Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wkłady kominkowe- powtórka


agnieszkach

Recommended Posts

A my przymierzamy się do Tarnawy chyba 16 kW (miała być 14 kW ale nie pasują mi te skosy w tyle komory spalania). mam nadzieję, że nie bedzie za duży (moc 16 kW) do domku 120 m2.

Poprzednio mieliśmy francuza Les Foyers i potwierdzam - praktycznie do sporadycznego rozpalania np w weekendy.

Przymierzamy się do Tarnawy ponieważ:

- na Jotula nas nie stać :wink:

- chcemy nieć możliwość i alternatywę grzania domu i dla przyjemności i w celu oszczedzania gazu (nigdy nie wiadomo ile wzrośnie cena gazu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Skoro tarnava jest taka zła to dlaczego jako jedna z dwóch /chyba jeszce jotul/ daje gwarancję na 10 lat pozostałe tylko na 5 lat.

Nie prawda.Dovre daje 7lat.Ale nie dlatego go wybraliśmy.Typ 2400 (i jakieś literki) idealnie nadaje się do zabudowy narożnej.Z tyłu ma ścięte rogi więc jeśli ktoś nie chce mieć ogromnej obudowy można go dosunąć blisko ściany i mimo że wkład jest ze sporą szybą nie zajmuje dużo miejsca.Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tarnava jest taka zła to dlaczego jako jedna z dwóch /chyba jeszce jotul/ daje gwarancję na 10 lat pozostałe tylko na 5 lat.

Nie prawda.Dovre daje 7lat.Ale nie dlatego go wybraliśmy.Typ 2400 (i jakieś literki) idealnie nadaje się do zabudowy narożnej.Z tyłu ma ścięte rogi więc jeśli ktoś nie chce mieć ogromnej obudowy można go dosunąć blisko ściany i mimo że wkład jest ze sporą szybą nie zajmuje dużo miejsca.Polecam.

Jakoś nie pamiętam, żeby dovre dawał gwarancji 7 lat, być może, ręki nie daję sobie uciąć.

Jak napisałam ja porzuciłam wizje pięknego kominka na rzecz komfortu grzania a w przyszłości zobaczymy czy uda mi się połączyć obie cechy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bark bocznej szyby w Tarnavie wynika z zaplanowanego - zoptymalizowanego przepływu gazów podczas spalania. Cała madrość Tarnavy to optymalne warunki spalania i wszystko w budowie wkładu jest temu podporzakowane. Boczne szyby wymuszają uproszczenie procesu spalania , jest wiecej ognia do ogladania ale mniej ciepła odzyskanego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anna99 - ślicznie :wink: choć ja wybiorę chyba piaskowiec;

im więcej słyszę, że Tarnawa jest brzydka tym bardziej mi się podoba, powiem więcej - Tarnawa jest śliczna :D

 

P.S. może się nie podobać tylko za pierwszym spojrzeniem, później jest lepiej, a jak obudujesz to... ach.... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że tarnawa i wiele podobnych wkładów mają służyć głównie do ogrzewania a nie do ozdoby i dlatego wygladają tak ja wyglądają. Ja też bym chciał taki coby był tani, miał dużą moc cieplną, ładnie wyglądał, przenaczony był do spalania ciągłego i miał tą cholerną szybkę boczną. Trudno będzie o kompromis, ale ta szybka właśnie by rzucała światełko na jadalnię a reszta na salon. Obudowa kominka to już inna sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że celem kominka jest dogrzewanie pomieszczeń, a nie ich główne źródło ciepła. I w związku z tym pytanie czy mają sens kominki kaflowe ? Przecież chodzi o jak najszybsze dogrzanie pomieszczeń poprzez system tradycyjny kominkowy a nie jak piec kaflowo - kominkowy. Dłużej się nagrzewa, a czy bardziej ekonomiczny ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terska,

