Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Frapol Onyx Dream 200 problem


Recommended Posts

Cos tu mi nie gra temperatury mierzone są w reku ? bo jeśli powietrze o temp.23 zanim dojdzie do reku straci 4 stopnie to nawiewane też powinno tyle stracic czyli z anemostatu nawiewnego będzie leciało ok.13 stopni chyba że kanały nawiewne masz dużo lepiej ocieplone od wywiewnych.

 

Nie przywiązywałbym ogromnej uwagi do tego co podaje odczyt na sterowniku. .. Sprawdzalem i czasami wyniki różniły się przy zastosowaniu innych urządzeń pomiarowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cos tu mi nie gra temperatury mierzone są w reku ? bo jeśli powietrze o temp.23 zanim dojdzie do reku straci 4 stopnie to nawiewane też powinno tyle stracic czyli z anemostatu nawiewnego będzie leciało ok.13 stopni chyba że kanały nawiewne masz dużo lepiej ocieplone od wywiewnych.

 

Kanały ocieplone są tak samo. W domu jest ok 22.8-23 poza sypialnią gdzie jest 22 i pownicą gdzie jest 18.7-19, a piwnica też z WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Zamarzł. Po odmrożeniu było ok. Ale jak tego uniknąć, bo przy mrozie - 15 (reku na strychu przy +6 i w "ubranku") zamarzał codziennie:(

 

Na płytce sterowania masz potencjometry dwa, jeden do regulacji wentylatora nawiewnego, drugi to wywiewnego. Musisz osłabić delikatnie ten nawiewny, żeby więcej wyciągał niż dmuchał do środka. Chyba że masz możliwość zrobić to ze sterownika, nowsze wersje sterownika miały tą opcję. Jeżeli rekuperator chodzi na minimum to możesz też zakryć gdzieś z 10cm wymiennika z dwóch stron, tak żeby zmniejszyć część która bierze udział w wymianie ciepła, dzięki temu powietrze będzie szybciej płynąć przez sam wymiennik. Ja tak zrobiłem i u mnie mimo dwóch dni z -15 już nie zamarzł.

 

Popołudniu wrzucę jakieś fotki jak to jest u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązania problemów z rekuperatorem i zamarzania:

 

Po pierwsze, zakryłem z dwóch stron trochę lamelek wymiennika. Teraz w zimie żeby nie przesuszać powietrza rekuperator chodzi na minimum czyli 25%, plus minus 100m3/h, u mnie trochę mniej ale o tym później. Więc dla takich ilości powietrza wymiennik w Onyxie 400 jest chyba za duży, powietrze przez niego wolno płynie, spada wydajność odzysku, zaczyna się robić przepływ burzliwy czy coś takiego. Więc za pomocą dwóch kawałków plastiku zmniejszyłem trochę wymiennik. Dzięki temu powietrze przez wymiennik przepływa szybciej, przypuszczam że odzysk jest lepszy a i wodę łatwiej wydmuchać z lamelek to tacy ociekowej a nie zamarza w środku.

 

Po drugie zmniejszyłem nawiew delikatnie, w nowszych sterownikach uzyskuje się to z poziomu tegoż sterownika. A w starszych wersjach, tak jak u mnie, przez dobranie się do dwóch potencjometrów na płycie z elektroniką, to te małe niebieskie elementy na zdjęciu. Jeden służy do regulacji wentylatora nawiewnego drugi do wywiewnego. Regulację zrobiłem w dwóch krokach, obydwa potencjometry skręciłem delikatnie żeby wentylować trochę mniej niż 25% czyli 100m3, wydaje mi się że gdzieś w granicach 80m3 jest teraz, a do tego delikatnie osłabiłem nawiew. Mniej zimnego powietrza z zewnątrz, więcej wyciąga ze środka, większy odzysk, wymiennik trudniej zamarza. Jak się zrobi ciepło będę musiał zbilansować strumienie żeby wywiewał tyle samo co nawiewał. Wykorzystam patent z wklejeniem folii w drzwi wejściowe.

 

Kiedyś jeszcze ociepliłem rekuperator matą kauczukową samoprzylepną. Ja miałem wersję Onyxa wczesną, gdzie nie było ocieplenia między komorą czerpni a komorą wywiewu z pomieszczeń i woda skraplała się po stronie wywiewu a stamtąd nie miała gdzie odpłynąć. Ocieplenie to jest ta czarna mata nad wymiennikiem. Dodatkowo wykleiłem całą górę komory czerpni. Bezpośrednio nad tą komorą , za pojedynczą blaszką jest elektronika sterująca która ma dostęp do powietrza z pomieszczenia. A co się dzieję po zimnej stronie tej blaszki, tuż pod elektroniką? Oczywiście skropli się tam para wodna, co nie będzie miało dobrego wpływu na elektronikę. Z resztą zaczyna już tam być widoczna rdza, szczególnie w okolicach siłownika do sterowania baypasem. Swoją drogą że ktoś u producenta jak składał wszystko do kupy nie trafił sobie dwoma blachowkrętami tam gdzie chciał, więc wykręcił je i wkręcił w nowe miejsce a dziurki pozostały. Po jednej w komorze czerpni i wywiewu z pomieszczeń, prowadziły do elektroniki. Zakleiłem je taśmą aluminiową.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342648&d=1452284756

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342650&d=1452284775

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342649&d=1452284769

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=342647&d=1452284750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie do tego samego wniosku doszedłem. A i kasy by zostało w kieszeni sporo.

 

Niestety Frapol za dużo uczył się na tych onyxach. Sam w nim robiłem kilka poprawek jak schizo85. Czasem aż dziw bierze że ktoś nie dopatrzył się takich prostych rzeczy... dlatego niektórzy zrobili thesslę i wyeliminowali największe błędy. Reku samemu, jak ktoś ma wiedzę, chęć i czas czemu nie... Kiedyś też o tym myślałem ale czas mi nie pozwolił na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawdopodobnie to samo, ponieważ podczas mrozów sprawność drastycznie spada i przy -15 czerpnia i 21 w domu, nawiewa +2 . Szkoda że dopiero teraz doczytałem to na FORUM...

 

FRAPOL ONYX CLASSIC 550

 

Przy dodatnich temp. sprawność jest wysoka, dziś przy +2 czerpnia i 22 w domu, nawiewa +18 . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawdopodobnie to samo, ponieważ podczas mrozów sprawność drastycznie spada i przy -15 czerpnia i 21 w domu, nawiewa +2 . Szkoda że dopiero teraz doczytałem to na FORUM...

 

FRAPOL ONYX CLASSIC 550

 

Przy dodatnich temp. sprawność jest wysoka, dziś przy +2 czerpnia i 22 w domu, nawiewa +18 . Pozdrawiam

 

Co ja robiłem z onyxami... dawałem 10mb rury w ziemię :) pomagało i pomaga nadal

 

Aha, nie zapominajcie często czyścić filtrów! I wymiennik od czasu do czasu ze 2 razy w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie... fi 160. Robotę robi do dzisiaj. W mrozy pod -25C wystarczało. Tylko wiadomo jedziemy na jak najmniejszym biegu co zimą oczywiście jest normą, żeby tego nie przechłodzić.

 

 

Na tyle bym miejsca znalazł koło domu. Wystarczyło by to jako jedna nitka w prostej linii? Mam teraz przepływ 80m3/h.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...