Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy p?acisz abonament za RTV???


Czy płacisz abonament za RTV???  

154 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy płacisz abonament za RTV???



Recommended Posts

Usprawiedliwienia, że nie oglądam

 

Jak mam udowodnić, że rzeczywiście od dłuższego cZasu nie oglądam ?

Jak mam udowodnić, że nie jestem koniem ?

 

Płaci się nie tylko za TVP ale i za możliwośc odbioru innych stacji

 

J.w. Do tego stopnia, że wprawdzie satelitkę przykręciłem do muru, ale kabelków to już mi się nie chciało poprowadzić ;) I tak sobie wisi i się kurzy...

 

Nie chcesz płacić za to co Tobie nie jest potrzebne i z czego nie korzystasz - pozbądź się telewizora.

 

Nie. Bo jeszcze jest video, jest dvd. Nie mam zamiaru pozbawiać się tej możliwości. Wprawdzie obejrzałem w ostatnich 3 miesiącach "aż" 2 (słownie: dwa) filmy, ale jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 147
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No i masz!!! Rano czytałam ten wątek, a tu niespodzianka!!! Firma w której pracuję właśnie dostała karę za niepłacanie RTV- trzy telewizory, o których nikt nigdy nie pamiętał bo stoją w budynku, który stoi pusty przez większą część roku i w innym mieście niż cała firma. Zwariować można!!!!Trzy osoby w firmie (niezbyt wielkiej), ze mną na czele, przez 10 godzin dziennie (przynajmniej ja) pięć dni w tygodniu, pracuje nad tym, żeby wszystkie należności publicznoprawne było opłacane w należytej wysokości, terminowo, deklaracje w ilości mnóstwo składane na czas, wszelkie przepisy prawnopodatkowe wraz z przynależnymi pokrętnymi interpretacjami kolejnych ministrów, różnych US (z korektami IS) oraz wyrokami i uchwałami NSA i SN w składach odpowiednich, żeby to wszystko na bieżąco śledzić i w praktyce stosować. I jeszcze całe mnóstwo innych przepisów znać, bo nigdy nie wiadomo z której strony jakiś wrzód pęknie. A i tak zawsze jakiś pęknie!!! Ja chyba się zwolnić muszę, bo widać się nie nadaję. Ta kara mnie dobiła. Niniejszym stwierdzam, że jestem do niczego, poddaję się i nie jestem w stanie przeprowadzić średniej wielkości firmy przez te wszystkie rafy prawne. Nie dość, że się nie znam na budowaniu, to jeszcze na własnej robocie. Ale to już raczej do dyżurnego psychologa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy taką sytuację. Wyniki naszej ankiety są zdecydowanie odwrotne. Abonament płaci 70% posiadaczy abonentów a uchyla się od tego jedynie 30%. Wyniki ankiety rzeczywiście odzwierciedlają sytuację rzeczywistą w skali makro.

W związku z tym wysokość abonamentu wynosi nie 173,90 zł rocznie a powiedzmy np. 100 zł rocznie.

Przypuszczam, że i wówczas znaleźliby się malkontenci dla których ta kwota była by zbyt wysoka. Powód niepłacenia byłby z pewnością taki sam jak i obecnie. Nieprawdaż?

 

W rzeczywistości nie płaci tylko ok. 20% osób , pozostałe niepłacące osoby są z opłat zwolnione. Twoje obliczenia są więc chybione. Poza tym żadnej instytucji państwowej nie wystarczą nigdy nawet największe podatki. Zawsze będzie za mało! Nawet gdyby ta niepłacąca grupa zaczęła płacić to nikt nie obniży abonamentu! Postawią nowy wieżowiec, albo podwyższą sobie pensje, a na pewno nie obniżą abonamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM - moje wyliczeniua są oczywiście czysto hipotetyczne. Nie dysponuję żadnymi danymi dot. ściągalnosci abonamentu. Nie jest to tematem moich dociekań i studiów. Wiem tylko tyle, że znam sporo osób które tego abonamentu nie płacą. Znam także i osoby które korzystają ze zwolnienia podmiotowego mając zarejestrowny odbiornik na ojca kombatanta. Niekiedy już nieżyjącego.

