Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

konrad80

Recommended Posts

Jestem dopiero na etapie projektowania domu, zastanawiam się teraz nad systemem ogrzewania. Na pewno będę się decydował na gaz ze względu na wygodę, ale z uwagi na klimatyczność też chcę wstawić do salonu i sypialni po kominku. O ile mi wiadomo, opalanie drewnem jest jednym z tańszych rozwiązań, więc chodzi mi po głowie kominek z płaszczem wodnym podłączony razem z gazem do podłogówki.

Pomijając różnicę w cenie wkładu, jakie dodatkowe koszta mnie czekają przy takim rozwiązaniu?

Kolejne pytanie to zastosowanie wentylacji mechanicznej wraz z kominkiem - podobno te dwa rozwiązania się ze sobą gryzą - czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest bardziej rozbudowana niż prosta z jednym źródłem ciepła. Dochodzą dodatkowe pompy, sprzęgło, zabezpieczenie kominka przed przegrzaniem, to są dodatkowe zauważalne koszty.

 

Nie mam went. mech. ale kominek ma swoje źródło powietrza z zewnątrz, to nie ma wpływu na ciąg kominowy, jeżeli o to ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, rezygnuję z płaszcza wodnego, za dużo minusów w tym rozwiązaniu. Na dokładkę do tego co powyżej szwagier miał problem z czyszczeniem komina - przy płaszczu wodnym chłodzenie obniża temperaturę spalin przez co sadza i popiół szybciej osadzają się w kominie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, rezygnuję z płaszcza wodnego, za dużo minusów w tym rozwiązaniu. Na dokładkę do tego co powyżej szwagier miał problem z czyszczeniem komina - przy płaszczu wodnym chłodzenie obniża temperaturę spalin przez co sadza i popiół szybciej osadzają się w kominie.

 

Te głupoty też ci szwagier opowiedział??? .Użytkuję wkład wody już 9 sezon.Regularnie czyszczę komin choć aż tak czyszczenia nie wymaga ale czyszczę .Serwisuję instalację i palę w KZPŁW nierekreacyjnie , tylko po to by, zagrzać w chałupie czyli zagrzać podłogówkę i kalafiory , zagrzać ZCWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaszcz wodny nie musi mieć minusów ale wtedy instalacja musi swoje kosztować
- co konkretnie musi być w tej instalacji zrobione i o jakich kosztach mówimy?

Regularnie czyszczę komin
- co przez to rozumiesz? Póki szwagier miał kominek z PW też czyścił regularnie - co 3 miesiące. Jak na razie mam dwa przykłady od użytkowników - jeden od szwagra drugi od ciebie. Pytanie czy szwagier miał coś skaszanione i był wyjątkiem od reguły czy też ty masz super instalację i dlatego nie masz wspomnianych wyżej problemów?

Chętnie poznam opinie użytkowników, jeszcze chętniej tych, którzy mają połączenie kominka z PW z inna instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja będę mieć gaz + piec na paliwo stałe. kominek o małej mocy bez płaszcza wodnego. komin do pieca na paliwo stałe nie powinien mi wychładzać domu bo już jest jakby poza strefą domu. kotłowienka malutka zrobi się w miejscu dostępnego tylko z zewnątrz WC ogrodowego. Tak więc ładowanie bufora śmieciami, drewnem będzie rozrywką ogrodową. naładuje się i już. a żeby nie zaglądać do pieca na paliwo stałe co chwila to od tego mam gaz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- co konkretnie musi być w tej instalacji zrobione i o jakich kosztach mówimy?

- co przez to rozumiesz? Póki szwagier miał kominek z PW też czyścił regularnie - co 3 miesiące. Jak na razie mam dwa przykłady od użytkowników - jeden od szwagra drugi od ciebie. Pytanie czy szwagier miał coś skaszanione i był wyjątkiem od reguły czy też ty masz super instalację i dlatego nie masz wspomnianych wyżej problemów?

Chętnie poznam opinie użytkowników, jeszcze chętniej tych, którzy mają połączenie kominka z PW z inna instalacją.

 

Przecież już zrezygnowałeś z PW .Napisałem wyżej............ 9 lat użytkowania KZPŁW ,teraz napiszę ci bo branża patrzy ,komin systemowy Jarosław .Palenie w okresie zimowym i nie tylko.Palenie sezonowanym grabem i bukiem.Instalacja serwisowana zawsze przed okresem grzewczym.Mam jedną instalację w połączeniu z kominkiem-wkładem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- co konkretnie musi być w tej instalacji zrobione i o jakich kosztach mówimy?

- co przez to rozumiesz? Póki szwagier miał kominek z PW też czyścił regularnie - co 3 miesiące. Jak na razie mam dwa przykłady od użytkowników - jeden od szwagra drugi od ciebie. Pytanie czy szwagier miał coś skaszanione i był wyjątkiem od reguły czy też ty masz super instalację i dlatego nie masz wspomnianych wyżej problemów?

Chętnie poznam opinie użytkowników, jeszcze chętniej tych, którzy mają połączenie kominka z PW z inna instalacją.

 

Co 3 m-ce, to czym on palił? ja drugi sezon palę i nie mam problemu, wkład raz czyściłem. Komin sprawdziłem, otworzyłem rewizję i jest lekka sadza i tyle.

Kominek z PW świetna sprawa, jak jest instalacja dobrze zrobiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co 3 m-ce, to czym on palił? ja drugi sezon palę i nie mam problemu, wkład raz czyściłem. Komin sprawdziłem, otworzyłem rewizję i jest lekka sadza i tyle.

Kominek z PW świetna sprawa, jak jest instalacja dobrze zrobiona.

