Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu grzewczego - dom 100m2 z podpiwniczeniem


drza

Recommended Posts

(...) na wypadek ciężkich czasów, awarii, braków prądu, wojny itp.)

 

- podłogówka w całym domu

- dom niskoenergetyczny

 

Ponieważ komin będzie i tak wybudowany zdecydowałem się na rozwiązanie: dobry kocioł zasypowy + bufor ciepła (wężownica cwu + solary).(...)

 

 

 

a jak tego prądu nie będzie, to czym będziesz pompował wodę z buforu ? ręczna pompkę założysz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rachunki będą zależały od ocieplenia i to niezależnie czym byś grzał. W każdym razie powinny być niższe niż przy grzaniu węglem.

 

To czy będą niższe zależy od ceny prądu i używanego węgla a te są różne ... ale do nowego, dobrze ocieplonego domu jeśli nie ma jeszcze komina przemyślałbym inne rozwiązanie:

 

- wentylacja z rekuperatorem + ogrzewanie i chłodzenie latem klimatyzatorem kanałowym [to powietrzna pompa ciepła, tyle, że w rozsądnej cenie].

 

Ciepła woda do kąpieli i mycia grzana prądem w 2 taryfie w zasobniku 300 litrów.

 

Odpada wtedy koszt instalacji, podłogówki, drogiej pompy powietrze-woda a w gratisie jest klimatyzacja na lato.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatne informacje. Teraz różnica w kosztach wzrasta do ok 10tys. Warto to przemyśleć. Coś jeszcze trzeba dokupić do tego zestawu co podałeś, czy cena z montażem wyniesie ok 8200zł?

 

Do tego dojdą zawory, rurki - zwykle wychodzi za całość kilkaset zł, zawór termostatyczny do podłogówki z siłownikiem lub bez do wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to samo można zastosować przy kotle gazowym i bez bufora. tylko gdzie tu wyższość ogrzewania węglowego, ponoć niewrażliwego na braki prądu ???

Myślałem że chodzi tu PC vs groch. Jak się ma gaz to oczywiście gaz. tylko pytanie ile kosztuje przyłącze?

Łatwiej załatwić prąd i opał niż gaz. Ale w razie W i tak najlepszy jest kominek z DGP grawitacyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja Ci powiem inaczej.

Dwa tygodnie temu po wiatrach w okolicy nie miałem prądu od godziny 14 do godziny 22. Ponieważ grzanie mam uzależnione od prądu, to nie grzało. Temperatura w domu spadła o 0,3C. więc mozna przyjąc, ze to błąd pomiaru.

Ale ja mam dom o bardzo duzej pojemnosci cieplnej i takie przerwy w grzaniu nie robia na nim zadnego wrazenia. Problem bedzie gdy pradu nie bedzie ponad 24 godziny. Tylko wtedy to i przetwornica z akumulatorem nie pociagnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja Ci powiem inaczej.

Dwa tygodnie temu po wiatrach w okolicy nie miałem prądu od godziny 14 do godziny 22. Ponieważ grzanie mam uzależnione od prądu, to nie grzało. Temperatura w domu spadła o 0,3C. więc mozna przyjąc, ze to błąd pomiaru.

Ale ja mam dom o bardzo duzej pojemnosci cieplnej i takie przerwy w grzaniu nie robią na nim żadnego wrażenia. Problem będzie gdy pradu nie bedzie ponad 24 godziny. Tylko wtedy to i przetwornica z akumulatorem nie pociagnie.

Zależy ile chcesz być nie zależny. http://www.bestpartner.pl/index.php?d=kbat

Przy bardzo długim zaniku zasilania tylko PV lub agregat prądotwórczy z AVR a najlepiej inwertorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
to ja Ci powiem inaczej.

Dwa tygodnie temu po wiatrach w okolicy nie miałem prądu od godziny 14 do godziny 22. Ponieważ grzanie mam uzależnione od prądu, to nie grzało. Temperatura w domu spadła o 0,3C. więc mozna przyjąc, ze to błąd pomiaru.

Ale ja mam dom o bardzo duzej pojemnosci cieplnej i takie przerwy w grzaniu nie robia na nim zadnego wrazenia. Problem bedzie gdy pradu nie bedzie ponad 24 godziny. Tylko wtedy to i przetwornica z akumulatorem nie pociagnie.

Bo takie są nowe domy czyli o dużej pojemności cieplnej i niskich stratach ciepła gdzie wahania temperatury bez ogrzewania to ok.1st.C na 24h.

Ludzie nie zdają sobie pojęcia z tego mając za przykład stare domy gdzie ciepło uciekalo wszelkimi szparami.

A teraz nawet 5 dni braku prądu do ogrzewania spowoduje spadek temperatury z 23-24st.C do 18-19st.C a przecież w trakcie braku trzeba jeść czyli gotować czyli też grzejemy.

