Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moim zdaniem 6.5 kWh można uzyskać ze spalenia 1 kg węgla :o :roll:

być może, ale ja piszę o wartości opałowej litra, a nie kilograma. 6,5 kWh jest to wartość podawana przez dystrybutorów propanu.

 

Podsumowując z uwzględnieniem sprawności instalcji jest to od 5,2 kWh do 6,2 kWh, czyli przeliczając na aktualne ceny propanu od 33,5 gr za 1kWh do 26 gr za 1kWh w zależności od dostawcy propanu i sprawności kotła.

Aby policzyć faktyczną cenę 1kWh w porównaniu z energią elektryczną należałoby przemnożyć przewidywane zużycie przez cenę jednostkową i do uzyskanej kwoty dodać koszty stałe (dzierżawa zbiornika, sprawdzenie komina, przegląd pieca, energia eletryczna do obsługi pieca i pompki CO), a następnie podzielić znowu przez ilość zużytej energii.

 

Tak więc przykładowo

10 tys KwH rocznie 0,335 x 10 tys + 800 zł (dzierżawa zbiornika) + 100 zł (kominiarz) + 100 zł przegląd pieca i instalacji gazowej + 100 zł prąd do obsługi pieca i pompki/ 10 tys = 44,5 gr za 1 Kwh

 

wersja "oszczędna"

zużycie 20 tys kwH rocznie przy tanim gazie (po 1,6 zł za litr) i piecu kondensacyjnym, nie wykonujemy przeglądu pieca zgodnie z przepisami co roku tylko co dwa lata, udało nam się dzierżawić zbiornik za 400 zł

i cena 1 Kwh wychodzi nam na "rewelacyjnym" poziomi 28 gr

 

Pewnie przeciętnie płacona obecnie cena za 1kWh z uwzględnieniem typowych kosztów to 32-38gr za 1kWh, ale to tylko moje przypuszczenia

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-358660
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania prąd kosztuje zależnie od lokalizacji 18gr (Murator pisał że nawet pod Olsztynem tylko 16gr, ale nie wiem czy to prawda) za 1Kwh do 26 gr za 1 kWh (STOEN) w drugiej taryfie i przeciętnie 36-38 gr w taryfie całodobowej oraz 40-42 gr w taryfie drogiej, za prąd budowlany niektórzy płacą nawet 60gr za 1kWh

Przy braku jakiejkolwiek akumulacji i sterowania taryfa mieszana droga i tania daje przeciętnie koszt 1kWh na poziomie 26-32gr.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-358669
Udostępnij na innych stronach

NOTO raz pisał o 1 litrze ,a araz o kilogramie, nie zwróciłem uwagi sorry.

 

Potrzebowałem informacji o przeliczniku litry propanu = kilogramy propanu. Wiele firm podaje pewne dane w stosunku do kg propanu, inne do litra propanu - chcę te dane sobie połaczyć i przeliczyć kto oszukuje :)

 

Dziękuje wszystkim za informacje ... myslę, że pozwolą mi wyrobić sobie własną opinie nt. cen nośnika energi jakim jest propan.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-358946
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując z uwzględnieniem sprawności instalcji jest to od 5,2 kWh do 6,2 kWh, czyli przeliczając na aktualne ceny propanu od 33,5 gr za 1kWh do 26 gr za 1kWh w zależności od dostawcy propanu i sprawności kotła.

Aby policzyć faktyczną cenę 1kWh w porównaniu z energią elektryczną należałoby przemnożyć przewidywane zużycie przez cenę jednostkową i do uzyskanej kwoty dodać koszty stałe (dzierżawa zbiornika, sprawdzenie komina, przegląd pieca, energia eletryczna do obsługi pieca i pompki CO), a następnie podzielić znowu przez ilość zużytej energii.

