Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna bez rekuperatora


Recommended Posts

Witam,

Próbuje od paru dni znaleźć informacje o WM bez rekuperatora i jest to bardzo trudne. Nawet ciężko mi zaleźć takie centrale, a na prośbę o przysłanie mi oferty sprzedawcy dziwnie milczą. Chcę założyć WM ze względu na lepszą wentylacją i filtrowanie. Ciekawi mnie jak jak jest różnica w cenie centrali i czy są jakieś minusy takiego rozwiązania w stosunku do WM z rekuperatorem. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kup sobie dwa wentylatory i podepnij do kanałów , tak swoją drogą to dlaczego upierasz się że ma być bez odzysku...?

 

Też śledzę wątek dotyczący rekuperacji i zysków z niej i skłaniam się jak kolega zakladajacy ten temat do WM bez rekuperacji. Wg opinii odzysk ciepła to bardziej marketing i reklama niż realne oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też śledzę wątek dotyczący rekuperacji i zysków z niej i skłaniam się jak kolega zakladajacy ten temat do WM bez rekuperacji. Wg opinii odzysk ciepła to bardziej marketing i reklama niż realne oszczędności.

Nie prawda.

Zauważalnego efektu w postaci oszczędności w ogrzewaniu nie ma.

Ale nie zapominajmy, że ludzie zimą wentylują domy z wydajnościami 100 - 150 m3/h.

 

Posiadacze WG w tym czasie zamykają szczelnie okna, siedzą w zaduchu i na godzinę przed spaniem uchylają okna.

 

Wnioski zależą od tego co chcemy osiągnąć.

Jeśli chcemy tanio ogrzewać - nie ma sensu

Komfortowo mieszkać - jak najbardziej jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Kup sobie dwa wentylatory i podepnij do kanałów , tak swoją drogą to dlaczego upierasz się że ma być bez odzysku...?

 

To zbyt duże uproszczenie. Brak filtrów, nagrzewnicy i sterowania. Inaczej wentylatory po roku do wymiany a w domu brud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też śledzę wątek dotyczący rekuperacji i zysków z niej i skłaniam się jak kolega zakladajacy ten temat do WM bez rekuperacji. Wg opinii odzysk ciepła to bardziej marketing i reklama niż realne oszczędności.

 

U mnie temperatura powietrza wplywajacego do domu miala +12 stopni przy temperaturze na zewnatrz -15.

Powietrze plynace w kanale tez troche sie ogrzeje ale wole miec nad glowa +12 niż - 12.

 

To zbyt duże uproszczenie. Brak filtrów, nagrzewnicy i sterowania. Inaczej wentylatory po roku do wymiany a w domu brud.

 

To nie jest żadne uproszczenie a bardzo dobry pomysł jesli nie chcesz rekuperacji.

W kanałach wstawiasz coś takiego i masz filtry

 

http://www.alexapolska.com.pl/product.php?id_product=330

 

Jezeli zależy Ci na grzałce wstawiasz cos takiego lub podobnego

 

http://www.lemar24.pl/dh-100-03,p970

 

Sterowanie do wentylatorow kanalowych jest jak najbardziej dostepne.

 

Kwestia teraz oplacalnosci, bo wszystko dobrze sumujac wychodzi cena nowej luny :)

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie dwa wentylatory i podepnij do kanałów , tak swoją drogą to dlaczego upierasz się że ma być bez odzysku...?

 

Jeśli tylko na centrali zaoszczędzę parę 1-2 tyś to wydaje się mi już to warte zainteresowania. Na samej rekuperacji chyba szybko tyle bym nie zyskał, biorąc pod uwagę jeszcze ewentualne awarie czy też serwisowanie, chociaż może tam za wiele nie ma do psucia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, cena nowej luny. Tylko czy ta luna ma energooszczędne wentylatory( będzie to w sumie chodzić cały rok i jest to istotne)? W budowe samemu centrali chyba nie chce się bawić i nie mam na to też czasu.

 

Pytanie- Czy brak nagrzewnicy wpływać może niekorzystnie na wentylatory?

Faktycznie zakres temperatur pracy dla wentylatorów to -15-40 stopni.

Edytowane przez tholl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila sprawdzalem w kanale temperature powietrza naplywajacefo do pomieszczenia. Przy temperaturze na zewnatrz +2 powietrze w kanale ma +19stopni.

 

Moim zdaniem jest tu zla logika rozumowania. Szukamy oszczednosci i zwrotu kosztow. Tego nie bedzie. Zwłaszcza jak porównujemy do grawitacyjnej.

Grawitacyjna raz dziala raz nie, wiec mocno ubytku ciepla czasem nawet nie da sie odczuc, zwyczajnie nie mamy wentylacji a to inna sprawa

Ale czym innym jest jak grawitacyjna "wyprowadza" z domu ciepło, a czym innym jak mechaniczna bez rekuperacji bedzie non stop z jednej strony wdmuchiwała do domu mroźne powietrze a z drugiej zabierala cieple. Bo to już da się mocno odczuc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czym innym jest jak grawitacyjna "wyprowadza" z domu ciepło, a czym innym jak mechaniczna bez rekuperacji bedzie non stop z jednej strony wdmuchiwała do domu mroźne powietrze a z drugiej zabierala cieple. Bo to już da się mocno odczuc

Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?

Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?

Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?

 

Przy wydajności 100m3/h i ogrzewaniu gazem (przy mojej powierzchni domu) oszczędność wyliczona wg sprawności entalpicznej to 400zł.

Koszt rekuperatora 4000zł

 

Ale ważna jest różnica miedzy +16C nawiewanym podczas mrozu, a -10C które nawiewał, kiedy dla testu otworzyłem bypass ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?

Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?

 

Ja nie przewiduje zyskow. Nawet napisalem że jesli beda to znikome. Ja mówię o komforcie.

Ktos na forum liczyl, wyszło podobnie jak u Ciebie. To co odzyskał zużył na energie do pracy centrali. Tak wychodzi przy produkcji energii cieplnej przez pompę ciepła. Im droższe źródło ciepła czy produkcja ciepla tym zyski będą wieksze

 

Ale tu chodzi o komfort, ciągle świeże powietrze, brak wilgoci, a w przypadku WM z reku brak zimnych powiewow nad karkiem kiedy siedze na kanapie i ogladam telewizje, bądz dzieciaki siedzą przy biurku i odrabiaja lekcje, no a przy okazji to co odzyska wystarczy na zapłate za energię elektryczna którą zuzyje

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jakie przewidujesz zyski w przypadku WM z zastosowaniem średniej klasy rekuperacji vs WM bez rekuperacji?

Bo mi wg uproszczonego OZC wychodzi tylko kilka złotych miesięcznie. Czy w symulacji OZC jest błąd, czy też te zyski są tak małe?

Wentylując 100 m2/h non stop rekuperator odzyska ponad 2 tys. KWh w sezonie grzewczym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wydajności 100m3/h i ogrzewaniu gazem (przy mojej powierzchni domu) oszczędność wyliczona wg sprawności entalpicznej to 400zł.

Koszt rekuperatora 4000zł

Zyski niezłe.

Rekuperator w przystępnej cenie. Polecasz ten model?

Edytowane przez kemot_p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...