Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek akumulacyjny + DGP - czy to ma sens


kemot_p

Recommended Posts

Witam. Jeśli moje pytanie jest bez sensu, bo świadczy o braku znajomości praw fizyki, albo za bardzo kombinuję to proszę o wyrozumiałość :)

Chodzi mi o rozważenie takiej sytuacji. Planujemy z żoną budowę domu, ok. 140mkw ogrzewanie podłogowe gazowe. W salonie w planach będzie kominek. Pomyślałem sobie, że skoro mam wydać kilka, czy kilkanaście tysiaków za kominek, który będzie tylko ozdobą to bez sensu. Więc pytanie, czy jest możliwość połączenia funkcji kominka obudowanego szamotem z DGP - bez znaczenia czy wymuszonej, czy grawitacyjnej. Kominek taki ogrzewałby salon, natomiast gorące powietrze doprowadzałbym do dodatkowego pokoju na parterze, sypialni i łazienki na poddaszu. Czy takie rozwiązanie ma sens i sprawdzi się w praktyce?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie ma sens , przyjedź do nas do Żabiej Woli to naocznie zobaczysz takie rozwiązanie w akcji ..

 

Dzięki, mam niedaleko, więc na pewno wykańczając dom Was odwiedzę :)

Chciałbym też przemyśleć i m.in. na tym forum przedyskutować ekonomiczny sens tego rozwiązania. Otóż mam dostęp do darmowego drewna, tzn. jedynym kosztem jest pocięcie, porąbanie i transport ok. 200km. Więc wymyśliłem, żeby taki kominek wbudować w ścianę pomiędzy kuchnią i salonem (kuchnia będzie zamknięta) i grzać te pomieszczenia wykorzystując akumulację, natomiast drugi pokój na parterze, sypialnię i łazienkę na poddaszu za pomocą gorącego powietrza. Tylko, skoro kominek ma być dodatkowym źródłem ciepła (podstawowe to gaz) czy to nie przesada. Z drugiej strony będę miał rozwiązanie całkowicie niezależne i darmowe, co w przyszłości, gdy będę na emeryturze może mieć fundamentalne znaczenie ;)

Kolejny temat do głębokiego przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem dylematów, bo kominek obudowany szamotem, wietrzony systemem DGP, nie jest kominkiem akumulacyjnym....Podjedź faktycznie do Darka, to Ci wyjaśni na czym polega różnica między kominkiem akumulacyjnym, a obudowanym szamotem. Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem dylematów, bo kominek obudowany szamotem, wietrzony systemem DGP, nie jest kominkiem akumulacyjnym....Podjedź faktycznie do Darka, to Ci wyjaśni na czym polega różnica między kominkiem akumulacyjnym, a obudowanym szamotem.

 

Podjadę do Żabiej Woli na pewno. Chciałbym tylko tutaj wyjaśnić jedną kwestię. Jak długo po zakończeniu palenia taki kominek będzie podgrzewał i dystrybuował ciepłe powietrze. W wersji bez szamotu (kominek z DGP u rodziców) ciepłe powietrze kończy się niedługo o wygaśnięciu ognia.

Druga sprawa - czy planując taki kominek mam przygotować specjalnie podłoże - np. wylewając jakąś ławę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowane przez kemot_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich "domowników", ten ogrzewający 2/3 domu (cały ma 300 m2), trzyma ciepło średnio 12 godzin. Jest z systemem DGP grawitacyjnym. Regulacja "trzymania", odbywa się poprzez sposób palenia i przymykanie nawiewu do DGP. Jak trzeba to "czyma" nawet 20 godzin. Piec na fotce i w linku...http://www.kominki-batura.pl/galeria,kaflowe-10,7,72

 

Ława powinna być...

Zdjęcie 3..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...