Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wąski kominek narożny do rekreacyjnego grzania?


DamianB

Recommended Posts

Cześć,

 

chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych osób w sprawie wyboru wkładu kominkowego do salonu otwartego z kuchnią. Powierzchnia 34m2 + otwarte schody do góry. Grzanie piecem kondensacyjnym na gaz, podłogówka w całym domu. Kominek ma służyć jedynie celom rekreacyjnym. Sytuację komplikuje fakt, że cała zabudowa nie może być zbyt głęboka i powinna wynosić maksymalnie około 50cm - jest to możliwe czy to nierealne? Za całość (aż do zabudowy płytami GK) chciałbym wydać nie więcej niż 10000-11000zł, co zawęża cenę wkładu do 4000-5000zł.

 

Przeglądając internet i lokalne sklepy z kominkami natknąłem się na takie wkłady, które mniej-więcej (100% pewności nie mam) zmieściłyby się u mnie w salonie:

 

Arysto A10L[450+450]/510 DJ 4000zł brutto z 8% VAT

KFD ECO iLINE 5161L 4300zł bruttno z 8% VAT

Hajduk Smart 2L 4450zł brutto z 8% VAT

 

Arcadia Vita Angolo 45/45 SX 5900zł brutto z 8% VAT

 

Arcadia Vita Angolo 39/58 SX 6500zł brutto z 8% VAT

Jotul I 520 FL 6700zł brutto z 8% VAT

 

 

Dorzucam kilka obrazków dla lepszego zobrazowania mojego problemu.

Obrazek 1: wizja całości

Obrazek 2: W czerwonej ramce docelowa maksymalna powierzchnia zabudowy

Obrazek 3: Wysokość otworu do komina, ~200cm

Obrazek 4: Wymiary pomieszczenia, na szaro zaznaczone szafki 40cm gł. i sofa. Na zielono 1x1m wylewki, pod którą nie ma podłogówki

 

wizja.jpg kominek.jpg

 

komin.jpg parter.jpg

 

Kilka pytań od razu:

1. Czy przy wkładach o masie 150-200kg można je ustawiać na ogrzewaniu podłogowym? Mam wrażenie, że większość wkładów dwoma nogami będzie musiała stać na obszarze z ogrzewaniem.

2. Czy przy takiej wysokości otworu kominowego jest możliwość montażu kominka na wysokości 80cm? (W sensie część widoczna zaczynałaby się na 80cm)

3. Widziałem bajer pod tytułem pizza z kominka - producenci oferują takie ruszty/grille, czy to po prostu rzeźba własna?

4. Przy takich założeniach co do użytkowania kominka w grę wchodzi chyba tylko i wyłącznie zimna zabudowa z płytami krzemianowo-wapiennymi. Akumulacyjny nie ma sensu, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bef ma chude wkłady...Można też dorobić coś lepszego, jeśli zależy Ci na jakości...

 

1.Można pokombinować....

2.Jest możliwe, ale czasem trzeba coś dorobić albo przerobić...

3.To sztuka i kultura użytkowania. Można pichcić w każdym urządzeniu grzewczym...Generalnie, 3 - 4 pokolenia temu, jedzenie przygotowywano na ogniu. Teraz mikrowela zmienia strukturę molekularną białek, a płyta indukcyjna pozbawia żarcie energii...

4.Sens ma wszystko, kwestia kosztorysu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bef ma chude wkłady...Można też dorobić coś lepszego, jeśli zależy Ci na jakości...

 

1.Można pokombinować....

2.Jest możliwe, ale czasem trzeba coś dorobić albo przerobić...

3.To sztuka i kultura użytkowania. Można pichcić w każdym urządzeniu grzewczym...Generalnie, 3 - 4 pokolenia temu, jedzenie przygotowywano na ogniu. Teraz mikrowela zmienia strukturę molekularną białek, a płyta indukcyjna pozbawia żarcie energii...

4.Sens ma wszystko, kwestia kosztorysu....

 

Dziękuję za odpowiedź.

