Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepla i zwrotnica (sprzeglo hydrauliczne)


msrciec

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 112
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja sie zastanawiam nad instalacja bufora/sprzegla mimo ze mam caly dom w podlogowce (180m2). pompa obiegowa w PC pracuje mi teraz na 7 biegu, przeplyw policzylaem sumryczne daje ok.1900 l/h ale nie zmniejszam na nizszy bieg bo mam petle gdzie przeplyw jest ok.1,2 l/min (ciezko dokladnie doczytac z rotametru). zastanawiam sie ze wzgledu na mozliwosc obnizenia biegu pompy w PC a takze na korzysci wynikajace z szybszego nagrzania zbiornika buforowego do temp. zadanej z krzywej. wszyscy pisza o kosztach a ja tez mysle o komforcie. troche wkurza mnie czas nagrzania temp. w podlogowce np. do 32 st. jezeli podlogowka startuje od 21-22 st. rozumiem ze przy malym buforku PC zagrzeje wode w zbiorniku i dopiero zacznie "puszczac" w obieg podlogowki ?

dodam ze nie mam problemow z taktowaniem, pompa jak ruszy to pracuje plynnie jedynie deforsty "psuja" jej prace :)

Edytowane przez flisiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sie zastanawiam nad instalacja bufora/sprzegla mimo ze mam caly dom w podlogowce (180m2). pompa obiegowa w PC pracuje mi teraz na 7 biegu, przeplyw policzylaem sumryczne daje ok.1900 l/h ale nie zmniejszam na nizszy bieg bo mam petle gdzie przeplyw jest ok.1,2 l/min (ciezko dokladnie doczytac z rotametru). zastanawiam sie ze wzgledu na mozliwosc obnizenia biegu pompy w PC a takze na korzysci wynikajace z szybszego nagrzania zbiornika buforowego do temp. zadanej z krzywej. wszyscy pisza o kosztach a ja tez mysle o komforcie. troche wkurza mnie czas nagrzania temp. w podlogowce np. do 32 st. jezeli podlogowka startuje od 21-22 st. rozumiem ze przy malym buforku PC zagrzeje wode w zbiorniku i dopiero zacznie "puszczac" w obieg podlogowki ?

dodam ze nie mam problemow z taktowaniem, pompa jak ruszy to pracuje plynnie jedynie deforsty "psuja" jej prace :)

 

Flisiu,

z tym buforkiem , to raczej nie wiele wskurasz na czasie zagrzania podłogówki .

Na czym możesz zyskać :

 

-defrost (szybciej i mniej energii)

-mniejszy bieg pompy w PC np 2 lub 3 , ale za to mocniejsza pompa wtórna (lub dwie mniejsze)

-może wzrosnąć COP (chyba nie masz ciepłomierza i jeśli PC pracuje na najwyższym biegu , to nie wiadomo jaki jest przepływ-odczyty z rotametru są średnio wiarygodne)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flisiu,

z tym buforkiem , to raczej nie wiele wskurasz na czasie zagrzania podłogówki .

Na czym możesz zyskać :

 

-defrost (szybciej i mniej energii)

-mniejszy bieg pompy w PC np 2 lub 3 , ale za to mocniejsza pompa wtórna (lub dwie mniejsze)

-może wzrosnąć COP (chyba nie masz ciepłomierza i jeśli PC pracuje na najwyższym biegu , to nie wiadomo jaki jest przepływ-odczyty z rotametru są średnio wiarygodne)

 

pzdr

czemu uwazasz ze buforek nie pomoze w szybszym zagrzaniu ? nie jest tak ze on te 50l szybko zagrzeje z krzywej do jakiejs wartosci i zaczyna taka wartosc puszczac w obieg ? CWU szybko jest w stanie zagrzac do 50 st. chodzi o to ze powrot z podlogowki szybko wychlodzi ten buforek i pompa zmniejszy zasilanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu uwazasz ze buforek nie pomoze w szybszym zagrzaniu ? nie jest tak ze on te 50l szybko zagrzeje z krzywej do jakiejs wartosci i zaczyna taka wartosc puszczac w obieg ? CWU szybko jest w stanie zagrzac do 50 st. chodzi o to ze powrot z podlogowki szybko wychlodzi ten buforek i pompa zmniejszy zasilanie ?

 

Widzisz , te 50 ltr jak wpuścisz do systemu to błyskawicznie zostanie odebrane ciepło -u mnie na grzejnikach nawet to widać (a jak wiadomo , mają znacznie mniejszą bezwładność temperaturową od podłogówki).A CWU to raczej inna bajka-od wężownicy woda szybciej się zagrzeje , niż beton

+ceramika w podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zalezy mi na tym aby szybko osiagnac temp. z krzywej, w sumie przede wszystkim o tym mysle pod katem buforka. w przypadku PC wpietej w podlogowke dojscei z zasilania 25 do 30 zajmuje ok.3-4 godzin. nie wiem jak to wyglada w instalacjach ze 100% podlogowki i buforkiem.

 

Wg mnie , aby spełnić Twój wymóg komfortu cieplnego (tj szybkie zagrzanie podłogówki) trzeba się upewnić co do przepływów (wtedy będziesz wiedział czy PC osiąga max moc) i pokombinować z termoregulatorem (zakładam ,że sterujesz jakimś Eurosterem czy czymś tam). Założyłem również ,że masz PC sprawną i o odpowiedniej mocy do domu. Bufor z PC to głównie sprzęgło hydrauliczne-a nie magazyn ciepła dla całego domu.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zalezy mi na tym aby szybko osiagnac temp. z krzywej, w sumie przede wszystkim o tym mysle pod katem buforka. w przypadku PC wpietej w podlogowke dojscei z zasilania 25 do 30 zajmuje ok.3-4 godzin. nie wiem jak to wyglada w instalacjach ze 100% podlogowki i buforkiem.

