Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze systemu grzewczego - dom 100m2 z podpiwniczeniem


drza

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

może ktoś blondynce wyjaśni co to ten bufor? jakiś zamiennik pieca elektrycznego Kospel?

 

Bufor to taki duży zbiornik z wodą do instalacji centralnego ogrzewania. W środku jest grzałka, która ogrzewa tą wodę w taniej taryfie. W środku ma też wężownice przez którą przepływa i się ogrzewa ciepła wodo użytkowa.

 

Są dwa minusy tego rozwiązania.

Pierwszy to straty w okresie pozagrzewczym, a drugi to gorszy COP przy współpracy z PC.

Jednak jak chcesz przeczekać, to to rozwiązanie chyba będzie najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor to taki duży zbiornik z wodą do instalacji centralnego ogrzewania. W środku jest grzałka, która ogrzewa tą wodę w taniej taryfie. W środku ma też wężownice przez którą przepływa i się ogrzewa ciepła wodo użytkowa.

 

Są dwa minusy tego rozwiązania.

Pierwszy to straty w okresie pozagrzewczym, a drugi to gorszy COP przy współpracy z PC.

Jednak jak chcesz przeczekać, to to rozwiązanie chyba będzie najlepsze.

 

 

możesz to trochę rozwinąć? czemu straty w okresie pozagrzewczym? nagrzewam bufor tylko dla pozyskania ciepłej wody w kranach więc używać go używam ale mniej = rachunek za prąd mniejszy

 

i co to COP przy współpracy z PC, przepraszam ale to mój pierwszy (i zapewne ostatni) dom w budowie i ten etap jego budowy i nazewnictwa jest jeszcze dla mnie zupełnie obcy...

 

Rozumiem, ze mając taki bufor podłączam go bezpośrednio do prądu, jest jakiś sterownik którym ustawiam żądaną temperaturę i w sezonie zimowym zasila on kaloryfery + lazienkę i kuchnię w ciepłą wodę - a w lato daje samą ciepłą wodę?

 

z podłogówki chyba raczej na 90% zrezygnuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z podłogówki chyba raczej na 90% zrezygnuję...

 

Co takiego??? :o

No to zrobisz w swoim nowym domu największą głupotę.

 

Bufor to zbiornik na ciepłą wodę i jak każdy zbiornik ma straty do otoczenia. Im lepiej zaizolowany tym mniejsze. Zimą to mały problem, bo te straty trafiają do domu go ogrzewając, natomiast latem jest to nam niepotrzebne i energię się marnuje.

COP mówiąc łopatologicznie to stosunek energii wyprodukowanej do zużytej. Pompa ciepła pobiera 1kWh, a potrafi wyprodukować ich więcej. Zazwyczaj 3-4 razy więcej. Ale żeby tak było to powinno się grzać wodę do niższych temperatur, natomiast bufor wymaga wyższych.

 

I dlaczego strop drewniany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strop drewniany bo taki mam w projekcie i nie chcę tego zmieniać. Poddasze nie jest użytkowe więc dobrze zaizolowane nie będzie miało gorszych właściwości niż droższy i cięższy dla murów betonowy strop

 

co do podłogówki to tak jak pisałam - po pierwsze ten dom przez kilka ładnych lat (do 10) będzie tylko letnim, po drugie mocno jednak ogranicza możliwość położenia mojej wymarzonej podłogi z grubych dębowych dech, po trzecie to jedna wielka żyła wodna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła, to 1 kWh energii będzie Cię kosztować więcej przy kaloryferach niż przy podłogówce. z podłogówki nie rezygnuj - we współczesnym dobrze izolowanym domu drewno na podłodze nie wyklucza stosowania ogrzewania podłogowego. przy podłogówce jest o wiele wyższy komfort - nie dlatego że ciepło w stopy (bo raczej nie jest), ale dlatego że w obrębie jednego pomieszczenia jest jednakowa temperatura. poza tym mniej kurzu się unosi.

 

jedyny słuszny argument za rezygnacją z ogrzewania podłogowego to rzadkie mieszkanie w domu, albo raczej pomieszkiwanie przez krótki czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w cenę tego 1 kWh wliczasz koszt pompy czy sam prąd?

 

co do podłogówki jeszcze - nigdy nie będę miała pewnośći, że wywali mi prąd na kilka dni (co się zdarza) w najgorszy mróz i podłogówka wywali razem z moimi dechami bo ją po prostu rozzsadzi... wiem ze to mało realne ale jesli dom od września do marca będzie stał pusty to różne opcje muszę przewidywać...

 

czy sam DGP jest w stanie ogrzać taki domek jak mój? może po prostu terma na ciepłą wodę a ogrzewanie domu tylko DGP? a jak dojdą solary to woda w lato z solarów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w cenę tego 1 kWh wliczasz koszt pompy czy sam prąd?

 

co do podłogówki jeszcze - nigdy nie będę miała pewnośći, że wywali mi prąd na kilka dni (co się zdarza) w najgorszy mróz i podłogówka wywali razem z moimi dechami bo ją po prostu rozzsadzi... wiem ze to mało realne ale jesli dom od września do marca będzie stał pusty to różne opcje muszę przewidywać...

 

czy sam DGP jest w stanie ogrzać taki domek jak mój? może po prostu terma na ciepłą wodę a ogrzewanie domu tylko DGP? a jak dojdą solary to woda w lato z solarów?

 

Pompa pobiera prąd. Pobiera 1kWh energii, a oddaje 3-4kWh energii. Prościej już nie potrafię.

Jeżeli boisz się o to że ci woda w układzie zamarznie to mieszasz ją z glikolem (google) i po sprawie.

