Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka słabo grzeje


d.a.k

Recommended Posts

Podłogówka słabo grzeje. Mam w domu około 18 stopni.

 

Dom 168m2 powierzchni użytkowej. Zapotrzebowanie na energię to 68 kWh/m2 na rok. Ocieplenie: Ściany 20cm styropianu, dach 30cm wełny, podłoga 15cm styropianu.

 

W całym domu ogrzewanie podłogowe. Sterowniki Salus ERT30 i ERT50. Rotametry ustawione według projektu. Kocioł kondensacyjny De Dietrich Innovens MCA 25 z czujnikiem temperatury zewnętrznej.

 

Sterowniki są nastawione na 21 stopni. Krzywa na kotle to 0,8. Temperatura maksymalna to 45.

 

Temperatura kotła to około 45 stopni. Temperatura powrotu 30 stopni. Zawory na listwach są otwarte praktycznie cały czas bo jest 18 stopni a sterowniki ustawione żeby zamykać przy 21.

 

Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogę zrobić żeby podnieść temperaturę w domu?

Zastanawia mnie czemu temperatura powrotu jest 30 stopni. Czy mogę to jakoś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter:

Wiatrołap: przepływ 0,067 m/s, nastawienie zaworu 1 obr

Salon:

Obwód 1: 0,134 m/s, 2 obr

Obwód 2: 0,181 m/s, 4 obr

Obwód 3: 0,154 m/s, 2 obr

Kuchnia: 0,069 m/s, 1 obr

 

Piętro:

P. Syna: 0,122 m/s, 2 obr

Biuro: 0,119 m/s, 2 obr

Pralnia: 0,024 m/s, 0 obr

Garderoba: 0,027 m/s, 0 obr

Sypialnia: 0,130 m/s, 2 obr

P. Córki: 0,140 m/s, 5 obr

Łazienka: 0,132 m/s, 2 obr

 

Osobne rozdzielacze na parter i piętro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie niskie te przepływy , kocioł pracuje cały czas ? Czy włącza sie i wyłącza ? Jak dla mnie to 0,5l/min to powinno być , zrób fotkę rozdzielacza z rotametrami ciekawy jestem jak ty ustawiasz taki mały przepływ .

Teraz dojrzałem ze to m/S a w L/ min nie masz ?

Edytowane przez uris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Filterka” nie czyściłem. Wprowadziłem się do tego domu w połowie października. Wszystko nowe więc zakładałem że nie wymaga czyszczenia.

 

Akurat filterek czyści się w czasie uruchamiania systemy . To w czasie budowy dostają się zanieczyszczenia do instalacji . Po jakimś czasie fileterek można wyrzucić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter:

Wiatrołap: przepływ 0,067 m/s, nastawienie zaworu 1 obr

Salon:

Obwód 1: 0,134 m/s, 2 obr

Obwód 2: 0,181 m/s, 4 obr

Obwód 3: 0,154 m/s, 2 obr

Kuchnia: 0,069 m/s, 1 obr

 

Piętro:

P. Syna: 0,122 m/s, 2 obr

Biuro: 0,119 m/s, 2 obr

Pralnia: 0,024 m/s, 0 obr

Garderoba: 0,027 m/s, 0 obr

Sypialnia: 0,130 m/s, 2 obr

P. Córki: 0,140 m/s, 5 obr

Łazienka: 0,132 m/s, 2 obr

 

Osobne rozdzielacze na parter i piętro

 

Jeżeli masz przepływy na poziomie max 20 cm/s to po minucie przepłynie 1,2 m a po godzinie 72 m

Czyli po godzinie będzie jakaś reakcja na powrocie.

 

Ustaw jak największe przepływy

 

Różnica temperatur pomiędzy powrotem i zasilaniem powinna wynosić 5 *

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie niskie te przepływy , kocioł pracuje cały czas ? Czy włącza sie i wyłącza ? Jak dla mnie to 0,5l/min to powinno być , zrób fotkę rozdzielacza z rotametrami ciekawy jestem jak ty ustawiasz taki mały przepływ .

Teraz dojrzałem ze to m/S a w L/ min nie masz ?

