Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka dla kotła i pompy


kulibob

Recommended Posts

Jako że po świtach pomału budowa rusza dalej to mam kilaka pytań. Ogrzewanie kociołek z podajnikiem. Teoretyczne zapotrzebowanie budynku przy -16 ok. 5,5 kW co daje ok. 38W/m2. Garażu nie liczę. W całym domu będzie podłogówka + drabinki w łazienkach i może jeden awaryjny w garażu wszystko zasilane z podłogi ale na oddzielnym obwodzie. Sterowanie podłogówka przez mieszalnik i RTL. Chciałbym aby podłogówka była tak rozprowadzona w taki sposób by sprawnie działała przy kotle i potencjalnie w przyszłości przy pompie. Pokrycie podłogi 1/1 płytki/panele. W przyszłości planowany rekuperator i GGWC rury już prawie rozprowadzone

 

1. Chciałem zastosować jastrych anahydrytoway czy warto??

2. Jaki rozstaw rurek to ogrzewania co 12,5-15cm powinno zapewnić odpowiednie maksymalne długości dla RTL. Tylko czy takie odległości to nie za dużo jak dla kotła i za mało dla pompy??

3. Czy ekonomicznie dla kotła ma to znaczenie że grzeje podłogówkę?? Tzn Powiedzmy na kotle 60 na powrocie 50 a po drodze trzeba wymieszać do 30*c a powrót z podłogi 25*c

4. Czy rozstaw 12,5-15cm pozwoli na ekonomiczną pracę pompy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do takiego domku węgiel? Policz dobrze zapotrzebowanie, zrób projekt podłogówki pod PC i grzej prądem albo szukaj dotacji na PC. Zamiast tego kotła zrób wentylację mechaniczną najlepiej z odzyskiem. Przy tym ociepleniu nawet przyjmując 150m2 pu potrzebujesz ok 8000kWh/rok na CO i ok. 4000kWh na CWU dla 4 osób.

Tu podawałem przybliżone wyliczenia

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=7013988&viewfull=1#post7013988

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Już swego czasu było wałkowane dlaczego węgiel anie pompa. Mam już kominy i kotłownię. Chcę zrobić instalację grzaną eko tak aby bezproblemowo może kiedyś przejdę na pompe. Niechciałbym się już tu rozwodzić dlaczego nie pompa i prąd . więc przyjmijmy że węgiel z możliwością upgrade.

 

Więc ponawiam pytania i dziekuję za odpowiedz.

 

1. Chciałem zastosować jastrych anahydrytoway czy warto??

2. Jaki rozstaw rurek to ogrzewania co 12,5-15cm powinno zapewnić odpowiednie maksymalne długości dla RTL. Tylko czy takie odległości to nie za dużo jak dla kotła i za mało dla pompy??

3. Czy ekonomicznie dla kotła ma to znaczenie że grzeje podłogówkę?? Tzn Powiedzmy na kotle 60 na powrocie 50 a po drodze trzeba wymieszać do 30*c a powrót z podłogi 25*c

4. Czy rozstaw 12,5-15cm pozwoli na ekonomiczną pracę pompy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) jesli roznica mala w kasie tooo TAK....jesli duza nie warto korzysci male

2)ok...nie zaleznie od źródla ciepła

3) jesli zastosujesz zawor 4drogowy to bedziesz sterowal temp zasilacia CO....np zasilania grzejnikow ktora mozesz jeszcze zmniejszyc kolejnym zaworem 3 drogowym na OP....bez szkody dla kotla

4) tak jesli obwody beda nie za dlugie i beda odpowiednio wyregulowane przeplywy w grzejnikach i OP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zapotrzebowaniu na ciepło około 38W/m2 rozstawy o których piszesz będą zadecydowanie za gęste.

Przy średnicy 16x2, wykończeniu typu ceramika, temp. w pomieszczeniu 20st. C, 4,5 cm wylewki nad rurę (beton), rozstaw 15 cm, wydajność podłogi przy parametrze 35/25st.C będziesz miał około 77 W/m2.

Te same parametry z rozstawem 30 cm to 50 W/m2.

 

http://pl.kan-therm.com/kan/upload/poradnik-ogrzewanie-podlogowe-tablice-obliczeniowe.pdf

 

Całą instalację masz w podłogówce więc warto byłoby pokusić się o niski parametr z kotła, oba grzejniki mogłyby pracować przy niskim parametrze - warto byłoby je trochę przewymiarować szczególnie ten w garażu.

 

Chyba najlepszym wyjściem byłoby połączenie kotła z instalację poprzez sprzęgło lub bufor.

