Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłoga z desek dębowych ?


Sznurek2

Recommended Posts

Próbowałem znaleźć coś o podłodze z desek dębowych - bezskutecznie, dlatego założyłem ten temat i proszę specjalistów o wskazówki.

Mam deski dębowe 1200mm x 300-440 x 50 mm, sezonowane 1 rok, około 3 m3.

Proszę o poradę czy można z takich desek zrobić podłogę na legarach (nie na klej) w korytarzu na piętrze (1,7 x 4 m).

Istniejąca podłoga z desek(którą chcę zdemontować) ma około 9 cm grubości.

I tu kilka pytań:

1. jak długo sezonować deski aby można je obrobić i kłaść

2. jaka może być grubość i max szerokość gotowej deski

3 jaka grubość i szerokość legara i czy musi być z dęba (jęśli np deska 40 mm gruba to czy legar wystarczy 50 mm)

4 jak mocować deski do legarów i gęstość legarów

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak dlugo nalezy sezonowac to nie wiem

2. grubosc deski to 3,4 cm , w szerokosci nie przekraczaja 30 cm (to zadkosc ) , z reguly to miedzy 22 cm - 25 cm

3. legar nie musi byc z debu , moze byc sosnowy , w twoim przypadku dal bym w poprzek gr. 5 cm , wys. 25 cm

4. Odstep legarow nie powinien przekroczyc 80 cm , dasz co 70 cm bedzie optymalnie , deski montuje sie specjalnymi srubami do podlug wkrecajac ja po ukosie we wpust ( to bezwarunkowo musza byc sruby do podlog z desek bo maja bardzo cienki lepek , inne rozsadza wpust i deska bedzie luzna ).

Co do montazu to nalezy deski bardzo mocno do siebie spasowac bo inaczej po niedlugimczasie beda duze szpary , najlepiej uzywajac kotew do podlug , wbijasz taka kotew w belke ok, 25 cm za deska , potem podkladasz jakis scinek deski z wycietym otworem aby moc zamontowac srube , miedzy kotew a scinke z obydwu stron jednoczesnie wbijasz debowe kliny do momentu az zobaczysz ze sila rozpychania zaczyna wyrywac kotew ( przy deskach sosnowych potrafi pokazac sie pare kropel wody ), wtedy montujesz dwie sruby kolo siebie . Ten zabieg musi byc robiony jednoczesnie na wszystkich belkach po dlugosci deski .

Edytowane przez Super*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak dlugo nalezy sezonowac to nie wiem

2. grubosc deski to 3,4 cm , w szerokosci nie przekraczaja 30 cm (to zadkosc ) , z reguly to miedzy 22 cm - 25 cm

3. legar nie musi byc z debu , moze byc sosnowy , w twoim przypadku dal bym w poprzek gr. 5 cm , wys. 25 cm

4. Odstep legarow nie powinien przekroczyc 80 cm , dasz co 70 cm bedzie optymalnie , deski montuje sie specjalnymi srubami do podlug wkrecajac ja po ukosie we wpust ( to bezwarunkowo musza byc sruby do podlog z desek bo maja bardzo cienki lepek , inne rozsadza wpust i deska bedzie luzna ).

Co do montazu to nalezy deski bardzo mocno do siebie spasowac bo inaczej po niedlugimczasie beda duze szpary , najlepiej uzywajac kotew do podlug , wbijasz taka kotew w belke ok, 25 cm za deska , potem podkladasz jakis scinek deski z wycietym otworem aby moc zamontowac srube , miedzy kotew a scinke z obydwu stron jednoczesnie wbijasz debowe kliny do momentu az zobaczysz ze sila rozpychania zaczyna wyrywac kotew ( przy deskach sosnowych potrafi pokazac sie pare kropel wody ), wtedy montujesz dwie sruby kolo siebie . Ten zabieg musi byc robiony jednoczesnie na wszystkich belkach po dlugosci deski .

BOŻE - widzisz i nie grzmisz - porady zostaw specjaliście który ma o tym pojęcie , jest na tym forum kilku super specjalistów i niech oni doradzaja na dobrym poziomie, jest jarekkur, parkiet , wa**we spt fredi i kilku innych i ich wiedza jest taka ze można pozasdrościć .

 

Panie pamiętaj pan że czasem lepiej milczec i czytac co inny doradzaja a nie pleść 3 po 3 byle pleść ..Ps słownik słownik .pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super* dziękuję Ci za cenne wskazówki.

Rozumiem że deski muszą być frezowane po długości (wpust i wypust), czy również na czołach gdzie będą łączone ?

Jeśli ktoś zna się na tym to napiszcie proszę jak długo (mniej więcej) powinno by sezonowane takie drewno i czy w czasie montażu musi mieć wilgotność około 9 % tak jak parkiet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOŻE - widzisz i nie grzmisz - porady zostaw specjaliście który ma o tym pojęcie , jest na tym forum kilku super specjalistów i niech oni doradzaja na dobrym poziomie, jest jarekkur, parkiet , wa**we spt fredi i kilku innych i ich wiedza jest taka ze można pozasdrościć .

