Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu grzewczego - dom 100m2 z podpiwniczeniem


drza

Recommended Posts

Witam,

 

Projekt jaki wybrałem to:

http://z500.pl/projekt/34/Z34,projekt-domu-na-mala-dzialke-tani-w-budowie-ekonomiczny-w-uzytkowaniu/dane-ogolne.html

 

Będę robił podpiwniczenie bo mam działkę ze spadkiem i każdy architekt mi tak doradza.

 

Zanim zadecydowałem się na piwnicę pod domem byłem zdecydowany na pompę ciepła PW Panasonic Aquarea 9kw ALL-in_one.

Teraz mam dylemat bo mam sporo miejsca na kotłownię i można pomyśleć nad piecem na ekogroszek skam-p 7kw. I w zasadzie to są jedyne opcje jakie rozważam. Dodam, że dom będzie w stał w Kotlinie Kłodzkiej, dosyć wysoko - 600 npm, gdzie mocno wieje i temperatury są trochę niższe niż w innych miejscach na Dolnym Śląsku.

 

Koszty inwestycji:

1. PC Panasonic 9kw all-in-one - 21tys zł

2.Piec na ekogroszek Skam-p 7kw z zasobnikiem i kominem: 6500+ 2000+ 3000 = 11500 zł

 

Proszę doradźcie mi co wybrać.

 

Dodam jeszcze, że jestem w stanie dać trochę więcej pieniędzy za większą wygodę. Pytanie tylko czy PC da radę jako jedyne źródło ciepła + kominek i czy rachunki za prąd mnie nie puszczą z torbami:o

Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na to pytanie to raczej powinieneś odpowiedzieć sobie sam. Czy zgodzisz się szuflować węgiel i zaakceptować syf, bawienie się z ustawieniami sterownika, szukania niepodrobionego opału, czy postawić szafkę w kotłowni i zapomnieć o ogrzewaniu. Jeśli cię stać na PC to bierz PC! Ale jeśli liczysz każdy grosz i jesteś w stanie zaakceptować w/w niedogodności inwestuj w kocioł podajnikowy.

PS. Skam-p to dobry wybór z odpowiednim palnikiem z powodzeniem możesz spalać miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za neutralna opinię.

Jeszcze chciałbym tylko prosić o weryfikację kosztów które podałem, kosztów inwestycji.

Pompa ciepła All-in-One z montażem to 21 tyś.

Skam-p 7kw, zasobnik, komin -6500+ 2000+3000 =11500 zł + montaż (nie wiem ile liczyć).

Co jeszcze policzyć jeśli chodzi o koszty inwestycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za neutralna opinię.

Jeszcze chciałbym tylko prosić o weryfikację kosztów które podałem, kosztów inwestycji.

Pompa ciepła All-in-One z montażem to 21 tyś.

Skam-p 7kw, zasobnik, komin -6500+ 2000+3000 =11500 zł + montaż (nie wiem ile liczyć).

Co jeszcze policzyć jeśli chodzi o koszty inwestycji?

 

Do pompy ciepła koniecznie potrzebujesz podłogówki 100% aby pracowała tańszej drugiej taryfie, jak sam nie ułożysz podłogówki to koszty sporo większe niż kaloryfery (ja płaciłem 25zł/m2 ułożenia podłogówki + rurki + rozdzielacze).

Jak założysz piec na ekogroszek to koszt ok. 7000zł + cena komina systemowego i wentylacja grawitacyjna ok 3000-4000zł + do tego dochodzi podłączenie kotła ( ja za rozbudowaną instalacje z częściowo z częściami zapłaciłem 1500zł) + minimum 1 pompa (zależności jaka od 90 -450zł).

