Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Frapol Onyx Dream 200 problem


Recommended Posts

Własnie to samo stwierdziłem dwa dni temu gdy wymiennik był suchy miałem sprawnośc ok 94procent przepływ ok.180m3h gdy tylko pojawią się skropliny sprawnośc spada do ok 85procent czyli tak zle i tak niedobrze zwiększając przepływ będzie za sucho woda jest wydmuchiwana ale sprawnosc też jest mniejsza bo powietrze płynie za szybko i nie zdąży przekazac ciepła, przy małym przepływie mamy dobrą sprawnośc ale do momentu aż pojawią się skropliny moze najlepiej utrzymywac na wlocie taką temperature aby nie tworzyły sie skropliny czyli ok.5stopni?

 

O tym właśnie piszę, podgrzać rozsądnie powietrze tyle ile potrzeba celem wyeliminowania problemu. Oczywiście trzeba to zrobić jak najbardziej ekonomicznie. Raz jeszcze dobra izolacja wszelakich komór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O tym właśnie piszę, podgrzać rozsądnie powietrze tyle ile potrzeba celem wyeliminowania problemu. Oczywiście trzeba to zrobić jak najbardziej ekonomicznie. Raz jeszcze dobra izolacja wszelakich komór.

A tak podsumowując ten holenderski wymiennik jest dobry a bardziej w tamtym klimacie wiadomo że plastik przewodzi słabo ciepło dlatego trzeba było gdzie zmieścić tą dużą powierzchnię wymiany tworząc te bardzo wąskie kanaliki niezabardzo przystosowane do odprowadzania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.

Wasz dostawca wymienników twierdzi zupełnie odwrotnie:

In fact,

effectiveness will increase even further under conditions of

high indoor relative humidity, with a potential of reaching

up to 98% thermal effectiveness (see Fig. 5). At extreme

condensation, the pressure drop in the return air may

double. The overall result is a very small difference in

temperature between the supply and return air, leading

to greater indoor comfort and lower basic energy

requirements

 

Dream'a 400 można uratować, poniższymi poprawkami.

- informacja o konieczności rozmrażania powinna iść z czujnika czerpni, nie wyrzutni. (zgodnie z zasadą, przeciwdziałamy nie leczymy)

- minimalna prędkość wentylatorów zapewniająca rozmrożenie i osuszenie wymiennika (to już macie zbadane)

- otwarty bypass (w trakcie rozmrażania) Niestety, ale wentylator nawiewny musi chodzić, bo zaszkodzicie użytkownikom nieszczelnych kominków.

Montujecie grzałkę 500W, więc przy przepływie 125 m3/h uzyskacie deltę T=11K.

 

Te poprawki można załatwić software'owo.

 

PS. Dane do faktury możecie podesłać na priv ;)

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zleceniu przez nas dodatkowych badań zmienili zdanie: "minimalna ilość powietrza dla wymiennika RS160x400 powinna być 100 - 125 m3/h, jeśli jest mniejsza zalecamy w takim przypadku czasowe zwiększanie ilości przepuszczanego przez wymiennik powietrza" - RecAir.

 

to doradzili :) Jak wiadać podajemy co należy zrobić i to powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zleceniu przez nas dodatkowych badań zmienili zdanie: "minimalna ilość powietrza dla wymiennika RS160x400 powinna być 100 - 125 m3/h, jeśli jest mniejsza zalecamy w takim przypadku czasowe zwiększanie ilości przepuszczanego przez wymiennik powietrza" - RecAir.

 

Jak już ktoś ma Dream 400 i musi wentylować mniej żeby nie przesuszyć, to po prostu można część wymiennika zasłonić na zimę przy którejś wymianie filtrów. Z wymiennika RS160/400 zrobić RS160/200 i już minimalna prędkość to 70m3/h. Dwa kawałki pleksi docięte na wymiar, położone na lamelkach. Sprawdzone w 100%, działa, problemów z zamarzaniem brak.

 

A co do sterowania rozmrażaniem to sterowanie temperaturą powietrza wywiewanego nie działa ale ja bym proponował sterowanie temperaturą nawiewu. Założyć jakąś tam sprawność z zapasem, i jeżeli spadnie temperatura powietrza nawiewanego to wiadomo spadnie sprawność, wymiennik zamarza. Wtedy zwiększyć wywiew, albo zamiast tego włączyć baypass, jak przez jakiś czas nie pomoże to dołożyć grzałkę. Albo może algorytm uwzględniający wszystkie temperatury, nie jest trudny do wymyślenia i oprogramowania. Trzeba by zrobić testy i wybrać optymalnie nastawy.

