Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy będzie ciszej w instalacji?


Recommended Posts

Witam

 

Mam pewien problem z instalacją tzn. z szumem w niej ale od początku. Mam kominek z zamkniętą komorą spalania i od 10 lat działał grawitacyjnie. Efekt był taki że większość ciepła szła w komin. Rok temu wymyśliłem żeby zamiast zasysać powietrze gorące nad kominkiem popchnąć zimne pod kominek. Zrobiłem dysze z blachy które zainstalowałem pod kominkiem pionowo w górę po obu stronach kominka. Podłączyłem do nich dwie rury fi100 potem łącznik na 125 i dalej do wentylatora. Po stronie zasysającej pociągnąłem kanał 125 potem trójnik 2x 125 które to końcówki umieściłem centralnie na parterze oraz na poddaszu. Do tego kupiłem wentylator kanałowy o wydajności 220m3/h. Kanały to izolowane fleksy. Większość instalacji wraz z wentylatorem jest w kotłowni. Zrobiłem skrzynkę wentylatora obłożyłem jego wełną. Odbiór i dystrybucja ciepła jest bardzo dobra spalanie drewna zmniejszyło się o połowę utrzymując zdecydowanie wyższą temperaturę w budynku niż kiedy działał grawitacyjnie. Jedyny problem to szum po stronie zasysającej. Jest mniejszy niż szum pracującej lodówki ale jednak myślę o całkowitym jego wyeliminowaniu.

 

Pytanie moje jest następujące.

Czy jak mam wentylator kanałowy fi 125 o wydajności 220m3/h to nie lepiej zainstalować do niego kanały główne przed i za nim o średnicy np. fi 160 żeby zmniejszyć prędkość powietrza a tym samym hałas? Moja instalacja jest krótka bo po stronie zasysającej do wentylatora mam jakieś 4m od strony nawiewnej jakieś 1,5m. Na chwilę obecną przed i za wentylatorem mam kanały 125 i przy przepływie 220m3/h przekroczona jest prędkość 5m/s. Czy hałas na odcinku tej rury fi125 może rozchodzić się na odcinki gdzie powietrze płynie wolniej (110m3/h przy fi 125) a są one krótkie bo mają po 2m? Czy jak zmienię odcinek tuż przed i za wentylatorem na rurę fi 160 zamiast fi 125 to będzie to odczuwalne pod względem obniżenia hałasu na dalszych odcinkach tym bardziej że mają one tylko po 2m.

 

 

W nawiązaniu do powyższego problemu zaznaczę tylko że znalazłem centrale wentylacyjną o wydajności 250-300 m3/h i co ciekawe przyłącze ssące i nawiewne było o przekroju fi160 a więc wydajność wentylatorów dostosowano do wydajności jej podłączenia.

Dla przykładu wentylator który ja mam ma wydajność 220-280m3/h ale przyłącze do niego jest fi125. Jak wam się wydaje czy podłączenie do mojego wentylatora fury fi160 wyciszy instalacje?

Edytowane przez olo75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...