Przy ekogroszku nie jest tak dużo roboty jak większość uważa, ja nie przekroczyłem jeszcze więcej niż 15min/tygodniowo w sezonie grzewczym i raz na 45dni po-za sezonem. Przy pompie niech koszty policzy ten co zna lepiej ceny (też dochodzą jakieś postumenty betonowe itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę i tak będę robił 100% bez względu na to czy będzie pompa czy ekogroch. Tak na szybko liczę, że różnica wyniesie ok 7000 zł. Do pieca będę potrzebował chyba jeszcze jakiś zasobnik na wodę. Niektórzy robią do pieca na ekogroch dodatkowo pompę ciepła tylko do CWU, ale to już bym wolał od razu pompę all in one do CO i CWU bo wyjdzie cenowo na to samo, a wygoda dużo większa. A może znajdzie się osoba, która miała doświadczenia z pompą ciepła powietrze woda i z piecem na ekogroch z podajnikiem. Najlepiej by było pochodzić po domach i zobaczyć jak to wygląda w praktyce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chciałbym tylko prosić o weryfikację kosztów które podałem, kosztów inwestycji.

Skam-p 7kw, zasobnik, komin -6500+ 2000+3000 =11500 zł + montaż (nie wiem ile liczyć).

 

Skam-P 7 kW 6000 + zasobnik [Kospel 140 litrów dwupłaszczowy, stalowy z wieszakami] 670 zł + pompa obiegowa energooszczędna do podłogówki 340 zł + zwykła do bojlera 100 zł = 7060 zł - tyle u mnie to kosztuje, za montaż całości instalatorzy biorą 1000-1200 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy robią do pieca na ekogroch dodatkowo pompę ciepła tylko do CWU, .... A może znajdzie się osoba, która miała doświadczenia z pompą ciepła powietrze woda i z piecem na ekogroch z podajnikiem. Najlepiej by było pochodzić po domach i zobaczyć jak to wygląda w praktyce.

 

Pompa ciepłą do CWU się nie opłaca przy ekogroszku, nawet lepiej dla kotła gdy działa cały rok grzejąc CWU latem w zasobniku niż gdy stoi wyłączony i rdzewieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skam-P 7 kW 6000 + zasobnik [Kospel 140 litrów dwupłaszczowy, stalowy z wieszakami] 670 zł + pompa obiegowa energooszczędna do podłogówki 340 zł + zwykła do bojlera 100 zł = 7060 zł - tyle u mnie to kosztuje, za montaż całości instalatorzy biorą 1000-1200 zł

 

 

Bardzo przydatne informacje. Teraz różnica w kosztach wzrasta do ok 10tys. Warto to przemyśleć. Coś jeszcze trzeba dokupić do tego zestawu co podałeś, czy cena z montażem wyniesie ok 8200zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dodam jeszcze, że jestem w stanie dać trochę więcej pieniędzy za większą wygodę. Pytanie tylko czy PC da radę jako jedyne źródło ciepła + kominek i czy rachunki za prąd mnie nie puszczą z torbami:o

 

No to nad czym ty się jeszcze zastanawiasz? Nie daj się wpakować w węgiel do swojego nowego domu, bo gorzko tego pożałujesz (poczytaj wątki o węglu), a pytania "czy PC da radę" to już dość dawno nie widziałem :)

Rachunki będą zależały od ocieplenia i to niezależnie czym byś grzał. W każdym razie powinny być niższe niż przy grzaniu węglem.

Poczytaj i popytaj w wątkach o PC

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za neutralna opinię.

Jeszcze chciałbym tylko prosić o weryfikację kosztów które podałem, kosztów inwestycji.

Pompa ciepła All-in-One z montażem to 21 tyś.

Skam-p 7kw, zasobnik, komin -6500+ 2000+3000 =11500 zł + montaż (nie wiem ile liczyć).

Co jeszcze policzyć jeśli chodzi o koszty inwestycji?

 

Pompę All in One wpinasz bezpośrednio do instalacji, więc nie potrzebujesz już NIC, żadnej armatury, pompek, zaworów, itp. Przy kotle potrzebne będzie wykonanie instalacji, więc to dodatkowe koszty i możliwość spartolenia. A poza wszystkim ja jako były użytkownik ekogroszku, a obecny pompy byłbym wstanie dopłacić i pięć razy więcej aby nie bawić się z węglem. Zaufaj komuś kto użytkował oba te systemy i nie popełniaj tego samego błędu:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w podobnej sytuacji jak drza. Buduję dom na skarpie z całkowitym podpiwniczeniem. Na początku byłem zdecydowany na pompę ciepła, ale koncepcję zmieniłem. Mój to rozumowania i założenia:

- dom musi posiadać komin (na wypadek ciężkich czasów, awarii, braków prądu, wojny itp.)

