Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu grzewczego - dom 100m2 z podpiwniczeniem


drza

Recommended Posts

Gość Arturo72
O to chodzi :)

I znowu się zgadzam ;)

Dlatego jak ktoś mówi o przerwie w braku prądu w razie wojny to naprawdę nie wie o czym mówi ;)

Na pewno nie zamarznie i na pewno nie umrze z głodu :)

I mnie taka kuchenka turystyczna warta może ze 100zl leży sobie na strychu i od 3 lat nie było potrzeby jej używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A na ile wam te kartridże wystarczą :)Rozpatrujemy tutaj krótko trwałą awarię czy coś co potrwa dłużej??

Paliwo stałe jest najmniej wrażliwy na długotrwałe kłopoty nie wymaga dużo energii elektrycznej lub wcale a paliwo łatwiej załatwić.

Na krótko trwałe kłopoty to bez znaczenia czym grzejesz.

Docelowo mam mieć indukcję, jednak teraz będę mieć swoja starą kuchenkę butle 11kg kupiłem używaną na OLX i wymieniłem w leroyu za 39,99 było to chyba z 3mc temu, później trafi do garażu butle będą wymieniać rotacyjnie teściowie na działce aby zachować aktualną legalizacje.. Kominek też zakładam jakiś małej mocy ok 10kW z niego DGP grawitacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile wam te kartridże wystarczą :)Rozpatrujemy tutaj krótko trwałą awarię czy coś co potrwa dłużej??

 

Kuchenkę kupiłem 3 lata temu. Każdej zimy (a raczej jesieni jak są duże wiatry) mam przerwy w dostawie e.el.

Jadę ciągle na pierwszym kartridżu, pozostałe schowałem 3 lata temu (i mam problem bo nie wiem gdzie).

Gdybym nie miał prądu rzeczywiście długo (ponad 3 dni przy ujemnych temperaturach) kupiłbym mały spalinowy generator. Mój kocioł gazowy ma pobór mocy ok 100 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dyskusja toczy się wokół pomp ciepła oraz kotłów, więc pozwolę sobie do niej dołączyć jako reprezentant marki Buderus. Chciałbym zwrócić uwagę na rozwiązania dostępne w naszej ofercie. Znajdują się w niej zarówno gruntowe pompy ciepła jak i kotły na paliwo stałe. Zachęcam do zapoznania się z ofertą naszych produktów na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/pro dukty/kategorie-produktów.

 

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

 

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam do was parę pytań...

@ Elfir

"Swoje 160 m2 grzeję gazem za 1300 zł/rok (CO i CWU)

Nie ma sensu ładować kotła na węgiel w małe domki. To absurd! "

Możesz podać więcej szczegółów ( bo mam wrażenie, że podajesz tylko kwotę za gaz, bez kosztów abonamentu, przesyłu, vat'u itp )

 

@ handlowcy pomp ciepła

zastanawiam się nad waszą pompą, ale nie wiem na ile ocenić jej żywotność przy kalkulacjach ( tabela kosztów w czasie)

moje obecne założenia:

kable: dożywocie + sterowniki co 3 lata

kospel i podobne: 5 lat

kocioł gazowy + wkładka do komina: 5 lat

kocioł na drewno 5 lat+ naprawa komina po 7

ekogroszek...nie wiem, w rodzinie od 2 lat, jeszcze działa bez remontu(przepraszam sterownik wymieniany bo padł, ale na gwarancji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam!

 

Mam do was parę pytań...

@ Elfir

"Swoje 160 m2 grzeję gazem za 1300 zł/rok (CO i CWU)

Nie ma sensu ładować kotła na węgiel w małe domki. To absurd! "

Możesz podać więcej szczegółów ( bo mam wrażenie, że podajesz tylko kwotę za gaz, bez kosztów abonamentu, przesyłu, vat'u itp )

 

@ handlowcy pomp ciepła

zastanawiam się nad waszą pompą, ale nie wiem na ile ocenić jej żywotność przy kalkulacjach ( tabela kosztów w czasie)

moje obecne założenia:

kable: dożywocie + sterowniki co 3 lata

kospel i podobne: 5 lat

kocioł gazowy + wkładka do komina: 5 lat

kocioł na drewno 5 lat+ naprawa komina po 7

ekogroszek...nie wiem, w rodzinie od 2 lat, jeszcze działa bez remontu(przepraszam sterownik wymieniany bo padł, ale na gwarancji)

A jak w swoich "kalkulacjach" bierzesz pod uwagę obslugowosc systemów ?