 

Grzejniki na osobnym obiegu - wysoka temp., obieg OP na niskim parametrze + zawór trójdrogowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w przyszłości myślisz o pompie to wylewkę anhydrytową sobie odpuść bo jeżeli chcesz oszczędnie ogrzewać to przy pompie musisz grzać tylko w taryfie nocnej i beton musi zgromadzić tyle ciepła aby starczyło do kolejnej nocy ( nawet spotkałem się z opiniami użytkowników pomp ciepła że jedynie co by zmienili to właśnie zwiększyli jeszcze grubość betonu). Co do rozstawu to wystarczy co 15cm i tylko mniejsze rozstawy tam gdzie będziesz pomijał część wylewek (np. łazienka pod prysznicem). Bez znaczenia będzie dla kotła jaka będzie temperatura wychodząca jak po zmnieszaniu na podłogówkę pójdzie około 30C i powrót jak wymiesza się z ciepłą wodą też nie powinien mieć więcej niż 10C mniej (są kotły które mają wysoko zamontowany powrót i tym bardziej niska temperatura im nie szkodzi). Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie będzie kocioł (planowane ogniwo 10kw) jeśli kiedy zechce to chcę mieć możliwość zmiany na PC. Wiec w sumie wychodzi że jeśli mamy mieszalnik to rozstaw rurek w przypadku kotłem a PC niema w zasadzie różnicy?? Z tego co odczytałem z tabel to rozstaw powinien być co ok 20-30cm. Jednak z tego co słyszałem to dla PC rozsatw powinien być stosunkowo gęsty???

Lepiej zrezygnować z anhydrytu na rzecz czegoś innego?? Grubość wylewki ok 5,5cm na rurkami.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie będzie kocioł (planowane ogniwo 10kw) jeśli kiedy zechce to chcę mieć możliwość zmiany na PC. Wiec w sumie wychodzi że jeśli mamy mieszalnik to rozstaw rurek w przypadku kotłem a PC niema w zasadzie różnicy?? Z tego co odczytałem z tabel to rozstaw powinien być co ok 20-30cm. Jednak z tego co słyszałem to dla PC rozsatw powinien być stosunkowo gęsty???

Lepiej zrezygnować z anhydrytu na rzecz czegoś innego?? Grubość wylewki ok 5,5cm na rurkami.

 

Czyli będziesz miał normalną wylewkę i normalnie możesz beton wylać. Co do rozstawu to sam sobie odpowiedziałeś jak myślisz o pompie kiedyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze takie pytanie czy przy kotle na palio stałe stosując mieszalnik i RTL jestem wstanie w miarę dokładnie sterować temperaturą zasilania i powrotu powiedzmy 27/22 ??

 

Doczytaj do czego służą zawory RTL i do tego powinny być stosowane (pojedyncze pętle podłogowe nieduże przy ogrzewaniu grzejnikowym), gdy chcesz 100% podłogówki montuje się zawory 3D termostatyczne (jeden , dwa na cały dom + rozdzielacz z rotametrami) i na tym ustawisz temperaturę jak ma iść na podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będziesz miał normalną wylewkę i normalnie możesz beton wylać. Co do rozstawu to sam sobie odpowiedziałeś jak myślisz o pompie kiedyś.

1.Tylko mam się trzymać tabel czy tego co słyszałem??(bo napisałem dwie rzeczy)

2.Myślałem że na 3 drogowym ustawię zasilanie a na RTLch pokojowych powrót i mogę wtedy regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu niezależnie. RTL ma "zasięg" ok 100m rury jeśli pętle mają być co powiedzmy 20 cm to ok jeśli gęsto to dupa.

3.Anahydryt mam już zawarty w umowie ale można przerzucić te środki na coś innego. Lepiej postawić tutaj na akumulację czy łatwiejszą regulację temperatury.?

ogrzewanie11.jpg

ogrzewanie 2.jpg

Chyba te bazgroły są w miarę czytelne. Taką wizję mam tylko czy ma sens czy o kant du....

Daje to 11 obwodów podłogówki + grzejniki 2 drabinki i garaż. Czy możliwe jest wykonanie tego na jednym rozdzielaczu i jednej pompie??

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Tylko mam się trzymać tabel czy tego co słyszałem??(bo napisałem dwie rzeczy)

2.Myślałem że na 3 drogowym ustawię zasilanie a na RTLch pokojowych powrót i mogę wtedy regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu niezależnie. RTL ma "zasięg" ok 100m rury jeśli pętle mają być co powiedzmy 20 cm to ok jeśli gęsto to dupa.

3.Anahydryt mam już zawarty w umowie ale można przerzucić te środki na coś innego. Lepiej postawić tutaj na akumulację czy łatwiejszą regulację temperatury.?