Czy o tej grupie osób zwolnionych mówisz?

 

Inne zwolnienia to:

 

§ 4. 1. Zwalnia się od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych:

1) osoby:

a) zaliczone do I grupy inwalidów,

b) zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,

c) całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji,

d) o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,

2) osoby, które ukończyły 75 lat,

3) osoby, które otrzymują stały zasiłek lub rentę socjalną z pomocy społecznej,

4) osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB).

2. Zwalnia się od opłat za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.

 

Kto wie, może może i masz rację i to właśnie jest większość naszego społeczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że to jest większość społeczeństwa. Twierdzę, że po uwzględnieniu tych osób odsetek niepłacących, a nie zwolnionych wynosi 20%. Informację tą usłyszałem w radiu gdzie była dyskusja na temat abonamentu i pomysłów na jego ściągalność. Nie zmienia to faktu, żę nawet gdyby 120% osó zobowiązanych płaciło ten abonament to i tak nikt go nie obniży. Nie czarujmy się tu nie działa wolny rynek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KvM - poszukałem w necie i oto proszę artykuł z Gazety Prawnej wydanie 7-9 maja 2004 r. Coś z tymi 20% się przesłyszałeś. Wygląda na to, ze ściągalnośc wynosi 50%.

 

RTV. NOWE pomysŁY NA ŚCIĄGANIE OPŁAT

Abonament niczym kwadratura koła

 

Coraz więcej Polaków nie płaci za korzystanie z posiadanych radioodbiorników i telewizorów. Ściągalność abonamentu wynosi niewiele ponad 50 proc. Z tego właśnie powodu prezesi publicznych mediów chcą, aby Sejm szybko uchwalił przepisy, które poprawią ściągalność abonamentu.

 

– Zależy nam na tym, by abonament był określony jasno, a sposób ściągania pewny. To zagwarantuje właściwe wykonywanie publicznych funkcji przez publiczną telewizję i radio – uważa prezes TVP Jan Dworak. Budżet TVP to w jednej trzeciej abonament, w dwóch trzecich środki pozyskane z emisji reklam. Jeszcze bardziej na finansowanie z abonamentu jest skazane Polskie Radio. – Nie jesteśmy w stanie, mając do czynienia ze spadającym poziomem środków z abonamentu, w sposób odpowiedzialny konstruować oferty programowej i jej realizować – twierdzi Andrzej Siezieniewski, prezes publicznej stacji. Prawdopodobnie w tzw. dużej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (nad którą najpierw pracowało Ministerstwo Kultury, a obecnie Klub Parlamentarny SLD) znajdą się propozycje, aby m.in. kontrolerzy mieli prawo wstępu na teren nieruchomości i pomieszczeń oraz sprawdzania odbiorników. Co pewien czas odżywają też pomysły, aby abonament płacić w ramach rachunków za prąd albo za pośrednictwem urzędów skarbowych. Na początku tego roku wiceminister kultury Michał Tober zapowiedział, że być może abonament od niepłacących ściągaliby komornicy. Inny pomysł to zatrudnienie prywatnych firm windykacyjnych. Rewolucję przewidywał projekt nowelizacji ustawy o RTV z 2002 r., który został jednak wycofany z powodu afery Rywina. Przyjęto w nim domniemanie, że w każdym tzw. gospodarstwie domowym jest jeden telewizor i jedno radio, czyli płacić abonament musieliby wszyscy. To w interesie domownika byłoby złożenie specjalnego oświadczenia, że takich odbiorników nie ma.