Koszt wynagrodzenia palacza brales pod uwagę ?

Najniższa krajowa mu policz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do wyboru PEC lub Gaz lub PompaCiepła lub paliwa stałe

Pierwsze trzy prawie bezobsługowe.

Nie uzyskałem odpowiedzi odnośnie żywotności Pci.

 

P.S nie atakuje was wcale

Budowa start jesień 2016, dogrywam papiery, projekt na 99% http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3194/projekt-domu-dom-na-stoku-ii-nf40

uwaga 5 strefa klimatyczna (Ełk) czyli zimniej w Polsce już nie ma.

Pozdro Alek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do wyboru PEC lub Gaz lub PompaCiepła lub paliwa stałe

Pierwsze trzy prawie bezobsługowe.

Nie uzyskałem odpowiedzi odnośnie żywotności Pci.

 

P.S nie atakuje was wcale

Budowa start jesień 2016, dogrywam papiery, projekt na 99% http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3194/projekt-domu-dom-na-stoku-ii-nf40

uwaga 5 strefa klimatyczna (Ełk) czyli zimniej w Polsce już nie ma.

Pozdro Alek!

 

Masz jeszcze do wyboru bufor z grzałkami w II taryfie, co do strefy zimniej lub porównywalnie jest jeszcze w okoliczach Zakopanego, tam tez jest V strefa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu całego wątku jestem na 90% zdecydowany na pompę ciepła.

Teraz mam problem jaki model wybrać. Pisałem wcześniej, że chciałbym Panasonic Aquarea all-in-one, ale może są inne lepsze opcje.

Pytanie do ekspertów w dziedzinie powietrznych pomp ciepła: jaką pompę wybrać do domku 100m2 z piwnicą (piwnica nie ogrzewana)?

Nie chodzi mi nawet o moc, ale firmę i model. Tak jak wcześniej pisałem w całym domu będzie podłogówka, a projekt to :

http://z500.pl/projekt/34/Z34,projekt-domu-na-mala-dzialke-tani-w-budowie-ekonomiczny-w-uzytkowaniu/dane-ogolne.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam:) czytam ten wątek i widzę, że znacie się na rzeczy - może pomożecie radą i mi? :) Mam w budowie dom 96 m. kw. , bez podpiwniczenia, bez użytkowego poddasza. Obecnie postawione mury - na wiosnę ruszam z dachem. W koncepcji architekta dom miał być podłączony do sieci gazowej, stety-niestety na mojej wsi gazowej sieci nie ma a sam gaz w wielkich butlach przy domu jakoś mnie przeraża.

Problemem z wyborem ogrzewania jest to - że dom przez kilka jeszcze najbliższych lat będzie stricte letnim domem - od wiosny do jesieni będą tam zapewne pomieszkiwać moi rodzice, na zimę wracają do miasta. Początkowo planowałam kable grzejne w posadzce plus system kominkowego ogrzewania z rekuperacją, potem sąsiedzi przez płot (także świeżo wybudowani) zaczęli mnie namawiać na piec na ekogroszek z którego są bardzo zadowoleni - głównie pod względem niskich kosztów. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że obsługa pieca elektrycznego a spalinowego na węgiel czy drewno to niebo a ziemia... Człowiek nie młodnieje i na starość zasypywanie pieca nawet raz na kilka dni będzie problemem.. Dodatkowo sytuację komplikuje dotacja z UE w mojej gminie - na pompy ciepła i panele fotowoltaniczne - dopłacają 90% więc koszt praktycznie żaden. Ponieważ buduję ten dom sama jedna baba - mam ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ decyzję dot. ilości kominów muszę podjąć już - przed robieniem dachu. A żeby wiedzieć ile kominów (czy tylko jeden do kominka i to jakiego, czy zwykłego czy z systemem płaszcza wodnego np - czy dwa bo drugi do pieca na ekogroszek) - muszę podjąć JUŻ.

Będę bardzo wdzięczna za sugestie i porady, bo nie ukrywam sytuacja jest nietypowa a kazdy mówi co innego.... pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przez najbliższych kilka lat dom będzie zamieszkany tylko w okresie letnim, to jak wyobrażasz sobie ogrzewanie go zimą? Powinien to być system prawie samoobsługowy. O gazie w butlach zapomnij, koszt nie będzie raczej niższy niż bezpośrednio prądem. Odrzuć też ten ekogroszek, w małym nowym domu to porażka-zarówno ekonomiczna jak i obsługowa. Nie mówiąc o zatruwaniu okolicy. Do tego potrzebny jest dodatkowy pokój (a to kosztuje) dla kotła i paliwa i komin. A to jest mały dom.

