Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w starym domu.


Recommended Posts

Witam,

Na wiosnę wraz z wymianą CO planuję wykonać także instalację wentylacyjną. Mieszkam na parterze w starym domu z lat 60. Planuję zakupić centralę wentylacyjną Luna 200 marki DOSPEL. Umieszczona będzie ona w piwnicy. Mam problem z wykonaniem instalacji. Jako że miejsce gdzie mieszkam z żoną i dzieckiem jest już po remoncie więc niestety nie wszędzie będę mógł łatwo przejść rurami. Z całą pewnością kanały wyciągowe będą w kuchni i łazience, a kanały nawiewne w 2 pokojach, do 3 nie ma sensu przechodzić gdyż jest to zbyt utrudnione, a w przedpokoju chyba nie muszę mieć nawiewu. Proszę podpowiedzcie mi jakie średnice rur powinienem używać? Czy np do kuchni i łazienki mogę od rekuperatora podciągnąć 1 kanał i po drodze rozdzielić czy muszą być to 2 osobne kanały łączone obok centrali? Tak samo z pokojami, czy mogę pociągnąć 1 kanał większej średnicy (jakiej) i w mieszkaniu założyć trójnik i przejść do 2 pokoju?

Dodam że w mieszkaniu nie ma komina wentylacyjnego, okna są w miarę nowe (plastiki starszego typu), część budynku przeszła ocieplenie, z mojej strony środek jest wykonany z płyt GK ponieważ ściany nie nadawały się do prostowania (zbyt duże koszta oraz czas).

Dziękuję za pomoc,

jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientację, do każdego pomieszczenia np. kuchni, łazienki czy kotłowni muszą być oddzielne kanały, jeśli chodzi o nawiew uważam ze prowadzac przewód nawiewny do sypialni następnie do drugiego pomieszczenia, mogą występować straty przy nawiewie świeżego powietrza do drugiego pomieszczenia.

 

Korzystając z okazji zapytam czy warto zamontować dwa kanały nawiewny i wywiewny, w sypialni na poddaszu,

Myślę ze wystarczy tylko nawiew ciepłego powietrza z ręku.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jjaki system zrobisz taki będziesz miał, trójnikowy czy rozdzielaczowy albo jeszcze inna hybryda będą dobrze działały jeżeli wiesz jak je wykonać, najłatwiej zrobić rozdzielaczowy, pole przekroju nawiewnych niech będzie takie samo jak pole króćca, i tak samo z wywiewnymi, może być trochę większe ale nie mniejsze, długości kanałów wyciągowych mogą być większe niż nawiewnych, rozdzielacze zrobisz na każdej blacharni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...