Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fotowoltaika - ile na tym można zarobić ?


cyprinus

Recommended Posts

Dzięki bardzo za odpowiedź.

 

W sumie to bardzo dużo przebywamy w domu w ciągu dnia, ja pracuję w systemie 24/48 także co trzecia doba w pracy a żona obecnie calutki czas w domku z dzieckiem, niedługo dwójką dzieci.

 

Dokładnie tak jak piszesz, pralka i zmywarka działać będzie dość często a i teraz sporo pracują.

 

W każdym razie rozumiem to tak że to co zostanie nadprodukowane w dni z bardziej korzystnymi warunkami słonecznymi może zostać wykorzystane później, rozliczając się półrocznie załóżmy że zużyłem 1500kwh i tyle samo wyprodukowałem, więc wychodzę na zero dodając jedynie koszty przesyłu, jeżeli natomiast w ciągu tej połowy roku wyprodukuję 1400kwh a zużyję 1500kwh to płacę tylko za te 100kwh tak ? przy takim samym zużyciu produkując 1600kwh enea wypłaci mi za te 100kwh ale to będą niewielkie kwoty ze względu na niską cenę skupu prądu w prosumencie, jak mówiłem to mi nie przeszkadza bo nie nastawiam się na zysk a jedynie na oszczędność. Czy dobrze rozumuję ??

 

Kolejne pytanie, czy w prosumencie rozliczanie półroczne już działa ?? przedstawiciel twierdzi że tak ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji że faktycznie tak jest, wiem tylko że w taryfach gwarantowanych jeszcze nie jest tak jak powinno - kolega tak zrobił i pomimo nadprodukowania i tak płaci rachunki bez zmian, tyle samo co przed założeniem fotowoltaiki.

 

Załóżmy że biorąc fotowoltaikę w prosumencie w kredycie 1% będę miesięcznie spłacał przez 10lat po 130zł + koszta przesyłu prądu (nie wiem dokładnie ile to jest ale zakładam że z 20zł miesięcznie ?) to razem 150zł. za 2 miesiące 300zł czyli pewnie tyle co wyjdzie rachunek za prąd +-.

Kwestia tylko czy taka moc - 3,64kwh - wyprodukuje w przeciągu połowy roku tyle energii żebym nie musiał dopłacać za "dobieranie" od enei ?? jeżeli nadprodukuję to już mi wisi za ile odkupią.

 

Domyślam się że w rozliczeniu rocznym jeżeli za jedno półrocze dobiorę od enei 100kwh a za drugie półroczę nadprodukuję tyle samo to się to nie wyrówna ze względu że ja od nich kupię drożej niż oni ode mnie dlatego bardziej patrzę na rozliczenie półroczne i ciekaw jestem czy w obu półroczach taka instalacja będzie w stanie pokryć moje zużycie

 

Co do net meteringu to mnie mniej więcej tak to powinno wyglądac teraz, bo przygotowywana jest obecnie nowelizacja i prawdopodobnie od lipca, może trochę później rozliczenia będa wyglądały nieco inaczej. Co do funkcjonowania net meteringu w prosumencie - hm niezależnie czy masz instalację z prosumenta, czy nie - net metering powinien już działać, ale niestety ciągle są z tym problemy bo to dla naszych operatorów temat nowy. Nie ma do końca usystematyzowanego postępowania, każdy operator na podstawowe pytania odpowiada inaczej, więc trudno na dzień dzisiejszy cokolwiek zagwarantować.

 

Wiele osób pyta o konkrety, ale niestety nie ma osób, lub nie chcą się takie osoby pochwalić i podzielić swoimi doświadczeniami. Z pewnością nie możesz rozliczać się na zasadach netto jeżeli jesteś przedsiębiorcą!

