Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka turbina DGP?


maxtor

Recommended Posts

Nasze problemy zostały rozwiązane połowicznie. Tzn. okazało się, że jedna przepustnica w systemie nie otwierała się za dobrze a innej brakowało. Po poprawkach nadmuch jest minimalnie lepszy, ale do ideału daleko. Najwyraźniej turbina "typu 600" to na nasz system za mało. Nie udało mi się jednak znaleźć większej (poza Tywentem, którego nikt nie poleca). Może trzeba było dać dwie turbiny?

W Twoim przypadku efekt też może być niezadawalający. Raz że 20m to sporo - są duże opory i turbina wyciąga znacznie mniej niż nominalne 600m3. Dwa - Takie odgałeziania z jednej rury może rzeczywiście skutkować marnym (lub żadnym) nadmuchem na końcu. U nas idzie od kominka rura fi160 potem jest turbina z filtrem, potem trójniki i przepustnice łączące to wszystko z nawiewem z rekuperatora (rura fi200) a następnie rozchodzą się rury fi125 do poszczególnych pomieszczeń. Jedna rura obsługuje nie więcej niż dwa nadmuchy i to właśnie z tymi drugimi w szeregu jest najgorzej. Lepiej by było gdyby do każdego nawiewu szła osobna rura. A co tu mówić o większej ilości rozgałęzień...

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Mam tego nieszczęsnego Dospela - jak to o nim niektórzy mówią. Do tego dokupiony regulator obrotów za grosze na Allegro. Jego głośność i rzekoma zawodność dla mnie grubo przesadzona. U nas działa cały rok i już od 2 tygodni bez zarzutu. Fakt, dom ma 110 m2 więc łatwy do ogrzania a jest to moje jedyne źródło ciepła (oprócz podłogówek w łazienkach). Miałam trochę wątpliwości czy to ciepło pójdzie do pokoju oddalonego od turbiny 15 m ale okazało się, że tak. Zainwestowałam w dobry wkład kominkowy to ważne - mam Spartherma do ciągłego palenia.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Laparia - nieśmiało zaoponuję ;-).

Turbina to:

- możliwość zastosowania filtra w układzie grzewczym

- niższe, "zdrowsze" temperatury przenoszonego powietrza

- brak efektu brudzenia się okolic wylotów powietrza

- możliwość płynnego sterowania całym układem

- brak efektu przegrzewania się pomieszczenia z kominkiem i niedogrzania innych (równomierność rozkładu temperatury w domu)

- możność zastosowania nawilżacza powietrza

- ogrzewanie tych pomieszczeń, które "chcemy", a nie tych, które "możemy"

- opcja doprowadzenia powietrza do poziomu podłogi (jeżeli jest na to miejsce) i uzyskanie lepszego rozkładu temperatur w pomieszczeniu

Tyle, że o większości tych rzeczy trzeba już pomyśleć na etapie projektu domu, tak jak z większością instalacji. A o tym się zapomina, bo przecież kominek to rzecz prosta i łatwa do wykonania... :wink:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dospel lub Darco, bez różnicy. Z innymi nie miałem po prostu do czynienia. Staram się"chwytać" raczej tego, co jest na miejscu i ma realną, szybką sieć serwisową w naszym kraju. Poza tym te dwie firmy coś stale "robią", udoskonalają swe produkty, pracują nad jakością i oferują wsparcie techniczne swoim sprzedawcom.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem system wg opisu zamieszczonego kilka postów wyżej - wszystko działa :-)

 

Turbina Darco - wydajność OK, a głośność... w salonie przy normalnym poziomie hałasu (ulica, dzieci w domu) trudno jest usłyszeć kiedy się załącza, ale w nocy, gdy jest ciszej i się wyłączy... to czuć różnicę. Generalnie jednak poziom hałasu generowanego przez nią nie jest w salonie uciążliwy, a w pokojach słychać tylko szum powietrza.

 

Pozdrawiam

Carl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Mam pytanie odnośnie turbiny (Pojoulat): otóż mam zamontowaną Tarnavę Premium 14 kW z systemem DGP i turbiną. Problem w tym że turbina włącza się tylko na ok. 10 sekund (przy dość mocnym napaleniu) i potem przez parę minut nie chodzi wcale (niezależnie od ustawionej temperatury). Potem znowu pochodzi kilkanaście sekund i cisza. Działa właściwie tylko jak jest ustawiona na 10-15 stopni. Trochę to za zimno.

 

Czy ktoś może wie jaka jest tego przyczyna? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

 

Dodam jeszcze że mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, i na dole pod kominek też. Rozprowadzenie jest do 3 pokoi, powierzchnia do ogrzania ok 80m2.

 

pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam, mam nastepujace pytanie dotyczace turbiny Dospel. Turbina jest na strychu irozprowadza powietrze do 4 pomieszczen. Piaty punkt to by-pass. Efektywnosc turbiny mnie nie zadowala z tego wzgledu ze temperatura u wylotu kratek jest niska. Obawiam sie ze przyczyna tkwi w by-passie. Otoz kiedy turbina sie zalacza-zaczyna zasysac dosc mocno powietrze z by-passa... Instalator twierdzi ze tak ma byc. Mam jednak watpliwosci bo to bardzo obniza efektywnosc rozprowadzania. Czy to normalne, ze turbina mocno zaciaga by-passem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...