Kable grzejne z kominkiem w takim domku, mogą być dobrym systemem. Jeśli lubisz widok ognia, nie przeraża Cię bałagan w domu i praca przy tym, to jak najbardziej. Jednak podstawą byłyby kable w wylewce. One zabezpieczą dom przed przemarzaniem także w okresie, gdy dom zimą nie będzie zamieszkany. Po zamieszkaniu sama będziesz mogła decydować, grzać wyłącznie kablami czy uzupełniać kominkiem. Tu odpada płaszcz wodny.

Druga możliwość to pompa ciepła powietrze -woda. Do tego ogrzewanie podłogowe wodne po całości. System całkowicie bezobsługowy. Instalacja taka może być w kosztach podobna jak 1 system, kable+kominek. Zaletą pompy jest bieżący koszt ogrzewania, nie ma nic tańszego. Dodatkowo przy wodnym OP, masz możliwość w każdej chwili zmiany źródła zasilania (paliwa). Przy tym wyborze nie potrzebujesz żadnego komina,kilka tysięcy mniej na dom i jeden mostek cieplny mniej.

Te kable+kominek to tylko jeśli lubisz kominek-ogień. Pompa ciepła będzie raczej najtańsza jeśli chodzi o paliwo.

Najważniejsze jest wykonanie przyzwoitej izolacji. Zarówno jeśli chodzi o grubość jak i jakość.

Proponowałbym ok. 15cm styro w podłogę,10-15 cm na fundament, 15-20cm styro na ścianę i 35-40cm wełny w dach. Do tego nie mniej ważna jakość wykonania, bez mostków termicznych.

Zleć wykonanie OZC, to niewielka suma w skali budowy. Będziesz wiedziała jakiej mocy powinno być źródło ciepła. Będziesz wiedziała z góry, ile energii potrzeba do ogrzania Twojego domu. Mając te dane, łatwo podejmiesz decyzję czym ogrzewać. Będziesz znała roczne koszty ogrzewania, po wyborze źródła energii. Jeśli jest dotacja na pompę, to nie masz się nad czym zastanawiać. Paliwo (prąd) do PC będzie tańsze niż ekogroszek. O panelach fotowoltanicznych zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedz:) pytanie co do opcji nr czyli kable + kominek - kominek z rozprowadzeniem ciepła po wszystkich pomieszczeniach? kominek w tej opcji ogrzewa wodę czy terma na prąd i bojler 200l? a co w sytuacji (dość częstej w moim rejonie) kiedy nie ma prądu?

opcja nr 2 czyli podłogówka wodna + pompa ciepła - czy ta podłogówka wyłączona z powodu awarii prądu nie wywali mi całej podłogi przy mrozie -20 na zewnątrz? pamiętaj, ze mnie tam kilka miesięcy nie będzie; rozumiem, że teraz są systemy zdalnego sterowania ale czy aż tak jestem w stanie z odleglości 140 km nad tym panować?

 

zapomniałam też dodać, że w ramach dotacji z UE są przewidziane także solary - może opcja pompa ciepła + solary + kominek stricte do ozdoby salonu wystarczy? nadal niestety nie rozwiązuje to problemu braku prądu na dłużej niż 12h....

 

ta wodna podłogówka z jednej strony bardziej mi się podoba niż kable grzejne (które podobno mocno promieniują jak każde źródło takiej energii) ale mimo wszystko nie ma możliwości całkowitego jej spuszczenia (tzn opróżnienia instalacji z wody) - a wizja uszkodzeń takiego systemu to jednak koszmar...

 

widzę jeszcze jeden mały minus - jakiekolwiek ogrzewanie podłogowe = ceramika na podłodze a ja planowałam grube dechy drewniane...

 

co do ociepleń to właśnie takie mniej więcej parametry planowałam:)

Edytowane przez Kasia Mik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zrób OZC, to podstawa do dalszych decyzji. Ale po kolei.

Kominek z DGP nie podgrzewa CWU, wodę grzeje się prądem. Ewentualnie solarami, ale to nie jest dobre rozwiązanie. Ciepłej wody mamy pod dostatkiem latem, zimą jest deficyt, nie kalkuluje się.

