Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie sterowanie do rekuperatora?


Recommended Posts

Pytanie do tych którzy korzystają już z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Instalacja z GWC i reku z możliwością płynnej regulacji obrotów wentylatorów - jestem na etapie wyboru sterowania rekuperatorem. Planuje zrobić ręczne nastawy prędkości obrotowej wentylatorów + czasówka tj. wł/wył o określonych porach takie sterowanie wydaje mi się wystarczające. Jakie sterowanie polecacie co wydaje się optymalne w sterowaniu wentylacją z rekuperatorem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych którzy korzystają już z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Instalacja z GWC i reku z możliwością płynnej regulacji obrotów wentylatorów - jestem na etapie wyboru sterowania rekuperatorem. Planuje zrobić ręczne nastawy prędkości obrotowej wentylatorów + czasówka tj. wł/wył o określonych porach takie sterowanie wydaje mi się wystarczające. Jakie sterowanie polecacie co wydaje się optymalne w sterowaniu wentylacją z rekuperatorem?

 

Wentylacji się nie wyłącza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm..może nie ale jak to prosto i niedrogo sterować? Może nie sterować? Ale po co ma dmuchać na maxa jak wszyscy są w pracy np. Dlatego moje pytanie do tych którzy wentylacje użytkują co polecają czego brakuje ich sterownikom itd.. Może sterowanie tygodniowe i inne wydajności np noc, dzień wieczór? Raczej nie potrzebuję rad kogoś kto próbuje robić takie instalacje (nie wiem z jakim efektem), tylko doświadczeń z faktycznego użytkowania takiego sprzętu. Sterowanie wł/wył z np. co 15 min. nie spowoduje tego że się ktoś udusi a jest najprostszym rodzajem sterowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam went. mech. i kocioł na pellety (i sąsiadów ze śmieciuchami :bash:). Co ma piernik do wiatraka? - już tłumaczę.

Kocioł na pellety (stosunkowo ekologiczny, ale zawsze jakieś spaliny produkuje) grzeje od godz 4:00 do 10:00, oraz od 14:00 do 19:00 (jeśli temperatura wewnątrz spadnie poniżej 21oC).

W tych godzinach went. mech. stoi (wydajność 0). Dlaczego? ano żeby nie zasysać do domy własnych spalin, choć jest ich niewiele, a komin dość daleko od czerpni. Ale za to mam sąsiadów którzy potrafią dorzucić do pieca. A co dorzucają? - tego żadna kontrola nie sprawdzi, a robią to zazwyczaj wcześnie rano (przed robotą) i po południu (po powrocie z roboty).

W pozostałych godzinach wentylacja jest zaprogramowana na 20% (u mnie tyle wystarcza) i 40% w okolicach południa, kiedy jest trochę cieplej - żeby przewietrzyć.

 

A niby czemu wentylacji "się nie wyłącza"

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykładowe rozwiązania na jednej ze stron:

"Możliwe rozwiązania sterowania systemem VAV

 

W trybie VAV system wentylacyjny funkcjonuje w oparciu o inny, niezależny system sterowania, określający zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne w poszczególnych pomieszczeniach. Może on obejmować przepustnice powietrza z siłownikami elektrycznymi, czujniki jakości powietrza, czujniki ruchu i inne elementy sterownicze, monitorujące w sposób ciągły zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne.

 

Sterowanie ręczne, nieciągłe

Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane zwykłym przełącznikiem

Sterowanie automatyczne z nastawą czasową

Przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą regulatora czasowego z nastawami tygodniowymi

Automatyczne sterowanie cyfrowe

Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą czujnika ruchu

Automatyczne sterowanie z modulacją

Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą zewnętrznego sterownika, komunikującego się z różnymi czujnikami (np. CO2, wilgotności, jakości powietrza, itp.)..."

możliwości jest bardzo wiele..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą czujnika ruchu

Automatyczne sterowanie z modulacją

Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą zewnętrznego sterownika, komunikującego się z różnymi czujnikami (np. CO2, wilgotności, jakości powietrza, itp.)..."

możliwości jest bardzo wiele..........

Łauuu! :o Ale to chyba zestawy dla ludzi co nie wiedzą co z kasą robić.

 

Z rzeczy nietypowych, które mam w swojej WM, to wyciąg bezpośrednio z szafki z koszem na śmieci. Jakby nie wąchać to najbardziej śmierdzące miejsce w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sterowanie to pasuje do hotelu, klient wykupuje pokój więc w recepcji załączają wentylację na ten czas na I stopień, gdy klient włoży kartę w czytnik wentylacja rusza na normalny bieg i załącza się prąd w gniazdkach i sterowania klimą.

Do domu to bez sensu. Po co chcesz kupować dodatkowe ręczne sterowanie do reku, większość reku na rynku ma wystarczającą ilość automatyki do normalnej pracy, sterowania GWC i bypasem.

Klienci tylko na początku bawią się ustawieniami, potem reku już sobie hula na zaprogramowanych kiedyś biegach przez całe lata :-)

Przydaje się funkcja połączenia z alarmem, czyli po załączeniu alarmu reku przechodzi na minimum, po wyłączeniu wraca na obroty według programu czasowego.

Wszelkie czujniki trzeba kalibrować co kosztuje, szkoda kasy jak na zwykły domek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gotowych rozwiązań najtaniej i ładnie wyjdzie sterownik IBTron, kosztuje kilka stówek, programuje się w nim godziny w jakich ma pracować na 1,2 czy 3 biegu.

Przełączania jest bardzo proste, bo po prostu łączy styk wspólny ze stykiem odpowiadającym biegowi 1,2,3. Czyli trzeba zmontować jakieś dzielniki napięcia 0-10V na rezystorach, ustawić sobie według uznania napięcie na każdym z biegów i gotowe. Coś o rozmrażaniu trzeba też pomyśleć, albo (może prościej) zakopać z 20m rury fi200 i mamy antyzamrożeniowe GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem regulacje tygodniowe/godzinowe i nigdy z tego nie korzystałem. Zima na pierwszy bieg, lato na drugi + przewietrzanie jak trzeba.

Brakowało mi podbijania przepływu z kuchni w trakcie gotowania i czasowego przewietrzania, bo np jak włączyłem zimą wyższy bieg to sobie przypominałem dopiero jak widziałem, że mam za suche powietrze :-). Dlatego teraz sam będę robił sterownia i te 2 funkcje już będą. Tzn jak temp wzrośnie powyżej zadanej to włączy się drugi bieg, a później trzeci. Po spadku temperatury wraca na 1 bieg. Płynne regulacje przepływów na każdym biegu. Dodatkowo ustawienie 10-minutowych przewietrzań na każdym biegu po czym sterownik sam wraca do 1 biegu. No i do tego GWC i bypass jak trzeba. Taki mam plan.

 

A może macie jeszcze jakieś pomysły?

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...