Także jak ktoś mówi o wojnie czy zanikach prądu nie wie co mówi i jak to wpłynie na dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Możesz jeszcze kupić kospela, taryfa G12W i lecieć na tym.

Po zimie da się kupić używkę w cenie do 1,5 tys zł.

Zestaw zawiera pompę, naczynie wzbiorcze, tylko podłączasz kabelki + rury z podłogówki.

Tu masz nówkę: link

 

używany: link

 

Cena 1kWh z prądu w taniej taryfie u mnie to 25gr. Minimalnie drożej od gazu.

Dokładnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jak mamy kuchnie węglową (ew. gazową) to grzejemy ale jeśli indukcję (a w nowych domach to chyba najczęstszy wybór inwestorów) to możemy grzać :) piwo pod pachą :)

Ja mam indukcję i jest odczuwalnie cieplej jak gotuje się w danej chwili w kuchni+zyski od osób i robi się ok.0,5st.C cieplej nawet jak ogrzewanie jest wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam indukcję i jest odczuwalnie cieplej jak gotuje się w danej chwili w kuchni+zyski od osób i robi się ok.0,5st.C cieplej nawet jak ogrzewanie jest wyłączone.

 

Arturo, bo sie zagubimy. Jak Cie rozumiem, ze sie robi cieplej od indukcji, ale pod warunkiem, ze jest prąd. Jak nie ma prądu - a taki przypadek rozpatrujemy - nie zrobi sie cieplej od indukcji ani od innej elektrycznej kuchenki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni nie było prądu popołudniu i wieczorem ok 8h na osiedlu domkach ciemno jak w dupie. Podłączyłem aku do przetwornicy którą już zakupiłem do kotła lampka się paliła laptop chodził dzieciak mógł się bawić we względne normalnych warunkach. Dlatego w nowym domu oprócz przetwornicy zakupię jeszcze agregat AVR. A to że nowe domy długo trzymają ciepło to jestem tego doskonale świadomy no chyba że pseudo drewniaki.

Do awaryjnego ogrzewania domu wystarczy kominek, koza, kaflak, w razie długo trwałej awarii.

Jeśli szukasz rozwiązań na sytuacje kryzysowe to sugeruję zostać prepersem oczywiście w granicach rozsądku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

desmear do gotowania kup sobie zwykłą butlę propan/butan.

Agregat jest droższy i potrzebuje droższego paliwa. Do gotowania lub dogrzania nic więcej nie potrzeba. Nawet kominka który kosztuje znacznie więcej niż 100 takich butli.

 

 

Taką butlą ogrzejesz nawet wodę do kąpieli w dużej wannie.

 

Niektórzy szukają problemów tam, gdzie ich nie ma.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekka przesada

Nie.

Napełnienie 100 butli 11kg to 4,5 tys.

Dolicz do tego 6 na stan po 80zł, 5 tys.

Kominki mogą kosztować nawet 20tys zł.

Nie określiłeś się we wszystkim.

Piszę ogólnie.

Z 1 butli jest około 131 kWh.

Typowe zużycie energii za miesiąc grudzień w domkach grzanych prądem to 1000kWh.

Czyli z jednej butli ogrzejesz chałupę przez 4 dni.

Nie ma prądu. Brak wentylacji przez requ. Zaniż o jeden dzień.

Czyli 3 dni. 45 zł warte jest inwestycji w nie wiadomo co?

 

Butlę można przeliczyć na węgiel.

Podaj cenę, wartość opałową i kocioł w jakim jest spalany.

Podaj także cenę agregatu, akumulatora i innych drobiazgów do podtrzymania pracy kotła.

A obiad i tak ugotujesz na butli w przypadku braku prądu.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

A obiad i tak ugotujesz na butli w przypadku braku prądu.

 

nie ugotujesz bo nie masz kuchni na gaz. Ludzie, czy Wy umiecie czytac ze zrozumieniem ?

Przecież ciągle o tym piszę, że zestawiacie ze soba sprzeczne argumenty.

Jeden pisze, ze wybiera kocioł węglowy i bufor bo grzeje jak nie ma pradu, ale nie pisze jak przepompuje z tego buforu w instalacje.

Drugi pisze, ze ma dużą pojemność cieplną i bez ogrzewania w przypadku braku prądu przeżyje i dodaje, ze wystarczy że zupę na indukcji ugotuje to sie ogrzeje, ale zapomniał, że nie ugotuje, bo prądu nie ma.

Trochę konsekwencji w swoich wypowiedziach, jak zakładacie, że pradu NIE MA, to nie wyjeżdżajcie z indukcjami, buforami czy podłogówkami.

 

Podnoszenie argumentu o niewrażliwości opalania węglem na brak prądu jest od dawna nietrafione. Niewrażliwy to był stary śmieciuch który calowymi rurami grawitacyjnie dostarczał "ciepło" do żeliwnych kaloryferów. Dzisiaj nawet Ci co budują kotłownie węglowe to bez prądu stoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...