Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy mozna usunąć belke usztywniającą słup - zdjęcie?


seboljeiv

Recommended Posts

Mieszkanie w starej kamienicy w trakcie remontu, zastawiam sie nad usunięciem wskazanej na zdjeciu skośnej belki usztywniającej słup.

Przy mocnym kopnięciu w nią siedzi sztywno, budowlaniec mówi ze mozna ja usunac ale jakos mu nie ufam....

słup ten przebiega ponad sufit az do kalenicy,nad sufitem po obu stronach slupa są kleszcze.

wczesniej jak widac w oznaczonym miejscu na zdjeciu bylo jeszcze poziome usztywnienie kleszczowe od slupa wlasnie do tej skosnej belki ktora chce usunąć, było to połączone srubami przelotowo ale wszystko było luzne wiec bez zastanowienia usunęliśmy tą poziomą belkę

 

pytanie co sądzicie o usunęcie tego skosnego usztywnienia i czy sa jakies zagrozenia?

 

http://zapodaj.net/8c457af574f85.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktos ci napisze ze mozna, a pozniej cos sie rozjedzie, bedzie pekac albo inne cuda to do kogo bedziesz mial pretensje? znajac zycie do tego co ci powiedział ze mozna

 

Decyzja i odpowiedzialnosc zostaje tylko na mojej glowie, chcialem dowiedziec sie jaka spelnia role to usztywnienie albo na jakiej podstawie mozna stwierdzic czy jest to do usuniecia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak , dokladnie - jest to wieszarowy dach,dwuwieszakowy, krokwie nie łączą sie standardowo w kształt trójkąta na szczycie tworząc kalenicę, lecz kalenica jest NAD widocznym na zdjeciu slupem i od niej idzie płąski dach pokryty papą do nastepnego wieszaka(oddalonego o 8m) po drugiej stronie budynku gdzie rowniez jest ten zastrzał (ukosna dluga belka wieszak- legar)

jak pisałem wczesniej jest to kamienica 110lat, projektanta raczej nie znajde juz.

wiem że ze zdjęcia trudno coś wywnioskować , nie widząc chociazby pozostałej konstrukcji, ale chcialbym chociaz poznac opinie ludzi którzy znają sie na takich konstrukcjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja dachu wieszarowego została całkowicie zepsuta.

 

Obciążeniem dachu jest tylko tylko papa.

Wobec tego bez większych obaw:

Można usunąć bez problemu ten zastrzał, lecz za tym być może powinno iść wzmocnienie belek stropowych, szczególnie jeśli strych w planach ma być użytkowany.

 

Projektant uprawniony, który oceni sytuację będąc tam na pewno da bardziej wiarygodną ocenę, bo po jednym zdjęciu można się grubo pomylić ....

Edytowane przez wojtusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obciążeniem dachu jest tylko tylko papa.

 

Dość śmiałe i ryzykowne stwierdzenie. Papa na czymś leży - deski to też obciążenie, deski się czegoś trzymają- krokwie - ciężar własny to też obciążenie, na fotce widać ocieplenie, za moment pewnie dojdzie płyta g-k, na dach może spaść śnieg, na dach działa wiatr.

 

Nadal tylko papa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Śnieg przy stromych dachach ... ...to raczej symboliczne obciążenie.

Oj chyba się grubo milisz. Czy aby nie masz "symbolicznego" doświadczenia w tych kwestiach? Obciążenia zmienne to nawet 60% obciążeń obliczeniowych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...

Witam wszystkich na początek i od razu zaznaczam ze potrzebuję porady dlatego odświeżam stary temat ale może ktoś mi odpowie na podobne pytanie.

Remontuję stary dom i po usunięciu ścian które były planuję zrobić w prezentowanym na zdjęciu miejscu łazienkę. Niestety ale w miejscu zastrzału (?) oznaczonego A pasowało by mi dać prysznic. W jaki sposób wzmocnić ewentualnie belkę którą podpiera problematyczny element A aby można go było usunać?

Drugie pytanie to belka B. Na niej stałą ścianka z cegły "na szóstkę". Czy bierze ona udział w przenoszeniu jakichś naprężeń czy mogę ja usunąć? Jest wsparta na słupach (szczegół C) oraz podparta na ściance działowej niższej kondygnacji.belka.jpgIMG_1557.jpg

belka.jpg

Edytowane przez jackuser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach jest kryty dachówką. Usunięcie miecza może spowodować ugięcie płatwi. Konieczne wzmocnienie elementem stalowym. Usunięcie fragmentu podwaliny praktycznie niemożliwe bez oględzin i decyzji konstruktora. To był strych nieużytkowy. Nie masz krycia wstępnego. Adaptacja tych pomieszczeń na mieszkalne możliwa po remoncie dachu (demontaż dachówki, montaż krycia wstępnego, konrtłat i łat oraz dachówki). Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Dziękuję za odpowiedź.

Strych był używany. Robiąc zdjęcie po mojej prawej stronie miałem dwa pokoje a na belce B (podwalina?) była ściana z cegły w której były drzwi na strych.

Na tej ścianie był zlew ponieważ to była kuchnia. Wszystko było otynkowane, sufit podbity matą z trzciny i otynkowany. Całość była ocieplona od góry polepą na deskowaniu stropu. Chcę w tym miejscu zrobić łazienkę i przeszkadza mi ta pozioma belka (jest za wysoka).

Natomiast element A (miecz) chciałbym usunąć bo w tym miejscu pasował by mi prysznic i zastanawia mnie jak ma wyglądać to wzmocnienie stalą? Możesz to przybliżyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...