 

Poza tematem, jak już udało się przykuć uwagę przedstawiciela Frapola to mam pytanie. Jest jakaś możliwość podłączyć rekuperator/sterownik pod zewnętrzne urządzenie monitorująco-sterujące? Czytanie temperatur, sterowanie wentylatorami? Przypuszczam że nie da się podłączyć pod RS-485, Modbus, Can. Ale może da się uzyskać specyfikację protokołu komunikacji między centralką a sterownikiem, bo jak przypuszczam idzie właśnie po RS-485. Wtedy sam sobie złożę i oprogramuję jakiś sterownik.

 

Drugie pytanie to jak będzie traktowana wizyta serwisu i stosunek do naprawy gwarancyjnej jeśli dokonywałem zmian w rekuperatorze? Tj. ocieplenie komór, przeniesienie czujników temperatur w inne miejsce?

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Możemy wypuścić sygnał po RS 485 proszę tylko napisać na prv jaki ma być protokół komunikacji. Z serwisem sobie poradzimy :) jeśli będzie jakiś problem proszę o informację.

 

"A co do sterowania rozmrażaniem to sterowanie temperaturą powietrza wywiewanego nie działa ale ja bym proponował sterowanie temperaturą nawiewu. Założyć jakąś tam sprawność z zapasem, i jeżeli spadnie temperatura powietrza nawiewanego to wiadomo spadnie sprawność, wymiennik zamarza. Wtedy zwiększyć wywiew, albo zamiast tego włączyć baypass, jak przez jakiś czas nie pomoże to dołożyć grzałkę. Albo może algorytm uwzględniający wszystkie temperatury, nie jest trudny do wymyślenia i oprogramowania. Trzeba by zrobić testy i wybrać optymalnie nastawy." - dokładnie tak zrobiliśmy teraz, w pierwszej kolejności monitorujemy sprawność odzysku ciepła. Jak wymiennik zaleje woda nic mu nie pomoże przy mniej niż zero na czerpni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Możemy wypuścić sygnał po RS 485 proszę tylko napisać na prv jaki ma być protokół komunikacji. Z serwisem sobie poradzimy :) jeśli będzie jakiś problem proszę o informację.

 

"A co do sterowania rozmrażaniem to sterowanie temperaturą powietrza wywiewanego nie działa ale ja bym proponował sterowanie temperaturą nawiewu. Założyć jakąś tam sprawność z zapasem, i jeżeli spadnie temperatura powietrza nawiewanego to wiadomo spadnie sprawność, wymiennik zamarza. Wtedy zwiększyć wywiew, albo zamiast tego włączyć baypass, jak przez jakiś czas nie pomoże to dołożyć grzałkę. Albo może algorytm uwzględniający wszystkie temperatury, nie jest trudny do wymyślenia i oprogramowania. Trzeba by zrobić testy i wybrać optymalnie nastawy." - dokładnie tak zrobiliśmy teraz, w pierwszej kolejności monitorujemy sprawność odzysku ciepła. Jak wymiennik zaleje woda nic mu nie pomoże przy mniej niż zero na czerpni.

 

Ja mam jeszcze wcześniejszą wersję sterownika czy rekuperatora gdzie do sterowania używana jest tylko temperatura wywiewu. Tak wyczytałem w instrukcji i w sumie pokrywa się to z tym co zaobserwowałem do tej pory. W następnym tygodniu ma być u mnie Wasz serwis bo sterownik zaczął wariować i mają wymienić na inny, zarówno płytkę w centralce jak i sterownik więc wtedy zobaczę jak się będzie zachowywał na mrozach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienili mi sterownik, z tego co się dowiedziałem gdy temp. nawiewu spadnie do 12 stopni , nawiew zmniejszy się . Gdy temp nawiewu spadnie poniżej 6 stopni włączy się grzałka. Serwisant stwierdził że czerpnia jest zbyt blisko rekuperatora i dlatego zbiera się kondensat.

 

Po pierwszych mrozach napiszę czy pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą czerpnią to się zagalopował.

Zaraz będą doradzać robić długie nieizolowane czerpnie, by jak najbardziej podnieść temperaturę przed reku.

 

Kiepsko wyglądają te nowe ustawienia.

Wygląda na to, że rekuperator Dream osiąga swoją pełną wydajność tylko w temperaturze powyżej 12 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienili mi sterownik, z tego co się dowiedziałem gdy temp. nawiewu spadnie do 12 stopni , nawiew zmniejszy się . Gdy temp nawiewu spadnie poniżej 6 stopni włączy się grzałka. Serwisant stwierdził że czerpnia jest zbyt blisko rekuperatora i dlatego zbiera się kondensat.

