Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Frapol Onyx Dream 200 problem


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 158
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

kamel50: wyniki które podajesz są dla równych ilości powietrza z zew i wew?

 

Mam zmierzony wywiew 370m3/h i nawiew 360m3/h przy 100℅ mocy. Wyniki, które podaje są dla nastaw : wywiew 35℅ i nawiew 34℅. Obie wartości spełniają warunek strumieni min na poziomie 125m3/h żeby wymiennik odprowadzał wode

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem zgłoszenie serwisowe. Czekam na termin przyjazdu serwisu. Zadeklarowali wyeliminować nieszczelności. Nie wypuszcze ich do momentu aż tego nie zrobią, ponieważ to będzie ostatni ich przyjazd gwarancyjny. Oprogramowanie mam v4.1 nie wiem czy to najnowsze jest. Może zmienią na nowe. Byli u mnie już 2 razy - odczucia są takie, że nie mają pojęcia od czego są
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzbrój się w cierpliwość ;) ja już czekam 2 tygodnie na przyjazd

szybkość interwencji serwisu jest niestety fatalna

 

ja mam podobny model onyx passiv i ze sprawnością szału nie ma, średnio 80%, serwisant twierdził, że musi być min. 40% wydajności ustawione aby sprawność była wyższa i raz na jakiś czas przewietrzenie wymiennika większą wydajnością przez ok. 20min - tak też ustawiłem w harmonogramie, ale nie zaobserwowałem różnicy...

 

ostatnio pojawił się problem z wyciekaniem wody z tacy, okazało się, że wąż odpływowy był w środku zgięty i kondensat wylał się nie wężem a otworem w blasze gdzie jest przeprowadzony wąż,

 

mam też inną wadę fabryczną/projektową - króciec odpływu jest za wysoko i woda w tacy zalega tam stale, lustro wody ma ok. 1cm - czy też się z tym spotkaliście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzbrój się w cierpliwość ;) ja już czekam 2 tygodnie na przyjazd

szybkość interwencji serwisu jest niestety fatalna

 

ja mam podobny model onyx passiv i ze sprawnością szału nie ma, średnio 80%, serwisant twierdził, że musi być min. 40% wydajności ustawione aby sprawność była wyższa i raz na jakiś czas przewietrzenie wymiennika większą wydajnością przez ok. 20min - tak też ustawiłem w harmonogramie, ale nie zaobserwowałem różnicy...

 

ostatnio pojawił się problem z wyciekaniem wody z tacy, okazało się, że wąż odpływowy był w środku zgięty i kondensat wylał się nie wężem a otworem w blasze gdzie jest przeprowadzony wąż,

 

mam też inną wadę fabryczną/projektową - króciec odpływu jest za wysoko i woda w tacy zalega tam stale, lustro wody ma ok. 1cm - czy też się z tym spotkaliście ?

 

Jeżeli chodzi o odzysk u mnie,to ewidentnie nieszczelny baypass,jakby go nie było byłoby idealnie. W lato jego otwarcie nie robi różnicy i nie zwiększa komfortu. Jeżeli chodzi o wodę w tacy,nie wiem jak wygląda passiv, ale u mnie też woda stała na początku. Ręku stoi na palecie, dodatkowo na 10cm styropianie i po tym podwyższeniu woda już nie zalega w tacy. Spróbuj go unieść,u mnie pomogło.

 

Mi kazali utrzymywać min 125m3/h przepływ - ale to dotyczy jedynie zamarzania i minusowych temp na zew. Przewietrzanie ma usunac wodę z wymiennika, logiczne. Ja mam odzysk po zaklejeniu baypass 90℅ i nie ważne czy ustawione jest na 30℅ czy 40℅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Ma ktoś taki problem że nagle wentylatory zaczynają pracować na pełnych obrotach? Dzisiaj rano wstaje a tu w domu dziwnie zimno, temperatura spadła z 22 do 20.8, myślałem że może pompę ciepła szlag trafił. Zachodzę do pomieszczenia gospodarczego a tu to gów.., bo inaczej już tego rekuperatora nazwać nie mogę, pracuje na pełnych obrotach i nawiewa mi do domu 9 stopni.

 

Nie reaguje w ogóle na sterownik. Pomaga wyłączenie i włączenie na dłuższą chwilę. Jednak po jakimś czasie dalej wchodzi na pełne obroty. Miał ktoś coś takiego?

 

EDIT

Nie wiem czy to nie jest coś z rozmrażaniem bo jak zajrzałem do środka rekuperatora to zobaczyłem że grzałka jest czerwona i chodzi. Aczkolwiek nawet jeśli tak jest to nie powinien się rozmrażać praktycznie cały czas. Ja rozumiem że jest zimno na zewnątrz ale bez przesady.

 

Na razie ustawiłem prędkości wentylatorów na 100% i ograniczyłem je potencjometrami na płycie głównej. Pewnie czeka mnie kontakt z serwisem :/

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jakas plaga :) u mnie raczej nie chodzą na 100% ale bardzo głośno pracują, nie pomyślałem, że może byc problem z ustawieniami czy sterowaniem. Muszę sprawdzić czy jest różnica w głośności pomiędzy 30% a 75%, może mam podobny problem jak Ty.

Jaki może być ewentualny koszt wentylatora (jeżeli to on uległ awarii)?

 

Dodane:

Właśnie zadzwonili zz serwisu Frapol. Uspokoili mnie informacją: Jak włącza się system antyzamrożeniowy to niezależnie od ustawień reku przechodzi w tryb pracy: 80% moc wywiewu/40% moc nawiewu.

Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tak czy nie to dziwne bo u mnie w większych mrozach praktycznie cały czas kręcił się na najwyższych obrotach. I nie było to 80% bo miałem ustawionego na 100% dla testów i potrafił się jeszcze wyżej wykręcić.

 

Obszedłem to ustawieniem obydwu wentylatorów na 100% i skręceniem potencjometrów na płycie głównej. Teraz, na oko, chodzi na 30%. Dzięki moim poprawkom w samym rekuperatorze nawet przy -24 stopniach wymiennik nie zamarzał mimo stałej, małej prędkości wentylatorów i nawiewał stabilne 11 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Od 3ch dni mój onyx classic chodził w trybie "rozmrożeniowym" czyli wysokie obroty + załączona grzałka (570w wtedy idzie). Przy - 13 na czerpni nawiewał 8 stopni. Nie można wtedy zmienić biegu. Wyłączenie i włączenie nie pomaga, załącza się od razu rozmrażanie. Wyłączenie na dłuższy moment skutkuje spadkiem temperatury nawiewu poniżej 5 stopni i wyłączeniem rekuperatora. Rekuperatora nie można ponownie uruchomić. Wymieniłem filtry i suszarką grzejąc rekuperator odpalił. W nowym DTR pisze żeby ustawić min 45% i zmniejszyć nawiew o 15%. Ustawiłem tak zmniejszając nawiew o 40%, zobaczymy co dalej.

 

Rano

 

usuwane +22

czerpnia - 13

nawiew +13

zużyte +3

 

Najszybszy sposób na przywrócenie normalnej pracy w moim przypadku o ile rekuperator nie zamarzł to na przemian wywiew 100% z zatrzymanym nawiewem, później przewietrzenie 100% wywiew i 60% nawiew (przy czym nie sprawdzałem innych ustawień zmniejszonego nawiewu). Czyli czyszczenie wymiennika zużyte dochodzi do +12 (przy dzisiejszych czerpnia -13) zmieniam na przewietrzenie, od razu 1 stopień nawiewanego idzie do góry i z powrotem czyszczenie wymiennika.

Prawdopodobnie do wczoraj znowu rekuperator był zamarznięty. Automatyczne rozmrażanie nic nie daje bo chodzi z grzałką na wysokich obrotach ciągnąc cały czas 570-600W. Frapol wprowadził nowy sterownik SMART, ciekawe czy w nim są jakieś lepsze algorytmy rozmrażania.

 

Wieczorem znowu to samo

 

usuwane 22

nawiew 12

czerpnia -12

zużyte +8

 

włączony tryb rozmrażania którego nie mogę zmienić, restart rekuperatora nie pomaga, jedynie suszarką w czerpnię :)

Edytowane przez dynio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podłączę się do tematu i zagaje bo powoli łapie ciśnienie!!! Onyx dream 200 użytkowany rok filtry wymieniane działał w miarę.... i przestał! Oblodzony wymiennik wysuszony kilka godzin pracy i znowu awaria. Serwis dno każe czekać na lato:)

Czerpnia blisko około 1.5m w chacie 22-23!

Pytanie 1 rekuperator wisi w garażu (15st) czy jak puszczę z z 5-10 metrów rury po suficie to mi ogrzeje trochę powietrze i jaki ma to wpływ na pracę??

Pytanie 2 od pewnego czasu wydaje mi się że rekuperator dziwnie reaguje na polecenia (z opóźnieniem lub wcale) na moje to on działa swoim życiem:)

Ile czasu trwa czyszczenie wymiennika? Bo odpiełem czerpnie żeby nie brał temp minusowej i czyści kilka godzin.

Dziękuję za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podłączę się do tematu i zagaje bo powoli łapie ciśnienie!!! Onyx dream 200 użytkowany rok filtry wymieniane działał w miarę.... i przestał! Oblodzony wymiennik wysuszony kilka godzin pracy i znowu awaria. Serwis dno każe czekać na lato:)

Czerpnia blisko około 1.5m w chacie 22-23!

Pytanie 1 rekuperator wisi w garażu (15st) czy jak puszczę z z 5-10 metrów rury po suficie to mi ogrzeje trochę powietrze i jaki ma to wpływ na pracę??

Pytanie 2 od pewnego czasu wydaje mi się że rekuperator dziwnie reaguje na polecenia (z opóźnieniem lub wcale) na moje to on działa swoim życiem:)

Ile czasu trwa czyszczenie wymiennika? Bo odpiełem czerpnie żeby nie brał temp minusowej i czyści kilka godzin.

Dziękuję za odp

 

Z serwisem frapola jest masakra. Ja z onyxami radziłem sobie w ten sposób że robiłem mini gwc na zimę. 10-12 mb fi 200 wystarczy na ogrzanie powietrza zimą przy małych przepływach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jedynym sposobem na poprawną pracę rekuperatora jest aby powietrze z czerpni nie miało temperatury mniejszej niż -1* Można to osiągnąć bądź robiąc GWC, GGWC lub nagrzewnicę wstępną elektryczną. Ja kupiłem o mocy 1kW i grzeję. Zastosowałem regulator temperatury i ustawiłem na -1*

Mimo posiadanej grzałki rekuperator zamarza, gdyż grzałka uruchamia się dopiero jak już nie daje rady sposobem przez zwiększenie wywiewu a to już jest za późno bo wymiennik jest zamarznięty.

Przewietrznie jak i czyszczenie wymiennika lubi się "zacinać" i pomaga przejście do ustawień prędkości i wybranie 1, 2 czy 3 biegu.

U mnie jak się nie zatnie przewietrzanie to trwa ono około 12 minut, czyszczenie około 16 minut.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...