Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja C.O> na rozdzielaczu > jakie rurki?????????


Recommended Posts

własnie ! jakie rurki zastosować biorąc pod uwage ze będzie wspólpracowąc z piecem na miał lub z podajnikiem na ekogroszek ! Dodam że niechciałbym żadnych połaczeń i lutów w posadzkach ? więc zostaje miedź miękka w kręgach która lepiej zachowuje sie przy niekontrolowanym wzroscie temp. ale cena duża , czy może system Rehau zaciskowy lub kissan ?- wychodzi taniej. czy naprawde plastiki tak sie wyginają i wydłużają przy dużych temp. ? przecież jeśli bedą w peszlu w posadzce ? Prosze o jakies porady i uwagi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj Rury PEX-ALU-PEX które mają najmniejsza rozszeżalność i pracę, firmy Kisan lub innych są też polskie firmy które robią te rury, i możesz każdy piec podłączyć jaki ci się podoba tylko piece na paliwa stałe musisz połączyć zasilanie między piecem a rozdzielaczem na sztywno czyli rurą stalową lul miedzią Naprawde polecam bo sam mam taką instalację jest niezawodna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie z moim pytaniem do tego jeszcze watku - chodzi o odpowiednia srednice rury do CO (kociol gazowy otwarta komora, rura do CO alupex /pex z wkladka al./, instalacja na 2 rozdzielaczach. Grzejniki plytowe dolne (V-ki), dosc duze (np. 60x200, 50x230 - moce pomiedzy 2000 a 3000 W), odleglosci miedzy rozdzielaczem a grzejnikami od 6 do 15 m, na jednym rozdzielaczu 8-9 grzejnikow). Projektant radzi rure 20x2.0 (srednica wewn. 16), twierdzac, ze przy mniejszej srednicy duze grzejniki moga byc niedogrzane z uwagi na zbyt maly przeplyw wody. Instalator natomiast twierdzi, ze wystarczy rura 16x2.0 (srednica wewn. 12).Roznica w cenie rury nie taka znowu wielka, gorzej z ksztaltkami. Ale i to jakos przeboleje. Prosilbym tylko o kilka wypowiedzi osob w temacie, co sadza o wlaciwej srednicy rury.

tomek_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miedzyczasie podliczylem sobie koszty zlaczek do rury alupex i zlapalem sie troche za glowe - w porownaniu z ksztaltkami z miedzi sa kilka-kilkanascie razy drozsze. Dlatego zaczalem zastanawiac sie jeszcze alternatywnie nad instalacja z miekkiej miedzi - rura b. droga, ale ksztaltki praktycznie groszowe. Raz jeszcze prosilbym o jakies opinie na temat poprawnej srednicy rur do CO, zarowno z alupex-u jak i miedzi przy opisanej wyzej instalacji. Prosze zaznaczyc, czy chodzi o srednice wewn. czy zewn. rury. Dzieki

tomek_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - chodzi mi glownie o zaciski.

Gdybym chcial ciagnac rure alupex 20x2.0, producent USMetrix (do 15 grzejnikow na 2 kondygnacjach), potrzebuje:

 

a) zlaczki: rura alupex - zawor katowy grzejnika, typ 20x3/4 GW, skrecane lub prasowane, chrom/nikiel, 30 szt.; koszt 10-13 zl; w sumie 300-400 zl

 

b) (o ile bedzie problem z wygieciem alupex-a w luk C o promieniu

20-25 cm na odcinku spod podlogi od dolu w sciane i potem gora do

zaworu grzejnika): kolanka laczace pionowy odcinek rury w scianie z poziomym dochodzacym do zaworu katowego; typ 20x20, 90 st., prasowane; 30 szt.; koszt podobny do zlaczek 10-13 zl; w sumie kolejne 300-400 zl;

 

c) zlaczki rura alupex - rozdzielacz (z wejsciami 1/2 cala GW), typ.

20 x 1/2 GZ, koszt ok. 10 zl, w sumie 300 zł

Te zlaczki jednak, mimo, ze sa w ofercie kilku firm, nie sa chwilowo

osiagalne. Proponuja mi lacznik 20x3/4 GW i do tego nypel redukcyjny 1/2

x 3/4 cala, koszt kompletu ok. 14 zl, lacznie wiec ok. 400 zl

 

d) trojnik do polaczenia lazienkowych drabinek z grzejnikami plytowymi w lazienkach, typ 20x20x20 lub redukcyjny 16x20x16, koszt ok. 14-15 zl, lacznie 6 szt. za 85-90 zl

 

Nie licze jeszcze zaciskow do drabinek, bo chwilowo jeszcze ich nie mam.

 

Suma sumarum, koszt zaciskow do alupex-a wyniesie mnie 700 do 900 zl bez kolanek, a z kolankami ok. 1000 zl. moze nawe powyzej tej kwoty.

 

Do tego dochodzi 300 m rury PEX 20x2.0, koszt po rabacie 4,65/mb, lacznie ok. 1400 zl. W sumie wiec zaplace 2100-2400 zl. Ceny zaciskow stanowia 50-75 % cen rury.

 

Miedz w kregu z kolei: zaciski i ksztaltki w granicach 200-250 zl dla calej instalacji, gorzej natomiast z rura:

fi 15 po rabacie: 8 zl/mb, w sumie 2400 zl, z zaciskami 2600-2700 zl

fi 18 po rabacie: 9 zl/mb, w sumie 2700 zl, z ksztaltkami 2900-3000 zl

 

Troche taniej jednak wychodzi alupex (porownujac 20x2.0 z miedzia 18-tka i 16x2.0 z miedzia 15-tka), ale czy sprawdzi sie tak dobrze jak miedz w instalacji CO? Jest to w miare nowy material, nie tak dobrze znany jak miedz. Czy mozecie sie wypowiedziec w tej kwestii oraz - co bylo moim glownym pytaniem - w temacie wlasciwych srednic rur do tej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do centralnego zdecydowanie wystarczy rura pex-al-pex 16 (średnica zewnętrzna).

Wszystkie rozdzielacze są do takich rur przystosowane. Nie ma potrzeby stosowania rur 20, poza tym nie wiem czy takie rury da się podłączyć do typowych belek rozdzielaczy, bo że w ogóle są takie do których można te rury podłączyć - nie wątpię.

Jeżeli chodzi o kształtki to jak już ktoś pisał do podłączenia grzejników żadnych kształtek nie potrzeba. Licząc od rozdzielacza jest tak: belka rozdzielacza, zacisk rury na belce (nakrętka), rura, taka sama nakrętka na przyłączu kątowym (ze ściany - polecam) lub prostym (z podłogi), grzejnik.

 

Trójniki kolana itp. stosuje się przy instalacji wody użytkowej, ale pexa nie polecam ze względu na brak właściwości hamujących rozwój bakterii, lepiej Hepworth lub miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...