Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przeznaczenie pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem usług?


Recommended Posts

Witam

 

Jestem posiadaczem działki 1270mkw o poniższym przeznaczeniu podstawowym:

1. W zakresie przeznaczenia terenów ustala się:

1) przeznaczenie podstawowe terenów stanowi zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z nieuciążliwymi usługami lokalnymi, usługi mogą być lokalizowane w adaptowanych pomieszczeniach budynku mieszkalnego lub gospodarczego, w pomieszczeniach dobudowanych do budynków lub w obiektach wolno stojących,

 

Ponieważ dopiero co zabieram się za tematykę budowy działki wiele rzeczy jeszcze nie rozumiem lub nie znalazłem na nie odpowiedzi. Na działce chcę postawić nie duży dom 100mkw oraz będę prowadził działalność polegającą na prowadzeniu napraw blacharskich samochodów i handel narzędziami (docelowo budynek/pomieszczenie ok 50mkw) .

Jeśli dobrze rozumiem powyższa działka to umożliwia, a ponadto działalność, którą będę chciał prowadzić będę mógł zlokalizować np. w pomieszczeniu gospodarczym dla którego są znacznie mniejsze wymagania konstrukcyjne? Na chwilę obecną ledwo co stać mnie na budowę domu dlatego w pierwszym okresie warsztat będzie w moich kategoriach prowizoryczny np. płyta obornicka. Docelowo kiedy się odbiję chciałbym żeby choćby ze względów estetycznych powstał murowany warsztat nawiązujący swoją konstrukcją do domu.

 

Teraz kolejną kwestią nastręczającą mi trudności w zrozumieniu jest poniższy zapis MPZP:

3) maksymalna wysokość budynków gospodarczych i garaży liczona od poziomu terenu do górnej

krawędzi kalenicy dachu nie może przekroczyć 7 m

4) dachy budynków mieszkalnych i usługowych dwuspadowe lub wielospadowe, o symetrycznie nachylonych połaciach, kąt nachylenia połaci dachowych określa się od 35–50 stopni, pokryte dachówką ceramiczną lub materiałami dachówkopodobnymi, przy czym dopuszcza się zastosowanie lukarn i innych elementów wzbogacających formę dachu,

5) dachy budynków gospodarczych określa się jako dwuspadowe o symetrycznie nachylonych połaciach, pokryte dachówką ceramiczną lub materiałami dachówkopodobnymi

 

Czy to oznacza, że jeśli będę budował pomieszczenie gospodarcze to musi mieć symetryczny dwuspadowy dach o dowolnym kącie nachylenia, natomiast jeśli będe wykorzystywał pomieszczenie na cele usługowe musi mieć już kąt nachylenia jak w punkcie 4) 35-50 stopni?

Ponadto co z garażem bo nie wspomnieli nic na jego temat odnośnie zadaszenia, jedynie co do wysokości kalenicy? Może mieć dowolny dach o dowolnym kącie nachylenia?

 

Interesuje mnie jeszcze kwestia ewentualnej budowy drugiego odrębnego budynku mieszkalnego na działce. Mowa jest w warunkach zabudowy, że min. 50% powierzchni musi pozostać "zielona". Nasi rodzice nie młodnieją i przyjdzie czas kiedy chciałbym aby byli bliżej by móc im pomagać lub się Nimi zajmować. Dla dobra współżycia małżeńskiego nie chciałbym aby mieszkali z nami w jednym budynku, dlatego myślę o postawieniu drugiego w innej części działki. Jeśli dobrze rozumiem zapis zabudowa jednorodzinna umożliwia budowę jednego budynku mieszkalnego o maksymalnie dwóch lokalach mieszkalnych? Czy dobrze rozumiem? Wobec powyższego chyba niemożliwa jest przy aktualnym zagospodarowaniu budowa drugiego domu na działce?

Edytowane przez Renowator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...