 

Panie pamiętaj pan że czasem lepiej milczec i czytac co inny doradzaja a nie pleść 3 po 3 byle pleść ..Ps słownik słownik .pzdr

 

No to chetnie poslucham do czego ma pan zastrzezenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko odnośnie sezonowania mojego dęba.

Jak lepiej :

- czy sezonować deski takie jakie są 1200x300-400x50

- czy pociąć i obrobić na powiedzmy wymiar 1200x 150x35 i wówczas sezonować

Mija obecnie rok jak są sezonowane w całości.

Po pocięciu i obrobieniu jest większe ryzyko wyginania i pękania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOŻE - widzisz i nie grzmisz - porady zostaw specjaliście który ma o tym pojęcie , jest na tym forum kilku super specjalistów i niech oni doradzaja na dobrym poziomie, jest jarekkur, parkiet , wa**we spt fredi i kilku innych i ich wiedza jest taka ze można pozasdrościć .

 

Panie pamiętaj pan że czasem lepiej milczec i czytac co inny doradzaja a nie pleść 3 po 3 byle pleść ..Ps słownik słownik .pzdr

 

O co chodzi z tym "słownikiem" - zrobiłeś sam w 3 linijkach jakieś 8 błędów ortograficznych napastliwy bucu :wiggle:

 

 

A co do rozstawu legarów - taki bym dał żeby było jak najmniej odpadu - masz dechy długości 120 cm ? dobrze doczytałem - ?

Edytowane przez beton44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super* dziękuję Ci za cenne wskazówki.

Rozumiem że deski muszą być frezowane po długości (wpust i wypust), czy również na czołach gdzie będą łączone ?

Jeśli ktoś zna się na tym to napiszcie proszę jak długo (mniej więcej) powinno by sezonowane takie drewno i czy w czasie montażu musi mieć wilgotność około 9 % tak jak parkiet.

 

gdy deski sa lonczone od czola , rownierz nalezy frezowac , jezeli deski beda mialy dlugosc 120 cm to zaklad mozna zrobic 60 cm , bedzie sie to ladnie prezentowalo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko odnośnie sezonowania mojego dęba.

Jak lepiej :

- czy sezonować deski takie jakie są 1200x300-400x50

- czy pociąć i obrobić na powiedzmy wymiar 1200x 150x35 i wówczas sezonować

Mija obecnie rok jak są sezonowane w całości.

Po pocięciu i obrobieniu jest większe ryzyko wyginania i pękania ?

Deski najlepiej pociąć na wymiar z naddatkiem na osuszkę i obróbkę.

Sezonowanie ułatwia suszenie, ale suszenie właściwe jest konieczne.

Kolega Super tak mocno "zaakcentował" swoją obecność, że trudno znaleźć dla siebie odpowiedni pułap. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poprostu proponuje moim zleceniodawca kompletne wykonczenia wnetrz z jednej reki , poza hydraulika i elektryka jestem w stanie na budowie zrobic prawie wszystko , nie boje sie wyzwan , klienci to lubia bo nie ma latania z kazdym elementem budowy do innego fachowca , nie ma zwalania jeden na drugiego jak cos idzie nie tak jak sobie klient wymarzyl , juz prawie 20 lat prowadze dzialalnosc i jeszcze ani razu nie wracalem na poprawki . Nie reklamuje sie , bazuje tylko na poleceniach z klienta do klienta i nawet w okresach zimowych gdzie nastepuje lekki zastoj w pracach budowlanych nie siedze w domu . Zawsze staram sie do samego konca trzymac jak najwyzszy standard wykonywanych prac , nawet jak mi sie zdazy przymoczyc kilka dni ( czyli wykonywac robote dluzej niz zakladalem ) , to procentuje zaufaniem klientow czego rowniez i panu zycze . Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deski montuje sie specjalnymi srubami do podlug wkrecajac ja po ukosie we wpust ( to bezwarunkowo musza byc sruby do podlog z desek bo maja bardzo cienki lepek , inne rozsadza wpust i deska bedzie luzna ).

 

Tu akurat jest odwrotnie - gwoździe, sztyfty lub wkręty wbijamy lub wkręcamy w wypust - jest mocniej i tak nie pęka.

Kolego Super minęły czasy "złotych rączek". W tych czasach żeby coś zrobić porządnie, na miarę czasów, trzeba się specjalizować.

Inaczej to tylko średnia półka dla wygodnych i niezorientowanych w szczegółach klientów.

Mówiąc marketingowo - wypełniasz pewną niszę konsumencką - ale nie jest to najwyższa półka.

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy deski sa lonczone od czola , rownierz nalezy frezowac , jezeli deski beda mialy dlugosc 120 cm to zaklad mozna zrobic 60 cm , bedzie sie to ladnie prezentowalo

 

 

 

" gdy deski są ........................... od czoła", łączone czy jak kolega napisał wyzej ( loczone !!!!!!!!!!! ???????)