 

Wszyscy czekamy na projekt nowelizacji ustawy, który ma się pojawić na początku maja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dokładnie z tych powodów, o których rozmawiacie fotowoltaika się super sprawdza dla biznesu, nawet małego - powiedzmy, że macie sklep - panele mogą zasilić lodówki i oświetlenie, które działają dokładnie wtedy, kiedy panele pracują. I można nie przejmować się chorymi problemami z ustawą OZE i zarabiac ;d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dokładnie z tych powodów, o których rozmawiacie fotowoltaika się super sprawdza dla biznesu, nawet małego - powiedzmy, że macie sklep - panele mogą zasilić lodówki i oświetlenie, które działają dokładnie wtedy, kiedy panele pracują. I można nie przejmować się chorymi problemami z ustawą OZE i zarabiac ;d

 

Oczywiście - na ustawie świat się nie kończy :) jak się chce, to można spokojnie dostosować się do jej zapisów w taki sposób, by po prostu nie przeszkadzały. W tym momencie oszczędności mogą być naprawdę znaczące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

U mnie w gminie rusza właśnie nabór do programu "Słoneczna gmina".

W skrócie chodzi o to, że można mieć instalację fotowoltaniczną 3,4 lub 5kW z dotacją 85%.

Warunki:

- rozliczanie półroczne ale nie można wyprodukować więcej niż się zużyje.... i to w stosunku 0,8/1

- gmina dzierżawi nieodpłatnie dach przez pięć lat - po tym czasie instalacja przechodzi na własność właściciela

- dochodzi podatek dochodowy za instalację

Wstępnie zakładają koszt 1kW zainstalowanej mocy na 7 000 PLN ale to zweryfikuje przetarg.

Dla mnie więc koszt instalacji 3kW wyjdzie ok. 3 000 plus podatek dochodowy.... Chyba warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie rusza właśnie nabór do programu "Słoneczna gmina".

W skrócie chodzi o to, że można mieć instalację fotowoltaniczną 3,4 lub 5kW z dotacją 85%.

Warunki:

- rozliczanie półroczne ale nie można wyprodukować więcej niż się zużyje.... i to w stosunku 0,8/1

- gmina dzierżawi nieodpłatnie dach przez pięć lat - po tym czasie instalacja przechodzi na własność właściciela

- dochodzi podatek dochodowy za instalację

Wstępnie zakładają koszt 1kW zainstalowanej mocy na 7 000 PLN ale to zweryfikuje przetarg.

Dla mnie więc koszt instalacji 3kW wyjdzie ok. 3 000 plus podatek dochodowy.... Chyba warto.

 

Jasne, jak tylko jest taka możliwość, to instalować i cieszyć się darmową i ekologiczną energią. Tym bardziej, że to Górny Śląsk, a o jakość powietrza trzeba dbać, :) daj znać czy cała sprawa związana z formalnościami przebiegła pomyślnie no i chwal się instalacją!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7000 PLN za 1kWp to jest zdzierstwo - bez dopłaty 85% w żaden sposób się nie kalkuluje. Z 1kWp możesz uzyskać maksymalnie 700-800 kW/h co daje ok. 420-480 PLN/rok oszczędności - czyli przy 7000 PLN - czas zwrotu = 16,6 lat - z uwzględnieniem ubezpieczenia i innych kosztów zbliżamy się do 20 lat - chore.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7000 PLN za 1kWp to jest zdzierstwo - bez dopłaty 85% w żaden sposób się nie kalkuluje. Z 1kWp możesz uzyskać maksymalnie 700-800 kW/h co daje ok. 420-480 PLN/rok oszczędności - czyli przy 7000 PLN - czas zwrotu = 16,6 lat - z uwzględnieniem ubezpieczenia i innych kosztów zbliżamy się do 20 lat - chore.

To jest pewne założenie. Cena za 1kWp wyjdzie po przetargu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7000 PLN za 1kWp to jest zdzierstwo - bez dopłaty 85% w żaden sposób się nie kalkuluje. Z 1kWp możesz uzyskać maksymalnie 700-800 kW/h co daje ok. 420-480 PLN/rok oszczędności - czyli przy 7000 PLN - czas zwrotu = 16,6 lat - z uwzględnieniem ubezpieczenia i innych kosztów zbliżamy się do 20 lat - chore.