 

Przepływy przeliczone na l/min

 

Parter:

Wiatrołap: przepływ 0,46 l/min, nastawienie zaworu 1 obr

Salon:

Obwód 1: 0,91 l/min, 2 obr

Obwód 2: 1,23 l/min, 4 obr

Obwód 3: 1,04 l/min, 2 obr

Kuchnia: 0,46 l/min, 1 obr

 

Piętro:

P. Syna: 0,83 l/min, 2 obr

Biuro: 0,81 l/min, 2 obr

Pralnia: 0,16 l/min, 0 obr

Garderoba: 0,18 l/min, 0 obr

Sypialnia: 0,88 l/min, 2 obr

P. Córki: 0,95 l/min, 5 obr

Łazienka: 0,89 l/min, 2 obr

 

Tak nawiasem mówiąc to najcieplejsze pomieszczenie w domu to pralnia gdzie właśnie jest nastawione 0.

 

Niestety nie wiem czy piec pracuje cały czas. Zaglądam do kotłowni tylko od czasu do czasu ale podczas tych wizyt nie złapałem wyłączonego pieca. Co prawda na ogół pracuje z mocą kilku procent.

 

3m5yFH3dTXH9HnlPHJhosDZlfKSyrNa3b4h-QA9kyD3UBjlWnucgGlDOzQ0lm6u05S2ZqJhaiorp5lXeAcjG0gPFjOeBvJEbDTwfSPX81Tt18ZB5IgzQ3MGW3lFd4lZc4yt4mH05Qb7Ygw3ecEwIC4zM6izfs4Uou_DtzA-QhDOggvy7z1dDyne5WwIjqyFp3eCe2PkvcCF-7HrdmoXQqPkg62e-G5FLsYfUYI33nxeaoM4LgzPpRis8ZCQBo28UQoSVFZAJKZybcrSrXq4xLDXIQbLGFmF6zys12VQXeKaKnT_rVNZ8O5ahvW2N5oKwxnjdjt6W4OgxC7rCNSEWpMcKZXu1uXsNvklil4twEdIq_h17rgxXhy8OD3oKF2jOoB5YWLhatncFL7_D-T0YtCU_0IYXpdKTpNtnGh8HwYJ-1LxR5aiOgFBM5s9h300RUtbvROP5Gh9v5brBHBgJLK4AwTtr91uSi5iE3QenGQIXxRG8B8YYITf27zpCmhNc1xw4QHap5qzAkz_EPJCZh6P_9dklA6t_cAZTMJkwh5POnYQtxWYhBl_3U0ngWncUaU7PMw=w1768-h1326-no

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat filterek czyści się w czasie uruchamiania systemy . To w czasie budowy dostają się zanieczyszczenia do instalacji . Po jakimś czasie fileterek można wyrzucić

 

Czy mógłbyś powiedzieć jak się fachowo nazywa ten filtr? Żebym wiedział o co mam prosić hydraulika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to zapowietrzony podłogowe , brak na rozdzielaczu odpowietrzania to mnie trochę niepokoi . Napisz gdzie masz odpowietrzniki , pewnie są automatyczne , może są zakręcone . Kocioł cała podłogówkę pcha ? Nie masz innych pomp lub sprzęgła ? Te przepływy to około 1000l/H czyli poma kotłowa to spokojnie pchnie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz dT 15 st. C to raczej pompa ustawiona na zbyt niskim biegu. Sprawdź ustawione prędkości pompy.

 

Wydaje mi się że jedyny sposób w jaki mogę kontrolować pompę to przez ustawianie minimalnej i maksymalnej prędkości pompy. Zwiększyłem minimalną prędkość z 20% do 40%. Zobaczymy czy to coś zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to zapowietrzony podłogowe , brak na rozdzielaczu odpowietrzania to mnie trochę niepokoi . Napisz gdzie masz odpowietrzniki , pewnie są automatyczne , może są zakręcone . Kocioł cała podłogówkę pcha ? Nie masz innych pomp lub sprzęgła ? Te przepływy to około 1000l/H czyli poma kotłowa to spokojnie pchnie .

 

Pogadam jutro z hydraulikiem na temat odpowietrzenia.

 

Jeżeli chodzi o pompę to wszystko chodzi na tej pompie wbudowanej w piec. Nie mam innych pomp lub sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...