 

Generalnie to do takiej właśnie pracy układu grzewczego się dąży, a Tobie się nie podoba;) W jakim celu chcesz szybko osiągnąć temp z krzywej? Jeżeli odczuwasz dyskomfort to po prostu grzej cały czas. Żaden bufor tu w niczym nie pomoże:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego flisiu , zacznij od uzupełnienia stopki ,oraz podaj dane;

- defrostu , ile defrostów w ciągu doby u Ciebie?

- przestudiuj temat powyżej dokładnie,

- z PC; wg.mnie jest analogicznie jak z jazdą autem;

a/ najniższe zużycie paliwa masz przy prędkości tzw. optymalnej ,

b/ przy szybkiej, brawurowej jeździe, na 100 % masz dużo wyższe zużycie paliwa, ale czy zajedziesz szybciej ??

- Na dystansie 120 km Kraków -Debica ; to ok; 2 - 3 - 5 minut szybciej ,

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to do takiej właśnie pracy układu grzewczego się dąży, a Tobie się nie podoba;) W jakim celu chcesz szybko osiągnąć temp z krzywej? Jeżeli odczuwasz dyskomfort to po prostu grzej cały czas. Żaden bufor tu w niczym nie pomoże:no:

hehe no chyba szukam problemu :) tak powaznie to denerwuje mnie sytuacja ze pompa za nim osiagnie zadana temp. pracuje np. z temp zasilania 28 st. przez godzine-dwie, wydaje mi sie jakby miala 2-3 stopnie wiecej to szybciej by zagrzala dom i tyle, termostat by zatrzymal pompe i wiecej kasy w kieszeni :)

tak teraz specjalnie wymuszam w dwugodzinnym okienku w ciagu dnia grzanie aby podbic troche temp w ukladzie, zeby pompa o 21 nie startowala z niskim zasilaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe no chyba szukam problemu :) tak powaznie to denerwuje mnie sytuacja ze pompa za nim osiagnie zadana temp. pracuje np. z temp zasilania 28 st. przez godzine-dwie, wydaje mi sie jakby miala 2-3 stopnie wiecej to szybciej by zagrzala dom i tyle, termostat by zatrzymal pompe i wiecej kasy w kieszeni :)

tak teraz specjalnie wymuszam w dwugodzinnym okienku w ciagu dnia grzanie aby podbic troche temp w ukladzie, zeby pompa o 21 nie startowala z niskim zasilaniem.

 

Oszczędności biorą się stąd, by ogrzać dom przy jak najniższej temp podłogówki. Jeżeli temp w domu jest OK to dlaczego chcesz żeby podłoga szybciej się nagrzewała? Przecież przy takich temp podłogówki i tak jej "ciepło" będzie słabo odczuwalne, tzn podłoga ciepła nie będzie. Z tego co piszesz to masz poprawnie działający układ, który próbujesz zepsuć;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moze troche kombinuje ;) dlatego tez pisalem ze sie zastanawiam a nie robie na pewno :) defrosty mam w zaleznosci od temp. zewn i wilgotnosci, ale tez zdarza sie szczegolnie na poczatlu grzania po przerwie ze co 38 minut. dlugosc to ok.10-15 min. ale nigdy nie mierzylem tego dokladnie.

ps. dodalem stopke, zeszly sezon byl moim pierwszym i troche kombinowalem :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zalezy mi na tym aby szybko osiagnac temp. z krzywej, w sumie przede wszystkim o tym mysle pod katem buforka. w przypadku PC wpietej w podlogowke dojscei z zasilania 25 do 30 zajmuje ok.3-4 godzin. nie wiem jak to wyglada w instalacjach ze 100% podlogowki i buforkiem.

 

U mnie 30C jest praktycznie od razu ile dokładnie to nie powiem bo tego nie śledzę. Max myślę do godziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie o tym myslalem zeby dodac buforek zeby szybciej podac 30 st. na podlogowke. nie oczekuje ze podloga bedzie niewiadomo jak ciepla tylko o szybsze podanie wyzszej temp. w podlogowke.

ale jak dowiedzialem sie jaki jest koszt dodania to zrezygnowalem :p

 

No cudów nie ma bufor, pompka, sterownik i się robi koło 2 tyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czyżby klient oszust wyłudził usługę i nie zaplacił

Dobrze, że to "grosze" w tym przypadku... Jakoś to przeżyłem, na chleb i bez tego mi wystarczy. Niech się inwestor cieszy, na zdrowie!

 

Ja się dziwię tylko, że dla tych groszy ludzie tak cwaniakują, ja bym się wstydził z tym tematem publicznie wychodzić ;)

TYM BARDZIEJ, że to ja zwróciłem uwagę nieświadomemu inwestorowi o bezsensie tego sprzęgła, CO ZA PARADOKS :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

właśnie wyłapałem 1 defrost na grzaniu CWU

opis:

przy temp powrotu 43, poszło na wymiennik - charakterystyczne syczenie.

Pompa obiegowa została na 3 predkości , czas nie przekroczył 3 min , zanim odpaliłem papierosa i podbiegłem:) do wymiennika ruszyły wiatraki- troche pary i koniec.

TZ - 2st.

temp grzania 43

czas 2,5 - 3 min.

Dodam ze moje defrosty na CO trwaja czasem po 14-15 min(tryp awaryjny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...