Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Frapol Onyx Dream 200 problem


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przy dzisiejszych temp. po nocy ustawionej na 40% (korekta nawiewu 30%)

 

[ATTACH=CONFIG]344150[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]344151[/ATTACH]

 

Pomaga funkcja "czyszczenie wymiennika", niestety tylko na chwilę. Później temp stopniowo spada.

 

Frapol ONYX Classic 550

 

zamarza czy tylko taki odzysk masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, liczyłem rozkład temperatury i jest 16C przy dolnej ściance kanału i 14C przy górnej, część kanału leży w górnej części izolacji, a 0.5m jest nieizolowanei leży w temp -12C.

 

A krótsze kanały maja wyższą temp nawiewu (o ok 1.2C), czyli nie zdążą się wychłodzić tak bardzo.

 

Jednak za rok wrzucę czujki przy kroćcach.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, liczyłem rozkład temperatury i jest 16C przy dolnej ściance kanału i 14C przy górnej, część kanału leży w górnej części izolacji, a 0.5m jest nieizolowanei leży w temp -12C.

 

A krótsze kanały maja wyższą temp nawiewu (o ok 1.2C), czyli nie zdążą się wychłodzić tak bardzo.

 

Jednak za rok wrzucę czujki przy kroćcach.

 

Ja zaobserwowałem, że temperatura nad stropem wynosi około 17-18 stopni. W czasie pracy na około 30-35% powietrze usuwane z domu osiąga 18st z 21-22st w domu więc się wychładza, natomiast powietrze podążające do nadmuchów ogrzewa się z 10-12 st do 16-18 st w rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 z anemostatu to mało dla mnie. Tyle miałem jak mi zamarzał wymiennik.

Zauważ że na wylocie z reku ma też 3 a to oznacza iż jest to kres możliwości tego wymiennika przy tej wydajności. Chyba że z czujnikami jest jakiś problem ale wątpię bo mierzył niezależnym termometrem na anemostacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że na wylocie z reku ma też 3 a to oznacza iż jest to kres możliwości tego wymiennika przy tej wydajności. Chyba że z czujnikami jest jakiś problem ale wątpię bo mierzył niezależnym termometrem na anemostacie.

 

Może być tak jak piszesz. Nigdy nie miałem -15 na czerpni. Maksymalnie miałem -12 i nawiew wówczas +8. Natomiast +2 miałem na anemostacie jak wymiennik zamarzł i temperatura za wymiennikiem była poza skalą pomiarową.WP_20160119_001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak jak piszesz. Nigdy nie miałem -15 na czerpni. Maksymalnie miałem -12 i nawiew wówczas +8. Natomiast +2 miałem na anemostacie jak wymiennik zamarzł i temperatura za wymiennikiem była poza skalą pomiarową.[ATTACH=CONFIG]344213[/ATTACH]

 

W przyszłym tygodniu podjedzie serwis z nowym sterownikiem, ponoć ma być lepiej. Czy zamarza to nie wiem, po porannym "czyszczeniu wymiennika" nawiewalo +18 stopni, teraz po 11 godzinach nawiewa +13 stopni , czerpnia -11 , wywiewa +2. Wydaje mi się że po rozmrożeniu wymiennik stopniowo zamarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu podjedzie serwis z nowym sterownikiem, ponoć ma być lepiej. Czy zamarza to nie wiem, po porannym "czyszczeniu wymiennika" nawiewalo +18 stopni, teraz po 11 godzinach nawiewa +13 stopni , czerpnia -11 , wywiewa +2. Wydaje mi się że po rozmrożeniu wymiennik stopniowo zamarza.

 

Dokładnie tak jest. Wymiennik z czasem zamarza, bardzo łatwo zamarza trzeba dodać, a odzysk spada. Standard w rekuperatorach Frapolu. Daj znać czy się poprawi z nowym sterownikiem.

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu podjedzie serwis z nowym sterownikiem, ponoć ma być lepiej. Czy zamarza to nie wiem, po porannym "czyszczeniu wymiennika" nawiewalo +18 stopni, teraz po 11 godzinach nawiewa +13 stopni , czerpnia -11 , wywiewa +2. Wydaje mi się że po rozmrożeniu wymiennik stopniowo zamarza.

 

Ten sterownik we frapolach wymieniają co chwilę...Dalej ładu z nim nie mogą dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. Wymiennik z czasem zamarza, bardzo łatwo zamarza trzeba dodać, a odzysk spada. Standard w rekuperatorach Frapolu. Daj znać czy się poprawi z nowym sterownikiem.

 

Dlatego nie raz przy onyxach proponuje jak się da wrzucenie raptem 10 mb coś ala rurowego gwc. Pomaga na zimę :) No i jak komory są jeszcze nie oddzielone to docieplić. I w przypadku gdy reku na strychu dobrze jest go obudować. Przewody izolować też lepiej niż standardowo wełną 25mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

po ostatnich mrozach mój onyx nie zamarzł ale powietrze nawiewane i wywiewane miało 3°C przy -15 z czerpni. Jakby te mrozy dłużej się utrzymały lub były wieksze to kto wie, czy znowu by nie zamarzł . Reku umieszczony na poddaszu, w dodatkowym ubranku. Temperatura podczas mrozów spadła do 5 °C

Usprawnienia jakie wdrożyłem to:

1. Przysłonięcie części wymiennika ok 12cm

2. Oieplenie części górnej pomiedzy obudową a wymiennikiem, ponieważ była szpara ok 2, 3mm

3. Ocieplenie całej komory wywiewu

4. Ocielenie górnej części nawiewu w celu zabezpieczenia elektroniki

5. Zmniejszenie obrotów wentylatora powietrza nawiewanego

6. Uszczelnienie bypassu

Propozycje dalszych usprawnień do przedyskutowania na forum

1. Recyrkulacja w celu rozmrażania wymiennika czyli na jakiś czas zblokowanie dopływu świeżego powietrza w celu rozmrożenia wymiennika

2. Wstawienie pod powierzchnię, na której stoi rekuperator przewodu od podłogówki podpiętej pod CO.

Zachęcam zainteresowanych forumowiczów do przedyskutowania i podzielenia się swoim doświadczeniem

 

PS. Mini GWC u mnie odpada, nie mam jak poprowadzić rury na strych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

po ostatnich mrozach mój onyx nie zamarzł ale powietrze nawiewane i wywiewane miało 3°C przy -15 z czerpni. Jakby te mrozy dłużej się utrzymały lub były wieksze to kto wie, czy znowu by nie zamarzł . Reku umieszczony na poddaszu, w dodatkowym ubranku.

 

Jak miałeś temperaturę nawiewu na poziomie 3 stopni to Ci właśnie zmarzł. Może nie było lodu widać ale w środku cały zamarznięty, sprawdź sobie jaki wtedy ciężki jest. U mnie po modyfikacjach nawiew spadł najniżej do 10 stopni, przy mrozach -16.

 

Jak uszczelniłeś baypass? Muszę to ja u siebie też zrobić.

 

Co do proponowanych przez Ciebie zmian to ad 1. jest już teoretycznie uwzględnione w sterowniku, ale temperatura wywiewu musi spać poniżej jakiejś wartości której nie pamiętam teraz dokładnie, a jak spadnie jeszcze niżej to załącza się grzałka. Ad 2 to jak u kogoś jest w ogrzewanym pomieszczeniu to nie ma takiej potrzeby. W jakim celu by to miało być?

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówili co to zmieni? Co poprawili? Ostatnio wymieniają je na potęgę. Czekamy tak czy inaczej na Twoje spostrzeżenia. A na chwilę obecną jak wygląda odzysk i przy jakich temp.?

 

Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.

 

Wymienniki recair które Państwo stosujecie są dobrze znane. Pewne rzeczy powinny w pewnym sensie być do przewidzenia:) Niestety nie wyobrażam sobie wentylowanie dreamem 400 zimą na poziomie 125m3/h bo będzie baaardzo wysuszało. Na szczeście dream 200 nie wygląda źle, byłem ostatnio u jednego klienta z dreamem 200 i już nowym sterownikiem i mówił że na razie ciężko coś stwierdzić. Co do innych spraw to na pewno trzeba izolować dobrze komory i całe rekuperatory. Nie może być tak, że inżynierownie oddzielają ciepłe i zimne powietrze zaledwie blachą a potem trzeba kombinować..tzn. kto wie to wykombinuje... Kolejna sprawa to opcja wprowadzenia inteligentnego podgrzewania powietrza tak jak to zrobili poniękąd wasi dobrze znani wam koledzy z Thessli. Chyba że widzicie coś innego jako opcję.::) Ja często przy onyxach sugeruję wrzucenie 10 mb gwc rurowego i robotę robi :) taka partyzantka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Przeprowadziliśmy dodatkowe badania w dwóch niezależnych laboratoriach. Wykazały one, że dla wymiennika stosowanego w rekuperatorach Onyx istnieje minimalna graniczna prędkość przepływu powietrza pomiędzy płytami, która gwarantuje prawidłową pracę wymiennika. Wynosi ona 0,5 m/s. Dla Dream 400 jest to około 125 m3/h, dla Dream 200 około 70m3/h. Poniżej tej wartości siła przylegania kropel wody do powierzchni wymiennika jest wyższa niż siła przepływającego powietrza i wymiennik zaczyna magazynować kondensat. Powoduje to zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika, spadek sprawności (odzyskujemy mniej energii z powietrza wyciąganego) i niemal 100% pewność zmarznięcia zalegającej wody w przypadku mrozów (w miejscach zalegania wody nie ma przepływu ciepłego powietrza czyli nawet - 1 na czerpni to może być problem). Zwiększenie strumienia powietrza wydaję się być oczywiste lecz zdajemy sobie sprawę, że wysoka intensywność wymiany powietrza w wielu przypadkach doprowadza do nadmiernego przesuszenia powietrza w pomieszczeniach. Jakie rozwiązanie wg Państwa jest najrozsądniejsze w tej sytuacji. Zapraszam do dyskusji.

 

Własnie to samo stwierdziłem dwa dni temu gdy wymiennik był suchy miałem sprawnośc ok 94procent przepływ ok.180m3h gdy tylko pojawią się skropliny sprawnośc spada do ok 85procent czyli tak zle i tak niedobrze zwiększając przepływ będzie za sucho woda jest wydmuchiwana ale sprawnosc też jest mniejsza bo powietrze płynie za szybko i nie zdąży przekazac ciepła, przy małym przepływie mamy dobrą sprawnośc ale do momentu aż pojawią się skropliny moze najlepiej utrzymywac na wlocie taką temperature aby nie tworzyły sie skropliny czyli ok.5stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...