 

Tak więc przykładowo

10 tys KwH rocznie 0,335 x 10 tys + 800 zł (dzierżawa zbiornika) + 100 zł (kominiarz) + 100 zł przegląd pieca i instalacji gazowej + 100 zł prąd do obsługi pieca i pompki/ 10 tys = 44,5 gr za 1 Kwh

 

wersja "oszczędna"

zużycie 20 tys kwH rocznie przy tanim gazie (po 1,6 zł za litr) i piecu kondensacyjnym, nie wykonujemy przeglądu pieca zgodnie z przepisami co roku tylko co dwa lata, udało nam się dzierżawić zbiornik za 400 zł

i cena 1 Kwh wychodzi nam na "rewelacyjnym" poziomi 28 gr

 

Pewnie przeciętnie płacona obecnie cena za 1kWh z uwzględnieniem typowych kosztów to 32-38gr za 1kWh, ale to tylko moje przypuszczenia

 

Podaję wyliczenia dla prądu.

Założenia:

Zużycie roczne 30000kWh, odpowiednio dla taryfy G12:

30% dla dziennej- 9000kWh

70% dla nocnej-21000kWh

Zgodnie z cennikiem ENERGA- Gdańsk.

 

1.Obrót:

dzienna- 0,1735 x9000kWh=1561,5zł

nocna- 0,1263x21000kWh=2652,3zł

stawka opł. abo. [zł/mc]=0,68zł x 12mc=8,16zł

Razem: 4221,96zł

2. Przesył i dystrybucja:

Stawka system. opłaty przesył [zł/kWh]= 0,0494zł x 30000kWh=1482zł

dzienna- 0,1457zł x 9000kWh=1311,3zł

nocna- 0,0248 x 21000kWh=520,8zł

skład. stały stawki siec 3F [zł/mc]=9,42zł x 12=113,04

Razem: 3427,14

Sumując p.1 i p.2 Otrzymujemy:

Razem p.1 i p.2=4221,96+3427,14=7649,1zł

 

No i Clou:

Dzielimy 7649zł/30000kWh=0,25497zł/kWh

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359001
Udostępnij na innych stronach

Greg nie wiem z czym tu dyskutować?

Wyniki chyba mówią same za siebie. Poza tym trochę zawyżyłeś wynik, bo abonament za prąd trzeba płacić bez względu na to z czego ma się energię do ogrzewania.

 

Ano z tym, że ciężko jest utrzymać proporcje 30/70.

Z praktyki wiem, że do osiągnięcia jest 60/40, a to zmienia cenę jednostkową.

Co do zawyżenia, to abo wliczamy i do jednego (energia) i do LPG.

Z moich osobistych wyliczeń wynika, że cenowo wychodzi podobnie.

Tj. mam cwu i co w cenie b. zbliżonej do prądu.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359108
Udostępnij na innych stronach

Mi się udaje bez akumulacyjnych grzejników udaje stosunek 20% do 80% (droga/tania) Z akumulacyjnym piecem nawet stosunek 1:15 i efektywna cena 1Kwh poniżej 20gr za 1 kWh przez cały rok (ZE Enea). Wszystko jest kwestią sterowania

 

 

Co do abonamentu za prąd - lepiej moim zdaniem nie wliczać go ani przy LPG, ani przy prądzie, bo niepotrzebnie komplikuje to obliczenia. A jeśli ktoś chce koniecznie doliczać, to jak już różnicę między abonamentem w taryfie całodobowej, a abonamentem w taryfie mieszanej (co też nie do końca jest słuszne, bo opłaca się mieć licznik dwutaryfowy nawet wtedy, gdy nie ogrzewa się prądem) W gruncie rzeczy ten abonament i tak ma wpływ minimalny na cenę 1 kWh

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359137
Udostępnij na innych stronach

A także z tym, że 9000kWh w drogiej taryfie daje miesięcznie750kWh, a to daje dziennie ok.24kWh. do cwu potrzeba podgrzewacza trójfazowego o mocy co najmniej 19kW. chyba mi nie powiesz, że przeciętna rodzina nie włącza go na mniej niż godzinę dziennie, tak samo pranie, odkurzanie i inne stale włączone urządzenia.O ile pranie można robić po 22, to reszta zajęć wykonywana w czasie "tańszym" (szczególnie w weekendy) może oznaczać spore wyrzeczenia.

