Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaka turbina DGP?


maxtor

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zdecydowanie polecam ci DARCO. Znajomy kominkarz dawno zrezygnował z Dospel-a, gdyż były awaryjne i bardziej głośne, niż DARCO. Jeżeli masz duży dom to pocelam ci turbinę o "przerobie" 600 m3 na godzinę (taką mam). Wcześniej miałem turbinę firmy TYWENT, ale to było nieporozumienie. Sprzęt był zamontowany na strychu i było słychać w kuchni na parterze - silnik chodził jak młockarnia. Teraz mam Darco, chodzi cichutko. Słychać jedynie delikatny szum powietrza z nawiewów. Proponuję ci kontakt telefoniczny z firmą i zamówienie całości systemu (wysyłają kurierem). Ja dostałem 10% upustu, więc na pewno nie będziesz miał z tym problemów. Dodam jeszcze, że jeżeli kupiłbym te wszystkie rzeczy na miejscu zapłaciłbym o wiele więcej niż wynosi cena katalogowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne rady. Teraz Dospel stoi u mnie na straconej pozycji. Poszukam dystrybutora Darco na moim terenie.

 

Pzdr

maxtor

Witam.

Znam dobrego przedstawiciela Darco w Starogardzie Gdańskim pewnie bedzie mógł Ci wysłać spedycją wszystko co zechcesz kupić - ma spory wybór. Firma "Prowent Pomorze" e-mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie mozesz zrobić rozprowadzenia opartego na konwekcji??

Jest najlepsze :) odległości masz małe 2-3 m to wład poradzi sobie konwekcyjnie, Ten 8m jest spory ale nie jest to rzecz której nie da sie przejsć znam takie wkłdy które na odcinku 8m radzą sobie bez Turbin zależy to od ilosci punktów i izolacji budynku i szczelnosci stolarki okiennej. Ni ema cos ię pchac w turbiny.

odległość na jaką ma trafić ciepłe powietrze w żadnym stopniu nie zależy od rodzaju wkładu kominkowego. co najwyżej zwiększając średnicę przewodu doprowadzającego ciepłe powietrze możemy liczyć na to, ze trafi ono na dalszą odległość "pchane siłami natury". ale 8m? marne szanse bez turbiny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam tak, dól ogrzwany kratkami z bolu komina bez dgp, potem sa 2 pokoje na gorze ktore przylegaja do komina, hol na pietrze, lazienka i jeszcze jedna sypialnia (odlegle od komina o ok. 4,5 m), czyli na pietrze potzrebuje doprowadzic powietrze z kominka do 5 punktow (2-3 przy samym kominie) i 2 4,5 m dalej, czy potrzebuje turbine? wklad bedzie do grzania ciaglego jotul lub tarnawa, a nie do okazjonalnego dogrzewania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam tak, dól ogrzwany kratkami z bolu komina bez dgp, potem sa 2 pokoje na gorze ktore przylegaja do komina, hol na pietrze, lazienka i jeszcze jedna sypialnia (odlegle od komina o ok. 4,5 m), czyli na pietrze potzrebuje doprowadzic powietrze z kominka do 5 punktow (2-3 przy samym kominie) i 2 4,5 m dalej, czy potrzebuje turbine? wklad bedzie do grzania ciaglego jotul lub tarnawa, a nie do okazjonalnego dogrzewania.

 

Jeśli kominek ma być u Ciebie ważnym elementem systemu ogrzewania (wkład do ciągłego grzania) powinien być też maksymalnie efektywny. Nie uda się tego zrobić bez turbiny. Odległość 4,5 m oraz ilość punktów jest na tyle duża, że turbina jest konieczna. Do ogrzania dołu wystarczą kratki i szyba kominka (chyba, że masz zamiar ogrzewać oddalone od kominka pomieszczenia)

Jeśli mogę coś radzić:

1. Raczej nie doprowadza się DGP do łazienek (skuteczna wentylacja - a taka przecież musi być w łazience - szybko pozbawi to pomieszczenie ciepłego powietrza z DGP) i korytarzy na piętrze (ciepło wędruje z pomieszczeń na dole do góry, chyba, że góra jest autonomicznym terenem, bez możliwości wędrówki powietrza). Ciepłe powietrze powinno dostawać się do łazienki otworami wyciętymi w drzwiach (podcięcie drzwi o 1-2 cm lub okrągłe otwory)

2. Przewody do rozprowadzania powietrza powinny być fabrycznie ocieplone wełną. Dodatkowo, te o długości 4,5 m ze względu na straty ciepła na takim odcinku, warto owinąć jeszcze wełną o grubości 5 cm.