widzisz, nie każdy kominek jest TYLKO do dogrzewania pomieszczeń; niektórymi kominkami tzw do palenia ciągłego (np Jotul, Tarnawa) możesz ogrzać nawet cały dom; owszem wg przepisów kominek nie może byc jedynym źródłem ogrzewania domu, ale w praktyce często staje się głównym źródłem ogrzewania;ja oprócz kominka będę miał jeszcze piec kondensacyjny gazowy;

jesli chodzi o kominek "kaflowy" to tez sprawa troche gustu (jednym sie nie podoba a innym wręcz przeciwnie i lubią "powrót" do sprawdzonej przecież tradycji) oraz stylu życia (jeden chce szybko ogrzać salon na 2-3 godziny a inny rozpalić w "kaflach" i czerpać ciepło przez cały dzień i noc); jeśli codzi o opłacalność to owszem kafle dłużej się nagrzewają, ale pamietaj, że potem długo oddaja ta energię cieplną nawet po wygaszeniu w kominku (gust i styl życia raz jeszcze);

ja osobiście od kafli wolę np piaskowiec (i znów gust :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani - kafle nagrzewaja się niejako "przy okazji". Podstawowe źródło nagrzewania pomieszczeń to kratki wylotowe z obudowy nad wkładem (niewidoczne na zdjęciu) i system DGP. Absolutnie nie powoduje to opóźnienia czy zmniejszenia ilości ciepła w stosunku do kominka z obudową np. z piaskowca czy marmuru. Tylko co kto lubi na oko.... :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Dovre 2100CT najbardziej nam sie podobał przy stosunkowo niskiej cenie (z resztą u wszystkich dystrybutorów taka sama). Kominek traktujemy jako dodatkowe żródło ciepła, potwierdzam, że 7 lat gwarancji. Chcieliśmy Jotula ale za drogi i za duza moc. Stwiedziliśmy, że w Norwegii od lat palą w kominkach i je produkują, to chyba sie na tym znają lepiej niż Francuzi gdzie praktycznie nie ma zimy. Jotule znajdziesz po adresem:http://www.troll.net.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co mozecie powiedziec o czeskim producencie .. bodajze Blazek ???

tez je oglądałe;

słyszałem, że mają dobre żeliwo, ale mnie trochę nie podobało się wykonie i jakość uszczelnienie szyby (wiem.... Tarnawa nie ma żadnej uszczelni - ale to już inna bajka);

reasumując: podobno niezłe za dość niską cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem .. To taka troszke spózniona oferta dla hipermarketów.. [były tam swegoczasu??] Pomysł jest prosty - wez najprostszy wzór wkładu kominkowego odlej go i zaoferuj jako zupelnie nowy produkt. Kilka firm proponowało nam te wkłady ale na nas nie działa nowa nazwa . Jeśli wezme cos do zabudowy to musi byc conajmniej lepsze od tego co oferuje dziś... Wiele firm oferuje bardzo podobne wkłady kominkowe. Wielu dystrybutorów proponuje wszystkie wkłady jakie dostaną - wszystkie tak dobre jak najlepsze bo dają zysk..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terska pyta czy kominek kaflowy ma sens... Kominek z kafli gromadzi tylko mała cząstke ciepła z wkładu , reszte ok 95% nadal rozprowadzamy jak przy wszystkich innych obudowach . Oby zgomadzic np 16kW X 5 godzin palenia czyli 80kW { !!!! } z kafli musiała by być cała ściana i to jeszcze grubo wyklejona cegła szamotową. Ewentualnie specjalne systemy kanałów ale to w naszyn kraju jeszcze przyszłość TO że wielu budujacych kominki straszy stratami ciepła z powodu zabudowy kaflowej wynika z faktu że na kaflach praca jest trudniejsza i wymaga wiekszejwiedzy od wykonawcy. Ostatnio pewien inwestor tłumaczył że jak nie wyizoluje kafli wełną mineralną w odstępie 10cm od wkładu to "Producent " nie gwarantuje mocy kominka.. Taka jest wiedza "panienek" na punktach w sklepach zkominkami..Niestety...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...