 

Po pierwszych mrozach napiszę czy pomogło.

 

Ciekawe czy jeszcze przymrozi... :) Co do wymiany sterownika to się upominałeś o niego czy sami zrobili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą czerpnią to się zagalopował.

Zaraz będą doradzać robić długie nieizolowane czerpnie, by jak najbardziej podnieść temperaturę przed reku.

 

Kiepsko wyglądają te nowe ustawienia.

Wygląda na to, że rekuperator Dream osiąga swoją pełną wydajność tylko w temperaturze powyżej 12 st.C.

 

Tak nieizolowane czerpnie.... a jak będą szły przez strefę cieplejszą to będzie mokro :) Nie ma bata trzeba grzać przed reku byleby mądrze a jak nie to tak jak ja robię czyli 10 mb rury w ziemię mini GWC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę że jednak zaczynają coraz lepiej troszczyć się o klienta :)

 

Tutaj akurat nie ma za bardzo co im zarzucić. Podejście do klienta zawsze mieli dobre. U mnie przy pierwszej wymianie sterownika odzew na następny dzień, nowy sterownik kurierem też szybko dojechał. Teraz przy drugim razie też szybki odzew, serwis ma być w następnym tygodniu. Nie ma czepiania się o samodzielny montaż rekuperatora. A z tego co wyczytałem tutaj to zawsze tak jest i nie ma problemów z serwisem. Nawet komuś indywidualnie oprogramowali rekuperator o dodatkowe funkcje sterowane zewnętrznymi przyciskami. Inną sprawą jest że DREAM jest w fazie rozwojowej i nie zawsze działa tak jak sobie zakładali inżynierowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uszczelniłeś baypass? Muszę u siebie też zrobić.

Dociąłem kawałek blachy i wstawiłem go tak jak na foto

 

[img]http://i64.tinypic.com/518sjt.jpg[/img]

 

Co do proponowanych przez Ciebie zmian to

ad 1. jest już teoretycznie uwzględnione w sterowniku, ale temperatura wywiewu musi spać poniżej jakiejś wartości której nie pamiętam teraz dokładnie, a jak spadnie jeszcze niżej to załącza się grzałka.

Te rozwiązania u mnie się nie sprawdzają mimo iż grzałka chodzi. Recyrkulacja pozwoliła by odmrozić wymiennik. Chciałbym zrobić to tak, żeby powietrze które jest skierowane do wyrzutni skierować do czerpni . Z moich obserwacji wynika że nie spada poniżej 0 °C

 

Ad 2 to jak u kogoś jest w ogrzewanym pomieszczeniu to nie ma takiej potrzeby. W jakim celu by to miało być?

 

U mnie rekuperator stoi na nieogrzewanym ale ocieplonym 15cm wełny poddaszu. Oprócz tego rekuperator został jeszcze ocieplony wełna i styropianem, nazywam to ubrankiem. Z moich obserwacji wynika że temperatura na wyrzutni jest zawsze niższa o 2- 4°C niż w ubranku . Dziś temperatura w ubranku jest 16°C sprawność 94% (czerpnia 6°C wyrzutnia 14°C wyciąg 22°C nawiew 21°C) ale ostatnio miałem temperaturę w ubranku 5°C a na wyrzutni 3°C i na nawiewie 3°C i wymiennik zaczął powoli przymarzać. Czytając tez fora zauważyłem, ze większość problemów maja osoby, które maja reku na poddaszu. Według instrukcji temperatura pomieszczenia w którym jest rekuperator nie może spadać poniżej 5°C u mnie po ostatnich mrozach była 5°C w ubranku, jak przyjdą większe mrozy lub potrwają dłużej to prawdopodobnie temperatura w ubranku spadnie poniżej 5°C. Nie wiem tylko czy podgrzanie coś pomoże zdaje się na wasze doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uszczelniłeś baypass? Muszę u siebie też zrobić.

 

Chciałbym zrobić to tak, żeby powietrze które jest skierowane do wyrzutni skierować do czerpni .

Po co wy ten bypass uszczelniacie?

Im więcej powietrza przejdzie przez wymiennik, tym szybciej zamarznie.

 

marcel, wykonując komorę mieszania do wychłodzonej do temperatur ujemnych strony czerpnej rekuperatora będziesz wprowadzał ciepłe i wilgotne powietrze. Zamarznie ci ten wymiennik po obu stronach.

 

Moim zdaniem cyklicznie otwarty bypass z grzałką na 100% to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na rozmrożenie tego wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...