Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Frapol Onyx Dream 200 problem


Recommended Posts

Witam.

Mam problem z odzyskiem ciepła w tym rekuperatorze. Rekuperator zamontowany jest na ocieplonym nieogrzewanym poddaszu. Chodzi cały czas na pierwszym biegu.

 

Przy temperaturze wewnętrznej +23'C i zewnętrznej 0'C odczyty na sterowniku są następujące:

- temperatura wyciągu 18'C

- temperatura nawiewu 11 'C

- temperatura z czerpni 2'C

- temperatura do wyrzutni 12'C

 

Przy temperaturze wewnętrznej +23'C i zewnętrznej 12'C odczyty na sterowniku są następujące:

- temperatura wyciągu 20'C

- temperatura nawiewu 17 'C

- temperatura z czerpni 12'C

- temperatura do wyrzutni 16'C

 

Część straty ciepła na wyciągu jest pewnie z kanałów które w pewnym momencie przechodzą przez nieogrzewaną garderobę i idą po stropie w warstwie styropianu (od góry przykrycie 5 cm). Ale skąd takie duże straty w samym rekuperatorze, zwłaszcza przy niskich temperaturach zewnętrznych? Przecież to nie jest chyba normalne że temperatura do wyrzutni jest wyższa niż temperatura nawiewu do pomieszczeń? Co może być tego przyczyną? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam mam podobny Problem z onyx dream 200 .

Wieczorem ustawiłem prędkość wentylatorów na 20% a rano odczytałem następujące wyniki.

 

-temperatura wyciągu 13'C

- temperatura nawiewu 8 'C

- temperatura z czerpni 4'C

- temperatura do wyrzutni 6'C

 

W domu mam 21'C na zewnątrz -3 'C.

 

Kanały mam na poddaszu ocieplonym ,nie ogrzewanym temp okolo10'C

Kanały są położone w perlicie 10cm .

Zauważyłem że parametry podnoszą się przy zwiekszonych prędkościach np przy 80% nawiewa okolo 14-16 'C.

Wszystkie przewody są ocieplone :/ .

 

Wera23

Zauważyłem również że Reku produkuje spore ilości wody i tacka zazwyczaj jest pełna wody ,nawet ten "zbiorniczek " nie połączony z tacką , a bezpośrednio pod wymiennikiem był pełny wody :/

możesz sprawdzić jak to wygląda u ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo obserwuje u siebie tyle że w ONYXIE 400 przy małym przepływie. Chociaż nie ma aż tak dużego spadku temperatur. Teraz mam

 

-wyciąg z domu 21

-czerpnia 1

-nawiew 18

-wyrzutnia 7

 

Spowodowane jest to za małą ilością powietrza przepływającego przez wymiennik i możliwe że przepływem turbulentnym. Wyjściem jest trzymać rekuperator na wyższych biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w wersji passiv i w airpackach wymiennik jest w prostopadle do strumienia powietrza WP_20141217_12_52_30_Pro.jpgIMG_0737.jpg nie jak było kiedyś onyx passiv stary (2).jpg wzdłuż strumienia. Po bokach są komory, działa to jak Tichelmann . Po prostu, przy małym strumieniu powietrze zimne idzie jedną częścią wymiennika a ciepłe inną, nie są strumienie pomieszane o tak !cid_4ED2F385CA6E4BD6BF5D616BE12E1E1A@frapol.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesli dobrze licze masz sprawnosc 90% - ja bym nie narzekal...

 

To samo obserwuje u siebie tyle że w ONYXIE 400 przy małym przepływie. Chociaż nie ma aż tak dużego spadku temperatur. Teraz mam

 

-wyeciąg z domu 21

-czerpnia 1

-nawiew 18

-wyrzutnia 7

 

Spowodowane jest to za małą ilością powietrza przepływającego przez wymiennik i możliwe że przepływem turbulentnym. Wyjściem jest trzymać rekuperator na wyższych biegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zwiekszonej wydajnosci na 40%

Wychodzi

- -temperatura wyciągu 16'C

- temperatura nawiewu 12C

- temperatura z czerpni 1'C

- temperatura do wyrzutni 8'C

 

Na 90%

 

- -temperatura wyciągu 19C

- temperatura nawiewu 14C

- temperatura z czerpni 0'C

- temperatura do wyrzutni 8'C

 

Problem z tym że przy wiekszych obrotach mocno wysusza mi dom i mam z 30% wilgotności :(

Dupa straszna ...

