Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora - TEMPERATURY uzyskiwane


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 173
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

liczyłem kilka rzeczy w tym wątku dopiero co.

Ktoś tam zakrzyknął, że moje obliczenia są błędne, ale jakoś nie podparł się żadnym konkretem - można więc założyć, że są poprawne.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245014-Sprawno%C5%9B%C4%87-rekuperatora-TEMPERATURY-uzyskiwane&p=7043304&viewfull=1#post7043304

Edytowane przez Martin5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Strasznie dużo piszecie o zużyciu prądu przez grzałkę, czy ktoś zrobił pomiary ile to realnie kosztuje? Według mnie wyjdzie max 20 zł miesięcznie

 

W styczniu będzie tego z 7zł. A to najgorszy miesiąc, do ostatniego weekendu od -15 do -7 średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie dużo piszecie o zużyciu prądu przez grzałkę, czy ktoś zrobił pomiary ile to realnie kosztuje? Według mnie wyjdzie max 20 zł miesięcznie

 

Przy takiej pogodzie jaka była przez styczeń to raczej ze 20 zł ale na tydzień ...

Wszystko zależy od ilości godzin z temp ujemną ...

Np aby przy zewnętrznej -10* utrzymać ok 0* na wlocie i 100m3/h trzeba dostarczać ok 330w/h ...

Oczywiście każdy układ wentylacyjny ma jakiś tam określony próg po przekroczeniu którego zaczyna zamarzać wymiennik, w jednym przypadku będzie to -5* a w innym -8* więc trzeba eksperymentalnie dobrać krytyczną temperaturę na wlocie do centrali ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te niskie koszty grzałki elektrycznej podważają sens GWC. Ile to GWC kosztuje? 3 tys? Zwracać się będzie 40 lat?

 

W skrócie nigdy, zwiększony koszt prądu to jakiś mit. Jak ja odpalilem reku Jeszce w starym domu, to nie poczułem zwiększonych rachunków, a wtedy grzałem co i cwu węglem, więc zużycie prądu miałem na poziomie 180-200kWh na miesiąc. Gdyby reku miało zużyć 100kWh to raczej bym zauważył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem wieje zimnem do domu.

Niedługo przeczytamy w gazecie na literę F.

"Zamarzł na śmierć, bo w centrali włączył się system rozmrażania wymiennika"

 

 

 

Litości.

Dom o pow 150 m2 ma kubaturę 500 m3.

Rozmrażanie trwa 10 - 15 minut.

W tym czasie do domu wpuścimy 25 m3 powietrza zimnego.

5% objętości.

Trzeba stać z nosem przy nawiewniku by to poczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, w domu miałem 22, przez błędy w instalacji nawiewało mi 11, goście prosili o koc, ja sam złożyłem kapcie pierwszy raz od lat, bo było jakoś chłodno. Nie mów mi, że nie poczuje jak mi będzie wiało w łeb - 10. Koszty się nie zwiększa, ale komfort spadnie. Ja mam anemostat nad łóżkiem, gdyby mi tak w nocy po plecach poleciało to bym się wściekł. Powiedz jeszcze ile sprawności treści zamarzający wymiennik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, w domu miałem 22, przez błędy w instalacji nawiewało mi 11, goście prosili o koc, ja sam złożyłem kapcie pierwszy raz od lat, bo było jakoś chłodno. Nie mów mi, że nie poczuje jak mi będzie wiało w łeb - 10. Koszty się nie zwiększa, ale komfort spadnie. Ja mam anemostat nad łóżkiem, gdyby mi tak w nocy po plecach poleciało to bym się wściekł. Powiedz jeszcze ile sprawności treści zamarzający wymiennik?

Nie widzisz różnicy pomiędzy stałym nawiewem 11 st. A chwilowym nawiewem -10?

Brak izolacji, to nie jedyny błąd wykonawczy Twojej instalacji.

- nawiewnik zlokalizowany bezpośrednio przy strefie przebywania ludzi.

- prędkość wypływu powietrza odczuwalna dla osób przebywających w pobliżu nawiewnika

Przykro mi, ale w prawidłowo wykonanej wentylacji użytkownik nie ma prawa czuć napływu powietrza świeżego do pomieszczenia.

 

Sprawność?

Bilans: koszty użytkowania vs odzysk wychodzi 0.

Temat poruszany wielokrotnie, a wraca jak bumerang.

Nie ma sensu poruszać go ponownie, bo w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że dyskutujemy nad kwotami pomijalnymi.

 

Chciałbym też wiedzieć, czemu założyłeś wymianę na poziomie 1/5 kubatury na godzinę?

Wentylację robi się po to by dostarczyć niezbędny do życia tlen, oraz usunąć nadmiar wilgoci.

Nie ma to nic wspólnego z kubaturą budynku.

Założyłem wydajność wentylacji na poziomie 100 m3/h. (zima)

Jeśli rozmrażanie wymiennika trwa 15 minut - do domu napchamy 25 m3 powietrza o temperaturze zewnętrznej.

Mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz, po pierwsze nie czuć przepływu powietrza, czuć jakiś dyskomfort bo zimne powietrze nawet jeśli wpada do domu i go fizycznie nie czujesz, to czujesz chłód z tym związany, sprawdziłem to na własnej skórze. Nawiewnik w sypialni to błąd, teraz dałbym go gdzie indziej, ale jakoś sobie wymyśliłem, że nad łóżkiem będzie świetnie. Chociaż teraz jak do domu wlatuje 17 stopni nie ma już problemu. Wszyscy zakładacie, że potrzeba daną ilość powietrza na ilość osób w domu i to według mnie jest największy błąd, bo jeśli wszyscy są w jednym pokoju, to tam potrzeba tyle powietrza, a wiejecie go do całego domu. Jeśli macie reku, to spróbujcie zwiększyć przepływ powietrza, ja tak zrobiłem i wreszcie czuję świeżość, takie gadanie że trzeba tyle i tyle to głupota. Siedzimy w salonie wszyscy, i tam jest tyle potrzeba, a nawiewamy do każdego pomieszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz, po pierwsze nie czuć przepływu powietrza, czuć jakiś dyskomfort bo zimne powietrze nawet jeśli wpada do domu i go fizycznie nie czujesz, to czujesz chłód z tym związany, sprawdziłem to na własnej skórze. Nawiewnik w sypialni to błąd, teraz dałbym go gdzie indziej, ale jakoś sobie wymyśliłem, że nad łóżkiem będzie świetnie. Chociaż teraz jak do domu wlatuje 17 stopni nie ma już problemu. Wszyscy zakładacie, że potrzeba daną ilość powietrza na ilość osób w domu i to według mnie jest największy błąd, bo jeśli wszyscy są w jednym pokoju, to tam potrzeba tyle powietrza, a wiejecie go do całego domu. Jeśli macie reku, to spróbujcie zwiększyć przepływ powietrza, ja tak zrobiłem i wreszcie czuję świeżość, takie gadanie że trzeba tyle i tyle to głupota. Siedzimy w salonie wszyscy, i tam jest tyle potrzeba, a nawiewamy do każdego pomieszczenia.

 

To ile nawiewasz i na jaką ilośc m2 i ludzi ?

Jaka wilgotność u Ciebie ?

 

Ja kubaturę 286m2 wentyluję 90-100m3/h.

Dla trzech osob, jak jest impreza to 150m3/h.

 

Jest komfortowo, nawet, jak w trójkę jesteśmy w jednym pomieszczeniu (salon z otwarta kuchnią).

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...