Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Współczynnik przenikania ciepła, strumień ciepła a temperatura w pomieszczeniu


Recommended Posts

Witam,

Na wstępie przepraszam jeśli zły dział, ale nie wiem czy znajdzie się odpowiedni do mojego problemu.

 

Mój problem polega na tym, iż mam do napisania aplikację zaliczeniową, a tematem pracy jest klimatyzator. Założenia są następujące:

Do sterownika wchodzą dwie temperatury, temp z domu i temp zewnętrzna, następnie wedle napisanej tabeli pobierany jest wynik w którym spotykają się te dwie temperatury ( czyli grzanie, mocne grzanie, chłodzenie itd. )

 

Wszystko wydawało się proste dopóki nie dotarłem do punktu w którym muszę zaprogramować spadki i wzrosty temperatur. Mianowicie chodzi mi o to jak wyliczyć ( czy się da w ogóle jakoś to obliczyć ) o ile stopni Celsjusza spada temperatura w domu gdy wyłączone jest grzanie, przy podanej temperaturze zewnętrznej otoczenia lub wzrasta gdy grzanie się uruchomi.

Wygooglowałem takie frazy jak współczynnik przenikania ciepła czy strumień ciepła, tylko niewiele mi to mówi.

 

Przypuśćmy, że współczynnik przenikania ciepła wynosi 0.25 [W/m2*K].

Strumień ciepła z wyczytanych źródeł oblicza się mnożąc różnicę temperatur przez współczynnik przenikania ciepła, więc dla temperatury w domu 24, i na zewnątrz 5 daje nam wynik 4,75 W.

 

I teraz pytanie czy z tych wartości mogę obliczyć jakoś, w jakim stopniu będzie obniżać się temperatura w pomieszczeniu przypuśćmy na godzinę przy wyłączonym ogrzewaniu, czy może potrzebuję czegoś więcej oraz czego bym potrzebował do obliczenia wzrostu temperatury na godzinę, gdy włączy się grzanie?

 

Za wszelkie wskazówki z góry Dziękuję

 

 

Pozdrawiam

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkość zmiany temperatury zależy od pojemności cieplnej domu - czyli ciepła właściwego [J/kg*K] i masy. Trudno to obliczyć, ponieważ dom składa się z wielu materiałów o różnych parametrach.

 

Nagrzewanie pozornie idzie szybciej, bo klimatyzator ogrzewa powietrze a te ma małą masę. Ale trzeba utrzymywać nieco wyższą temp.ponieważ mury są zimne i pochłaniają ciepło.

Ochładzanie zachodzi wolniej, ponieważ przy spadku temperatury powietrza mury oddają ciepło, którego mają wiele zmagazynowanego w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie aplikacja ma założenie takie że jest np. pomieszczenie o powierzchni 25m2 bez uwzględniania okien i drzwi. Konstrukcja domu należy do jak najprostszej, bo głównym założeniem jest sterownik oparty o logikę rozmytą. Do wyboru jest ilu warstwowa jest ściana i jakie materiały na każdą warstwę można zastosować, więc same spadki i wzrosty temperatur też nie musza być w 100% wyliczone poprawnie, chodzi o jakiś zarys bym mógł puścić w ruch sterownik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...