Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu grzewczego - dom 100m2 z podpiwniczeniem


drza

Recommended Posts

Kasia Mik, jak sama widzisz w największe mrozy potrzebujesz 4kW. To jest tylko orientacyjna wartość. Dokładniejsze policzenie może dać niższy wynik. Taki dom ogrzejesz czymkolwiek, nawet klimatyzatorem.

Najlepiej zleć komuś mądremu wykonanie OZC. On rozwieje wiele wątpliwości i podpowie który system będzie najlepszy. Koszt OZC to kropla w morzu wydatków budowlanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moi Drodzy :) mam pytanie, w sumie od mojego Taty :D

 

 

Na szczęście po 10 latach tata przeszedł własnie na 2 taryfy w tauronie i obecne dmuchawy będa włączały się noca ;)

 

Nie przesadzaj, nie będę nikomu włączał dmuchaw. Nie mam czasu:lol2:.

OT ale nie mogłem się powstrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia Mik, jak sama widzisz w największe mrozy potrzebujesz 4kW. To jest tylko orientacyjna wartość. Dokładniejsze policzenie może dać niższy wynik. Taki dom ogrzejesz czymkolwiek, nawet klimatyzatorem.

Najlepiej zleć komuś mądremu wykonanie OZC. On rozwieje wiele wątpliwości i podpowie który system będzie najlepszy. Koszt OZC to kropla w morzu wydatków budowlanych.

 

dużo mi to rozjaśniło, zwłaszcza to, ze wmawiali mi spece od kominków, że minimum mocy jakie powinnam wziąć to 12 kW a tu 8 będzie wystarczające

summa summarum rozmawiałam wczoraj ze swoim architektem, jego obliczenia wyszły koło 6kW ( ze względu na planowaną antresolę nad kuchnią więc do końca nie będzie to dom stricte parterowy bez użytkowego poddasza i paroma zmianami które wprowadzam na dniach do projektu) - on także rekomenduje mi wodną podłogówkę oraz DGP a woda na razie na bufor a jeśli dojdą solary to brać.

 

dziękuję wszystkim za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale coś ten kominek oprócz salonu ogrzewa Liwko ? czy masz też jakiś bufor ciepła/pompę/ podłogówkę?

 

Mam podlogówkę i pompę ciepła, ale przez trzy dni w zeszłym roku jechałem na samym kominku. Wysłałem sterownik od pompy do wgrania nowego softu, mniejsza o to, kominek 6kW bez DGP sobie w zupełności poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo mi to rozjaśniło, zwłaszcza to, ze wmawiali mi spece od kominków, że minimum mocy jakie powinnam wziąć to 12 kW a tu 8 będzie wystarczające

summa summarum rozmawiałam wczoraj ze swoim architektem, jego obliczenia wyszły koło 6kW ( ze względu na planowaną antresolę nad kuchnią więc do końca nie będzie to dom stricte parterowy bez użytkowego poddasza i paroma zmianami które wprowadzam na dniach do projektu) - on także rekomenduje mi wodną podłogówkę oraz DGP a woda na razie na bufor a jeśli dojdą solary to brać.

 

dziękuję wszystkim za pomoc:)

Naprawdę jesli traktujesz dom jak działeczkę rekracayjną i chcesz ja z czasem rozwijac . TO olej te różne kosztowne cuda. Na początku nawet olej ocieplenie scian. Za jakis cxas będą nowocześniejsze materiały do ociepleń. W okresie jesienno wiosennym nie potrzebujesz niewiadomo jakiego grzania. A zwykły najtańszy marketowy kominek spełni swoje zadanie. Liwko ma racje bez DGP też ogrzeje. Ja mam DGP bo miałem przy kominie taką wnękę która powstałą po zmianie komina murowego na sytemowego. Wtykałem 3 rury fi 100 i wełnę efekt tego będzie penie taki jak koszt:) Ja na budowie grzeje teraz rozklekotana kozą. (kończę elektrykę i rozpoczynam tynki) trudno określić jaką to ma moc. Jak na obecne warunki grzeje wyśmienicie. JA będę celował w kominek 8-12kW może z jakąś atrapą obudowy akumulacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo mi to rozjaśniło, zwłaszcza to, ze wmawiali mi spece od kominków, że minimum mocy jakie powinnam wziąć to 12 kW a tu 8 będzie wystarczające

summa summarum rozmawiałam wczoraj ze swoim architektem, jego obliczenia wyszły koło 6kW ( ze względu na planowaną antresolę nad kuchnią więc do końca nie będzie to dom stricte parterowy bez użytkowego poddasza i paroma zmianami które wprowadzam na dniach do projektu) - on także rekomenduje mi wodną podłogówkę oraz DGP a woda na razie na bufor a jeśli dojdą solary to brać.

 

dziękuję wszystkim za pomoc:)

 

Nie ma sprawy. Mnie też kiedyś forum pomogło. Teraz ja mogę pomóc innym. Co nieco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam w necie firm sprzedających bufory ciepła zasilane prądem ale jakoś bez specjalnego efektu - czy ktoś może polecić sprawdzoną firmę? woj. mazowieckie, małopolskie, łódzkie...