Moim zdaniem b. realne jest jednak 60/40.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359140
Udostępnij na innych stronach

Mi się udaje bez akumulacyjnych grzejników udaje stosunek 20% do 80% (droga/tania) Z akumulacyjnym piecem nawet stosunek 1:15 i efektywna cena 1Kwh poniżej 20gr za 1 kWh przez cały rok (ZE Enea). Wszystko jest kwestią sterowania

 

Co oznacza efektywna cena? Ta , która wg moich wyliczeń wyszła 0,25zł ?

Wybacz, ale pozostanę niedowiarkiem. A możesz podać stawki w swoim ZE ?

 

Co do abonamentu za prąd - lepiej moim zdaniem nie wliczać go ani przy LPG, ani przy prądzie, bo niepotrzebnie komplikuje to obliczenia. A jeśli ktoś chce koniecznie doliczać, to jak już różnicę między abonamentem w taryfie całodobowej, a abonamentem w taryfie mieszanej (co też nie do końca jest słuszne, bo opłaca się mieć licznik dwutaryfowy nawet wtedy, gdy nie ogrzewa się prądem) W gruncie rzeczy ten abonament i tak ma wpływ minimalny na cenę 1 kWh

 

Zgadzam się, pod warunkiem,że będzie to dotyczyło tylko opłat zł/mc, a wszystkie inne, czyli te w zł/kWh uwzględnimy.

W tym swego rodzaju abonament pod tytułem "stawka systemowa opłaty przesyłowej"- daje to niezłą kwotę.

Nie, prąd nie jest tani,aczkolwiek przy pewnych nakładach ociepleniowych i wyrzeczeniach można ten nośnik porównać z LPG. Czasem na niekorzyść LPG (szczególnie, gdy komus nie starcza butla tankowana latem-niższe ceny gazu).

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359162
Udostępnij na innych stronach

Zreszta co tam długo liczyć ENERGA Gdańs udostępnia kalkulatory na swojej stronie:

http://www.energa.gda.pl/index.cgi?pg=*|Obs%B3uga%20klienta|Kalkulatory

 

Ci którzy mają doświadczenia własne z LPG, czy to gazem moga sobie przeliczyć. Z pobieznych oględzim wynika, że nie kłamią ;-)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359224
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że uwzględniamy te które dotyczą kWh, a nie uwzględniamy tych dot. opłat miesięcznych.

efektywna, to właśnie taka jak Ty obliczałeś z uwzględnieniem wszystkich kosztów 1kWh

Stawki u mnie to 18 gr w taryfie nocnej i bodajże 43 gr w taryfie dziennej.

Nie twierdzę że prąd jest tani, ale propan jest jeszcze droższy. Wybacz nie wiem o jakich wyrzeczeniach piszesz. Możesz to sprecyzować? Dla mnie owszem wyrzeczeniem jest posiadanie w ogródku wielkiej brzydkiej butli oraz konieczność okresowej obsługi instalacji

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359246
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że uwzględniamy te które dotyczą kWh, a nie uwzględniamy tych dot. opłat miesięcznych.

efektywna, to właśnie taka jak Ty obliczałeś z uwzględnieniem wszystkich kosztów 1kWh

Stawki u mnie to 18 gr w taryfie nocnej i bodajże 43 gr w taryfie dziennej.

 

A możesz podać odnosnik do Twojego ZE, bo chcialbym sobie porównać

każdą pozycję.