Nie lękaj się parodniowym brakiem prądu, taki dom traci na dobę ok 1oC. Przy ok 20oC wewnątrz, masz 3 tygodnie zanim zaczniesz się martwić. Przy temp zadanej "na podtrzymanie" w domu, także kilka dni bez grzania nie zagrozi instalacji. Mówimy przy tym o jakichś mrozach na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich instalacji,brak prądu przez kilka dni to nie problem.

Kominek+solary+pompa ciepła to bez sensu. Przeinwestowanie i dublowanie systemów.

Podłogówka wcale nie dyktuje ceramiki na podłodze. Może być drewno, żaden problem. Należy tylko to wziąć pod uwagę, przy projektowaniu instalacji.Fachowiec od OZC wszystko policzy i rozwieje Twoje obawy.

Tutaj w małym przybliżeniu możesz ocenić ile Twój dom będzie potrzebował energii-ile będzie kosztować ogrzewanie; http://cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jeśli te solary też będą - a tak jest planowane - za 10% wartości - to przeinwestowaniem bym tego nie nazwała... wtedy w lato wodę grzeję solarami - oszczędzam prąd a od jesieni grzeję kominkiem z DGP dom, a wodę prądem. Zaczyna mi się to podobać:) Pytanie tylko czy samo DGP wystarczy, żeby ten domek ogrzać w zimie? wielki nie jest ale odległosc od salonu gdzie jest kominek do skrajnych dwóch pokoi jest mniej więcej 4-6 metrów w linii prostej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jeśli te solary też będą - a tak jest planowane - za 10% wartości - to przeinwestowaniem bym tego nie nazwała... wtedy w lato wodę grzeję solarami - oszczędzam prąd a od jesieni grzeję kominkiem z DGP dom, a wodę prądem. Zaczyna mi się to podobać:) Pytanie tylko czy samo DGP wystarczy, żeby ten domek ogrzać w zimie? wielki nie jest ale odległosc od salonu gdzie jest kominek do skrajnych dwóch pokoi jest mniej więcej 4-6 metrów w linii prostej.

 

Jakbym miał dotację 90% to bym się nawet nie zastanawiał. Brałbym pompę + solary wersję wypas, bo w końcu robisz nie za swoje tylko za pieniądze z dotacji. Masz wygodę użytkowania i najmniejsze koszty ogrzewania.

Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minus taki, że decyzja o dotacjach będzie w połowie tego roku a montaż od 2018 - do tego czasu trzeba by czymś ogrzewać dom - moze piec elektryczny Kospel 12KW i kominek z DGP - jak myślicie? darować sobie tą wodną podłogówkę czy nie = bo jeśli będzie pompa ciepła to przy -20 może być krucho z samą pompą jako ogrzewnikiem... na zdrowy rozsądek trzeba by było sobie darować podłogówkę wogóle i zostać chyba przy opcji teraz Kospel + DGP a potem zamiana Kospela na pompę ciepła i dorzucić solary?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Kospel to mnie na pewno nie lubi, bo już kolejny raz odwodzę inwestorów.

 

Bufor kosztuje niewiele więcej niż ten kospel, a oszczędności spore bo można grzać tylko w II taryfie i CWU jest pod dostatkiem włączając zarazem solary.

Z buforem śmiało przeczekasz na montaż pompy ciepła, a później będziesz ładowała bufor pompą też w II taryfie.

 

Boisz się promieniowania kabli grzejnych elektrycznych, a wodna podłogówka to same żyły wodne i to w całym mieszkaniu.:D

 

Jeśli producent armatury (pompy cyrkulacyjnej) dopuszcza mieszaninę wody z glikolem, to tym możesz zabezpieczyć przed mrozem swoje wodne ogrzewania podłogowe i spać spokojnie.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Kospel to mnie na pewno nie lubi, bo już kolejny raz odwodzę inwestorów.

 

Bufor kosztuje niewiele więcej niż ten kospel, a oszczędności spore bo można grzać tylko w II taryfie i CWU jest pod dostatkiem włączając zarazem solary.

Z buforem śmiało przeczekasz na montaż pompy ciepła, a później będziesz ładowała bufor pompą też w II taryfie.

 

Boisz się promieniowania kabli grzejnych elektrycznych, a wodna podłogówka to same żyły wodne i to w całym mieszkaniu.:D

 

Jeśli producent armatury (pompy cyrkulacyjnej) dopuszcza mieszaninę wody z glikolem, to tym możesz zabezpieczyć przed mrozem swoje wodne ogrzewania podłogowe i spać spokojnie.

 

Pozdrawiam

Cezary

 

Popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...