 

Ps. Czy to możliwe że są aż takie straty na kanałach ? Jak pisałem wczesniej na poddaszu jest 10 stopni.

Instalacja jest zrobiona na 63mm ,wszystkie kanały okolo 10 m długości, wszystkie w ociepleniu leżą na stropie . Gdzie szukać tu błedów .? Mam jeszcze możliwość poprawy i zmiany tylko gdzie szukać chochlika.

Edytowane przez Wielgosie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zwiekszonej wydajnosci na 40%

Wychodzi

- -temperatura wyciągu 16'C

- temperatura nawiewu 12C

- temperatura z czerpni 1'C

- temperatura do wyrzutni 8'C

 

Na 90%

 

- -temperatura wyciągu 19C

- temperatura nawiewu 14C

- temperatura z czerpni 0'C

- temperatura do wyrzutni 8'C

 

Problem z tym że przy wiekszych obrotach mocno wysusza mi dom i mam z 30% wilgotności :(

Dupa straszna ...

 

Ps. Czy to możliwe że są aż takie straty na kanałach ? Jak pisałem wczesniej na poddaszu jest 10 stopni.

Instalacja jest zrobiona na 63mm ,wszystkie kanały okolo 10 m długości, wszystkie w ociepleniu leżą na stropie . Gdzie szukać tu błedów .? Mam jeszcze możliwość poprawy i zmiany tylko gdzie szukać chochlika.

 

Już pisałem, to wynika z ułożenia wymiennika. Gdyby straty były na kanałach, to na wszystkich prędkościach.

Wymienniki ułożone w szeregu mają niską sprawność na małych biegach. W kamerze termowizyjnej to dobrze widać. Są pola niebieskie i czerwone, nie jest powietrze dobrze "wymieszane"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem, to wynika z ułożenia wymiennika. Gdyby straty były na kanałach, to na wszystkich prędkościach.

Wymienniki ułożone w szeregu mają niską sprawność na małych biegach. W kamerze termowizyjnej to dobrze widać. Są pola niebieskie i czerwone, nie jest powietrze dobrze "wymieszane"

 

Ale to już stwierdziliśmy że to jest wina wymiennika na niższych prędkościach ale przestań bredzić że te same straty będą na wyższych biegach rekuperatora. Jak powietrze płynie wolno przez kanały to dłużej w nich przebywa i więcej się ochłodzi przez czas kiedy jest w zimniejszych kanałach, im szybciej powietrze zapieprza w kanałach tym spadek temperatury będzie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz, to co napisałeś.

 

Ja przeczytałem i się z tym w 100procentach zgadzam.

A tak po za tym to ciekaw jestem czy pan TB nadal twierdzi że ten wymiennik jest najlepszy na świecie i ma najlepszą sprawnośc i bardzo małe opory zwłaszcza przy niskim przepływie i jakim cudem u niego przy tym wymienniku miał różnice niecały stopien miedzy nawiewem a wywiewem przy temp.zewn. ok 0 a wiekszośc ma średnio 3do 5stopni różnicy.u mnie jest ok 3stopnie różnicy temperatura mierzona zaraz za wymiennikiem.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeczytałem i się z tym w 100procentach zgadzam.

A tak po za tym to ciekaw jestem czy pan TB nadal twierdzi że ten wymiennik jest najlepszy na świecie i ma najlepszą sprawnośc i bardzo małe opory zwłaszcza przy niskim przepływie i jakim cudem u niego przy tym wymienniku miał różnice niecały stopien miedzy nawiewem a wywiewem przy temp.zewn. ok 0 a wiekszośc ma średnio 3do 5stopni różnicy.u mnie jest ok 3stopnie różnicy temperatura mierzona zaraz za wymiennikiem.

 

Jak na razie jest najlepszy. Gorsze są często pozostałe rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie jest najlepszy. Gorsze są często pozostałe rzeczy.