Szczerze mówiąc nie wiem czym palił, możliwe,*że to była kwestia mokrego drewna. W takim przypadku zakładam, że przewód kominowy zapychałby się niezależnie od rodzaju kominka. Chociaż szwagier tłumaczył, że to kwestia wymiany wody w płaszczu co obniżało mu temperaturę spalania. Jesteś drugą osobą, która nie ma problemów z PW, czy to kwestia instalacji (jeśli tak to na co zwracać uwagę) czy też samego wkładu kominkowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad80, jestem w podobnej sytuacji co Ty, także w fazie projektowania i też staram się przemyśleć różne rozwiązania.

 

Do tej pory obstawiałem płaszcz wodny, ale pojawiły się wątpliwości. Po pierwsze aspekt ekonomiczny, przy niezbyt częstym paleniu (weekendami) przez oszczędność na gazie inwestycja w PW zwróci się w okresie dłuższym niż 15 lat. Czy dobrze tutaj założyłem, że koszt wersji z PW będzie wyższy o jakieś 5-8 tys. w stosunku do zwykłego kominka? Po drugie PW brakuje prostoty, bardziej skomplikowana instalacja, bardziej narażona na awarie (w tym także z winy użytkownika), nie będzie działać bez prądu.

 

Natomiast za PW przemawia brak przegrzewania salonu, bo większość ciepła leci do bufora i równomierne ogrzewa dom. O ile do pokoi na poddaszu ciepło grawitacyjnie by także doleciało, to jednak w łazience może być już za chłodno i tą trzeba by jakoś osobno ogrzewać (chociaż teraz nie wiem czy to duży problem włączyć tylko jeden obieg w podłogówce).

 

Niktspecjalny i Kizior Syberyjski, powiedzcie proszę czy teraz też zdecydowalibyście się na kominek z PW i dlaczego :)? Jak dużo palicie? Tak procentowo w sezonie grzewczym ile kominkiem, a ile innym źródłem?

 

A może są jeszcze inne argumenty, które warto wziąć pod uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z PW też przegrzewa salon, jeżeli jest na środku salonu a on jest mały (pisałem w innym wątku). Ja grzeję kominkiem jak jest 0*C i w dół. W tamtym sezonie spaliłem ok.8m3 drewna i gazu za ok. 120PLN/mc. Palę zawsze po powrocie z pracy, czyli 17-18 rozpalam, pełny załadunek kominka, po ok.3 godz. dorzucam jeszcze ze 4 polana i tyle wystarczy żeby rozgrzać podłogę do 40*C i nagrzać 300l wody do 53*C. Podłogówki mam 55m2 + 9 grzejników. W domu wtedy mam jakieś 23,5 *C w najchłodniejszym pokoju 21,5. Teraz jak to piszę mam 22*C na zewnątrz -12*C. Koszt ogrzewania tym źródłem jest dla mnie najtańszy, gaz z roku na rok tanieje ale to są śmieszne obniżki, których nie odczuwamy. Na pewno nie zrezygnuję z tego rozwiązania gaz+kominek PW.

 

Moje rachunki za gaz bez używania kominka, paź=120PLN, lis=140PLN, gru=174PLN. Ceny z CWU 2+1.

Edytowane przez Kizior Syberyjski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Palę w kominku z P W 8 lat który jest połączony z piecem gazowym .Te dwa urządzenia wzajemnie się uzupełniają ,jeżeli w kominku jest wyższa temperatura niż ustawiona na piecu gazowym to piec gazowy nie grzeje.Natomiast jak wygaśnie w kominku to automatycznie piec gazowy podgrzewa wodę w C O. Dla mnie to idealne rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie kominek z PW i kociołek na gaz. Wszystko się uzupełnia i działa bezawaryjnie (chociaż żonka zagotowała wodę w kominku już 3 razy :/). Mam to połączone przez bufor SED 750/250 firmy WOLF. Ważny jest komin (ceramiczny systemowy) i dopływ powietrza z zewnątrz do kominka. Warto brać kominek z okładziną szamotową (lepsze warunki spalania). Mogę palić kiedy chcę w kominku (nawet latem) bo ciepło odbierane jest przez bufor ze zbiornikiem CWU, więc nic się nie marnuje. ;)

Co do ekonomiki to jest zbyt dużo zmiennych by porównywać jakieś rozwiązania (metraż, kształt domu, izolacja, okna, rodzaj wentylacji itp itd., sterownik do kominka). Nie ma żadnej smoły z kominka. Ja czyszczę samodzielnie komin raz do roku od dołu przez wyczystkę i nie ma wcale dużo sadzy. Sprawność kominka z folderów producenta można włożyć między bajki, a widać to po temperaturze spalin w kominie. Ja palę w swoim po 4-5 koszy drewna dziennie, popiół wynoszę co 2-3 dni (duże pudełko na popiół).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Tak, 175PLN samym gazem, ale nie było temp. ujemnych na zewnątrz.

 

Sorry źle podałem koszty poprzedniego sezonu za gaz, sprawdziłem archiwum i leci tak:

- styczeń 106PLN,

- luty 68PLN,

- marzec 96PLN.

 

Witam. Przeglądam wszystkie wątki o połączeniu pieca gazowego z kominkiem z PW. Jestem w fazie projektu. W założeniu ma być Termet Crystal II 20 KW jednofunkcyjny, do tego (głównie jako klimat) kominek Aquario 8. Mimo klimatycznego zastosowania chcę ten układ wpiąć razem w c.o. oraz c.w.u. Dom parterowy bez poddasza około 140m2 do ogrzania. 4 osoby (+pies :)) Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zapotrzebowanie jakie wyliczyłem to 12 KW.

 

Proszę o podanie schematu najlepszego układu, oraz opinie co zmieniać , jeżeli coś trzeba zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...