3. Przy tej ilości punktów na górze turbina powinna mieć wydajność 600 m3/h

4. Włącznik turbiny z regulatorem obrotów koniecznie trzeba umieścić na parterze (nie musisz biegać na piętro, żeby zmniejszyć obroty turbiny, np. wtedy kiedy będziesz przebywała długi czas na dole nie ma sensu dogrzewać góry, więc zmniejszasz obroty). Poza tym, niektórzy użytkownicy zaaobserwowali wyraźnie niedogrzewanie dołu po zamontowaniu turbiny- cała para idzie do góry, trzeba więc mieć możliwość regulacji). Oczywiście każda turbina ma własny, prosty, automatyczny włącznik, który ją uruchamia przy odpowiedniej temperaturze powietrza z kominka, ale jest to na zasadzie wszystko, albo nic. Można też zamontować bardziej skomplikowane automaty regulacyjne (nie potrafię ocenić skuteczności ich działania).

5. Już na etapie stanu surowego należy pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich przewodów.

Tyle na razie przyszło mi do głowy. Jak coś jeszcze mi się przypomni, to napiszę.

 

Pzdr

maxtor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
...niektórzy użytkownicy zaaobserwowali wyraźnie niedogrzewanie dołu po zamontowaniu turbiny- cała para idzie do góry...

Oj! Jak chcielibyśmy mieć taki problem.

Na razie jest tak, że z wentylatorem Dospel KOM 600 III ledwo co ciepłe powietrze wydobywa się z anemostatów.

 

nici więc z:

...Słychać jedynie delikatny szum powietrza z nawiewów...

prawie nic się z nich nie wydobywa

 

Faktem jest, że przed wentylatorem postawione jest niełatwe zadanie. Instalacja działa w połączeniu z reku. Samo połączenie wykonane jest prawidłowo. Ale długość rur jest dość znaczna:

Najpierw 10m rury fi160 od czopucha na stryszek.

Potem przepustnice, trójniki i jazda do 4 punktów na piętrze i 3 na parterze.

Od wentylatora na stryszku do najodleglejszego punktu jest jeszcze z kilkanaście metrów rury fi125.

Rekuperator Mistral 400 przedziera się przez to bez problemu i dmucha rześko. Natomiast wentylator kominkowy sobie nie radzi.

 

Zastanawiam się jaka turbina byłaby lepsza.

AN2 z Darco ma podobne parametry jak nasz Dospel. Chyba, że ktoś wie na pewno, że jest jednak silniejszy?

 

Tywent ma mocne turbiny, ale wiele złego słyszałem o głośności ich wyrobów (i w tym wątku też się to potwierdza). Ktoś ma Tywenta i jest zadowolony?

 

U nas z głośnością nie jest tak krytycznie. Dospel, o którym tu piszą, że taki głośny, u nas jest praktycznie niesłyszalny. No może w zupełnej nocnej ciszy, gdy stoi się bezpośrednio pod stryszkiem lub w otwartym salonie, to słychać jakieś mruczenie. To pewnie zasługa 20cm wełny w podłodze stryszku. Sam wentylator ustawiony jest na płycie wełny 'kominkowej' 3cm.

 

Inna możliwość to turbina z Castoramy ('Panol') o wydajności 800m3/h.

Ale czy to też nie będzie nieporozumienie?

 

Ktoś coś może polecić? Może coś francuskiego? Tylko gdzie tego szukać?

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze, czy jest możliwe, że problemy z wydajnością naszej turbiny nie wynikają z jej niedostatecznych możliwości, ale z nieprawidłowego montażu. Mam na myśli w szczególności bypass. Tam są jakieś przepustnice. A zwróciło to moja uwagę po tym, jak pewnego dnia po rozpaleniu w wygaszonym kominku turbina nie chciała wystartować. W czopuchu było już bardzo gorąco, ale rura nie doprowadzała powietrza na stryszek. Co więcej! - nawet w jej wlocie w czopuchu było chłodno mimo skwaru wokół. W efekcie temperatura na wentylatorze nie podnosiła się i wentylator nie startował. Dopiero, gdy obniżyłem pokrętłem temp. startu do kilkunastu stopni, ruszył i powietrze z czopucha zaczęło być zaciągane.