 

Poszukaj buforów, bez precyzowania źródła ich zasilania. Na znanym portalu aukcyjnym, wpisz "zbiornik akumulacyjny bufor buforowy" :yes:

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...

Polcem nasze rozwiązania:

 

KOMINKI HYBRYDOWE NA PELLET I DREWNO

 

Połączenie samoczyszczącego kotła na pellet z kominkiem na drewno

 

Połączenie rozsądnych kosztów instalacji, kosztów użytkowania oraz specyficzny klimat palącego się kominka.

 

Wszyskim można sterować przez insternet.

 

Automatyczne rozpalanie drewna, czyszczenie automatyczne, odkurzanie kominka raz w miesiącu.

 

Dostępne kominki wodne oraz powietrzne.

 

Główne źródło ciepła !

 

http://www.iwonapellets.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Odświeżę temat, który założyłem.

Od razu powiem, że decyzja podjęta i będzie pompa ciepła powietrze - woda.

Mam jeszcze jeden dylemat: robić kominek czy całkowicie zrezygnować z kominów w moim nowym domu? Budowlaniec, który złożył mi ofertę na budowę SSO mocno mi odradza kominek dla klimatu za 20 tys. Ciężko sie z tym nie zgodzić. Miałem taki plan, że jak będzie bardzo zimna zima to kominek będzie wspomagał pompę ciepła. Doradźcie mi proszę co robić:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@drza

Na wszelki wypadek nie zamykaj sobie drogi do kominka. Mam taki sam dylemat.

Jednakże, doprowadziłem rurę fi 160 jako doprowadzenie powietrza z zewnątrz do zamkniętej komory spalania w kominku. W fazie montażu kanalizacji to tylko koszt rury 6 m i 3 kolana.

W miejscu planowanego posadowienia kominka (u mnie piec kaflowy) zalałem chudziaka ze zbrojeniem i nie ma w tym miejscu podłogówki, ani jastrychu. Przy układaniu podłogi zdylatuję tę powierzchnię pod piec bo może go kiedyś postawię.

W dowolnej fazie budowy mogę wznieść komin izolowany, stalowy, z nierdzewki, wsparty na półce mocowanej do ściany nośnej wewnętrznej. Komin bez odbioru ewentualnego kondensatu. To co spłynie po kominie, odparuje w komorze spalania.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zrezygnuję z kominka i kominów w domu i zrobię wentylację mechaniczną. Projekt takiej wentylacji mam gotowy, a jak na etapie projektu całego domu to dobrze przemyślę to nie wyjdzie wiele drożej jak grawitacyjna. W zasadzie różnica będzie tylko taką, że muszę kupić rekuperator.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Chyba jednak zrezygnuję z kominka i kominów w domu i zrobię wentylację mechaniczną. Projekt takiej wentylacji mam gotowy, a jak na etapie projektu całego domu to dobrze przemyślę to nie wyjdzie wiele drożej jak grawitacyjna. W zasadzie różnica będzie tylko taką, że muszę kupić rekuperator.

 

Witam,

 

Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego rekuperatora, polecam centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2 marki Buderus, którą można sterować za pomocą prostego regulatora - pilota zdalnego sterowania RCV lub bezpłatnego programu komputerowego Configuration Tool. Urządzenie dostępne jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Jego wysoka sprawność (do 90%), pozwala na duże oszczędności kosztów ogrzewania i zapewnia zawsze świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach. Polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie http://www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=cezary.pl;7112751

W dowolnej fazie budowy mogę wznieść komin izolowany, stalowy, z nierdzewki, wsparty na półce mocowanej do ściany nośnej wewnętrznej. Komin bez odbioru ewentualnego kondensatu. To co spłynie po kominie, odparuje w komorze spalania.

 

Pozdrawiam

Cezary[/QU

 

1. Jaki kondensat ?

2. Odprowadzanie ewentualnej wody, przypuszczalnie opadowej wciekającej w środek stalowego komina, do komory spalania to kiepski pomysł ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=cezary.pl;7112751

W dowolnej fazie budowy mogę wznieść komin izolowany, stalowy, z nierdzewki, wsparty na półce mocowanej do ściany nośnej wewnętrznej. Komin bez odbioru ewentualnego kondensatu. To co spłynie po kominie, odparuje w komorze spalania.

 

Pozdrawiam

Cezary[/QU

 

1. Jaki kondensat ?

2. Odprowadzanie ewentualnej wody, przypuszczalnie opadowej wciekającej w środek stalowego komina, do komory spalania to kiepski pomysł ..

 

Kondensat, jak ktoś przypadkiem załaduje wilgotne drewno do pieca. Wiem, to niedopuszczalne.

Przed wodą z deszczu komin osłoni daszek, a może strażak. Modny ostatnio.:)

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Decyzja o wyborze pompy ciepła już prawie podjęta. Żeby się upewnić chciałbym zobaczyć i zapytać jak pompa ciepła powietrze - woda wygląda w realu.

Szukam kogoś z województwa dolnośląskiego żeby zobaczyć i porozmawiać jak pompa sprawuje się i na co zwrócić uwagę. Buduję się w Dusznikach-Zdroju w Kotlinie Kłodzkiej. Proszę o kontakt w tym temacie lub na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...