Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana sposobu użytkowania


TheArt

Recommended Posts

Witajcie koledzy

 

zakupiłem dom, którego przeznaczenie to działalność artystyczna (tak jest napisane w KW, natomiast na mapkach zagosp. przestrz. jest ujęty jako budynek handlowo usługowy). W domu zamieszkiwali artyści, posiada więc pełną instalację wodno kanalizacyjną, elektryczną, posiada sypialnie, łazienki, ogrzewanie itd. W jaki sposób zabrać się za zmianę sposobu użytkowania? Co i gdzie mam złożyć? Bo raczej w tego typu przeznaczeniu nie mogę się wprowadzić mimo że poprzedni właściciele normalnie tam mieszkali? I czy można się nadziać na jakieś schody ze strony urzednikow? Dzieki za wszelkie wskazowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt zmiany sposobu użytkowania ( z przykładowo funkcji handlowo - usługowej, na lokal mieszkalny ) jest stały i sprowadza się do :

1. opracowania inwentaryzacji ( pomiary i rysunki stanu istniejącego )

2. opracowania wymaganej ekspertyzy technicznej ( ekspertyzę istniejącego stanu technicznego elementów nośnych - wykonuje projektant konstrukcji )

3. opracowania Projektu Koncepcyjnego ( w zakresie zmian sposobu użytkowania wraz z uzgodnieniami rozwiązań projektowych pomiędzy Tobą, a architektem )

4. opracowania Projektu Zmiany Sposobu Użytkowania w zakresie pracy :

- projektanta architektury ( wg przyjętych rozwiązań na etapie Projektu Koncepcyjnego )

- projektanta konstrukcji ( p.2 + ewentualne przebicia / wyburzenia / przegrody projektowane )

- projektanta instalacji sanitarnych ( w zakresie przyjętych rozwiązań instalacyjnych na etapie Projektu Koncepcyjnego )

 

zakres samych rozwiązań projektowych jw ( p.4 ) wynika z stanu istniejącego ( architektury - konstrukcji - instalacji ) oraz Twoich wytycznych projektowych, oczywiście i obowiązujących przepisów budowlanych oraz Warunków Zabudowy lub zapisów Planu Miejscowego określających ( między innymi ) , czy na danej działce w istniejącym budynku może zaistnieć funkcja mieszkalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawialiśmy na ten temat z PINB i stwierdzili, że potrzebne będą takie rzeczy jak:

 

opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania

 

zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi

 

i tylko te dwie rzeczy od osoby z uprawnieniami, pozostałe można wykonać na własną ręke jak np. oświadczenie i zgodę Prezydenta. Dom był zamieszkany, były pracownie ale również tam mieszkali czyli posiada wszystkie media itd. Wg Pana opisu koszt takiej zmiany byłby spory i chyba nieopłacalny, szczególnie że to mały domek który nie wymaga adaptacji na cele mieszkalne. Co innego gdyby było odwrotnie, czyli z mieszkalnej na gospodarczą to owszem bo mogą się zmienić ppoż, obciążenia itd. Nawet w art. 71 nie widzę aby były wymagane aż tak rozległe opracowania.

 

Zgłoszenia będą wymagały jedynie te zmiany, których skutkiem będzie zmiana warunków wymienionych w art. 71 ust. 1 pkt 2 Pb lub innych warunków niewymienionych w tym artykule, ale których skutki będą podobne do tych, które w tym artykule zostały wymienione. W wyroku z 13 lutego 2012 r. (II SA/Kr 1758/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wskazał, że każda zmiana sposobu użytkowania, która prowadzi do zmiany parametrów wymienionych w art. 71 ust. 1 pkt 2 Pb, powinna być poprzedzona zgłoszeniem. Podobne stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 31 marca 2007 r. (II SA/Bk 196/07).

 

Art. 71

2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

 

Zmieniając więc użyteczność z usługowej na mieszkalną nic z pkt. 2 się nie zmieni, gdyż przepisy dla budynków gospodarczych są surowsze aniżeli mieszkalnych.

 

Ale to wylacznie moje spostrzezenia na podstawie interpretacji przepisow. Prosze o sprostowanie jezeli jest inaczej niz mysle.

Edytowane przez TheArt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... odpisuję na takie samo ( lub zbliżone ) zapytanie mailem :p

zmiana sposobu użytkowania ( jednej funkcji na drugą ) wynika z Art. 71. 1 ustawy Prawo budowlane :

 

„ Art. 71. 1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:

1) (uchylony);

2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

 

Do zgłoszenia należy dołączyć:

 

1) opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;

2) zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;

3) oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2;

4) zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 - ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;

6) w zależności od potrzeb - pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.

 

3. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nie uzupełnienia, wnosi sprzeciw w drodze decyzji. ”

- opisany przeze mnie zakres opracowania " zmiany sposobu użytkowania " jest adekwatny do spełnienia wytycznych wg Prawa Budowlanego jw.

- skoro " nie wymaga adaptacji na cele mieszkalne " to i zmiany sposobu użytkowania również nie wymaga, ponieważ ( wg tego co piszesz ) nie zmieniają się parametry użytkowe, funkcjonalne.

- jeśli natomiast mielibyśmy zmianę np. " budynku handlowo - usługowego ", na mieszkalny ( lokal mieszkalny ) - jak najbardziej wówczas jest zmiana parametrów użytkowych i " zmiana sposobu użytkowania " ( części lub całości budynku )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... odpisuję na takie samo ( lub zbliżone ) zapytanie mailem :p

Tak to do znajomej Pan pisał ale ona nic nie rozumie z tych maili i dała spokoj :D

 

 

- skoro " nie wymaga adaptacji na cele mieszkalne " to i zmiany sposobu użytkowania również nie wymaga, ponieważ ( wg tego co piszesz ) nie zmieniają się parametry użytkowe, funkcjonalne.

 

Otóż to, adaptacji nie wymaga, dosłownie nic tam nie będzie zmieniane, nawet jedna cegiełka :D, więc nawet nie trzeba tego zgłaszać? I może być w zagospodarowaniu przestrzennym jako budynek handlowo usługowy? Dziwi mnie więc dlaczego Pani inspektor nam o tym napomknęła na wizji lokalnej budynków obok żeby o to zadbac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...