Bardzo to dziwne. Moje podejrzenie padło na te przepustnice od bypassu, ale nie do końca wyobrażam sobie co tam się mogło stać. Montarzyści też są zdziwieni. Oczywiście wezmą się za to, ale twierdzą, że to raczej i tak nie ma związku z za małą wydajnością turbiny. Eksperymentu z wygaszaniem kominka nie powtarzałem na razie, bo zimno :-)

 

Czy ktoś zna się na tym i może coś podpowiedzieć?

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trubine o wydajnosci do 1000 m3, typu TD 1000/250, kupioną w Venture.

 

To turbina uzywana w profesjonalnych systemach wentylacji, srednica wentylatora to 250 mm. Wentylator mam umieszczony w piwnicy, zasysa on powietrze z GWC i dalej pcha do przestrzeni wokol kominka i do DGP.

 

Hałasu nie słychac prawie wcale, tym bardziej, że wentylator mam jeszcze obudowany. Na niskich obrotach, szum wentylatora i powietrza w ukladzie jest nizszy niz szum nowoczesnej lodowki, co dostrzec mozna wyłącznie nocą przed snem, prawie nic nie słychac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po waszych wypowiedziach na temat głośności dospela troche się przestraszyłem bo już go kupiłem, więc zaraz postanowiłem to sprawdzić. Zaniosłem turbine do wolnego pokoju w mieszkaniu (ponieważ jeszcze nie jest zainstalowana) i włączyłem ją na pełne obroty i co się okazuje, nic. Przez zamknięte drzwi (izolują znacznie gorzej niż zaizolowane poddasze) naprawde była ledwo słyszalna no chyba że kanały tak niosą. :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam dospel a zamontowany jest w górnej częsci kominka (mieszkanie jednopoziomowe wyżej sąsiad :lol: ) Wsalonie prawie go nie słychać chociaż zrobione są kratki do jego wentylacji. A w pozostałych pokojach trochę słychać szum powietrza ale to nie jest takie straszne.

To jego pierwsza zima idziała bez zarzutu. Oby tak dalej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maluszek, a przez jak długie rury ten Dospel musi u Was pchać powietrze i ile macie punktów?

My też mamy takiego Dospela i owszem działa, ale niezby wyraźnie. Ciepłego powietrza daje tyle, że jak zamknie się drzwi do pokoiku na górze, to się on wyraźnie wychładza. Gdy tymczasem przez otwarte drzwi (i otwarty do góry salon) nagrzewa się bardzo ładnie.

Nie wiem, czy u nas zbyt rozbudowany system na tego Dospela jest, czy coś zkaszanione przy podłączaniu.

 

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Ale długość rur jest dość znaczna:

Najpierw 10m rury fi160 od czopucha na stryszek.

Potem przepustnice, trójniki i jazda do 4 punktów na piętrze i 3 na parterze.

Od wentylatora na stryszku do najodleglejszego punktu jest jeszcze z kilkanaście metrów rury fi125.

Witam

bilbo czy udało Ci się uporać z problemem DGP?

Pytam ponieważ wymyœliłem sobie system oparty na trójnikach typu T bez skrzynki rozdzielaczowej. Ma to być coœ takiego:

 

Kominek - 4 m fi 150 - Turbiba - 6 m fi 150 - trójnik T - 6 m fi 125 - trójnik T - 4 m fi 125 - trójnik T - 4 m fi 150 - ostatni anemostat

 

Czyli za turbinš ma być rura o długoœci c.a. 20 m... czy przy turbinie np. Darco 600 w ostatnim anemostacie pojawi się ciepłe powietrze?

 

Nie ukrywam, że wštpliwoœci zasiał mi jeden z lokalnych dystrybutorów, mówišc, że ciepełko poleci mi co najwyżej z dwóch piwrwszych anemo... :cry:

 

Carl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...