Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja po latach...


Recommended Posts

Powiem Ci, że wczoraj odwiedziliśmy przyjaciół, mieszkają w nowym domu od 1,5roku. Dopytywałem się jak z tą wentylacją? Odpowiedział że świadomie wybrali WG, liczą się że czasem rozszczelnić trzeba okna, co dzień przewietrzyć sypialnie, ale mimo skorupy, porotherm, gruby styro, 3 szybowe okna, nie mają problemu z wykraplającą się parą wodną na szybach okien czy zaduchem, byłem oceniłem i jest na prawdę OK ! Więc już tym bardziej zrobił mi się mętlik w głowie :sad:

 

Mały test zrób, wejdz do ich sypialni jak tylko sie obudza z rana, poczujesz zaduch i takie steżenie co2 ,że cię cofnie od razu :sick: To jest cała kwintesencja WG, wiem bo mam to samo, a nawiewnika nie otworzysz czy okna nie rozszczelnisz na noc bo hałas, zimno lub śmierdzi dymem teraz w zimie. Dlatego sam będę przerabiał u siebie na WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W rzeczy samej. WM to doskonała wentylacja o każdej porze i w każdym pomieszczeniu. Bardzo dobry przykład z tą sypialnią. Dodatkowo w kuchni mamy funkcjonujący czujnik jakości powietrza. W razie zadymienia-zaparowania reku wrzuca najwyższy bieg, kuchnia jest wentylowana w szybkim tempie automatycznie. Nie zawracam sobie głowy przewietrzaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną sytuację.Dom z lat 70tych i wszystko z pozoru było ok do momentu termomodernizacji i wymiany okien.

Niby w każdym pomieszczeniu była kratka WG ,wietrzyliśmy dośc często a i tak nie dawaliśmy rady z nadmiarem wilgoci.

Od roku mamy WM i nie żałuje ani jednej złotówki wydanej na nią....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Wasze wypowiedzi, wiem że gdybyśmy teraz budowali dom, zdecydowalibyśmy się na WM + reku. Jednak mamy odmienną sytuację, czyli dom już stoi i zastanawiamy się, czy opłaca się zrobić w domu wielką rewolucję, żeby ją zamontować? Mamy problem z dużą wilgotnością w domu, co świadczy o słabej wymianie powietrza. Zimą ze względu na temperatury nie chcemy zbyt często wietrzyć, co pogłębia problem. Przy większym mrozie pojawia się również problem z dogrzaniem domu. Rozmawialiśmy ze znajomymi i polecili nam http://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/rekuperatory/. Również mieli problem z wilgotnością i utrzymaniem komfortowej temperatury w domu. Zainteresowali się tematem i trafili do firmy Eco Comfort zajmującej się instalacjami wentylacyjnymi. Doradzono im rozwiązanie w postaci montażu rekuperatora i są zadowoleni z efektów. Myślicie, że montaż takiego urządzenia rozwiąże nasz problem?

 

Jestem na etapie wyboru projektu domu. Zakupiliśmy działkę o powierzchni 1200 mkw. nie jesteśmy więc ograniczeni powierzchnią. Zastanawiamy się jaka wersja domu jest bardziej ekonomiczna.

 

Parterowa czy dwupoziomowa? Przede wszystkim chodzi o koszta ogrzewania.

 

Wykonawcy, których zatrudniliśmy do budowy domu upierają się przy ociepleniu dachu wełną mineralną. Nie jesteśmy znawcami tematu ale nawet w sklepie z asortymentem dla branży budowlanej, sprzedawca zdziwił się, że nie wykorzystujemy pianki PUR.

 

Czy ktoś mógłby przybliżyć nam te dwie metody, jakie są różnice i co ostatecznie wybrać? Jesteśmy na bieżąco na budowie i staramy się wszelkie działania jeszcze konsultować. Wiadomo jak jest teraz z firmami wykonawczymi... można się zdziwić jak niskiej jakości materiały były użyte.

 

Witam,

 

Trafiłam na forum ponieważ szukam rozwiązania problemu, z którym zmagam się w moim mieszkaniu. Znajduje się ono w przedwojennej kamienicy, na parterze, z ekspozycją okien w kierunkach wschodnim i zachodnim. W okresie jesienno-zimowym pojawił się problem z wentylacją zwłaszcza pomieszczenia łazienki i osobnego wc.

 

W obu pomieszczeniach znajdują się kratki wentylacyjne, niestety odnoszę wrażenie, że są to najzwyklejsze atrapy. Utrzymuje się w nich duża wilgotność mimo otwartych drzwi, ręczniki nie mogą wyschnąć a na dodatek doskwiera zapach stęchlizny.

 

Mam więc pytanie do eksperta, jak udrożnić lub wesprzeć istniejącą instalację wentylacyjną by poprawić obieg powietrza w tych pomieszczeniach? Czytałam, że pomagają wentylatory wywiewne w takim przypadku (tego typu: http://bit.ly/1O2BZRq). Pytanie jednak, czy montaż takiego wentylatora w miejsce zwykłych kratek poprawi sytuację? Czy może należy najpierw zatrudnić jakiegoś specjalistę do sprawdzenia drożności komina?

 

Kompletnie nie wiem co o tym myśleć. Wszystkie posty oprócz pierwszego z dnia 8.01.2016. Wytłumaczysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Jaki są koszty eksploatacji takiej prostej instalacji WG dla domu powiedzmy 139 m2 powierzchni użytkowej?

Każdy dom ma inne koszty. Kosztem eksploatacji jest większe zużycie energii cieplnej. Najprościej porównać dane w OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno odpowiedź będzie trudna, ale procentowo i szacunkowo - na jakie zmniejszenie zużycia energii cieplnej można liczyć? Czy będzie to np 10 %, czy więcej / mniej? Zapytam łopatologicznie, czy jak dziennie potrzebuję 10 m3 gazu na ogrzanie domu, to czy po założeniu rekuperacji zużyję 8 m3 gazu ?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno odpowiedź będzie trudna, ale procentowo i szacunkowo - na jakie zmniejszenie zużycia energii cieplnej można liczyć? Czy będzie to np 10 %, czy więcej / mniej? Zapytam łopatologicznie, czy jak dziennie potrzebuję 10 m3 gazu na ogrzanie domu, to czy po założeniu rekuperacji zużyję 8 m3 gazu ?!

 

Wystarczy sobie policzyć dla przyjętej wymiany powietrza (np 100m3/h) ile kosztuje Cię w trakcie sezonu podgrzanie powietrza z 3 stopni Celsjusza (średnia z okresu grzewczego) i wilgotności 80%, a ile kosztuje podgrzanie powietrza z 18C i wilgotności 25%

 

Dla mojego domu, ktory na CO zużywa OK 600m3 gazu oszczędność to ok 350zł.

Czyli zapłacę 1300zł, zapłaciłbym 350zł wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...