U mnie wychodzi nocna po ok. 0,20zł, a dzienna po 0,32zł

 

Nie twierdzę że prąd jest tani, ale propan jest jeszcze droższy. Wybacz nie wiem o jakich wyrzeczeniach piszesz. Możesz to sprecyzować? Dla mnie owszem wyrzeczeniem jest posiadanie w ogródku wielkiej brzydkiej butli oraz konieczność okresowej obsługi instalacji

 

A ja twierdzę, że cena jest i co więcej będzie porównywalna. Ostrożnie szafowałbym słowem "jeszcze" ;-) Po prostu oba rozwiązania są drogie i będą nadal :-(

Nie odniosłeś się do cwu. Jak ją uzyskujesz ? Myślę, że może to mieć wpływ na stosunek noc/dzień.

He, he butlę odgrodziłem pergolami i nie widzę, można też zakopać.

A co do wyrzeczeń, to myślę, że doskonale wiesz o co chodzi.

Ja wcale też nie mówię, że przy LPG ich nie ma, ale dotyczą one stricte oszczędności, a nie pory dnia grzania, czy innych wspólnych dla obu nośników energii czynności.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359331
Udostępnij na innych stronach

Już sobie porównałem wg kalkulatora:

http://www.klient.enea.pl/index.php?adm=&sub_id=26&page_id=90&down=4

 

I Twoich założeń, dla 30000 kWh 20/80

wychodzi 0,2379zł/kWh

Dla mnie w tej chwili cena to 0,22zł/kWh (5,72zł/m3), ale to możemy pominąć. Więc przyjmijmy, że tankujemy teraz. Cena za Gaspolem:

http://www.gaspol.pl/new/biznes/detaliczne_ceny_rynkowe.php?bg=12

to 1,68zł/dm3 LPG

1,68:6,2kW/dm3(straty)=0,2709zł/kWh.

Przy moim zdaniem bardziej realnym stosunku 60/40 cena energii elektrycznej (zgodnie z kalkulatorem-taryfa Poznań) wynosi:

8670,24:30000=0,2890zł/kWh

 

Dla 30/70 mamy:

7904,04:3000=0,2634zł/kWh

 

Niech sobie każdy rozważy, czy warto ?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359382
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę nie wiem o jakich niedogodnościach piszesz?

Temeperatura jest regulowana termostatami elektronicznymi z dużą dokładnością indywidualnie w każdym pomieszczeniu. Wodę ogrzewam przy pomocy bojlera elektrycznego wyłacznie w drugiej taryfie, stosunek drogiej taryfy do taniej jest latem podobny jak zimą, więc ogrzewanie wody raczej na to nie wpływa. Wodę grzeję do wysokiej temperatury, bo mam zbiornik 60l (planuję 3-4 razy większy do planowanego domu), aby nie było niedogodności w postaci ryzyka poparzenia wodą o temp 90C mam zamontowane baterie termostatyczne, co jest b. wygodnym rozwiązaniem bez względu na to czym ogrzewana jest woda. Woda jest podgrzewana dwa razy w ciągu dnia i może raz na rok zdarza się, że jej zabraknie, ale zbiornik jest na prawdę za mały na moją rodzinę. Gdy podgrzewałem wodę tylko raz (rano przed nadejsciem dorgiej taryfy) też prawie starczało (prawie bo przeciętnie raz na tydzień wieczorem woda była zimna). Na prawdę nie mam pojęcia o jakich niedogodnościach mówisz.

ZE enea ma stronę www enea.pl

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359395
Udostępnij na innych stronach

Dżizz... Ty nie mieszkasz w wolnostojącym domu ?

Masz sąsiadów po lewej, prawej, z dołu i z góry ?

Jeśli tak jest, to nie mam więcej pytań- pogadamy jak bedziesz miał swój dom i własne doświadczenia.

Jeśli się mylę, to pozostaje mi tylko pogratulować. :-)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/20596-1-litr-propanu/#findComment-359404
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...