Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Frapol Onyx Dream 200 problem


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

[ATTACH=CONFIG]343931[/ATTACH] U mnie w 400 pomogło ocieplenie przegrody i 30% ograniczenie nawiewu względem wywiewu. Na zewnątrz jest -4, -6 st. Na razie nie zamarza.

Ciekawe czy masz prawidłowy odczyt, przy podciśnieniu zazwyczaj wychodzą lepsze osiągi odzysku ciepła, a u Ciebie wyrzuca aż 9oC.

Kanały masz dobrze zaizolowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy masz prawidłowy odczyt, przy podciśnieniu zazwyczaj wychodzą lepsze osiągi odzysku ciepła, a u Ciebie wyrzuca aż 9oC.

Kanały masz dobrze zaizolowane?

 

W onyxach były też przekłamania czujników... Trzebaby te odczyty zweryfikować czymś innym. Wiem bo się bawiłem tym i też nie jeden mi mówił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały pod 40 cm wełny. Podciśnienie jest ale zimne powietrze jest gęstsze więc tragedii nie ma. Wydaje mi się że najgorszą robotę robi brak ocieplenia przegrody ale może się mylę. Z anemostatów leci 17-17,5 st na 35%. Na przewietrzaniu tyle co pokazuje 13-14 przy -5,-6 na zewnątrz. Zewnętrzne powietrze ogrzewa się na poddaszu do -2 czyli około 2-3 stopnie. Edytowane przez dux133
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały pod 40 cm wełny. Podciśnienie jest ale zimne powietrze jest gęstsze więc tragedii nie ma. Wydaje mi się że najgorszą robotę robi brak ocieplenia przegrody ale może się mylę. Z anemostatów leci 17-17,5 st na 35%. Na przewietrzaniu tyle co pokazuje 13-14 przy -5,-6 na zewnątrz. Zewnętrzne powietrze ogrzewa się na poddaszu do -2 czyli około 2-3 stopnie.

 

Nawiew jest OK. Nie ma co liczyć na katalogowe osiągi bo wszystko musiałoby być idealnie. Co do przegrody to możesz to podreperować ja nie raz tak robiłem :) poobklejaj pianką i poprawa będzie. Nie zapominaj również o czyszczeniu filtrów bo one potrafią zrobić dużą różnicę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszych temp. po nocy ustawionej na 40% (korekta nawiewu 30%)

 

[ATTACH=CONFIG]344150[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]344151[/ATTACH]

 

Pomaga funkcja "czyszczenie wymiennika", niestety tylko na chwilę. Później temp stopniowo spada.

 

Frapol ONYX Classic 550

Mizernie to wygląda...gdzie się podział ten ich odzysk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 400tce wygląda to tak:

 

onyx-400-zima.jpg

 

Przy -18C mrozu. Mam 10mb wymiennika rurowego gdzie podgrzewa się nieco powietrze. no i idzie przez dom na strych jeszcze przewodem. Aha, jak powietrze świeże na czujniku pokazywało 0'C też odzysk wyglądał jak przy 1C.

 

Nie czyściłem tez chwilę filtrów więc pewnie zabrudzone są również i po przeczyszczeniu ich jeszcze ze 2'C idzie ukraść. Jak znam z doświadczenia.

 

Tymczasem jak to się ma do tego :)

 

a3e172b5cf217059e536a50205d174b6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A TB tak polecał polskie konstrukcje, jako opracowane z myślą o polskim klimacie.

W odróżnieniu od angielskich, na przykład....

 

Handlarz wszystko wciśnie....

 

A jak u ciebie wygląda sytuacja przy kineticu? Co do polskości central...już pisaliśmy o tym że tam 90% części jest z zachodu ;) a wymmieniki to głównie recair. Duże znaczenie ma też wykonanie instalacji czyli dobra izolacja kanałów czy umieszczenie rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u ciebie wygląda sytuacja przy kineticu? Co do polskości central...już pisaliśmy o tym że tam 90% części jest z zachodu ;) a wymmieniki to głównie recair. Duże znaczenie ma też wykonanie instalacji czyli dobra izolacja kanałów czy umieszczenie rekuperatora.

 

Też miałem zapytać o to samo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy było -16, ale spałem :)

Teraz jest -6C reku ustawił sobie do wywiewu 30% nawiew 25% i na anemostatach 14.8C

 

A relacja z godzinnej obserwacji reku przy pracy przy -12C jest tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?241834-jaki-rekuperator-do-ma%C5%82ego-domu-90m2-u%C5%BCytkowej&p=7033605&viewfull=1#post7033605

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...