 

 

Dla mnie jak ktoś jest od wszystkiego, to jest od niczego... krótko i na temat panie Super*

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat jest odwrotnie - gwoździe, sztyfty lub wkręty wbijamy lub wkręcamy w wypust - jest mocniej i tak nie pęka.

Kolego Super minęły czasy "złotych rączek". W tych czasach żeby coś zrobić porządnie, na miarę czasów, trzeba się specjalizować.

Inaczej to tylko średnia półka dla wygodnych i niezorientowanych w szczegółach klientów.

Mówiąc marketingowo - wypełniasz pewną niszę konsumencką - ale nie jest to najwyższa półka.

Życzę powodzenia.

 

Czyli ze jak zaczyna pan klasc deski to do sciany idzie wpust ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, , zaczolem pod pana wplywem kopac po internecie i okazalo sie ze w instrukcji kladzenia pelnych desek kazdy producent mowi zeby krecic deski odstrony piora , przy nastepnej mozliwosci wykorzystam ta wiedze , ciekawy jestem czy nie bedzie problemu we wpasowaniu deski w deske ale tak czy siak znowu czeka mnie cos nowego . :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" gdy deski są ........................... od czoła", łączone czy jak kolega napisał wyzej ( loczone !!!!!!!!!!! ???????)

 

 

Dla mnie jak ktoś jest od wszystkiego, to jest od niczego... krótko i na temat panie Super*

 

 

Pozdrawiam

 

A co w sytuacji kiedy do remontu jest jeden pokoj w ktorym trzeba wymienic dzwi , okno , polozyc nowy tynk gipsowy i zmienic okladzine podlogi ?Wezwie pan cztery ekipy remontowe ?poniewarz idac tokiem panskiego myslenia jeden bedzie do drzwi i okna drugi rzuci tynk , trzeci polozy laminat czy parkiet a czwarty wszystko wymaluje . Chcial bym zobaczyc jak pan organizuje calosc prac zeby nie bylo przestojow a inwestor nie musial mieszkac na budowie bo poszczegulne prace wymagaja innego rzemieslnika . Ja nie mam nic przeciwko ludzia ktorzy chca sie specjalizowac , dzieki temu jest kogo spytac co robic kiedy to czy tamto , jednak stwierdzenie ze ktos robi wiele rzeczy jest do niczego to zwykla ignorancja i potwarz . I nie powinien pan tak szafowac negatywnymi opisami nie znajac mnie , nie widzac co do tej pory zbudowalem i czy to dalej funkcjionuje . A za bledy przepraszam bo nie mam polskich znakow w komputerze i od prawie 20 lat nie mam kontaktu z Polakami ( nawet po wejsciuSzengen i Uni ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOŻE - widzisz i nie grzmisz - porady zostaw specjaliście który ma o tym pojęcie , jest na tym forum kilku super specjalistów i niech oni doradzaja na dobrym poziomie, jest jarekkur, parkiet , wa**we spt fredi i kilku innych i ich wiedza jest taka ze można pozasdrościć .

 

Panie pamiętaj pan że czasem lepiej milczec i czytac co inny doradzaja a nie pleść 3 po 3 byle pleść ..Ps słownik słownik .pzdr

 

W takim razie ja jedyne co mogę doradzić to podpowiedzieć autorowi, że zarówno w przypadku desek podłogowych jak i parkietu bardzo istotną sprawą jest dobry montaż i niezależnie od tego jak wygląda prawidłowe kładzenie warto o tym pomyśleć zawczasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem parkieciarzem, ale moim zdanie szkoda tak grubych desek na podłogę, sezonowanie w warunkach domowych takiego materiału też ma małe szanse powodzenia.

Sprzedaj deski - kup gotowe maks 22mm, grubość legarów dopasuj do wysokości podłogi, w twoim wypadku jakieś 6 cm, będzie dobrze pod legary daj np filc, żeby wygłuszyć. Legary co 50-60 cm końcami odsunięte od ściany 1-2 cm, pomiędzy legarami wełna mineralna (o wysokości 1 cm ponad legar), na to folia paraprzepuszczalna (zapobiegnie pyleniu wełny i ochroni izolację jakby ktoś za dużo wody wylał na podłogę) i już można kręcić deski.

Z tym wyciskaniem wody z desek to bym nie przesadzał, przyjdą wilgotne jesienne dni i podłoga ci wstanie. Dociskasz żeby nie było szpar i wystarczy, wkręty kręcisz pod skosem - też będą dociskać deski do siebie.

Układanie zacząłbym od ściany z oknem jeśli takowa jest, obcinając pióro w pierwszej desce, dylatacja w tak małym korytarzu 1cm wystarczy, wkręty kręcisz we wpust i to tyle - w sumie prosta robota i jaka relaksująca :).

I jeszcze jedno - ważne jest żeby wiedzieć co dalej, jak chcesz to wykończyć - wypożyczanie 3 cykliniarek na tak małą powierzchnię wyjdzie mało ekonomicznie - może lepiej od razu kupić gotowe olejowane deski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...