Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Woskowanie desek


dorotael

Recommended Posts

Myśmy w ubiegłym roku woskowali ściany na poddaszu. Wosk kupiliśmy u pszczelarza i mieszankę sporządzaliśmy samodzielnie. Ciepły roztwór mieszanki bardzo łatwo nakłada się na powierzchnie drewniane. Zastosowaliśmy do tego packę do ręcznego szlifowania tylko papier ścierny zastąpiliśmy flanelową szmatką na którą pędzlem nakładaliśmy wosk. Ściany po roku wyglądają pięknie i nic się z nimi nie dzieje.

Do woskowania podłóg na pewno należy zmienić proporcje składników w mieszance / jak uda mi się odkryć tę tajemnicę to poinformuję zainteresowanych./.Zostało mi trochę odpadów z desek podłogowych i zamierzam poekserymentować trochę z woskiem i olejem.

Od lutego mam położone wszędzie/oprócz łazienek i przedpokoju/ deski sosnowe. Są jeszcze niczym nie zabezpieczone a stan domu jest taki, że nie zdejmuje się butów i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem nawet ślady po zabłoconych traperach udało mi się usunąć bez problemu i tak się zastanawiam czy aby nie zostawić desek w takim stanie. U mnie to akurat nie przeszkadza, styl mojego drewnianego domu nie jest

" na wysoki połysk"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze deski sosnowe czekają na pokrycie czymś dobrze ponad rok.

O ile na stole metoda naturalnego starzenia sprawdza nam się kolejny raz znakomicie, o tyle podłoga wygląda bardzo kiepsko. Im dłużej czekamy, tym marzy nam się twardsza powłoka na te deski. Wosk odradzała nawet ekipa, która ma nam woskować ściany, olej odpadł ze względu na to, że wymaga opieki - zostały lakiery...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Coraz częściej używa się do zabezpieczania drewna w pomieszczeniach mieszkalnych środków "paraekologicznych" tj wosk i olej.

W dużym stopniu to kwestia mody, ale z tego co wiem to łatwiej renowuje się drewno pokryte woskiem lub olejem.

Znajomi mają taką podłogę w "pokoju dziennym" i raz do roku myją ją szarym mydłem i woskują - efekt w 100% satysfakcjonujący.

Moze taka perspektywa nie zachęca ale co roku mają "nową" podłogę, a sosna tak czy inaczej będzie wymagała dość częstych zabiegów konserwatorskich.

Ciekawostka (z drugiej ręki):

u tychże znajomych pewna "pani na szpileczkach" pozostawiła na podłodze ślady obcasików -wydawałoby się trwałe. Nic pdobnego drewno "podniosło się" :roll:(lakier chybaby na to nie pozwolił) a po sezonowej renowacji nie było po tym śladu.

 

Tomek pszczelarz

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za informacje.Mam pytanie w sprawie mieszanki, ktora uzywala EDZIA, oprocz wosku czego uzywalas? Jestem zielona w tym temacie. Jezeli mozesz podaj mi skladniki i proporcje. Czy uzywalas tylko samego wosku? Czy deski bardzo ciemnieja? Chcialam woskowac caly patrer domku-sciany i podlogi, boje sie zeby nie bylo zbyt ciemno :( .POzzrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Twój taras będzie narażony na opady atmosferyczne (no jak każdy chyba taras :D ), dobrym środkiem na to będzie pokost rozcieńczony benzyną ektrakcyjną by głeboko wsiąknął, potem jeszcze raz pokost ale nierozcieńczony i na to lakier. Wybór lakieru chyba byłby dowolny.

 

Pokost b. dobrze konserwuje drewno i nadaje mu kolor (przyciemnia), konserwowałem w ten sposób drewnianą skrzynię przyczepki do małego ciągnika ogrodniczego, ma już kilkanaście lat, przebywała wiele razy i długotrwale na deszczu a nadal wygląda względnie świeżo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 months później...

co do wydajności to mogę odpowiedzieć natychmiast : 25-35 ml/m2 a cena za 3 litry ok 215 pln:(

http://www.parkietstyl.pl/foto/produkty/SOYABASE.JPG

na zdjęciu puszeczka 3l ale wydaje mi sie, że można to też kupić w mniejszych ilościach (nie mam pewności).

"Kombinacja naturalnego oleju sojowego i wosku do impregnacji podłóg drewnianych.

Nadaje się do obróbki nawierzchniowej szlifowanych podłóg drewnianych, parkietu lamelowego, parkietów włącznie z dylami parkietowymi, parkietu przemysłowego, elementó drewnianych wewnątrz pomieszczeń, mebli drewnianych.

Kombinacja ta gwarantuje zachowanie otwartoporowej, oddychającej i dyfuzyjnej powierzni podłogi, powierzchnia odporna na zabrudzenia.

Zużycie na warstwę ok. 25-35 ml/m2. "

( http://www.podlogi.net/go/_category/index.php?idc=15_27&page=4 ) nieco więcej info

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam

kiedys bylem (jestem nadal) zaintersowany olejowaniem lub woskowaniem podlogi ale jakis szpec odradzil mi bo podobno jak sie zabrudzi to trzeba zyletkami skrobac brud i na okraglo woskowac. Zrezygnowalem z olejowania poniewaz nie chce byc niewolnikiem domowej podlogi i traktowac domu jak muzeum (jak mam ochote to wejde w brudnych butach).W wolnych wilach wole posiedziec na ogrodzie z piwkiem a nie pucowac podlge. Napiszcie prosze jak to jest naprawde z utrzymaniem czystosci takiej podlogi. Czy mozna woskowac parkiet debowy ?

dzieki pzdr dla wszystkich eko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiscie olejowana bądź woskowana podłoga wymaga nieco więcej uwagi niż lakierowana ale nie jest to aż tak zajmujące gdyż myje sięjąot tak po prostu specjalnym mydłem (rozrabia się to w wodzie i mopem). jak widać nie ma wielkiego dramatu ...

olejować można chyba wszystkie gatunki drewna. pod tym względem olej jest bardziej uniwersalny od lakieru gdyż np. drewna egzotycznego lepiej byle czym nie lakierować a olej bez względu na ilość olejów własnych drewna nadaje się doskonale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Wątek stary ale może być przydatny.

W poprzednim domu na poddaszu mieliśmy najzwyklejsze drzwi z marketu z surowej sosny. Powoskowaliśmy je woskiem w paście z tej firmy http://www.starwax.pl/main_oferta.php?id_rozdzial=6 (kupiony w obi za ok. 20 - 30 zł - bardzo wydajny) - nie pamietam dokładnie - może dąb rustykalny. W każdym razie lekko ściemniały i wyglądały rewelacyjnie - każdy słój, rysunek był pięknie podkreśliny. Wszyscy się zachwycali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...