Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o ocenę zabudowy kominkowej i wykonania DGP


PI0TR80

Recommended Posts

Witam!

 

W naszym nowym mieszkaniu zastaliśmy już kominek (wkład JOTUL I510), który u poprzednich właścicieli miał pełnić tylko funkcję dekoracyjną. My natomiast chcielibyśmy wykorzystać go również do ogrzewania poprzez rozprowadzenie gorącego powietrza. Poniżej załączam odręczne rysunki przedstawiające obecną budowę kominka i plany co do rozprowadzenia gorącego powietrza.

 

Problem w tym, że miałem już w domu dwóch fachowców zajmujących się kominkami i każdy mówi co innego:

Fachowiec A twierdzi, że ogólnie cały kominek jest żle wykonany. Planuje zamiast kratek po bokach wykonać 3 tunele (kratki) po 80 cm każdy na froncie obudowy, gdyż jego zdaniem kratki po bokach powodują okopcenie ściany (i faktycznie po ok 5 latach niezbyt częstego używania kominka widać, że ściany przy górnych kratkach są nieco okopcone) i generalnie twierdzi, że kratki które mam obecnie są zbyt małe. Co do rozprowadzenia, to zaproponował mi rozwiązanie grawitacyjne i rozprowadzenie na 2 najbliższe pomieszczenie na piętrze.

 

Fachowiec B o istniejących kratkach nie powiedział już ani słowa, chce natomiast zabudować bardziej sam wkład (mówił o nałożeniu na niego blaszanego dystrybutora lub obniżeniu poziomej przegrody nad wkładem) i proponuje rozprowadzenie mechaniczne z turbiną przy wkładzie lub na strychu.

 

Proszę o pomoc: czy faktycznie kominek jest źle skonstruowany (jak twierdzi pierwszy fachowiec) i konieczna jest przebudowa? Osobiście ze względów estetycznych wolał bym, żeby kratki pozostały na swoich miejscach. No i czy za radą drugiego fachowca pójść w rozprowadzenie mechaniczne i zabudowanie wkładu (gdzieś czytałem, że wkładów żeliwnych nie powinno się tak zabudowywać, bo grozi to ich przegrzaniem)? Czy dwa kanały 150x50 obok siebie wystarcza do przesłania GP z kominka na strych i jaką turbinę by Państwo polecili?

 

kominek1.jpg

kominek2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...