Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

3 oferty:Nibe, AlphainnoTec,Stiebel-Eltron


msabaj

Recommended Posts

Sam widzisz i le to kombinacji;) Albo się uda, albo nie uda, albo będzie działać, albo nie. Nie kombinuj tylko załóż sobie dobrego powietrzaka - zero ingerencji w grunt, montaż kilka godzin. Nie daj się ogłupić, że to się częściej psuje, hałasuje, itp, itd. Używam trzeci sezon i wszystko jest super, a na forum znajdziesz takich co użytkują taki system już 5-6 lat. Nic się nie psuje, ludzie grzeją domy po 300m2 i płacą poniżej 2tys. rocznie. IMHO gruntówka to przeżytek i prędzej, czy później umrze śmiercią naturalną, bo w warunkach domowych to się po prostu nie kalkuluje.

 

Każdy ma prawo do swojej opinii, ja będę miał gruntówkę on/off - powiem Ci czemu. Pompy gruntowe on/off są proste w budownie nie mają zaawansowanej elektroniki tylko jakaś prosta automatyka, w porównaniu do powietrznych inwerterów to jak samochod z lat 80-tych w porównaniu z nowymi - jak pewnie wiesz te stare samochody można naprawic młotkiem i śrubokrętem - spróbuj to samo z nowymi - bez komputera ani rusz.

 

Żyję już trochę na tym świecie i widze jak to się wszystko zmienia - dzisiaj już nie produkuje się rzeczy na lata, one z założenia mają się psuc (najlepiej tuż po okresie gwarancji) bo wtedy producent ma więcej kasy z tego.

 

Dla mnie urządzenia, które nie są skomplikowane i ich działanie jest dla mnie zrozumiałe czyt. PC gruntowe on/off biją pod tym względem pompy PW inwerterowe, bo tutaj jak nie daj Boże padnie elektronika to te oszczędności mogą szybko zmalec do zera.

 

Tym samym kieruję się w sprzecie AGD im mniej bajerów (wyświetlacze komputery w pralkach itp) tym może się mniej popsuc i dłuzej posłużyc

 

A to czy montaz trwa kilka godzin czy dni - to nie ma znaczenia ma byc zrobione dobrze nie szybko!

P.S.

Moja pompa będzie kosztowac poniżej 30tys jesli dostane dotacje z WFOSiGW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Bez dotacji 6k więcej...mówiąc pompa miałem na myśli wymiennik poziomy+ podłaczenie kotłowni wraz z zasobnikiem CWU (cała podłogówka z rozdzielaczami jest już na miejscu).

 

to drogo

ja za inwertera, podłogówkę, całą kotłownię, odwierty - cczyli za całość - zapłaciłem 44k (mniej więcej)

 

bez dotacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie podłogówki....co ile cm układaliście rury?

 

Ja układałem według projektu co 10, 15, w piwnicy 25 cm.

Spora ilość inwestorów układa jednakowo we wszystkich pomieszczeniach 10 lub 15 cm. Do projektu na pewno przyda się OZC z obliczonymi stratami ciepła w poszczególnych pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy kolego msabaj to w moim przypadku wiedząc jakiej mocy potrzebuje znalazłem na niemieckim portalu ebey Alphe nowa tylko stała ze 3 lata w firmie instalatorskiej ponieważ jakiś niemiec wpłaciła zaliczke i nie odebrał za 3tys euro +transport do mnie 600 zł cena katalogowa u nas 35000 zł.Jeszcze nie podłączona więc pewne ryzyko istnieje,jędnak firma od której kupiłem dała 1 rok gw.

DZ poziome wykonałem wraz z ojcem,nie jest to jakaś czarna magia.

Ewentualnie zlecić komuś z forum aby doradzili wyliczyli,ja mogę polecić kol.Wihajstra pomógł i doradził przy DZ jak zrobić aby bylo dobrze i efektywnie.

Więc troche chęci dużo poczytać i można dzięki kolegom z forum zaoszczędzic,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie w temacie,jednak pozwole sobie zapytać, w garażu podłogówkę kładzie się do samej bramy czy ze 2m od aby przypadkiem mróz nie złapał?

 

2-3 metry od bramy. W gsrażu nie kładłbym podłogówki. Wystarczy, że nie położusz izolacji termicznej poziomej i temperatura nie spadnie w nim poniżej 5oC.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw OZC, ale układając podłogówke należy pamiętać o strefach brzegowych gdzie powinna być układana co 5-7.5 cm

 

Te zalecenia to były aktualne kiedys, w miedzyczasie sie co nieco zmieniło, jezeli z obliczen wynika ze rozstaw wynosi 30 cm to jaki sens jest przyjnowac strefe brzegową 5-7,5 cm pomijam fakt kłopotliwego układania takiej rury przy tak małych rozstawach, nawet przy rozstawe 10 cm strefa brzegowa 5 cm rozstawu niewiele daje, moc grzejnika podłogowego wzrasta ok 20-25% przy zmniejszeniu rozstawu z 10 na 5 cm. Ani potrzeby ani sensu w strefach brzegowych aktualnie nie ma, moze sie sporadycznie trafic przypadek słabego ocieplenia lub mostka którego nie mozna uniknąc i wtedy mozna taką strefę przeliczyc, ale są to marginalne przypadki tak moze z 1% wszystkich instalacji a moze i mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...