- podłogówka w całym domu

- dom niskoenergetyczny

 

Ponieważ komin będzie i tak wybudowany zdecydowałem się na rozwiązanie: dobry kocioł zasypowy + bufor ciepła (wężownica cwu + solary). Koszty takiego rozwiązania to około 2500 + 3500. Za tę sumę mam załatwione ogrzewanie co + cwu (nie liczę instalacji).

Ponieważ dom będzie dobrze ocieplony a bufor dość duży jego ładowanie będzie średnio co kilka dni w zależności od temperatury na zewnątrz.

Mam również dostęp do bardzo taniego drewna, co też nie jest bez znaczenia.

Zalety tego rozwiązania to, że jest ono tanie, proste i bezawaryjne (kocioł w piwnicy, bufor na parterze, ładowanie bufora grawitacyjne). Wadą jest to, że raz na kilka dni trzeba będzie zasypać kocioł i podpalić od góry.

 

W przyszłości, gdy dom już się dobrze osuszy, będzie w całości ocieplony planuję założyć solary i/lub pompę ciepła. Bufor pozostanie (cwu przeplywowo), kocioł w awaryjnych sytuacjach.

No chyba, że pierwsze rozwiązanie na tyle się sprawdzi, że nie będzie sensu wydawać pieniędzy na coś innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grzeczności nie skomentuję w ogóle co myślę o takich rozwiązaniach i ludziach, którzy wpadają na tak "genialne" pomysły:sick: Powiem jedynie, że z technicznego punktu widzenia nie zdajesz sobie sprawy jak olbrzymi musiałby być to bufor, żeby wystarczył na kilka dni. Takie rozwiązania są szeroko stosowane przy piecach zgazowujących drewno i w praktyce wygląda to tak, że musisz rozpalać codziennie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki za neutralna opinię.

Jeszcze chciałbym tylko prosić o weryfikację kosztów które podałem, kosztów inwestycji.

Pompa ciepła All-in-One z montażem to 21 tyś.

Skam-p 7kw, zasobnik, komin -6500+ 2000+3000 =11500 zł + montaż (nie wiem ile liczyć).

Co jeszcze policzyć jeśli chodzi o koszty inwestycji?

Tak jak ci map78 pisał wyżej,do pompy nie potrzebujesz już NIC,wpinasz ją bezpośrednio do rozdzielacza.

Do kotła potrzebujesz jeszcze masę drogiej armatury żeby wpiac go w rozdzielacz czyli dodaj jeszcze min.2 pompki obiegowe,zawór czterodrogowy,mieszczacz i dużo jeszcze zaworów zabezpieczjacych itp itd.czyli koszt systemu na węgiel znacznie wzrośnie.

To się tyczy samej inwestycji.

O cenie komfortu uzytkowania jak i komfortu domu bez kotlowni za to z pomieszczeniem uzytkowym nie będę pisał.

 

Zresztą jak widzisz map78 z węgla zwanego eko przeszedł na pompę ciepła i pisze to samo.

Do pompy ciepła koniecznie potrzebujesz podłogówki 100% aby pracowała tańszej drugiej taryfie.

Maher,jak widzisz inwestorzy myślą ;)

System mieszany w nowym domu to podwójna głupota a grzejniki ścienne w domu to głupota. Czemu tak nie raz było pisane.

Zdania nie zmienię i będę powtarzał.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dom musi posiadać komin (na wypadek ciężkich czasów, awarii, braków prądu, wojny itp.)

 

Jakich ciężkich czasów?

awaria? jeżeli dom dobrze ocieplony to ogrzejesz go w tym czasie nawet farelką, lub "słoneczkiem" na gaz.

brak prądu? Jeżeli dom dobrze ocieplony to się bardzo wolno będzie wychładzał i ewentualnie dogrzejesz nawet "słoneczkiem" na gaz.

wojna? Nie trwa dwa dni. Postaw sobie fundament, w razie "W" nie ma problemu postawić komin.

