Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

instalcacja CO z wymiennikiem i bez wymiennika


borusek

Recommended Posts

Wybaczcie lajkonikowi, ale niech mnie proszę ktoś w skrócie oświeci. Jestem po rozmowie z serwisantem który robił przegląd mego pieca i człowiek inteligentny oczy przetarł dlaczego mam zrobioną instalację z wymiennikiem, a nie z pompką. O co chodzi która lepsza ? Co zyskam co stracę jak zatrudnię hydraulika który to przerobi. Serwisant kotła proponował aby to przerobić, bo może to być źródłem sporych strat. Domek mały 168m2. Ogrzewanie podłogowe + lekko przewymiarowane kaloryfery na poddaszu użytkowym plus konkretnie przewymiarowany kocioł gazowy. Instalacja była robiona po taniości, ale nie maczałem w tym temacie palców, a ni nawet świadomości :( nie było szans.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś Ci odpowiedzieć nie widząc instalacji. Powody zastosowania wymiennika mogą być różne. Np. jeżeli masz kocioł na paliwo stałe to instalacja musi być "otwarta" czyli z naczyniem wzbiorczym przelewowym. W instalacji otwartej czynnik grzewczy ma kontakt z powietrzem, a to przyspiesza korozję rur i grzejników. Po zastosowaniu wymiennika "otwarty" musi być już tylko krótki obieg (piec - wymiennik), a pozostałą część instalacji może już zabezpieczać naczynie przeponowe.

 

Jeżeli chcesz rzetelnie ocenić swoją instalację to zwróć się do projektanta. Serwisanci często-gęsto patrzą zbyt mocno od strony samych urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł gazowy o sporej mocy 24 Kw i malej modulacji bo od 6,5 KW i zainspirowany przez serwisant zachodzę sam w łepetynę dlaczego jest tak instalacja zrobiona, dla taniości. Wymiennik przecież tez coś kosztuje. Dom mały 169m2 zdecydowanie za mały do tego kotła gazowego.

Może jakieś porady Panowie jak zaizolować ten wymiennik bo on se tak wisi w powietrzy przy podłodze i oddaje ciepło. Wymyśliłem, że go w pudełko po butach obuje ;) a tam piany wstrzyknę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]i człowiek inteligentny oczy przetarł dlaczego mam zrobioną instalację z wymiennikiem [...] Serwisant kotła proponował aby to przerobić, bo może to być źródłem sporych strat.

 

Jeśli wymiennik jest umieszczony w obrębie pomieszczeń ogrzewanych to żadnych strat nie generuje. Pytanie bardziej po co on u ciebie jest? Zamiast mieszacza podłogówki? Zrób zdjęcia tej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wymiennik zaraz przy kotle, nad samą podłogą w zimnym garażu i chyba w najzimniejszym jego punkcie. Zastanawiam się jak go zaizolować. Kombinowałem, ze może w pudełko po butach i pianą poliuret. zalej pudełko. Po co instalacja zrobiona z wymiennikiem to hydraulik nie chciał powiedzieć, pewnie z niewiedzy albo z oszczędności. Zrobię zdjęcie jutro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...