Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Opory w instalacji wentylacyjnej - porównanie, rzeczywiste pomiary


Recommended Posts

Witam,

 

Mam następującą instalację:

 

czerpnia + wyrzutnia fi200 przez ścianę, potem redukcja 200/180, ok. 2 metrów termoflexa 180 od czerpni, ok. 1 metra do wyrzutni, centrala Excellent 400, z centrali ok. 0,5 metra termoflexa 180 do skrzynek rozdzielczych nawiewu i wywiewu, z nich po 12 rur PE-flex 75/63. Najdłuższy odcinek PE-flexa to ok. 20 mb.

 

Nie mam problemów z hałasem, ale z oporami instalacji. Czy są one prawidłowe?

 

100m3/h - nawiew - 30 Pa, wywiew - 23 Pa, moc - 17W

200m3/h - nawiew - 100 Pa, wywiew - 65 Pa, moc - 47W

300m3/h - nawiew - 260 Pa, wywiew - 165 Pa, moc - 117W.

 

Może ktoś poda jak ma u siebie? Co zmienić by opory spadły?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam następującą instalację:

 

czerpnia + wyrzutnia fi200 przez ścianę, potem redukcja 200/180, ok. 2 metrów termoflexa 180 od czerpni, ok. 1 metra do wyrzutni, centrala Excellent 400, z centrali ok. 0,5 metra termoflexa 180 do skrzynek rozdzielczych nawiewu i wywiewu, z nich po 12 rur PE-flex 75/63. Najdłuższy odcinek PE-flexa to ok. 20 mb.

 

Nie mam problemów z hałasem, ale z oporami instalacji. Czy są one prawidłowe?

 

100m3/h - nawiew - 30 Pa, wywiew - 23 Pa, moc - 17W

200m3/h - nawiew - 100 Pa, wywiew - 65 Pa, moc - 47W

300m3/h - nawiew - 260 Pa, wywiew - 165 Pa, moc - 117W.

 

Może ktoś poda jak ma u siebie? Co zmienić by opory spadły?

 

Pozdrawiam!

Coś za coś zrobiłeś na cieniutkich rureczkach to i opory muszą byc fajnie sie je układa można pochowac w wylewce ale kilka takich rureczek daje dużo większe opory jak jedna gruba i nic juz z tym nie zrobisz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest częsty błąd !! Patrzyłeś na ciśnienia podczas rysowania projektu?

Teraz to już chyba du .. pa.

 

Patrzyłem - przy 300m3/h opor to ok. 4Pa/mb, natomiast przy 400m3/h - ok. 7,5Pa. Co daje przy 300m3/h ok. 80Pa straty na kanale. A mamy dodatkowe 120Pa strat. W termokontrolu dla odcinku 18mb i przeplywie maks 25m3/h jaki bedzie u mnie przy 300m3/h podaja nawet straty ok. 40Pa.

 

Problemem jest chyba czerpnia i wyrzutnia fi200, ktora ma te zaluzje. Wczoraj je podgialem i nastapila redukcja np przy 300m3/h nawiew z 260Pa na 200Pa, natomiast wywiew ze 165Pa na 80Pa - moc wentylatorow z 117W na 101W. Teraz przy 400m3/h nawiew ma 290Pa, a wywiew 120Pa.

 

Bede musial pokombinowac czy nie wyciac tych zaluzji i jakos zabezpieczyc czerpnie i wyrzutnie z okapnikiem.

 

Pytam dlatego, bo do tej pory mi to nie przeszkadzalo, jednak znajomy uruchomil dokladnie taka sama instalacje, gdzie ma jeszcze dluzsze przewody PEFLEX, tylko czerpnie 315 i wyrzutnie 315, a opory instalacji przy 300 m3/h ma po 50Pa, reku to samo, roznica w czerpni/wyrzytni i podejsciu czerpnia/wyrzutnia -> reku.

 

pozdrawiam

Edytowane przez mieczyslaw79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem - przy 300m3/h opor to ok. 4Pa/mb, natomiast przy 400m3/h - ok. 7,5Pa. Co daje przy 300m3/h ok. 80Pa straty na kanale. A mamy dodatkowe 120Pa strat. W termokontrolu dla odcinku 18mb i przeplywie maks 25m3/h jaki bedzie u mnie przy 300m3/h podaja nawet straty ok. 40Pa.

 

Problemem jest chyba czerpnia i wyrzutnia fi200, ktora ma te zaluzje. Wczoraj je podgialem i nastapila redukcja np przy 300m3/h nawiew z 260Pa na 200Pa, natomiast wywiew ze 165Pa na 80Pa - moc wentylatorow z 117W na 101W. Teraz przy 400m3/h nawiew ma 290Pa, a wywiew 120Pa.

 

Bede musial pokombinowac czy nie wyciac tych zaluzji i jakos zabezpieczyc czerpnie i wyrzutnie z okapnikiem.

 

Pytam dlatego, bo do tej pory mi to nie przeszkadzalo, jednak znajomy uruchomil dokladnie taka sama instalacje, gdzie ma jeszcze dluzsze przewody PEFLEX, tylko czerpnie 315 i wyrzutnie 315, a opory instalacji przy 300 m3/h ma po 50Pa, reku to samo, roznica w czerpni/wyrzytni i podejsciu czerpnia/wyrzutnia -> reku.

 

pozdrawiam

 

Nie ma co się przejmować "ciśnieniami" , Ma to znaczenie, gdyby był jeden wentylator, nawiewny lub wywiewny, przy dwóch pracujących wentylatorach i szczelnym domu, układ się wyreguluje. Gdy jest długi odcinek i większy opór na nawiewie, to mniej powietrza poleci, jak mniej poleci a działa wywiew, to zacznie spadać ciśnienie. Spadek ciśnienie pokona opór. Wentylacja nawiewno wywiewna na rozdzielaczu, jest samoregulująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...