A najlepiej już zacznij wszystko magazynować na wypadek wojny :)

 

W przyszłości, gdy dom już się dobrze osuszy, będzie w całości ocieplony planuję założyć solary i/lub pompę ciepła. Bufor pozostanie (cwu przeplywowo), kocioł w awaryjnych sytuacjach.

 

Tym zdaniem tylko potwierdzasz, że nie wiesz za co się bierzesz.

Dlaczego to jest twój pierwszy post na FM, w którym nie pytasz a już oświadczasz jak będzie? Budzi to pewne podejrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grzeczności nie skomentuję w ogóle co myślę o takich rozwiązaniach i ludziach, którzy wpadają na tak "genialne" pomysły:sick: Powiem jedynie, że z technicznego punktu widzenia nie zdajesz sobie sprawy jak olbrzymi musiałby być to bufor, żeby wystarczył na kilka dni. Takie rozwiązania są szeroko stosowane przy piecach zgazowujących drewno i w praktyce wygląda to tak, że musisz rozpalać codziennie...

 

Z technicznego punktu widzenia zdaję sobię sprawę. Wystarczy policzyć. Szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło mojego domu ma być na poziomie 3kWh w zimę -20st (samo ogrzewanie). W przeciętny dzień zimy ok. 1.5kWh.

Dodatkowo 1000l podgrzane o 10st to 11.7kWh. Czyli w buforze 1000l "zmieści się" około 60kWh. Wystarczy to na około 1. dzień w srogą zimę lub 2. dni w przeciętny dzień zimy (samo ogrzewanie).

Czyli bufor 1500-2000l spokojnie wystarczy na kilka dni ogrzewania (na razie nie planuję wysokiego zużycia cwu).

Aha oczywiście piec będzie napędzany węglem, a drewno o którym wspominałem będzie niejako extra paliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym zdaniem tylko potwierdzasz, że nie wiesz za co się bierzesz.

Dlaczego to jest twój pierwszy post na FM, w którym nie pytasz a już oświadczasz jak będzie? Budzi to pewne podejrzenia.

Liwko znowu spisek wietrzysz ? :)

Pewnie jakiś sprzedawca kotłów CO, hehe

Sprzedawcom kotłów jeszcze nie odbija chyba na tyle żeby tworzyć po 10 czy więcej kont na forum jak sprzedawcą pompek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin_5 - mam znajomego co tak ma. W teorii wszystko wygląda fajnie. Jak jest cieplej, to ładuje bufor co 2-3 dni, w mrozy częściej I żałuje, ze w to poszedł. Faktem jest, że jest tanio (dom też ciepły wybudował, ponad ówczesny standard), ale z wygodą to wiele wspólnego nie ma. Jakby na to nie patrzeć, trzeba się babrać...

Z perspektywy czasu nie jest zadowolony i dzisiaj założyłby od razu PC (faktem jest, że jak budował, to sytuacja z PC wyglądała inaczej niż dzisiaj)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z technicznego punktu widzenia zdaję sobię sprawę. Wystarczy policzyć. Szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło mojego domu ma być na poziomie 3kWh w zimę -20st (samo ogrzewanie). W przeciętny dzień zimy ok. 1.5kWh.

Dodatkowo 1000l podgrzane o 10st to 11.7kWh. Czyli w buforze 1000l "zmieści się" około 60kWh. Wystarczy to na około 1. dzień w srogą zimę lub 2. dni w przeciętny dzień zimy (samo ogrzewanie).

Czyli bufor 1500-2000l spokojnie wystarczy na kilka dni ogrzewania (na razie nie planuję wysokiego zużycia cwu).

Aha oczywiście piec będzie napędzany węglem, a drewno o którym wspominałem będzie niejako extra paliwem.

 

Skoro potrafisz liczyć to tym bardziej nie rozumiem Twoich "wyborów". Jeżeli chodzi tylko i wyłącznie o taniość i bezpieczeństwo wojenne to zapewne rozważasz też tarkę zamiast automatu, westfalkę zamiast kuchenki i komórkę zamiast lodówki:confused: Ludzie! obudźcie się mamy XXI wiek - KTO w dzisiejszych czasach rozważa ogrzewanie domu OGNISKIEM:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...