 

Obecnie przepisy nakazują, że każdy posiadacz telewizora lub radia musi go zarejestrować na poczcie, i to w ciągu 14 dni od jego zakupu. Na poczcie otrzymamy też specjalną książeczkę opłat. Obowiązuje domniemanie, że używa odbiornika RTV ten, kto go posiada w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Osoby fizyczne płacą tylko za jeden odbiornik, choćby w mieszkaniu lub w samochodzie miały ich po kilka. Tymczasem firmy muszą płacić za każdy posiadany odbiornik. Jeśli kontrolerzy złapią nas na oglądaniu TV lub słuchaniu radia z odbiorników, za które nie zapłaciliśmy, to grozi nam kara w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu. Abonament uiszcza jednak coraz mniej osób. Nie boimy się kontroli pocztowców, które są rzadkie i mało skuteczne. Ponadto, być może już niedługo przepisy, które są podstawą do pobierania opłat za odbiorniki RTV, stracą moc. Rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll zaskarżył je bowiem do Trybunału Konstytucyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy taką sytuację. Wyniki naszej ankiety są zdecydowanie odwrotne. Abonament płaci 70% posiadaczy abonentów a uchyla się od tego jedynie 30%. Wyniki ankiety rzeczywiście odzwierciedlają sytuację rzeczywistą w skali makro.

W związku z tym wysokość abonamentu wynosi nie 173,90 zł rocznie a powiedzmy np. 100 zł rocznie.

Przypuszczam, że i wówczas znaleźliby się malkontenci dla których ta kwota była by zbyt wysoka. Powód niepłacenia byłby z pewnością taki sam jak i obecnie. Nieprawdaż?

 

a choćby to miała być symboliczna złotówka to nie zmienia to faktu że jest to wyciąganie kolejnych pieniędzy od podatników... 80% to b. ubodzy podatnicy!!! (oczywiście "ubodzy" nie ma tu znaczenia gdyż nie jest to argument za niesłusznością tego haraczu - użyłem tego w celu zobrazowania sytuacji)

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - wyjaśnijmy sobie jedno. Nie płacicie- to Wasza sprawa. To, że w związku z tym ja płacę cokolwiek wyższy abonament to moja sprawa i godzę się z tym faktem. Na dzień dzisiejszy stać mnie na ten wydatek.

 

Ale naprawdę nie przemawia do mnie Wasza argumentacja. Usprawiedliwienia, że nie oglądam, że nie lubię, nie ten repertuar, wolę komercyjną........

 

Jeśli nie ogladasz telewizji Ty to oglądają telewizje Twoja żona i Twoje dzieci. Nie wierzę w to, że w 100% repertuar telewizyjny nie trafia w Twój gust.

Płaci się nie tylko za TVP ale i za możliwośc odbioru innych stacji i to zarówno Polskich komercyjnych jak i zagranicznych. To, że pieniądze z abonamentu nie trafiają na konta tych innych nadawców to już jest inne zagadnienie.

 

Przepis jest jasny - pozwolicie, że go ponowię: Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

 

Wyjścia z tej sytuacji są dwa:

-Nie chcesz płacić za to co Tobie nie jest potrzebne i z czego nie korzystasz - pozbądź się telewizora.

-Nie chcesz płacić za to z czego jednak korzystasz - to nie płać, to Twoja i tylko Twoja wola.

 

Pozdrawiam

 

po pierwsze "płacisz bo masz" , dziwny to powód a co ze słusznością pewnych zachowań? sugerujesz: "Na dzień dzisiejszy stać mnie na ten wydatek." - a co jeśli się zmieni ta sytuacja? (oczywiście życzę ci jak najlepiej!) i znajdziesz się wśród wspomnianych przeze mnie wyżej "80%"?

 

"Ale naprawdę nie przemawia do mnie Wasza argumentacja. Usprawiedliwienia, że nie oglądam, że nie lubię, nie ten repertuar, wolę komercyjną........"

 

nie wspominasz tu ani jednego mojego argumentu... wręcz przeciwnie tv publiczną sobie raczej chwalę.

