Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Okna dachowe FAKRO - lód od środka


Recommended Posts

Witam,

 

Zjawisko to nie świadczy o wadzie ani szyby ani okna. W przypadku, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym równej 20°C, może wystąpić zjawisko fizyczne, polegające na okresowej kondensacji pary wodnej na szybach od wewnątrz (będące zjawiskiem naturalnym, nie mającym nic wspólnego z jakością wyrobu).

Powstawanie wody na szybach okiennych jest związane z kilkoma czynnikami. Najczęstszą przyczyną "pocenia" się okien jest niewystarczająca wymiana zużytego, nasyconego wilgocią powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są okna. Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzony z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. W przeciwnym razie dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym wzrostu zagrożenia kondensacją pary wodnej. Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo, w postaci plam na wewnętrznych powierzchniach szpalet okiennych, które w okresie zimowym mogą nawet pokrywać się szronem. Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawania ciepła), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą, lub przerwaniem warstwy materiału użytego do ocieplania domu.

 

Proszę wziąć pod uwagę iż w starej stolarce okiennej istniały liczne szczeliny którymi świeże powietrze dostawało się do pomieszczenia. Nieszczelności prowadziły często do nadmiernej cyrkulacji i wychłodzenia powietrza ale zapewniały jego ciągłą wymianę. W nowoczesnym budownictwie okna i ich połączenia są bardzo szczelne. Brak źródeł świeżego powietrza powoduje że powietrze w pomieszczeniu jest coraz bardziej nasycone parą wodną. Gdy nastąpi jego kontakt z powierzchnią o niskiej temperaturze może dojść do zjawiska kondensacji. Aby temu zapobiec należy zapewnić stałą wymianę powietrza a w razie dużego wzrostu jego wilgotności dodatkowo przewietrzyć mieszkanie. Również montaż grzejników pod oknem ograniczy występowanie tego zjawiska - ciepłe powietrze unoszące się opływa wewnętrzną powierzchnię szyby i ogrzewa ją ograniczając tym samym ryzyko kondensacji Aby zapewnić stały, regulowany dopływ powietrza, zalecane jest stosowanie okien wyposażonych w automatyczny nawiewnik V40P np. FTP-V.

 

Z poważaniem

Konsultnant FAKRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...