Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kilka pytań o Junkersa i podlogówkę


domanvip

Recommended Posts

Witam,

Pierwszy raz w życiu mam taki piec kondensacyjny ( junkers cerapur smart zsb 22 + fw 120 + zasobnik 120 + sama podłogówka ( są 2 drabinki i jeden malutki grzejnik ale to narazie nie ważne)).

Podłogówka podłączona bezpośrednio do pieca przez rozdzielacze (zwykle z przepływomierzami i zaworami do zakręcania). Jeden rozdzielacz na parterze a drugi na poddaszu.

Na fw 120 ustawione 19 stopni i w domu jest około 20 stopni a temp zasilania podłogówki ustawiona na 43 stopnie . Na fw wybrany tryb ogrzewania jako podłogówka.

 

1. Jaka mam ustawić temp zasilania podłogówki aby było ekonomiczne.

Na chwile obecna piec włącza sie i wyłącza bardzo często - jak włączy to chodzi 10-20s.

2. Przepływomierze (wszystkie otwarte na max) na rozdzielaczach maja skale - u mnie wszystkie pokazują przepływ ok 0,5 l/min - i teraz tak czy wyznacznikiem skali jest czerwony krążek na końcu sprężynki w przepływomierzu czy poziom wody?

3. Nie mam dodatkowej pompy do podłogówki tylko ta co jest wbudowana w piec. Czy taki przepływ na nie jest za mały ? ( jest około 900m rury w podłodze)

4. Czy to normalnie ze po krótkim okresie użytkowania woda w przepływomierzu jest tak jakby zardzewiała ? Ma czerwonawa barwę.

5. Na fw 120 mam ustawiony przełącznik na słoneczko i ustawiona temp 19 stopni - czy pogodówka w takim ustawieniu działa normalnie? Czy musi byc na auto ?

6. Czy opłaca mi sie ustawić np temp 17 stopni w domu kiedy mnie nie ma ( jakies 11 godzin ) a pozniej spowrotem 19 ? Bedzie to ekonomiczniejsze niż stałe 19 stopni ? (dom jest dość dobrze ocieplony).

 

Serwisant był cos tam ustawiał ( mnie nie było) a gdy po jego wizycie zacząłem sie interesować piecem (wcześniej nic nie zmieniałem ) zauważyłem ze jest wybrany tryb ogrzewania grzejniki i zmieniłem na podłogówkę - od tego momentu mam wrażenie ze piec cześciej sie włącza...

 

Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pracy kotła wskazuje na zbyt mały przepływ wody przez kocioł co bardzo żle wpływa na ekonomikę.Temperatura kotła powinna niska ale na tyle duża aby była wstanie nagrzać pomieszczenie.Wysterowanie kotła powinno być przez czujnik pogodowy, a program czasowy i temperatury okresowe najlepiej przetestuj na własnym domu grzejąc tydzień na tydzień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa w piecu jest na 3 biegu, rotametry (w pierwszym poście napisałem przepływomierze) pokazują przepływ na bardzo niskim poziomie - 0,5 l/m . Postarałem sie wyrównać przepływ na obiegach i mam wrażenie ze piec włącza sie jeszcze cześciej na krócej .... Z nagrzewaniem pomieszczeń nie mam problemu ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł może mieć za małą moc minimalną w stosunku do zapotrzebowania budynku i dlatego taktuje - jest na to cały wątek. Możliwe też, że masz za małą średnicę rur pomiędzy kotłem a rozdzielaczami i dlatego są małe przepływy. Zobacz jak jest w projekcie, a jak nie masz projektu to miej pretensje do siebie i instalatora, bo ci niestety ale robią na oko i raz jest ok a raz nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł może mieć za małą moc minimalną w stosunku do zapotrzebowania budynku i dlatego taktuje - jest na to cały wątek. Możliwe też, że masz za małą średnicę rur pomiędzy kotłem a rozdzielaczami i dlatego są małe przepływy. Zobacz jak jest w projekcie, a jak nie masz projektu to miej pretensje do siebie i instalatora, bo ci niestety ale robią na oko i raz jest ok a raz nie.

 

Średnica rurek od pieca do obydwu rozdzielczy to 22mm mierzone po zewnątrz.

Pompa w kotle pracuje chyba cały czas (wchodzę do często kotłowni i nie zauważyłem zeby nie pracowała)

Projekt był robiony 12 lat temu, uwzględniony był inny piec (węglowy chyba), słabsze ocieplenie, gorsze okna.

Chciałbym najpierw rozwiązać problem z przepływami.

Bardzo prosze rowniez odpowiedzieć na moje pytania w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł może mieć za małą moc minimalną w stosunku do zapotrzebowania budynku....

 

Oczywiście źle napisałem chodziło mi o za małą modulację, czyli za dużą moc minimalną.

 

Jeżeli instalacja jest tak stara (12 lat), a rury fi 22 są z miedzi a nie stalówki, to sprawdziłbym jeszcze filtr bo możliwe, że zapchany rdzą skoro piszesz, że woda w rotametrach "kolorowa".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instalacja jest tak stara (12 lat), a rury fi 22 są z miedzi a nie stalówki, to sprawdziłbym jeszcze filtr bo możliwe, że zapchany rdzą skoro piszesz, że woda w rotametrach "kolorowa".

 

Dom ma 12 lat - stał w stanie surowym. Instalacja zrobiona pół roku temu. Dzisiaj zobaczę do tego filtru i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...