 

Trzeba niestety liczyć się z tym, że są to średnio przyjmowane wartości i niestety te szacunkowe kwoty za 1 kW w warunkach dotacyjnych przeważnie są zawyżone. Rynkowe ceny i kW PV jest już zdecydowanie niższa, no chyba, że tutaj zastosowane zostaną jakieś innowacyjne rozwiązania - takie warunki mógł mieć też regulamin programu dotacyjnego. To jest jednak założenie, orientacyjne, które przetarg szybko zweryfikuje, podobnie jak przetargi na projekty i inwentaryzację obiektów pod instalacje OZE - również szacunki mocno przewymiarowują rzeczywiste wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kiedy u mnie ruszą jakieś programy dotacyjne... Jak tak czytam wasze posty to widać, że zainteresowanie jest.... Teraz jeszcze jest szansa, że powoli wyjaśni się ta cała sytuacja z opustami i rozliczeniami. Trochę o tym poczytałam, np [SPAMER] i z tego co piszą to nie wydaje się to skomplikowane....

Ciekawe jak to wygląda w rzeczywistości. Ktoś się może już na tych zasadach rozlicza? Taki system ma szansę się utrzymac?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Nie jestem pewien co do mocy, ale tak, zużywamy na bieżąco

 

Noo, właśnie. Jeśli zużywacie, a nie sprzedajecie, to oszczędności na rachunkach pewnie widoczne :) . Bo w przypadku sprzedaży energii... instalacja musiałaby być znaczna by widoczne były zyski.

 

Jak długo już pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Opłaca się wszędzie tam gdzie są wysokie rachunki za prąd. Jak ktoś ma domek i płaci 120 zł/ mc to moim zdaniem nie ma sensu, ale jak ma pompę ciepła i płaci 600 zł to juz inna sprawa. To samo firmy - 5000 zł rachunku i system fotowoltaiczny sam się spłaca z oszczędności na rachunkach. Na fotowoltaice nie da się "zarobić" w świetle nowej ustawy - to nie maszynka do robienia pieniędzy, tylko sposób na oszczędność, co moim zdaniem i tak jest bardzo fajną opcją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Nic dodać nic ująć jak kolega wyżej napisał.

 

Ale przy dofinansowaniach od 50% w górę, nie ma co się nawet zastanawiać, nawet przy małych rachunkach za prąd w domach jednorodzinnych. W gminie obok startuje program dofinansowanie 60% , a większość osób nawet nie zainteresowała się tematem :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Ciekawy wątek. Zajrzałam z ciekawości. Nie jestem znawcą, ale jako konsultant telefoniczny jednego ze sprzedawców energii elektr. stwierdzam, że w przypadku inwestycji w fotowoltaikę w gospodarstwie domowym ludzie albo produkują energię na własne potrzeby, albo muszą jeszcze pobierać ją z sieci. Mało kto produkuje ją w takiej ilości, by mu wystarczało i jeszcze mógł odsprzedać. Choć to też zależy od regionu, w którym się mieszka.

Może faktycznie w przypadku firm wygląda to lepiej i bardziej się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy wątek. Zajrzałam z ciekawości. Nie jestem znawcą, ale jako konsultant telefoniczny jednego ze sprzedawców energii elektr. stwierdzam, że w przypadku inwestycji w fotowoltaikę w gospodarstwie domowym ludzie albo produkują energię na własne potrzeby, albo muszą jeszcze pobierać ją z sieci. Mało kto produkuje ją w takiej ilości, by mu wystarczało i jeszcze mógł odsprzedać. Choć to też zależy od regionu, w którym się mieszka.

Może faktycznie w przypadku firm wygląda to lepiej i bardziej się opłaca.

 

Piszesz o gospodarstwach domowych i o sprzedaży energii? W obecnej sytuacji prawnej nie da się tego pogodzić - masz system opustów i magazynowanie energii w sieci - więc zarabianie na sprzedaży energii to nie kwestia gospodarstw domowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jak najbardziej ma sens. Powiedziałbym, że grzech nie skorzystać z takiej oferty :) Taka inwestycja zwraca się po 2-3 latach. Tylko dofinansowanie 85% było w ramach tzw resztówek programu PROW 2007-2013 i zakończyło się w zeszłym roku. Sam namawiałem moją gminę do uczestnictwa, tylko nie załapała się. Nic nie wiem o ogólnokrajowych dofinansowaniach tej wysokości w tym roku.

W mojej gminie - Komorniki (Poznań) zbierali wnioski 2 tygodnie w czerwcu 2017 z tytułu programu 2014-2020 . Dotacja 85%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...