 

cytujesz również przepis... dla mnie zalatuje on totalitaryzmem ("domniemywa się"!!! )

 

na koniec tego wywodu jeszcze taki argument:

tv jest medium które służy rządzącym do kontaktu ze społeczeństwem, choćby w celach organizacji życia w państwie, z odbiorników płyną do narodu (ów) zamieszkujących nasz kraj jak i poza jego granicami przeróżne komunikaty, również propagandowe. więc jest to narzędzie wykorzystywane głównie przez elity aktualnie rządzące, prowadzące permanentną kampanię wyborczą (chwilowe przerwy są częścią tej kampanii). jak masz ochotę ich wspierać to lepiej wpłać im tą kasę na konto partyjne... będzie wprost i bez niedomówień z żadnej ze stron!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wowka - no właśnie w tej audycji było wyjaśniane, że w ten sposób okłamuje się opinię publiczną, bo nie uwzględnia się z tych 50% grupy osób, które płacić nie muszą.

Jaka jest prawda nie wiem.

 

Stary... przyznam się Tobie.... ja takze nie wiem...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podatek jest jak wiadomo od posiadania TV i radia, a nie od oglądania, wystaczy, że są odbiorniki. Natomiast chyba, monitor nie zalicza się do rzeczy ujętych w podatku i jak się ma kartę TV to można legalnie ogądać TV. Mam rację ?

 

W błędzie są Ci, którzy myślą iż gdyby wszyscy płacili to by płaciło się mniej. Uważam , że wręcz przeciwnie, bo to Polska, zaraz by nasi przedstawiciele, wykorzystali systuację i podniesi jeszcze bardziej. Podatek ten powinien być uzaleznony od dochodów tak jak np. mandat drogowy, w niektórych państwach. Kupe zarabiasz to za predkość nie zapłacisz 300 a 3000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podatek jest jak wiadomo od posiadania TV i radia, a nie od oglądania, wystaczy, że są odbiorniki.

 

No nie, z przepisu wynika, że od posiadania odbiornika ZDOLNEGO DO NATYCHMIASTOWEGO ODBIORU PROGRAMU. A to różnica.

 

Natomiast chyba, monitor nie zalicza się do rzeczy ujętych w podatku i jak się ma kartę TV to można legalnie ogądać TV. Mam rację ?

 

Przepis nie mówi o telewizorze, a o odbiorniku. Pecet z kartą tunera TV jest takim odbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tv jest medium które służy rządzącym do kontaktu ze społeczeństwem, choćby w celach organizacji życia w państwie, z odbiorników płyną do narodu (ów) zamieszkujących nasz kraj jak i poza jego granicami przeróżne komunikaty, również propagandowe. więc jest to narzędzie wykorzystywane głównie przez elity aktualnie rządzące, prowadzące permanentną kampanię wyborczą (chwilowe przerwy są częścią tej kampanii). jak masz ochotę ich wspierać to lepiej wpłać im tą kasę na konto partyjne... będzie wprost i bez niedomówień z żadnej ze stron!

cóż więcej można dodać?: http://info.onet.pl/950879,11,item.html szczególnie idzie mi o fragment: ""Szef SLD Krzysztof Janik oraz posłowie Bronisław Cieślak i Jerzy Wenderlich wysłali do szefowej KRRiT Danuty Waniek list z apelem o zajęcie stanowiska w sprawie zmian kadrowych w TVP. Obawiają się, że mogą one prowadzić do politycznego zawłaszczenia TVP przez partie prawicowe" - informuje "GW"."

 

czyim narzędziem jest tv? społeczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE :oops:

 

Z powodu :

lenistwo 50% ( nie chce mi się coś wypełniać i wysyłąć, jak dostanę wezwanie z blankietem to pewnie zapłacę)

sknerstwo 40%

inne 10% (mało oglądam , marne programy)

 

Przynajmniej podaję powody uczciwie. Ciekawe czy Ci co narzekają na program zapłacą jak będzie lepszy ?! :lol: :lol: :lol:

 

"Wizje" płaciłem przez rok a rok na lewo , a i to zapłaciłem za dużo bo np.: filmy na c+ obejrzałem tylko 4 za 2lata, więc dlaczego mam sponsorować tych co oglądają codziennie . Jak C+ będzie miał jakąś opcje tańszą dla tych co oglądają sporadycznie to zapłacę , słowo .

 

Do czytających forum kontrolerów: " to wyżej to nie ja" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...