Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom z lat 90 tych i rekuperacja - jaki rekuperator wybrac


Recommended Posts

Witam,

Mam spory dylemat - mój dom został wybudowany w roku 1992. Przez lata przeszedł szereg modernizacji - okna, klimatyzator, ocieplenie, zagospodarowanie skosów (miałem 2 pomieszczenia z gołą blachą - ociepliłem ją pianką pur).

 

Wracając jednak do tematu - na kilku ścianach pojawiła mi się pleśń - jest to niestety problemem zwłaszcza w pomieszczeniach z brakiem wentylacji... (tak sprawdziłem przemarzanie ścian kamera termowizyjną i w tych miejscach jest chłodniej (o 5 stopni w porównaniu z resztą ściany) mowa dokładnie o rogach pomieszczeń).

 

Postanowiłem podziałać w temacie wentylacji i stwierdziłem że dobrym pomysłem była by wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja). Mam już pomysł jak dostać się do każdego z pomieszczeń (mam w pomieszczeniach na parterze wentylacje grawitacyjną i planuje wykorzystać właśnie te kominy - włączenie z kominem w kuchni w której właśnie przez to zmieniam płytę na indukcje - a na pietrze/poddaszu przejść przez strop)

 

Problemem jest jednak słabo zaizolowany strych (goła blacha - można rzec że "hula wiatr" - na stropie z 15cm styropianu + "stara izolacja cokolwiek to znaczy") na którym chce umieścić rekuperator i sam dobór rekuperatora.

 

Dom ma około 100m kw powierzchni użytkowej średnia wysokość pomieszczeń 2,2m) tak wiec kubatura wewnętrzna z klatkami jakieś 250m3

 

2 firmy dokonywały wyceny i na chwilę obecną dostałem 2 propozycje urządzeń (cen jeszcze niestety nie mam)

- pro vent p 400 i instalacje na pe flex

- AERIS 350 STANDARD - i tu jeszcze nie wiem na jakich rurach.

 

pytanie jaki rekuperator zalecilibyście przy powyższych warunkach (wiem że to mało szczegółów - pytajcie a odpowiem) + jaki system rur uważacie za optymalny (w założeniu rury będą w kanałach wentylacji grawitacyjnej (kanały nie są idealnie równe ale ogólnie czyste i się z nich nie sypie)

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...