[ATTACH=CONFIG]340931[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]340932[/ATTACH]

Chyba te bazgroły są w miarę czytelne. Taką wizję mam tylko czy ma sens czy o kant du....

Daje to 11 obwodów podłogówki + grzejniki 2 drabinki i garaż. Czy możliwe jest wykonanie tego na jednym rozdzielaczu i jednej pompie??

 

W każdym pomieszczeniu też możesz regulować temperaturę na rotametrach, jeżeli myślisz o regulacji dzień/noc to raczej zapomnij przy podłogówce bo przy ocieplonym domu i wyłączeniu ogrzewania więcej niż 1C na dobę ci nie spadnie temperatura. Jak myślisz kiedyś o pompie to rozstawy minimum 15cm. Jedna pompa to pociągnie tylko jak wyobrażasz sobie jeden rozdzielacz (jak odpowietrzysz górne pętle). Już zamiast zaworów RTL lepiej kup drugi rozdzielacz i drugą pompę (będziesz miał możliwość regulacji temperatury poziomami, ja tak mam i u mnie się to sprawdza - inaczej nagrzewa się i traci ciepło piętro/parter i u mnie w ciągu całego sezonu grzewczego temperatura nie spadnie więcej niż 0,5C).

Widzę że kotłownie masz za garażem to przy piecu garaż nagrzeje ci się od kotłowni i nie potrzebujesz tam grzejnika, u mnie grzejniki w łazienkach połączone są pod pompę CWU i wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem (grzejnik ma temperaturę pieca), jak coś to mogę ci udostępnić schemat który narysowałem i u mnie działa.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślę o regulacji dzień noc tylko o reulacji "normalnej" podkręcić trochę jak chłodniej na dworzu. Zdążyłem już dojść do tego że RTL się nie sprawdzi. Przy niskich temperaturach zasilania (25-35c) nie za bardzo da się regulować RTL gdzie ustawienia są chyba 25-55*c.

1. Czy dobrze mi się wydaje że rotometry teoretycznie wystarczy usatwic raz a później już regulować tylko mieszalnikiem??

2.Nie zabradzo rozumiem grzanie grzejników poprzez pompę CWU. ta pompa chodzi tylko gdy temp na bojlerze spadnie poniżej zadanej. Chyba??

3. Jeśli dobrze rozumiem będę potrzebował 4 pompy. 1xCWU 1x cyrkulacja 2x CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślę o regulacji dzień noc tylko o reulacji "normalnej" podkręcić trochę jak chłodniej na dworzu. Zdążyłem już dojść do tego że RTL się nie sprawdzi. Przy niskich temperaturach zasilania (25-35c) nie za bardzo da się regulować RTL gdzie ustawienia są chyba 25-55*c.

1. Czy dobrze mi się wydaje że rotometry teoretycznie wystarczy usatwic raz a później już regulować tylko mieszalnikiem??

2.Nie zabradzo rozumiem grzanie grzejników poprzez pompę CWU. ta pompa chodzi tylko gdy temp na bojlerze spadnie poniżej zadanej. Chyba??

3. Jeśli dobrze rozumiem będę potrzebował 4 pompy. 1xCWU 1x cyrkulacja 2x CO

 

U mnie tak to działa że na rotametrach ustawiłem stały przepływ 1L/min, po kilku dniach pomierzyłem temperaturę w pomieszczeniach i podkręciłem rotametrami tam gdzie było zimniej i tak od 3 lat jest stale ustawione. Regulacje temperatury na poziomach (mam 2 pompy) reguluje temperaturą na mieszaczu (3D termostatyczny chyba 25C-40C), chociaż też od 2 lat tego nie ruszałem tylko mam stale ustawione 32C i regulacja polega na automatycznym załączeniu pompy gdy na poziomie spadnie temperatura o 0,2C i wyłączeniu po dogrzaniu - funkcja sterownika pieca).

2. U mnie dokładnie tak grzeje, spada temperatura na bojlerze to grzeje kaloryfer (spada temperatura na bojlerze przeważnie jak się ktoś kompie to ubiera ciepłe ubrania po kąpieli i jest ciepły ręcznik, Temperatura w łazienkach z samej podłogówki jest 2C wyższa niż reszta domu. Można też tak zaprogramować pompę CWU aby pracowała w odpowiednich godzinach lub cały czas, ja korzystam z pierwszego rozwiązania i też przydaje się na okresy przejściowe kiedy podłogówka się sama wyłącza.

