja miałem początkowo 5m2, powiększyłem go do 7m2 (część oczywiście zajmą szafy) -- ale później jeszcze kombinowałem jak go powiększyć -- niestety już nie daje rady. ;) Najprościej u Ciebie można drzwi przesunąć za drzwi łazienki i trochę dać tam luzu. Można pójść krok dalej i po przesunięciu ścianki drzwi do łazienki wyrzucić na hol od strony salonu.

 

2. Spiżarka. Też chciałem mieć, ale w trakcie "szkicowania" wyszło, że spiżarka marnuje miejsce, tzn. wymaga miejsca na "komunikację", drzwi, etc. Zamiast tego lepiej mieć kawałek więcej blatu, oraz wysoką zabudowę -- gdzie można zrobić wygodniejsze szuflady oraz półki, może jakieś "cargo". To pozwoli odstawić lodówkę od narożnika (w rogu jest przez to zablokowany blat). Co więcej, usunięcie spiżarki zwiększy miejsce w łazience, będzie można ją nieco przestawić i powiększyć znowu wiatrołap.

 

Widzę aż pięć pokoi w tym dwa na dole (pomijając salon)...

 

Możesz podać dokładniejsze parametry domu dla tego zapotrzebowania? Jakie straty wyszły? Może dla gaja2 wyciągniemy jakieś wnioski z tego. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk - dziękuję jeszcze raz za bardzo jasne informacje, jestem dodatkowo wzruszona rozwinięciem tajemniczych skrótów :)

Dobrze pamiętasz, domek 86 m2. Będzie jeszcze dobudowany garaż - o czym za chwilę.

Wentylacja na pewno będzie mechaniczna, chcemy z rekuperacją.

Z kominka jesteśmy gotowi zrezygnować, jesli to ma znaczenie - bez sentymentów :)

Nie rozważaliśmy dotąd PC PW (już przyswoiłam), bo wydawało się nam, że nie wystarczy, a z kolei gruntowa - koszty.

Ale mamy takiego gościa od pomp ciepła (robił to w rodzinie i u znajomych, sa zadowoleni) i chcemy się z nim teraz spotkać, żeby porozmawiać.

Policzymy też OZC, widzę że to konieczne.

Mam niestety pewne zastrzeżenia co do podłogówki w całym domu - no nie lubie po prostu, jak mi grzeje stopy...co innego np. łazienka.

 

Liliputek - uściślam co do podanych przeze mnie kosztów budowy: te 90 tys. to taki nie do końca SSZ, bo bez okien i drzwi, ale ze ściankami działowymi.

Ale w tym jest też koszt materiałów.

 

Pisałam o problemie z odległością domu od drogi. Okazało się - hurra - że można "dokleić" z przodu garaż i wtedy jego frontowa ściana będzie się liczyla jako stojąca w linii zabudowy. Tak więc dom będzie w odległości około 12 m, to juz w porządku.

Garaż będzie doklejony z prawej strony, a okno od pokoju powędruje na ścianę szczytową.

rzut_parteru.jpg

Edytowane przez gaja2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaja2, wyśmienicie. OZC jest (nie)stety konieczne aby mieć pojęcie o co się walczy. Ale to dobrze wydane pieniądze.

 

Nie bój(cie) się podłogówki. W energooszczędnym domu, oraz ze źródłem niskotemperaturowym (czyli np. PC PW) nie odczujesz nawet że podłoga jest ciepła. Ciepła podłoga to domena domów energochłonnych. Dla PC najlepiej jest gdy grzeje wodę w podłodze do 30-35sC (w największe mrozy). Oznacza to znacznie niższą temperaturę na podłodze, niż temperatura ciała, a tym chłodniejszą podłogę im cieplej na dworze. Musicie koniecznie pojawić się u kogoś posiadającego podłogówkę niskotemperaturową i sprawdzić to empirycznie. Powiem więcej, możecie niwelować efekt "ciepłej" podłogi lepiej izolując dom (minimalizując straty), co potem przełoży się na niższą cenę źródła ciepła. Pamiętaj, że połączenie kaloryferów i PC jest nieekonomiczne -- zmniejsza bowiem COP pompy (współczynnik wydajności, tj. w prostych słowach ile energii pompa wyciąga z gruntu/powietrza w stosunku do zużywanej energii elektrycznej) -- stąd wspomniałem o tym elemencie. Nieekonomiczne jest także samo mieszanie systemu podłogówki i kaloryferów (podraża koszt "kotłowni").

 

Jeśli domek ma być tak przytulny (nie lubię słowa mały) i budowany w "standardowej" dla dzisiejszych czasów technologii, tj. ściana ~40cm + fundament + 20 cm styro w podłodze, okna z U~0.9 to wg mnie spokojnie zamkniecie się w 5-6MWh/rok i mocy 4kW dla największych mrozów. To będzie oznaczać, że możecie się pokusić o budżetową pompę ciepła typu Anslut vel Jula 6+3. Jak spojrzeć w karty, ma ona przy -15 moc tylko 3kW, ale resztę uzupełnią wbudowane grzałki i wystarczy. Za 12 tys. zł brutto z podłączeniem i uruchomieniem powinno się spokojnie udać. Można kupić "markową" pompę, ale wg mojej skromnej opinii nie warto wydawać dużo pieniędzy i czekać na zwrot. Przy takich parametrach ogrzewanie będzie Was kosztować maksymalnie 1000 zł/rok (z CWU). Ale podkreślam, to tylko szacunki. :) Policzcie OZC i wtedy powalczymy wspólnie z doborem źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...