Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej


Resqres

Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Jestem na etapie składania pozwolenia na budowę i dostałem informację od architekt ,że trzeba będzie wyłączyć część działki z produkcji rolnej a że wyliczyła mi że obszar jaki należy wyłączyć to około 6ar w związku z czym nie mogę być zwolniony z opłaty i będę musiał uiścić niemałą kwotę. Myślałem, że jeżeli mam klasę gruntu IV to takie nieużytki są z automatu wyłączane z produkcji rolnej. Czy faktycznie klasa gruntu nie ma znaczenia? Jeżeli faktycznie mam zapłacić za te wyłączenie z produkcji rolnej tych 6ar to jaka to może być przypuszczalnie kwota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to możliwe zmniejsz powierzchnię do wyłączenia do 5 arów. Pamiętaj, że to nie jest jednorazowa opłata , będziesz płacić opłatę coroczną przez bodajże 10 lat od wyłączenia. Nigdy nie wiadomo ile naliczą do zapłaty, ponieważ maja jakiś swój przelicznik na cenę rynkową za kwintal żyta powiększoną o coś tam . Z tego co się orientuję nie są to małe pieniądze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też próbuję zrobić by się zmieścić w tych 5arach, z tego co nakreśliła architekt wynika, że powinno się udać.

 

Dowiadywałem się dziś jednak co nieco więc napiszę bo może się komuś przydać. Mianowicie weszła od sierpnia ponoć ustawa ,że jak grunty są gorszej klasy i kwota opłaty za wyłączenie tego obszaru powyżej 5arów jest większa od wartości tej części działki to taka opłata zostaje umorzona. Nie udało mi się jednak w starostwie tego definitywnie potwierdzić gdyż dostałem informacje od architekt ,że się uda zmieścić w tych 5arach więc sobie już odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie z produkcji rolnej dotyczy tylko i wyłącznie gruntów klasy I-III. Nie dotyczy klas niższych. niech architekt doczyta ustawę.

Sam to przechodziłem.

 

to nie wszystko. teren pod budynek mieszkalny, czyli pod sam budynek, dojazd, smietnik itp. jest zwolniony z opłat.

 

 

dobra, ja doczytałem, faktycznie grunty rolne trzeba wyłączać z produkcji rolniczej i za to sie płaci Art. 12. ust 7. USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych Dz.U. 1995 Nr 16 poz. 78 tekst jednolity z dnia 26-11-2015 opracowany na podstawie Dz. U. z 2015 r. poz. 909, 1338, 1695.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Ja piszę do Was z takim pytaniem a zarazem prośba o pomoc!

Rodzice mają działkę 26 ar i jest ona w palnie zagospodarowania przestrzennego zaznaczona jako rolna. Dodatkowo objęta ona jest programem NATURA 2000 i przez ta działkę leci korytarz ekologiczny dla zwierząt. Po złożeniu wniosku o odrolnienie tej działki dostaliśmy decyzję odmowną od wójta.

Co mogę zrobić żeby przekształcić tą działkę w budowlana i móc na niej wybudować dom? Gdzie mogę jeszcze uderzyć, żeby przechytrzyć wójta, bo to jest jego złośliwe działanie gdyż stwierdził, że we wsi jest pełno innych działek które są już budowlane. Dodam jeszcze, że przy działce biegnie droga gminna, która od lat jest zaniedbana i zarosła drzewami, które uznano za pas zieleni..

Błagam Was pomóżcie! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom mozesz postawić, ale....

"Wpływ inwestycji, przedsięwzięć i działań na obszarach Natura 2000 musi być rozważony w przypadku:

 

• inwestycji zakwalifikowanych do mogących znacząco oddziaływać na środowisko naturalne, głównie takich, w przypadku których realizacja wymaga wcześniejszego wydania decyzji środowiskowych o uwarunkowaniach poprzedzonych procedurą oceny oddziaływania na środowisko. W decyzji tej określa się warunki ochrony środowiska, w tym ochrony ostoi Natura 2000, które muszą być przestrzegane w czasie realizacji i eksploatacji inwestycji;

 

• realizacja mniejszych zamierzeń, które nie są zaliczone do mogących znacząco oddziaływać na środowisko naturalne, również musi być poprzedzona analizą ich możliwego wpływu na obszar Natura 2000, przeprowadzoną na etapie wydawania, np. pozwolenia na budowę.

 

• Jeżeli analizy przeprowadzone w toku procedur wykażą, że nie ma możliwości wystąpienia znaczących negatywnych oddziaływań na siedliska przyrodnicze i gatunki, dla których ochrony obszar Natura 2000 został wyznaczony, to przedsięwzięcie może zostać zrealizowane.

 

• Natura nie przeszkadza inwestorom, jeśli inwestorzy szanują naturę. Fałszywe są plotki, że na obszarach Natura 2000 nie można niczego zbudować. MOŻNA, BYLE ZGODNIE Z LITERĄ PRAWA."

 

 

czytaj tu http://archiwum.ekoportal.gov.pl/prawo_dokumenty_strategiczne/Przewodnik_dla_spoleczenstwa/D15.html

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź studium dla tej działki, ale podejrzewam że zmiana nie jest możliwa. Dodatkowo problemem może być klasa gruntu. Klasy 1 do 3 wymagają zgody Ministra Rolnictwa na wyłączenie z produkcji rolnej a to jest bardzo trudne do załatwienia nawet w przypadku dobrej woli ze strony Gminy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie także trzeba było uzyskać odrolnienie (06.2015).

W sprawie wyłączenia z produkcji rolniczej działki, w moim przypadku postępowanie zostało umorzone jako bezprzedmiotowe.

W odpowiedzi urząd stwierdził, że na podstawie zapisów z rejestru gruntów oraz map klasyfikacyjnych grunt orny na mojej działce ma klasę V i jest on pochodzenia mineralnego i dlatego nie podlega obowiązkowi wyłączenia z produkcji rolniczej czy uiszczania należności i opłat rocznych.

 

Na podstawie art. 11 ust. 1 u.o.g.r.l. wyłączeniu z produkcji rolniczej podlegają użytki rolne klasy IV, IVa, IVb, V, VI wytworzone z gleb pochodzenia organicznego.

 

Cała procedura trwała ponad pół roku, urząd ciągle odraczał wydanie decyzji aż w końcu umorzył postępowanie. W sumie to nie wiem czy bez papierka z umorzeniem by się obeszło czy może będzie mi jeszcze potrzebny do wniosku o PnB.

Edytowane przez nuxe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...