Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora - TEMPERATURY uzyskiwane


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 173
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Policzmy, ile kosztuje podgrzanie tego powietrza.

Z Twoich danych wynika, że różnica między powietrzem wywiewanym i nawiewanym wynosi około 5 st.

Przyjmijmy, że nawiew masz ustawiony na 100 m3/h. Co godzinę wpuszczasz więc 100 m3 powietrza zimniejszego o 5 st i to powietrze trzeba podgrzać.

Ciepło właściwe powietrza to 1000 J/kg/st, czyli podgrzanie 1 m3 powietrza o 1 st wymaga 1000 J energii.

 

Proste obliczenie: 100 m3*5st*1000J = 500 000 J czyli 0.139 kWh - tyle potrzeba do dogrzania świeżego powietrza w ciągu godziny.

3.33 kWh - na dobę

100 kWh - miesięcznie.

 

Czystym prądem byłoby to ok 60 zł. Systemem grzewczym - pewnie 2.5-3 x taniej, czyli jakieś 20 zł.

 

Jak się podobają obliczenia?

 

Mnie te obliczenia nie podobają się bo zawierają błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 z 20 to nie jest źle, musisz pamiętać, że wiele zależy też od wilgotności powietrza w domu i na zewnątrz. Spróbuj ocieplić rekuperator, 15 stopni to wbrew pozorom nie jest bardzo dużo. Jak stroisz nawiew i wywiew to uważaj, żeby nie przesadzić z wywiewem, bo będzie ciągnęło powietrze każdą dziurą w domu. Daj znać jak wyniki. U mnie teraz jest podobnie, a bywało tak, że różnica w nawiewie i nawiewie wynosiła 1,5 stopnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównuję ceny w sklepach.

4000zł versus 7300zł

No, chyba, że kasujesz za rekuperator klienta 5000zł

 

Co mi po nagrzewnicy, która najwyrażniej się nie sprawdza (a ciekaw jestem ile kWh zjadła ) ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównuję ceny w sklepach.

4000zł versus 7300zł

No, chyba, że kasujesz za rekuperator klienta 5000zł

Jak ktoś lubi być robiony w balon to może tyle płaci.

Ja nie jestem montażystą i nie operuję hurtowymi rabatami.

Ale wiem, że takich rzeczy w sklepie się nie kupuje.

 

Jak tak dalej wszyscy będą jechać na rabatach, to niedługo robocizna będzie gratis ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam, skąd w domu bierze się powietrze które jest różnicą pomiędzy osłabionym nawiewem, a zwiększonym wywiewem ?

 

A skąd wiesz jakie są opory powietrza w kanałach, długości , przekroje? może wywiew musi być zwiększony, żeby wyrównać opory? Po podłączeniu reku nie zauważyłem wzrostu opłat za prąd, to pewnie mniej niż 50 zł w najzimniejsze miesiące. Grzałka jest skuteczna, nic mi nigdy nie zamarzło. Posiadasz Airpacka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam,że ekipa instalująca dokonała pomiarów i ustawiła wentylację zrównoważoną.

Może kol. Salah trochę o instalacji opowie. Może też korzystając z dnia bezwietrznej pogody zrobić "test foliowy" i sprawdzić, jak działa aktualnie jego instalacja i czy nie zasysa powietrza z zewnątrz.

 

50zł w najzimniejszy miesiąc to spora składowa rachunku za en. elektryczną, ale można by było machnąć na to ręką, gdyby grzałka dziaała, jak należy.

Czytam tu, że serwiss jeździ do Airpacków i zmienia jej ustawienia, czyli tan przypadek nie jest jedynym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

50zł w najzimniejszy miesiąc to spora składowa rachunku za en. elektryczną, ale można by było machnąć na to ręką, gdyby grzałka dziaała, jak należy.

 

Jak było poniżej -10C to u mnie w Brinku grzałka też często się włączała. Pewnie przy takich mrozach przez cały miesiąc to uzbierało by sie 30-50zł.

Ale wszystko działało jak należy na szczęście.

Z ciekawości podłączyłem licznik energii. Zobaczymy ile pójdzie przez miesiac, chociaż w większości to idzie 12Wh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, ze wydajny wymiennik trzeba odmrażać (czy to czasowym ograniczeniem nawiewu, czy grzałką) jest dla mnie oczywiste.

To i to kosztuje.

 

Tylko,że mamy produkt za 7 tysi, tak zachwalany przez przez TB (zresztą podobnie wcześniej namiętnie zachwalał Frapola) jako przystosowane (w odróżnieniu od zagranicznej konkurencji) do polskich zim i okazuje się, że wystarczy tydzień przy -10C i jest problem i serwis w Polsce.

A nawet, jak zrobi się cieplej, to tez szału nie ma.

 

Brinków też jest tu dużo i jakoś o problemach cicho...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do frapolu to tam produkt i serwis jest do bani. ma teraz onyxa i raczej dalej będę wspierał polskich producentów - mam oferte na airpacka 300V.

A firmę poznaje się jak działa kiedy trzeba a nie jak jest dobrze.

A co do ciszy o brinkach ....

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?243949-Ciekn%C4%85cy-Brink-Renovent-Excellent-300

;)

To, ze wydajny wymiennik trzeba odmrażać (czy to czasowym ograniczeniem nawiewu, czy grzałką) jest dla mnie oczywiste.

To i to kosztuje.

 

Tylko,że mamy produkt za 7 tysi, tak zachwalany przez przez TB (zresztą podobnie wcześniej namiętnie zachwalał Frapola) jako przystosowane (w odróżnieniu od zagranicznej konkurencji) do polskich zim i okazuje się, że wystarczy tydzień przy -10C i jest problem i serwis w Polsce.

A nawet, jak zrobi się cieplej, to tez szału nie ma.

 

Brinków też jest tu dużo i jakoś o problemach cicho...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...