 

Bef Flat 6 CL wygląda, że by się zmieścił, całkowita szerokość 38,5cm i długość 58,5cm. Dokładając płyty i dylatację powinno wyjść poniżej 50cm szerokości, a przy takiej długości wszystkie cztery nogi powinny zmieścić się na wylewce bez podłogówki.

Czy to dobry kominek? Moc bardzo słaba, ale do samego salonu chyba wystarczy? Z drugiej strony, czy przy takich wąskich wkładach nie okaże się, że można włożyć tylko jedną szczapę, która zajmie całe palenisko?:)

 

Czy wylot 150mm nie robi problemu, jeśli komin jest 200mm?

Czy obudowę kominka można licować z szybą/ramką, czy trzeba zachować jakieś dodatkowe odstępy od czopucha? Na różnych zdjęciach najczęściej widuję kominki trochę wsunięte wgłąb względem zabudowy i nie wiem czy to tylko większość ma taki gust (którego ja akurat nie podzielam), czy wymusza to konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To zależy jakiego rodzaju płyty są użyte.

Płyty tanie wymagają bardzo często dodatkowej oblicówki z gipsokartonu. Dla ułatwienia sobie wykonania właśnie gładzi, stiuku czy też innego rodzaju tynku.

Te droższe (nieraz dwukrotnie) są na tyle trwałe, stabilne i lepsze w obróbce, że można bezpośrednio na nie (bo zagruntowaniu lub zasiatkowaniu i obróbce klejem) aplikować dalsze warstwy wykończeniowe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właściwości izolacyjne mają praktycznie takie same.

Często, gdyb na obudowie ma się znaleźć duża ilość jakiejś okładziny kamiennej (chodzi o wagę), to także należy wzmocnić zabudowę wykonaną nawet z lepszych i droższych płyt izolacyjnych, lub darować sobie taką technologię na rzecz tradycyjnej wymurówki z szamotu lub innego materiału z izolacją.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

... no nie koniecznie ...

Taką konkretną odpowiedź czy warto czy nie, to należało by odnieść do równie konkretnej zabudowy - jak będzie wygladać, jak będzie zrobiona, przez kogo, co faktycznie znajdzie się na niej, jeżeli będzie to tynk / stiuk, to jaki ... itp. dylematy ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będę namolny i będę się powtarzał ale czy ta rekreacja warta jest tej ceny? Dobrze, że przynajmniej kombinujesz z trochę lepszym wkładem. Ogrzewasz gazem, nie wiem jak z rachunkami bo ludzie różnie piszą o kosztach, jęczą też. Dlatego moim zdaniem nie powinieneś traktować kominka "rekreacyjnie" tylko jako rzeczywiste dodatkowe źródło ciepła. Znam ludzi z niemałymi przychodami a ćwiczą poważnie swoje kominki i kozy po to by nie płacić gazowni zbyt wiele. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na inne wydatki.

Szkoda tylko, że nie pomyślałeś o wolnej przestrzeni zanim nie położyli podłogówki. Pamiętaj o tym, że nie da się wysiedzieć zbyt blisko wkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ludzi z niemałymi przychodami a ćwiczą poważnie swoje kominki i kozy po to by nie płacić gazowni zbyt wiele. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na inne wydatki.

 

Daj namiary na tych ludzi, jak oni to robią, paląc w kominkach nie ponoszą kosztów?Za poważne ćwiczenia też trzeba zapłacić,ogarkiem nie ogrzejesz różnicy

zmniejszenia ogrzewania gazem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo płytkie paleniska produkuje Romotop, seria HEAT z kodem "13 "np H2N13 /Heat 2g59.50.13

 

Darku chodziło o kład narożny, romotop już swje nowe narożne pokazał ale Ty to pewnie wiesz.

HEAT R 2g S 50.44.33.13

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=345339&stc=1

 

HEAT L 2g S 50.44.33.23

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=345340&stc=1

 

lub jak Piotr wcześniej wspomniał Bef ma płytką serię FLAT

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=345341&stc=1

12573191_1678521519091694_3364641679008563093_n.jpg

12615217_1678521502425029_7830359074304254995_o.jpg

produkty-prehled_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...