3. U mnie są 4 pompy, ale też czytałem że CO z jedną pompą się też sprawdza, można też zrezygnować z cyrkulacji jak masz blisko łazienki, przy zmywarce w kuchni u mnie rzadko potrzebna jest ciepła woda, natomiast mam jeszcze dodatkowy 3D termostatyczny do regulacji globalnej wody w kranach - nikt a zwłaszcza dzieci nie są w stanie oparzyć się gorącą wodą bo na zaworze jest ustawione 38C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

to dałeś mi do myślenia. Niestety ale cyrkulacja musi być.A grzejniki wolałbym żeby były sterowane klasycznie przez danfos.

Jeśli dobrze rozumiem można wykonać instalacje z dwoma rozdzielaczami i jedna pompą?? Zawsze pompa za parę stówek mniej i koszty eksploatacji mniejsze.

Co do garażu nie do końca jestem przekonany czy kotłownia wystarczy. Kociołek jednak oddzielony jest działówka a garaż z kotłownią ma te 45 m2. Z namową innych z tego zrezygnowałem ze styropianu na posadzce w garażu. Grzejnik miałby tam być ustawiony na defros żeby załączył się jakby temperatura spadła poniżej 5*c. W garażu w odległości ok 1,5 m od bramy mam przyłącze wody zostawię tam kabel grzejny z termostatem którego używam teraz wrazie czego.

 

Czy ten sterowni co masz nie doprowadza czasami do tego że podłoga stygnie i się nagrzewa (tzn. naprzemienne uczucie zimnej i ciepłej podłogi)

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie coś może zadziałać. Wymagało by to ciągłych przepływów przez podłogę czyli bardzo niska temperatura podłogi. chyba trzebaby zastosować jakiś 3d z pogodynką.

[ATTACH=CONFIG]340996[/ATTACH]

 

Według mnie to nie zadziała, bo pompa CO popchnie wodę tam gdzie ma łatwiej czyli do kaloryferów niż podłogówki.

 

Poniżej masz schemat który zastosowałem tylko trochę zmodyfikowaną wersje.

 

Drabinki w łazienkach poszły pod CWU.

Ogrzewanie1c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dałeś mi do myślenia. Niestety ale cyrkulacja musi być.A grzejniki wolałbym żeby były sterowane klasycznie przez danfos.

Jeśli dobrze rozumiem można wykonać instalacje z dwoma rozdzielaczami i jedna pompą?? Zawsze pompa za parę stówek mniej i koszty eksploatacji mniejsze.

Co do garażu nie do końca jestem przekonany czy kotłownia wystarczy. Kociołek jednak oddzielony jest działówka a garaż z kotłownią ma te 45 m2. Z namową innych z tego zrezygnowałem ze styropianu na posadzce w garażu. Grzejnik miałby tam być ustawiony na defros żeby załączył się jakby temperatura spadła poniżej 5*c. W garażu w odległości ok 1,5 m od bramy mam przyłącze wody zostawię tam kabel grzejny z termostatem którego używam teraz wrazie czego.

 

Czy ten sterowni co masz nie doprowadza czasami do tego że podłoga stygnie i się nagrzewa (tzn. naprzemienne uczucie zimnej i ciepłej podłogi)

 

Można wykonać instalacje z dwoma rozdzielaczami i jedną pompą, koszty eksploatacji są porównywalne bo 2 pompy u mnie chodzą na 50% mocy czyli po 11W.

Drzwi do kotłowni jak masz jeszcze możliwość to zrób 100 to wjedziesz przez garaż do kotłowni paleciakiem z całą paletą ekogroszku.

Nie ma czegoś takiego jak uczucie zimnej/gorącej podłogi bo jakby nawet wyłączyć ogrzewanie na 24h to nie odczujesz różnicy, a przy dobrze zrobionej podłogówce nie będziesz w ogóle czuł że podłoga grzeje (ma przy największych mrozach 27C), odczujesz dopiero różnice jak staniesz na nieogrzewanej podłodze. W sterowniku też jest funkcja aby nie wyziębiła podłogówki i raczej stosuje się to aby pieca nie zalewać zimną wodą (np. 5 minut pracy 30 minut przerwy) i też mam to włączone ale po to aby piec bardziej stabilnie i pracował. Poniżej link do mojego sterownika, możesz po wykresach zobaczyć jak pompy się rożnie załączają (podłogowa to parter, kaloryferowa to podłogówka na 1 piętrze).

https://esterownik.pl/device/3439

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziurę do kotłowni mam pod drzwi 100:) Może faktycznie powinienem zrobić podobnie do Ciebie. Z instalacjami i wykończeniówka ruszam na początku stycznia. W umowie mam zawarte że podłogówka przystosowana pod PC i sterowanie w pokojach przez RTL trzeba będzie to zmienić.

Jaki masz kociołek ?? Generalnie zadowolony jesteś z ekogrochu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...