Solary to kiepski interes, a przy pompie ciepła kompletnie bez sensu (przy normalnym poborze wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje pytanie odnosiło się do tekstu

"jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła, to 1 kWh energii będzie Cię kosztować więcej przy kaloryferach niż przy podłogówce. "

czyli KOSZTU jednego kilowata energii o którym mówiłeś

nie jestem aż tak głupia żeby pytać o koszt kilowata w kontekście tłumaczenie ile oddaje pobierany kilowat w pompie ciepła, więc zanim się a razem mnie obśmiejesz to czytaj ze zrozumieniem:) jesteście niepodważalnie tutaj autorytetami w sprawie ogrzewania ale może trochę wyrozumiałości? może pogadamy w kwestiach prawa upadłościowego? zacznę Ci sypać terminami i też zrobisz oczy i nawet palniesz głupotę... każdy ma swojego "konika" prawda?

 

wracając do tematu - pytałam o koszt kilowata o którym mówiłeś w kontekście dofinansowania z UE (90% gwoli przypomnienia) - są osoby które wliczają koszt instalacji w ogólny rozrachunek czy inwestycja się opłaca czy nie - stąd śmiałam o to zapytać :)

 

nie wiem czemu większość odp na moje pytania wogóle nie uwzględnia opisywanej przeze mnie początkowej funkcji tego domu (letni przez kilka-kilkanaście lat) i udowadniacie mi na siłę, że np solary się nie opłacają - właśnie jeśli użytkuję dom tylko w lato kiedy korzystać z solarów najbardziej można - a UE daje mi na to te znamienne 90% - gdzie to się nie opłaca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli domek ma być tymczasowo letniskowy to jak dla mnie. Kominek z DGP jak najtańszy. instalacja wodna z możliwością spuszczenia wody na zimę.Boiler elektryczny Posadzki na gotowo z zalanymi rurkami do CO oczywiście zrobić próbę ciśnieniową.Lub bez posadzek jak tylko na lato. Takie rozwiązania dają Ci czas i ewentualne możliwości zmiany decyzji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałaś już wyczerpujące odpowiedzi, na spokojnie przeczytaj to wszystko kilka razy w wolnym czasie i dopiero pytaj. Bo w tej chwili to bezładna pisanina. Jeśli chcesz poznać szczegóły, przede wszystkim potrzebny jest projekt domu i OZC do niego. Inaczej szczegółowe pisanie nie ma sensu. Co ma Ci ktoś napisać, że DGP ogrzeje cały dom? Ale jakie straty ciepła ma ten dom, jaką temp chcesz uzyskać w poszczególnych pomieszczeniach, czym będziesz palić w tym kominku, jak intensywnie itp itd. Odpowiedzi ogólne masz powyżej. Na spokojnie zastanów się, jutro chyba nie budujesz tego kominka? Poczytaj trochę jeszcze w wątkach o ogrzewaniu i dopiero potem pytaj o szczegóły, bo chcesz znać odpowiedzi na pytania, których nie umiesz sensownie zadać i na które nikt nie odpowie. Niektóre rzeczy wymagają przeliczania, oceny a to wymaga czasu. To robią zawodowcy za PLN, na forum wymieniamy poglądy i dajemy luźne porady, niekiedy subiektywne.

Najlepiej zleć prawdziwemu fachowcowi (choćby z forum) wykonanie OZC, z nim ustalisz szczegóły czym i jak ogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z podanego wcześniej linku na obliczenie OZC mam następujące wyniki:

 

Ile ciepła potrzebuje twój dom

4,1kW

maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz

46W/m2

wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu

8 555kWh

tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego

97kWh/m2*rok

zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej C

 

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz

4,1kW

potrzebna moc grzewcza

W przeciętny dzień zimy 0,9°C na zewnątrz

2,0kW

potrzebna moc grzewcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy :) mam pytanie, w sumie od mojego Taty :D

 

Ma domek letniskowy ok. 50 m2 plus poddasze (nieużytkowe, albo raczej użytkowane jako graciarnia).

Domek wykonany jest z płyt OSB, bez fundamentów, na takich jakby palach betonowych. Między płytami jest 20 cm wełny mineralnej, ocieplony 10 cm styropianu z zewnątrz, otynkowany :)

Dach również ocieplony jest 20 cm wełny mineralnej.

Domek nie miał być uzytkowany w zasadzie zimą... ale tacie się zaczyna nudzić w mieście i przebywa coraz częściej na wsi :)

Pod wylewka ma rozprowadzone ogrzewanie podłogowe, ale nie do końca zgodne z normami ;) rozstaw jest większy niz powinien być, a tata nie pamięta jaki... miał rury do ogrzewania podłogowego to je uzył :D

Zastanawiamy się teraz jak domek ogrzać.. obecnie tata ma 2 grzejniki na prąd i włącza je czasowo na 2-3h dziennie... ale nie jest to ani ekonomiczne ani nie daje za dużo ciepła :(

Zastanawiamy się nad piecami akumulacyjnymi? ale ponieważ tata jest pełen werwy to mysli, czy nie wkopać w zimię rur z glikolem i ich nie podłączyć jakoś do tego nieprofesjonalnego ogrzewania podłogowego... nie musimy mieć tam 24 stopni non stop, ale chcielibyśmy, by domek nie przemarzał zimą totalnie ...

Chciałabym mu jakoś pomóc... bo on ciągle pomaga nam w załatwianiu formalności z naszym domem, sam zaniedbując swoje sprawy :)

 

Na szczęście po 10 latach tata przeszedł własnie na 2 taryfy w tauronie i obecne dmuchawy będa włączały się noca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...