 

Wymiennik może i tak, ale jak nie jest konstrukcja rekuperatora zepsuta przy okazji i niejest przewymiarowany, chociaż patrząc teraz na te same a nawet większe problemy użytkowników w Dreamie 200 to stwierdzam że w mojej przewymiarowanej 400 są mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zwiekszonej wydajnosci na 40%

Wychodzi

- -temperatura wyciągu 16'C

- temperatura nawiewu 12C

- temperatura z czerpni 1'C

- temperatura do wyrzutni 8'C

 

Na 90%

 

- -temperatura wyciągu 19C

- temperatura nawiewu 14C

- temperatura z czerpni 0'C

- temperatura do wyrzutni 8'C

 

Problem z tym że przy wiekszych obrotach mocno wysusza mi dom i mam z 30% wilgotności :(

Dupa straszna ...

 

Ps. Czy to możliwe że są aż takie straty na kanałach ? Jak pisałem wczesniej na poddaszu jest 10 stopni.

Instalacja jest zrobiona na 63mm ,wszystkie kanały okolo 10 m długości, wszystkie w ociepleniu leżą na stropie . Gdzie szukać tu błedów .? Mam jeszcze możliwość poprawy i zmiany tylko gdzie szukać chochlika.

 

Filtry czyste? Nic nie blokuje przepływu powietrza? Odpowiednie przekroje kanałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Tak ,

filtry czyszcze raz na miesiąc .

Instalacja może odrobine przewymiarowana gdyż w planach miałem zakupić reku 300m3.

 

Rożnica między wywiewem i nawiewem jest zawsze okolo 5'C .

Łudzę się że mam jeszcze straty na poddaszu i mimo ocieplenia rur ciepło ucieka . Problem różnic temp. znika jak jest plus 10 'C na zewnątrz wtedy jest wszystko w normie .

Martwią mnie jeszcze tylko te duże ilosci w rekuperatorze pod wymienikiem ;/

 

Ps. Żeby nikt sobie niedopowiadał dodam że komfort w domu jest ok i tak naprawdę nie jest odczuwalne to że nawiewa zimniejsze powietrze nawet jak leci 10'C. Gdy by nie sterownik człowiek by nie wnikał w to. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,

filtry czyszcze raz na miesiąc .

Instalacja może odrobine przewymiarowana gdyż w planach miałem zakupić reku 300m3.

 

Rożnica między wywiewem i nawiewem jest zawsze okolo 5'C .

Łudzę się że mam jeszcze straty na poddaszu i mimo ocieplenia rur ciepło ucieka . Problem różnic temp. znika jak jest plus 10 'C na zewnątrz wtedy jest wszystko w normie .

Martwią mnie jeszcze tylko te duże ilosci w rekuperatorze pod wymienikiem ;/

 

Ps. Żeby nikt sobie niedopowiadał dodam że komfort w domu jest ok i tak naprawdę nie jest odczuwalne to że nawiewa zimniejsze powietrze nawet jak leci 10'C. Gdy by nie sterownik człowiek by nie wnikał w to. ;)

 

a sterownik aby dobrze podaje dane? te kanały w perlicie to jakie masz? to są elastyki izolowane czy też PE? Jak to masz zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja. Ja ma Onyx Classic 550 i tez na nieogrzewanym ocieplonym strychu. W tej chwili pracuje na wolnych obrotach 30% i:

Czerpnia 9

Wyrzutnia 12

Usuwane 19 ( w domu tak naprawdę 23)

Nawiewane 17

 

Jeśli dobrze liczę to sprawnosc 89%, zdaje się ze producent podaje dla tego wymiennia 85% takze chyba w normie

Ciąga praca na wyzszych biegach jest bez sensu ze wzgledu na wysuszanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa dyskusja. Ja ma Onyx Classic 550 i tez na nieogrzewanym ocieplonym strychu. W tej chwili pracuje na wolnych obrotach 30% i:

Czerpnia 9

Wyrzutnia 12

Usuwane 19 ( w domu tak naprawdę 23)

Nawiewane 17

 

Jeśli dobrze liczę to sprawnosc 89%, zdaje się ze producent podaje dla tego wymiennia 85% takze chyba w normie

Ciąga praca na wyzszych biegach jest bez sensu ze wzgledu na wysuszanie

Cos tu mi nie gra temperatury mierzone są w reku ? bo jeśli powietrze o temp.23 zanim dojdzie do reku straci 4 stopnie to nawiewane też powinno tyle stracic czyli z anemostatu nawiewnego będzie leciało ok.13 stopni chyba że kanały nawiewne masz dużo lepiej ocieplone od wywiewnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...